Author Topic: De la glontul lui Ceausescu la OMV  (Read 271 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline santiago

• Hero Member
De la glontul lui Ceausescu la OMV
« on: Saturday 08 September 2018, 12:59:36 »
 Stiti cu totii ca Ceausescu investise sute de milioane in forarile din Marea Neagra , pentru petrol si gaze . Multi romani ramasi afara cat si cei din tara discutau:
-Nebunu` asta foreaza degeaba , in Marea Neagra nu-i petrol !

Aproape nimeni din cei care spuneau asta nu intelegeau ca este de fapt un zvon inventat de cei care ravneau la bunurile romaniei .
OMV asteapta unda verde pentru a investi un miliard de euro in extractiile din Marea Neagra dar cum contractele incheiate sunt secrete de stat , nimeni nu are acces la contractele incheiate cu OMV , nimeni nu stie care e partea statului roman , cat au fost comisioanele si cine a beneficiat de aceste comisioane . Ca statul sa nu aibe niciun beneficiu , asa cum declara Dragnea cateva saptamani in urma , inainte de reuniunea de la Neptun si nici cineva sa nu fi primit comisioane , e ca si cum ai crede ca OMV a intrat ilegal in Marea Neagra si a inceput investitia.

Cand au venit comunistii la putere , in popor circula o anegdota:

Batranul Itic statea pe banca de la poarta , privind lumea satului cum trece , salutand-use cu toti .   Intr-o buna zi , badea gheorghe i se apropie lui Itic si il intreaba:
  -Bre Itic , cativa ani in urma , cand ieseai la poarta , mai rar dar ieseai , parca erai mai vesel , mai dispus , acum te vad tot trist.
 -Brei Gheorghe , la vremurile alea , aveam o pravalie  in curtea casei si in curte aveam un nuc iar in nuc canta un cuc ...
 "Ciubuc , ciubuc , ciubuc , ciubuc !
Mi-au luat comunistii casa , cu pravalie si nuc iar acum aici in curte , am o salcie in care canta o ciocarlie...
Puscarie , puscarie , puscarie , puscarie !

Ce le-am putea dori celor de la OMV si celor care au incheiat contractele cu ei , un nuc sau o salcie ?!

http://www.business24.ro/companii/investitii/omv-este-optimist-ca-va-aproba-in-curand-investitia-de-un-miliard-de-euro-in-proiectul-neptun-din-marea-neagra-1597527#ziarecom

Fuck you Columbus and your curiosity

Offline vali irlanda

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
Re: De la glontul lui Ceausescu la OMV
« Reply #1 on: Saturday 08 September 2018, 15:46:21 »
Nea Santi , daca tot esti cu latinos aka cubanezii lui Castro, am citit undeva ca lui Ceasca ,Castro avea in 89 datoria Cubei era la vremea aceeia 2 miliarde de ruble , iar acum cubanezi nu vor sa plateasca datoria istorica ,ptr ca moneda aceeia nu mai exista si cred ca la cursul zilei cred ca este vorba de ceva bani, Iraq avea vreo 500+ milioane de dolari, Libia vreo 200 de milioane, Siria vreo 150 de milioane. Toate astea ar fi o suma de ici de colo , saraciile astea de la putere or le au furat or nu fac nimic sa le recupereze.Intrebarea este cit ar valora datoria Cubei astazi intro moneda convertibila , daca ai timp si poti sa ma lamuresti ,in timp nu este urgenta, multumesc anticipat.

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #2 on: Saturday 08 September 2018, 16:49:34 »
Nea Santi , daca tot esti cu latinos aka cubanezii lui Castro, am citit undeva ca lui Ceasca ,Castro avea in 89 datoria Cubei era la vremea aceeia 2 miliarde de ruble , iar acum cubanezi nu vor sa plateasca datoria istorica ,ptr ca moneda aceeia nu mai exista si cred ca la cursul zilei cred ca este vorba de ceva bani, Iraq avea vreo 500+ milioane de dolari, Libia vreo 200 de milioane, Siria vreo 150 de milioane. Toate astea ar fi o suma de ici de colo , saraciile astea de la putere or le au furat or nu fac nimic sa le recupereze.Intrebarea este cit ar valora datoria Cubei astazi intro moneda convertibila , daca ai timp si poti sa ma lamuresti ,in timp nu este urgenta, multumesc anticipat.

E simplu numai ca trebuie sa gasesti datele oficiale . Prin 1982 am avut primul contact de afaceri ( tentativa mai bine zis ) cu URSS , pentru un import de auxiliare in domeniul mobilei de lux. Daca imi aduc bine aminte , ei cotau rubla la  0,78xxxx g de aur ( dupa 0,78 mai urmau patru cifre pe care nu mi le mai amintesc ). Cauti cat era cotat in grame aur dolarul , la acea vreme si afli convrtibilitatea  rublei .

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #3 on: Saturday 08 September 2018, 16:51:41 »
 Referitor la datoriile ce ni le au anumite tari , Romania odata intrata in NATO ar fi trebuit sa fie sprijinita sa le obtina , numai ca tari ca Romania in fata marilor puteri , au doar obligatii nu si drepturi.