Author Topic: Sistemul sanitar in Quebec ?!?!  (Read 3279 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline alucian

• Jr. Member
  • **
Sistemul sanitar in Quebec ?!?!
« on: Monday 06 June 2005, 23:37:28 »
Am auzit una de la un cunoscut (om in toata firea, care nu spune prostii) de nu-mi vine sa cred. El a fost la urgeta la spitalul general din Montreal cu o criza de sciatica. Acolo  a stat nu stiu cate ore. A zis ca a vazut o tipa care trebuia sa nasca si atat au tinut-o aia in sala de asteptare de a nascut pe scaun (si-a dat pantalonii jos si a nascut). Stiu ca pare SF dar e adevarat.
Daca mai cunoasteti si alte "SF"-uri de acest gen va rog sa le povestiti si sa le comentati.
Daca cineva nu crede o sa-i dau numarul de telefon al tipului sa-i sune.
Samabata am auzit de o romanca care dupa ce a stat 12 ore la urgenta cu apendicita aia au consultat-o si i-au dat drumul acasa. Ajunsa acasa a facut peritonita .... si e foarte grav in spital. Sotul ei vrea sa-i dea in judecata, dar sincer sa fiu e cam greu sa invingi secta asta a medicilor, ca se apara ceva de speriat. Banuiesc ca multi din cei de aici ati vazut filmul ala cu medicul din Ontario care facea operatii pe cord la copii si care a omorat nu stiu cati copii din cauza ca era incompetent.
Astept comentarii, dar va rog fara contre intre x si y , ba chiar il rog pe admin sa infiinteze o rubrica pentru aia cu samanta de scandal si care le place sa manance ce nu trebuie, sa intre acolo si sa se porcaiasca intre ei, sa-i lase pe ceilalti sa faca schimburi de informatii, o gluma mai merge dar ne-am cam saturat de cativa carcotasi.
Sa auzim de bine.
Seriozitatea este refugiul celor cu intelect limitat!

poule

• Guest
Re: Sistemul sanitar in Quebec ?!?!
« Reply #1 on: Monday 06 June 2005, 23:42:47 »
si eu am fost la spital aici cu dureri de spate. am asteptat 10 ore in sala de asteptare si pe urma m-au bagat in sala de operatie. acuma ma chiama maricica si ma judec cu ei, ca mi-au scos apedicu'.  sa le stea in git.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #2 on: Monday 06 June 2005, 23:44:22 »
Am auzit si eu niste istorii cam in aceiasi gama .... Aparent sunt destule carente in sistemul de aici ca si-n cel de acasa. Ca sa iti rezolvi problemele tre' sa fii sau foarte bun cunoscator al sistemului sau foarte rau de gura.

Majoritatea canadienilor get-beget cu care am discutat despre asta regreta sistemul comunist de sanatate de aici si vor un sistem tip american (unde astfel de ispravi nu-si pot avea locul). Altii, mai putini, e drept, zic ca sistemul american nu e foarte eficient, se consuma o multime de resurse aiurea si e cotat ca unul din cele mai ineficiente sisteme medicale din lume. Stiti care sistem national apare in statisticile OMS ca cel mai eficient ? (nu ma intrebati cum se calculeaza, e vorba de pret/numar de cazuri rezolvate) .... Sistemul FRANCEZ. Culmea.

Agno

Offline Lou

• new users
« Reply #3 on: Tuesday 07 June 2005, 11:36:24 »
Mdeah, si care ar fi scopul? Scrii o culegere de povestioare din lumea medicala canadiana?
Pentru fiecare experienta proasta vei gasi cel putin o persoana cu o experienta placuta.

Nu mi se pare prea inteligent sa aduci ce spune ala caruia i-a spus vecina ce ea a auzit de la bunica ei care a fost acolo cand cumnata i-a povestit si ei ce a auzit sora-sa caruia ii sa spus ca verisorul poate, ca sa vezi, ca o fi patit ceva intr-un spital al carui nume nimeni nu-l mai stie.

Astea sunt postari satesti. Scuteste-ne.
Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...

Offline Lou

• new users
« Reply #4 on: Tuesday 07 June 2005, 11:41:41 »
Sotul ei vrea sa-i dea in judecata, dar sincer sa fiu e cam greu sa invingi secta asta a medicilor, ca se apara ceva de speriat.

Is acrii strugurii.
Hai, sictir.

Offline alucian

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: Tuesday 07 June 2005, 13:37:13 »
Domnule Lou da-mi voie sa-ti spun ca est un DOBITOC. Din cauza unora ca tine s-a facut natia romana de cacao peste tot. Ti-as spune mai multe dar nu meriti sa imi pierd timpul si sa-mi fac nervi cu un specimen ca tine. Informatiile le am de la oameni foarte seriosi, nu de la niste cacanari care scriu tot ce le trece prin cap pe acest forum numai ca sa le creasca ratingul.
Seriozitatea este refugiul celor cu intelect limitat!

Offline x007

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: Tuesday 07 June 2005, 13:44:45 »
parerea mea sincera e sa-i dea in judecata si daca circumstantele nu-s foarte diferite de ce ai descris tu,au mari sanse sa cistige
cu atit mai mult,daca sint si pe social,pot avea avocat pe gratis,din oficiu
este inadmisibil sa ajungi sa mori din prostia,neglijenta si incompetenta unor doctori care se prevaleaza ca-s putini si fac totul pe banda rulanta

I Translate it

Offline Lou

• new users
« Reply #7 on: Tuesday 07 June 2005, 13:56:13 »
Domnule Lou da-mi voie sa-ti spun ca est un DOBITOC. Din cauza unora ca tine s-a facut natia romana de cacao peste tot. Ti-as spune mai multe dar nu meriti sa imi pierd timpul si sa-mi fac nervi cu un specimen ca tine. Informatiile le am de la oameni foarte seriosi, nu de la niste cacanari care scriu tot ce le trece prin cap pe acest forum numai ca sa le creasca ratingul.

Avem regulament aici pentru cei ce n-au cei sapte anisori.

Offline Lou

• new users
« Reply #8 on: Tuesday 07 June 2005, 14:04:49 »
parerea mea sincera e sa-i dea in judecata si daca circumstantele nu-s foarte diferite de ce ai descris tu,au mari sanse sa cistige
cu atit mai mult,daca sint si pe social,pot avea avocat pe gratis,din oficiu
este inadmisibil sa ajungi sa mori din prostia,neglijenta si incompetenta unor doctori care se prevaleaza ca-s putini si fac totul pe banda rulanta

Daca cauti bine nu te costa nimic chiar daca ai un venit maricel. In demeniu medical avocatii au obiceiul sa ceara doar un procent din castig in final. Dar cum am spus, aici mi se pare un caz clasic de acritura viticola... oameni care n-au nimic concret de reprosat dar tot se plang, probabil din lipsa de activitate: seamana cu discutiile de babe de la biserica, duminica. Si apoi e lucru stiut ca tot romanul e un MD/Ph.D. docent si jumatate... toti stim ce ar trebui sa faca medicii mai bine decat medicii insusi. Eu tind sa nu cred povestioarele astea de groaza.
« Last Edit: Tuesday 07 June 2005, 14:07:22 by Lou »

Offline BlueFloyd

• new users
« Reply #9 on: Tuesday 07 June 2005, 14:16:51 »
.
« Last Edit: Thursday 08 September 2005, 13:04:10 by BlueFloyd »

Offline li

• new users
« Reply #10 on: Tuesday 07 June 2005, 14:30:17 »
timp de vreo 2 luni am lucrat la o firma aici in Waterlo care se ocupa cu instalarea de linii de data de telf  ,ei nu o singura data am fost pt. a instala aceste linii de comunic intr o gramada de spital de la  Guelph  Hamilton  Toronto Cambridge  si inca o gramada de adevarat ce vezi in spitale de iei cu miinele de cap  nu stiu daca o sa creada cineva dar noi lucram intr o camera trageam linii [cable efectiv ] iar pe usa de linga noi operau pe cineva  si mai tot timpul iesea si intra cineva nu are rost sa spun ca noi faceam praf si gaglgie asta era in spitalele regul  am lucrat in Retairment in asa zisele azile de batrini  unde cei cazati acolo platesc bani grei  diferenta de cer la pamint  a zicea cineva de urgenta  am fost acum vreo 2 sapt in Tor la spitalul JOsep Brant sau ceva in genul asta  am lucrat efectiv la instalatii in sala  de urgenta sa te fereasca Bunul Dumnezeu sa ajungi acolo oameni care stateau acolo de dimi de cind am ajuns noi si era dupa amiaza si tot acolo erau  nu sint povesti auzite le am vazut cu ochii mei poate sa spuna oricine ce vrea,e f f mare dif  intre cele normale si cele unde dai bani grei  e o adevarata porcarie unde nu te baga nimeni in seama poti muri in sala de asteptare

Offline Lou

• new users
« Reply #11 on: Tuesday 07 June 2005, 14:31:12 »
Da, si pe Donatella Versace au ratat-o.

Deci se poate.

poule

• Guest
« Reply #12 on: Tuesday 07 June 2005, 14:38:16 »
spitalele de aici nu sint bune de nimic, asa ca atunci cind sinteti bolnavi nu va mai duceti. stati acasa, ca tot crapati.

Offline parasuco

• Hero Member
« Reply #13 on: Tuesday 07 June 2005, 15:47:09 »
Parca am vazut si indicatiile alea in toate limbile pamantului ..sa iei cearsaful sa il pui pe cap si sa o iei incet, incet spre cimitir..Sa nu creezi panica!

Offline andreis

• Sr. Member
« Reply #14 on: Thursday 09 June 2005, 10:15:58 »
tocmai s-a intimplat

Dans un jugement partagé, a 4 contre 3, le plus haut tribunal du pays conclut que les articles des lois québécoises interdisant les assurances privées en matiere de santé vont a l'encontre des dispositions de la Charte québécoise des droits.

Cette décision ouvre la porte a l'établissement d'un systeme privé de santé au Québec seulement, car la décision s'appuie sur la Charte québécoise et non sur la Charte canadienne.

La cause a été portée devant la Cour supreme par un médecin, Jacques Chaouli, qui milite depuis des années en faveur de l'ouverture d'un hôpital privé au Québec et par un patient, George Zeliotis, qui a du attendre 1 an pour se faire remplacer une hanche.

MM. Chaouli et Zeliotis demandaient que les Québécois puissent acheter des assurances qui couvriraient les services déja assurés par la Régie de l'assurance maladie, malgré l'interdiction imposée par les articles 11 de la Loi de l'assurance maladie et 15 de la Loi sur la Régie de l'assurance maladie.

Tous deux soutenaient que la loi actuelle sur la santé est inconstitutionnelle, parce qu'elle porte atteinte aux droits a la vie, a la liberté et a la sécurité garantis par les Chartes des droits.

Six provinces et le gouvernement fédéral sont intervenus sur cette question en Cour suprame
« Last Edit: Thursday 09 June 2005, 10:19:49 by andreis »
Ya que les pauvres qui parlent de sous