Author Topic: Sa ne radem, azi iar US...  (Read 191233 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline baluba

• Hero Member
Re: Sa ne radem, azi iar US...
« Reply #240 on: Wednesday 12 January 2011, 20:02:14 »
A nu se mai folosi englezisme ca checks and balances, ci termeni puri romanesti ca cecuri si balante.

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #241 on: Wednesday 12 January 2011, 20:17:51 »
ai sa fii surprins de cit de mult se cinta in Romania prohodul Americii...

Pe mine nu ma mira cind aud astfel de scenarii teribiliste. Macar stiu cine e spectator la Domnu' Dan si cine nu...
Live now, pay later!

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #242 on: Wednesday 12 January 2011, 20:39:36 »
La nivel mai mic, cate procese au fost in USA pentru ca au descarcat muzica de pe filesharing?

La nivel si mai mic - nano, nivelul oamenilor destepti, sunt ingrijorat de alte libertati care mi se incalca aici in US.
Dreptul de a manca gratis - incalcat zilnic la grocery store. Imi cer cardul porcii.
Dreptul de a bea gratis - de la apa pan la vishinata totul e pe bani. Porci, cum am spus.
Dreptul de a vedea filme la cinema gratis - e discriminare sa mi se ceara sa platesc pentru ceva pe care altii downloaduie gratis de pe fileshare.
Dreptul de a vedea acasa trully gratis filmele de pe fileshare - trebuie sa platesc un televizor.
Dreptul de a ciordi un wallet - am vazut ieri in mall un intelectual facand asta si primind un baston in cap. Rednexii dracului.
A nu se mai folosi englezisme ca checks and balances, ci termeni puri romanesti ca cecuri si balante.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #243 on: Wednesday 12 January 2011, 22:30:16 »
In America se joaca istoria lumii.
Asa ca sa le tinem pumnii.
Odata cu prabusirea lor se vor prabusi toate celelalte monede si economii.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #244 on: Wednesday 12 January 2011, 22:40:20 »
De ce prabusire tot vorbiti aici ? Cand Imperiul Roman (singura civilizatie cu care pot sa compar USA) s-a prabusit a fost o agonie lunga de 500 de ani in vest si peste 1000 de ani in Est. Perioada in care fostele glorii au continuat sa fie redute de civilizatie intr-o mare de barbari. Daca istoria se repeta atunci putem sa ne gandim la un declin lent, intins pe mai multe secole in care US sucomba in fata miilor de vapoare cu refugiati economici, in fata globalizarii saraciei si-a bombelor demografice. Scenariile catastrofice a la "2012" sunt doar exercitii de imaginatie.
« Last Edit: Wednesday 12 January 2011, 22:42:14 by Agno »

Offline Poenaru

• no PM
  • Full Member
  • *
« Reply #245 on: Wednesday 12 January 2011, 22:49:32 »
De ce prabusire tot vorbiti aici ? Cand Imperiul Roman (singura civilizatie cu care pot sa compar USA) s-a prabusit a fost o agonie lunga de 500 de ani in vest si peste 1000 de ani in Est. Perioada in care fostele glorii au continuat sa fie redute de civilizatie intr-o mare de barbari. Daca istoria se repeta atunci putem sa ne gandim la un declin lent, intins pe mai multe secole in care US sucomba in fata miilor de vapoare cu refugiati economici, in fata globalizarii saraciei si-a bombelor demografice. Scenariile catastrofice a la "2012" sunt doar exercitii de imaginatie.
si Imperiul Britanic in cati ani s-a prabusit ? a intrat Imperiu in WW2 si a iesit Regatul Unit  8)  in 6 ani  fost gata, praful s-o ales de ei

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #246 on: Wednesday 12 January 2011, 22:56:21 »
si Imperiul Britanic in cati ani s-a prabusit ? a intrat Imperiu in WW2 si a iesit Regatul Unit  8)  in 6 ani  fost gata, praful s-o ales de ei

Habar n-am ce legatura are ce zici tu cu prabusirile catastrofice de care vorbeste pe aci. Ori poate ca US isi va retrage trupele din Virgin Islands si Puerto Rico, caz care e clar ca va darama Imperiul. :)
« Last Edit: Wednesday 12 January 2011, 22:56:42 by Agno »

I Translate it

Offline Poenaru

• no PM
  • Full Member
  • *
« Reply #247 on: Wednesday 12 January 2011, 23:00:55 »
nu are legatura decat era un argument la ce sugerai tu cum ca o prabusire poate tine 500 de ani, eu cred ca un eveniment catastrofal ori o conjunctura de evenimente pot grabi procesul de dezintegrare f. mult, vezi bine cine a fost Leul Britanic inainte de WW2, dupa razboi au ramas nesemnificativi pe plan international.

Offline maestro

• Hero Member
  • Am o teava mititica...
« Reply #248 on: Wednesday 12 January 2011, 23:07:45 »
nu are legatura decat era un argument la ce sugerai tu cum ca o prabusire poate tine 500 de ani, eu cred ca un eveniment catastrofal ori o conjunctura de evenimente pot grabi procesul de dezintegrare f. mult, vezi bine cine a fost Leul Britanic inainte de WW2, dupa razboi au ramas nesemnificativi pe plan international.

Chiar nesemnificativi!
Pardon my French but mcpmdr!
Duritatea untului este proportionala cu prospetimea piinii!

Offline Poenaru

• no PM
  • Full Member
  • *
« Reply #249 on: Wednesday 12 January 2011, 23:15:36 »
Mai doresti exemple ? ca te vad ghidush asta seara  8)

Austro-Ungaria dupa tratatul de pace WW1 a incetat sa mai existe ca si imperiu
Imperiul Otoman total desfiintat dupa WW1, as putea adauga si Imperiul Rusiei dar asta
din pacate s-a transformat in monstrul Sovietic ... si mai letal  :(  toate astea in decursul a numai 5 ani de zile !

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #250 on: Wednesday 12 January 2011, 23:39:23 »
Austro-Ungaria dupa tratatul de pace WW1 a incetat sa mai existe ca si imperiu

Deci US se va faramita intre mormonii din Utah, pensionarii din Florida si potheads-ii din San Francisco. Care nici macar nu vorbesc aceiasi limba.

Imperiul Otoman total desfiintat dupa WW1, as putea adauga si Imperiul Rusiei dar asta
din pacate s-a transformat in monstrul Sovietic ... si mai letal  :(  toate astea in decursul a numai 5 ani de zile !

Turcia exista bine merci, Rusia exista bine merci. In linia asta de idei, US va pierde Texas-ul catre Mexic si Alaska catre Rusia. :D

Man, incep sa-l inteleg pe fender si desenele lui.

Offline maestro

• Hero Member
  • Am o teava mititica...
« Reply #251 on: Thursday 13 January 2011, 09:38:18 »
..... Care nici macar nu vorbesc aceiasi limba.
......

Problema barierelor lingvistice va fi rezolvata in viitorul foarte apropiat. De catre cine? Google, cine altcineva?
Ca este o limba standard sau un "grai" nu are importanta.

http://gizmodo.com/5732446/this-will-change-everything-google-translate-android-app-translates-real+time-speech

Duritatea untului este proportionala cu prospetimea piinii!

Offline ciubotea

• Hero Member
« Reply #252 on: Thursday 13 January 2011, 09:47:34 »
De ce prabusire tot vorbiti aici ? Cand Imperiul Roman (singura civilizatie cu care pot sa compar USA) s-a prabusit a fost o agonie lunga de 500 de ani in vest si peste 1000 de ani in Est. Perioada in care fostele glorii au continuat sa fie redute de civilizatie intr-o mare de barbari. ...
bine mai, de parc-aveau internet sa comunice instant (baieti, noi ne ducem in jos si cam facem foamea-voi, bine,bine? :))...nu se compara, nu se pune.
Acu' intr-un cincinal rezolvi cat altadata in 200 daca nu mai mult...

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #253 on: Thursday 13 January 2011, 10:11:35 »
De ce prabusire tot vorbiti aici ? Cand Imperiul Roman (singura civilizatie cu care pot sa compar USA) s-a prabusit a fost o agonie lunga de 500 de ani in vest si peste 1000 de ani in Est.

da, dar cu 200 de ani inainte de asta, la nord de dunare, dacii stateau adunati in jurul canilor cu vin si mormaiau in barbi despre iminenta prabusire a imperiului roman si despre devalorizarea sestertului. din pacate lumea (si atunci ca si acum) nu i-a ascultat si a suportat consecintele.

iar dupa prabusirea imperiului a urmat o perioada de nemaipomenita inflorire pentru fosta provincie dacia, tara cu potential, care astfel si-a gasit noi piete de desfacere pentru miere si blana de urs.

asta ca sa nu mai spuna mortimerul ca eu "nu ma uit in istorie".

Offline Poenaru

• no PM
  • Full Member
  • *
« Reply #254 on: Thursday 13 January 2011, 10:16:57 »
blani de urs si miere ? ce zici de AURUL DACILOR ?

Offline ciubotea

• Hero Member
« Reply #255 on: Thursday 13 January 2011, 10:18:50 »
auzi, tot p-atuncea, pe la inflorirea aia sa se fi mediatizat Mioritza precum si baladele alea cu Soarele si Luna- frati, unu' moare?
Mai erau niste mituri parca, alea cu dragobetele, busuiocul sub perna, greuceanu, muma padurii, gheonoaia, bianca lu' bote si tot asa.

Ca la veselie ii vine omului sa se exprime artistic.
Ma gandesc si eu.

edited- dorele, aurul a venit cu noi incoace.
« Last Edit: Thursday 13 January 2011, 10:19:42 by ciubotea »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Poenaru

• no PM
  • Full Member
  • *
« Reply #256 on: Thursday 13 January 2011, 10:24:05 »
Am citit in ziarul Libertatea ca "Aurul Dacilor a provocat Prima Criza Mondiala " !!  8)

http://www.libertatea.ro/stire/aurul-dacic-a-provocat-prima-criza-mondiala-222417.html
« Last Edit: Thursday 13 January 2011, 10:25:54 by Poenaru »

Offline ciubotea

• Hero Member
« Reply #257 on: Thursday 13 January 2011, 10:29:08 »
Target cumpara Zellers, ca vorbeam de cat de amaratzi sunt americanii, iaca stire de TURCA TV!
textul si pozele, aici mai jos. Pretul: 1,8 miliarde.
parerea mea: era si cazul.

http://news.ca.msn.com/top-stories/cbc-article.aspx?cp-documentid=27230754

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #258 on: Thursday 13 January 2011, 11:09:32 »
in traducere libera de la radio, companiile shade pe un munte de bani, pe care vrea sa-l cheltuiasca, de aci si vinzoleala in mergers si aquisition.
de average joe nu sufla nimeni un cuvintel
I am in perfect shape for my weight.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
« Reply #259 on: Thursday 13 January 2011, 14:07:38 »
Target cumpara Zellers, ca vorbeam de cat de amaratzi sunt americanii, iaca stire de TURCA TV!
textul si pozele, aici mai jos. Pretul: 1,8 miliarde.
parerea mea: era si cazul.

http://news.ca.msn.com/top-stories/cbc-article.aspx?cp-documentid=27230754

groaznic!

acum as vrea sa vad o razmerita la canadieni ca le fura sudistii zellersul, ca tot ii plangea maises pe americani ca nu au sange-n putza sa faca razmeritze LOL
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.