Author Topic: Stalinismul si salarierea femeilor  (Read 1618 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online grupalu

• Sr. Member
  • Canadian Security Intelligence Service
Stalinismul si salarierea femeilor
« on: Wednesday 29 November 2017, 11:26:46 »
În 1970, 75% dintre femeile apte de muncă aveau un serviciu, conform Buletinului Statistic Anual al țării. În același timp, în SUA, doar 52.7% dintre femei aveau experiență de muncă cu jumate sau cu normă întreagă, arată Biroul de Statistică a Forței de Muncă.

https://www.vice.com/ro/article/vvebj3/cum-a-schimbat-comunismul-viata-femeilor

Iata un subiect despre care nu o sa aflam niciodata nimic.

Din pacate, tot ce a consemnat istoria din epoca stalinista (pre-ceausista) este legat de crimele comunismului, inchisorile, detinutii, japca, tortura, delatiunea...

Nimic despre intrarea femeilor in campul muncii" - adica despre salarizarea lor, si impactul produs asupra fiintei romanesti.

Nasterea unei noi paturi sociale romanesti, "salariata", a trecut neobservata si neinregistrata in catastifele istoriei...

« Last Edit: Wednesday 29 November 2017, 11:28:17 by grupalu »
† Angrignon   
† Jean Drapeau
† Fenderguitars

Offline descultz

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Stalinismul si salarierea femeilor
« Reply #1 on: Wednesday 29 November 2017, 12:00:22 »
Bre, io zisei de mult ca comunismu' nu avu numa' lucruri rele.
Da' ce prezinti tu Grupale se poate interpreta si altfel - femeia in comunism trebui sa munceasca ca sa aibe ce baga in gura. La astia d'acilea, barbatu' ii baga-n gura, ea nu trebuia sa lucre. Noh, acu' nu-nterpretati gresit zisele mele.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline E

• new users
« Reply #2 on: Thursday 30 November 2017, 01:11:10 »
Uitandu-ma pe site-ul ala de pe care ai postat link-ul, dau peste asta:

„Un chelner a venit cu o tavă de argint plină de stridii.
 - Pune-o aici, în mijloc, a ordonat Nicu, arătând spre masă. Sunt ceva condimente pe ele?
 - Sunt doar proaspete și crude, tovarășul Nicu, a replicat chelnerul.
 - Au nevoie de condimente, bă, idiotule. Asta nu-i casă de curve, e un club VIP.
 Nicu s-a cățărat cu greu pe masă și a început să urineze pentru a „condimenta" fiecare stridie.
 - Haideți, tovarăși. Serviți stridii, i-a îndemnat Nicu pe musafiri în timp ce încerca fără succes să ia o stridie pentru el.
 Le-a trebuit ceva timp lui Andrei și lui Pacoste ca să-l așeze pe Nicu înapoi pe scaun.
 - Nimeni nu mănâncă? Cui nu-i place condimentarea mea? Nimănui? Atunci le spăl.
 Și Nicu a început să stropească cu sifon stridiile și pe noi, cei așezați în jurul mesei. [...] Pe la ora trei, petrecerea s-a spart. [...]. Nicu a rămas acolo, împingând o chelneriță spre marginea mesei, în timp ce îi sfâșia bluza.
 - Vreau să te regulez aici. Pe masa asta, curvo!"

https://www.vice.com/ro/article/gvgxp3/viciile-ceausestilor-de-la-septica-la-pisat-pe-stridii-si-sex-114

Online grupalu

• Sr. Member
« Reply #3 on: Thursday 30 November 2017, 14:12:59 »
Avui o nostalgie ieri sa recitesc pe Socrates cel de demult. Ca aista fu om destept si prevazu ce se'tâmpla-n America de azi acu' fo 2000 de ani: demagogie in loc de democratie.
http://www.thebookoflife.org/why-socrates-hated-democracy/

Domnul Socrate nu a prevazut salarierea femeii, la fel dupa cum nu a prevazut schimbarea climatica.

(btw, o fi o legatura intre cele doua ? adica daca aduci femeile in campul muncii si dublezi work-force ul, asta nu dubleaza emisiile de carbon ? )

Lucrurile deci s-au schimbat de la previziunile domnului Socrate, intrucat femeile au capatat drept de vot.

===============
Ia vezi descutzule, e mai bine asa ? daca notez aici ideea ? ca sa nu mai incurc topicul tau pur socratic.

† Angrignon   
† Jean Drapeau
† Fenderguitars

Online grupalu

• Sr. Member
« Reply #4 on: Friday 01 December 2017, 08:12:07 »
Uitandu-ma pe site-ul ala de pe care ai postat link-ul, dau peste asta:
https://www.vice.com/ro/article/gvgxp3/viciile-ceausestilor-de-la-septica-la-pisat-pe-stridii-si-sex-114

am cautat mult pe Google ca sa gasesc cifre. Nimic ! decat pe situl vice.com

Dar sa stii tu ca este ceva vicios aici.

1946-1964 : au venit securistii si au luat pamantul si femeile.

Ok, a fost retrocedare in anii '90 s-a dat inapoi pamant, s-au dat inapoi case, dara femeile ? pwla. Au ramas pe salariu !

Avem de-a face cu cel mai masiv si mai neobservat jaf din istorie. 10.000.000 de romance, pai cei din  Boko Haram nu sunt decat niste ingerasi !

« Last Edit: Friday 01 December 2017, 08:13:11 by grupalu »
† Angrignon   
† Jean Drapeau
† Fenderguitars

Offline descultz

• Full Member
« Reply #5 on: Friday 01 December 2017, 14:54:24 »
....
1946-1964 : au venit securistii si au luat pamantul si femeile.
....

Bre grupale, nu securistii vinira in 46, ci stalinistii bre - Pauker si camarila. Cu ordine directe de la rusi si sub acordu' tacit al americanilor si englezilor. Apoi aia se transformara in comunisti cu venirea la putere a lu' Ceasca.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #6 on: Friday 01 December 2017, 15:59:24 »
Securiștii era spus generic, aka oamenii răi.
Securitatea au făcut-o rușii cominterniști. Că s-au găsit suficiente cozi de topor printre românași, nu mai e niciun secret.
Ptiu, că nu m-abtin nici de ziua națională, Doamne, Maica Domnului!
Bucurati-va!

I Translate it

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #7 on: Friday 01 December 2017, 16:20:01 »
În 1970, 75% dintre femeile apte de muncă aveau un serviciu, conform Buletinului Statistic Anual al țării. În același timp, în SUA, doar 52.7% dintre femei aveau experiență de muncă cu jumate sau cu normă întreagă, arată Biroul de Statistică a Forței de Muncă.

https://www.vice.com/ro/article/vvebj3/cum-a-schimbat-comunismul-viata-femeilor

Iata un subiect despre care nu o sa aflam niciodata nimic.

Din pacate, tot ce a consemnat istoria din epoca stalinista (pre-ceausista) este legat de crimele comunismului, inchisorile, detinutii, japca, tortura, delatiunea...

Nimic despre intrarea femeilor in campul muncii" - adica despre salarizarea lor, si impactul produs asupra fiintei romanesti.

Nasterea unei noi paturi sociale romanesti, "salariata", a trecut neobservata si neinregistrata in catastifele istoriei...

Ma grupalau , yo nu stiu cine va este voua "indrumatorul" cei care apareti cu asemenea postari de parca ati avea o misiune. In primul rand , este chestiune de psihologie/mentalitate si de potential.
Ma bucur ca ai mentionat anul 1970 si iata de ce:
In 1970 , un zidar  neamt de exemplu , castiga intre 1500 si 3000 de marci pe luna , depinde in ce zona a germaniei traia/locuia. Ii trebuiau ~40 de marci pe luna pentru mancare. Pentru ce sa mearga Hilda la munca , cand la vremea aia era educata sa se ocupe de copii si casa ? ! La fel si in USA.
Fuck you Columbus and your curiosity

Online grupalu

• Sr. Member
« Reply #8 on: Friday 01 December 2017, 17:30:48 »
Ma grupalau , yo nu stiu cine va este voua "indrumatorul" cei care apareti cu asemenea postari de parca ati avea o misiune. In primul rand , este chestiune de psihologie/mentalitate si de potential.
Ma bucur ca ai mentionat anul 1970 si iata de ce:
In 1970 , un zidar  neamt de exemplu , castiga intre 1500 si 3000 de marci pe luna , depinde in ce zona a germaniei traia/locuia. Ii trebuiau ~40 de marci pe luna pentru mancare. Pentru ce sa mearga Hilda la munca , cand la vremea aia era educata sa se ocupe de copii si casa ? ! La fel si in USA.

:laugh: :laugh: :laugh:  uite cine vorbeste, unul care a trait toata viata lui de pe urma salariatelor !!!

† Angrignon   
† Jean Drapeau
† Fenderguitars

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #9 on: Saturday 02 December 2017, 17:15:32 »

:laugh: :laugh: :laugh:  uite cine vorbeste, unul care a trait toata viata lui de pe urma salariatelor !!!

Ma grupalau , tu daca ai fi fost angajata mea , ai fi stat capra fara sa-ti cer eu . De ce ? ! Pai sa fi tratata frumos si bine platita , fara sa ti se ceara sa-ti pui poalele `n cap sau sa faci alte servicii , te-ai fi gudurat pe langa mine precum zambilica pe langa codru din mana stapanului . E una sa constrangi o persoana sa ajunga la asa ceva si e alta sa se convinga singura ca ar fi bine pentru ea s-o faca.

Online grupalu

• Sr. Member
« Reply #10 on: Saturday 02 December 2017, 19:40:47 »
Ma grupalau , tu daca ai fi fost angajata mea , ai fi stat capra fara sa-ti cer eu . De ce ? ! Pai sa fi tratata frumos si bine platita , fara sa ti se ceara sa-ti pui poalele `n cap sau sa faci alte servicii , te-ai fi gudurat pe langa mine precum zambilica pe langa codru din mana stapanului . E una sa constrangi o persoana sa ajunga la asa ceva si e alta sa se convinga singura ca ar fi bine pentru ea s-o faca.

uite gugumanilor ce spuneam, uite cine a luat femeile  :laugh:

le momeste cu salariu  :evil: si le duce la harem, cica la fabrica, unde le spune ce sa faca si ele fac...

Si te mai miri ca se prabuseste civilizatia vestica - din lipsa de natalitate. 

Poate acesta este punctul terminus al Vestului... am trimis rachete pe luna si am salariat femeia. Altii la rand !

† Angrignon   
† Jean Drapeau
† Fenderguitars

Offline E

• new users
« Reply #11 on: Sunday 03 December 2017, 02:07:56 »

Asa or fi gandit si mogulii aia de la Hollywood cand imparteau rolurile la filme, si uite-acum ce belele au.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #12 on: Sunday 03 December 2017, 05:46:48 »

In ciuda vârstei, ai rămas un idiot scârbos analfabet.
Wtf?! Scârnăvie!
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #13 on: Sunday 03 December 2017, 06:03:05 »
Bineînțeles că nici prin cap nu-ți trece ce are lumea rea cu tine.
D-astia că tine au ftt viața atâtor fete-femei.
Nu e cazul meu.
Bucurati-va!

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #14 on: Sunday 03 December 2017, 13:01:44 »
 Cred ca imi sar in cap niste persoane neamplinite , care pentru neamplinirea lor , altii sunt de vina.
 @ Marioara . Una e sa fi bugetar iar seful sa foloseasca finantele statului ca tu sa nu-ti implinesti visul drag si alta e sa faci favoruri , ca patron ,pe bani tai.
@ E . Confunzi mere cu pere . Eu am specificat ca niciodata nu am fortat/santajat o persoana , asa cum au facut cei de la Hollywood si multi altii.Am oferit , cine a vrut sa ma urmeze bine cine nu , a plecat cu oferta fara sa cer ceva innapoi.
 @ Grupalau . Ai traversat vreodata atlanticul cu o ambarcatiune mica , de sport , care sa fie dotata cu un radiou , nu suficient de puternic sa prinda orce post de radio ?
 Daca vreodata ai sa traversezi atlanticul cu o asemenea ambarcatiune , ai sa vezi ca pe la jumatatea atlanticului , undele radio de pe continentul european , african , sud si north american se intalnesc , se bat cap in cap , se bruiaza unii pe altii incat nu se intelege nimic. Grupalau , tu bruiezi indiferent de statia de radio folosita.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #15 on: Sunday 03 December 2017, 13:21:27 »
Bineînțeles că nici prin cap nu-ți trece ce are lumea rea cu tine.
(...)
Nu e cazul meu.

scatofilica si pipilică filozofii latrinei, singuri impotriva tuturor care au ceva cu ei :grin:

Nu e cazul lor, desigur

"Aquilla non capit muscas"

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #16 on: Sunday 03 December 2017, 13:24:39 »
Hodoronc-tronc. Trebuia să-ți scoți și tu pârleala.
Taman in siajul lu Santiago ți-ai găsit.
Halal!
Bucurati-va!

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #17 on: Sunday 03 December 2017, 13:30:30 »
Hodoronc-tronc. Trebuia să-ți scoți și tu pârleala.
Taman in siajul lu Santiago ți-ai găsit.
Halal!

Marioara , la bucatarie nu cred ca te pricepi , la politica nici atat , poate totusi ai calitatea de a fi religioasa sa te rogi pentru cei pe care ii crezi pacatosi.Ma tem  totusi , ca nici rugaciuni nu sti sa faci.Daca ai vanatai cumva in genunchi , nu cred ca sunt de la rugaciuni.

Online grupalu

• Sr. Member
« Reply #18 on: Sunday 03 December 2017, 19:19:02 »
scatofilica si pipilică filozofii latrinei, singuri impotriva tuturor care au ceva cu ei :grin:

Ora sapte a venit, si Grupalu A Sosit  :laugh: :laugh: :laugh:

Eu am specificat ca niciodata nu am fortat/santajat o persoana , asa cum au facut cei de la Hollywood si multi altii.Am oferit , cine a vrut sa ma urmeze bine cine nu , a plecat cu oferta fara sa cer ceva innapoi.

iata Forta Securismului in actiune... incredibil dar adevarat, noi ce facem acum Marioara, imprimam pe biletele spovedaniile si le punem acolo intre caramizi la Patriarhie ?

« Last Edit: Sunday 03 December 2017, 19:22:35 by grupalu »
† Angrignon   
† Jean Drapeau
† Fenderguitars

Offline libra

• Full Member
  • Beware of dumb sheeple.
    • TheRebel.media
« Reply #19 on: Sunday 03 December 2017, 20:27:50 »
Ora sapte a venit, si Grupalu A Sosit  :laugh: :laugh: :laugh:

Azi v-a dat voie mai repede la internet acolo la voi la ospiciu? De-aia te bucuri?
"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul *** "G.H.B.T.P" - Donald J. Trump *** "Because is [the current year]" - Justin Trudeau