Author Topic: Sephora  (Read 18008 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Sephora
« Reply #140 on: Thursday 26 April 2018, 15:47:03 »
faina, mersi de idee :)
Am observat ce strategii de marketing au, cum produsele pentru fetele tinere sunt mai gimmicky, glamglow au si unicornmask aia dupa care umbla adolescentele :)

Poate ca nu le-ai gasit pentru ca a fost vente in week-end si produsele bune se cam dusesera de week-endul trecut, vroiam sa iau uleiul de iasomie de la Herbivore, merge perfect in loc de parfum si miroase foarte fain, dar nu mai era.

In schimb am descoperit in sfarsit un deodorant fara aluminiu care chiar functioneaza, ii de la Captain Blankenship, ceva cu lime and vetiver
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #141 on: Thursday 26 April 2018, 17:09:15 »
si eu imi iau eye shadow de la sephora, unul discret de 4 culori de la tom ford e mereu cu mine
acasa, le am si pe alea rotunde, imi place ca au 80 de culori 2 pick from
preferatul meu e un dior, de 5 culori, tine toata ziua, e smooth, de multe ori nu am nevoie de primer
asa reusesc sa trec cu ochi albastri, cand ei is caprui
sa dati de stire, cand mai aflati chestii related, eu ma duc pe la warehouse-uri
last time am fost la lise watier si lancome, apoi parfumuri, la le parfumier, mai mereu au rabais-uri

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #142 on: Thursday 26 April 2018, 22:05:34 »
da ii foarte fain tom ford, l-am incercat de mai multe ori dar mereu il lasam ca era area scump
duo ala verde sua turcoaz ii ffain, dar sincer, daca te pasioneaza subiectul, sunt altele cu pigmenti la fel de buni sau si mai buni decat tom ford
am si eu ala dior cu 5, de cativa ani, o varianta mai veche a lui Undress, ca mereu scot alte nuante, dar nu ii cine stie ce
compatrioata noastra anastasia soare are 3 truse cu pigment excelent si nici nu rupe bugetul, le-o pus capac la multi in industrie
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #143 on: Thursday 26 April 2018, 22:10:34 »
alte nuante (stiu ca am o obsesie trecatoare): burnt orange de la nars, eye tint liquid shadow in gold ashes de la armani (sold, to me, haha), chestia aia cu peach de la oscar blondi-too faced

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #144 on: Thursday 26 April 2018, 22:13:24 »
si cel mai bun produs de sezon, stila glam and glitter glow

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #145 on: Thursday 26 April 2018, 22:54:33 »
cool, chiar caut de ceva timp un ruj cu miros, culoare piersica 

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #146 on: Friday 27 April 2018, 08:42:34 »
Stau cu ochii pe geam ca azi livreaza :D ( incredibil de rapid fata de data trecuta). Am descoperit si o modalitate sa pacalesc creieru sa ma lase sa plasez comenzi mai mari de 100$ . Fac 2 comenzi  :laugh:
Some days you're the bug and some days you're the windshield

I Translate it

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #147 on: Saturday 05 May 2018, 11:43:27 »
azi ajung si eu pe la sephora, week-endul trecut mi-au incaput pe mana niste cercei dragi
ce mi-au adus aminte de pisica alba-pisica neagra
le-am pus o poza aici

@crina, sa revii cu detalii despre ce-ai comandat

@ gabi, e pisicul tau din avatar?

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #148 on: Monday 07 May 2018, 08:34:35 »
Am luat masca aia cu clabuci pe care am lasat-o pe fata mai mult de 3 min (ma uitam la un film si ascultam cum pocneste spuma -fix ca atunci cand faci baie cu spumant ) si a facut niste  clabuci de vreo 3 degete .

Am mai luat un serum cu vit C de care nu sunt super incantata . Am citit reviews si ,desi majoritatea sunt super incantati, exista si cei a caror piele nu reactioneaza bine la el ( acnee, etc) eu sunt una din nefericitele alea  :laugh: .

Ultima chestie am luat o pudra (hourglass ) dar nu folosesc atat de des asa ca no comment inca

Haiosii tare cerceii tai cu pisici :)

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #149 on: Monday 07 May 2018, 08:51:00 »
mean looks on those cats, ce-mi place :)

Crina ai incercat eradiKate de la Kate Sommerville pentru breakouts? Cheers pentru

stiri pentru vara: dupa cautari indelungate am gasit un factor de protectie solara pentru fatza: Umbra tinte de la Drunk Elephant. Umbra sheer ii factorul simplu pe care nu l-am incercat, dar umbra tinte are o nuanta bej impecabila pentru tenul meu foarte sensibil  cel putin. P.s. fara paraben silicon parfum  etc

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #150 on: Monday 07 May 2018, 09:00:14 »
N-am probleme cu acnea. Serumul ala mi-a facut cadou vreo 2-3 pimples :)))Dar citisem deja in reviews ca li s-a mai intamplat si altora. Speram sa fiu in tabara fericitilor cu amazing glow &stuff 

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #151 on: Monday 07 May 2018, 09:04:04 »
Cu produsele anti acnee sansele sa gasesti produsul care sa functioneze sunt oricum 50-50

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #152 on: Tuesday 08 May 2018, 22:16:25 »
nici macar 59la suta, ca acneea nu cre’ ca se trateaza cu cosmetice. Breakouts de ocazie da, acuma sunt cateva chestii care le usuca instant, si eradikate ii unul. Scuze citisem pe drum spre job rapid si nu am inteles. Ce serum ii, care din ele o facut pocinogul?

Mai, cu hourglass eu am gresit scriind ca ii bun. Sigur ca ii bun, dar pe masura ce am devenit pasionata si am citit mai mult mi-am dat seama ca desi eficace, hourglass ii unul din multele care au talc in pudra, silicon in primer, etc etc. Chestia ii ca am cumparat si produsele recomandate drept naturale ca rms si ilia. Rms ii ok dar corectirul ala de care zic ei ca poate fi folosit ca fond de ten ii foarte .. unidimensional. Pudra de la Ilia ii buna, dar din nou, isi face foarte bine jobul de matifiat pentru o pudra “naturala”, dar nu are acele layers multidimensionale complexe care reflecta lumina away from discolorations or wrinkles cum au produsele specializate.

Intre timp am gasit si un fond de ten impecabilc, dar nu “natural”, ii Armani. Flawless. Au 3 variante, am aia care acopera mai tare (nu ma ridic acuma sa citesc pe sticla, dar e usor de gasit).

Si la capitolul skincare tre sa recunosc ca jos palaria ce produse face Tata Harper la ferma aia, se topesc in piele

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #153 on: Tuesday 08 May 2018, 22:21:54 »
p.s sigur ca am folosit putin hourglass, am primer ceva foundation stick si pudra, dar o sa le alternez
O sa mai scriu aici ca din erorile si experimentele mele sa invete si altii fara sa plateasca..

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #154 on: Tuesday 08 May 2018, 22:45:15 »
eu pt cate un breakout am un vichy normaderm, o crema cu aspirina parca, merge bine, nu functioneza insa pt suprafete mai mari de un bob de mazare pt ca usuca
am gasit rujul bun la sephora, peach nude ilia, 10x girls, awesome, vreo 30+$
am pus ochii pe un guerlain, 4 next time, nu prea stiu ce e ala ruj customizabil

sa va povestesc ceva intriguing, poate cunoasteti: ma duc in explorare si o noua firma de cosmetice face teste pe cliente intr-un mall
imi pune baiatul o cremutza de cleaning no name, sta pe wrist fara sa intre prea mult in piele
dup-aia sterge, aplica cleaning cream de la lionesse, goddamn as fi jurat ca nu am facut dus cu cateva ore inainte
a intrat in piele instant, a curatat, a lasat totul fin si ready for moisturizer cream
so, astea 2 creme costau 300$, m-am targuit cu el pana la un 200, 150$, si-am lasat-o balta ca nu mi-a mirosit bine
cred ca is facute prin state, fexpensive and fancy schmancy  :scare:
am intrat intr-un jean coutu si am luat aveeno, cammomile cream     

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #155 on: Wednesday 09 May 2018, 10:02:08 »
Ce serum ii, care din ele o facut pocinogul?

https://www.sephora.com/product/potent-c-tm-power-serum-P429041?skuId=2051886

Voila. Asta-i :D
Lumea se plange ca pute and yet again (Ca la crema de maini) mie nu mi se pare ca pute :)) . E un pic cam uleios asa ca poate merge struna la persoanele cu ten uscat

Massther Clinic - Massage therapy

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #156 on: Wednesday 09 May 2018, 18:17:26 »
Anacordis, you can go high and low, poti cheltui 6 dolari 50 pe o sticla de The Ordinary sau poti baga mana adanc in buzunar pentru Vintner’s daughter, chestia ii ca daca te relaxeaza si tot vrei sa incerci produse noi hobby-ul asta devine scump
Plus ca se acumuleaza produse pe care nu le folosesti, majoritatea expira la 12 luni de cand le deschizi, etc

Apropo de ce ai scris pe celalalt topic, toti cei care scriem aici suntem permanently ego bruised and need ego massage pentru ca toti vindem ceva o imagine

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #157 on: Thursday 10 May 2018, 12:34:39 »
salut fetele
am o zi libera azi si mi-am ingramadit rv-urile pana deseara ca furnica lacoma
bine ca macar unul e placut si-i ultimul

@gabi, am vazut ce s-a intamplat pe topicul cu Romania, ..
cum eu am mereu o tendinta generala de agent mediateur in viata, nu zic decat ca noi, fetele sa fim chouette
personal, nu indraznesc nici pe cei mai dragi si cunoscuti mie, in gluma macar sa-i fac prosti, dementi, urati, grasi, nebuni, saraci
asta e ceva ce vad pe forum, era si inainte si nu-mi place, dar asta e si in lumea reala, nothing new
eu numesc aruncarea cu ciocanul de pastilina: un atac ad hominem din lipsa de focus civilizat, de provocare, plictiseala, necunoastre, pistolachi&judge without a cause; eu nu pot sa judec nici macar persoane pe care le frecventez des si cred ca le cunosc indeajuns, pt ca poate fi o stare de moment, o vexatie, o frustrare
nu stiu eu ce in spatele unei emotii puternice, nu cunosc premisele.
plus am vazut ca sistemului meu limbic (emotii, valori) i se enfuteza de logica, cand sunt obosita si mi-e foame rau
 :-* fiti blanzi cu voi si cu ceilalti, viata e prea scurta, sa ne-o petrecem in conflicte care provoaca si produc suferinta

« Last Edit: Thursday 10 May 2018, 12:36:24 by anacordis »

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #158 on: Thursday 10 May 2018, 12:48:17 »
mersi frumos de contributie. Parerea mea ii ca pe blandetea feminina s-o pavat multe chestii inacceptabile si inumane. Am vrut numai sa semnalez ca traditionalele discursuri nu mai zboara: “nu-ti sta bine sa te energezi ca esti femeie” ii o retorica cu foaarte multe probleme de gender. In fine, peace

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #159 on: Thursday 10 May 2018, 13:14:16 »
hai ca iau un taxi, s-a pus iar ploaia, meteo uracios, unde or fi liliecii

@ gabi, eu nu am vazut chain-ul ala de replici ca un sermon la blandetea feminina si ce ar trebui si n-ar trebui sa zica/faca femeile
desi un sermon acid este, dar nu cunosc istoricul si subtextul, inside jokes and ce-o mai fi in urma
eu cand am situatii man vs woman, on emotions ground (o chestie pe care eu mi-am modificat-o usor, ca sa mi-o adaptez) Einstein ma scoate din tunel: orice persoana e geniala. dar daca judeci un peste dupa capacitatea lui de a catara in copac, atat pestele cat si omul o sa creada toata viata lui ca e stupid.

c ya on the moonlight, frumosilor :-*