Author Topic: Sa ne radem, azi iar US...  (Read 190780 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • hOW do I WEED If I high tOO MUCHH smoke??? !!!!
Re: Sa ne radem, azi iar US...
« Reply #980 on: Saturday 22 December 2012, 09:44:51 »

Alo, domnu' Mengele, eu zic sa terminam toti batrinii peste 70 de ani ca cheltuie prea mult pe sanatate. Cu banii economisiti putem salva citiva tineri blonzi, cu ochi albastri, buni de munca si platitori de taxe.
Eu am zis cam invers. Ca trebuie vazut care e metoda care salveaza *cele mai multe* vieti cu banii disponibili.
Pentru un drob reusit tava se tapeteaza cu faina (Pablo Escobar)
Si se serveste cu un pahar de Vin Mascatii (Suier - ciobanesc german)

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #981 on: Saturday 22 December 2012, 11:29:06 »
Pentru ca, fara garda personala, presedintele SUA ar avea un risc inacceptabil de a muri.

La fel de inacceptabil, daca nu chiar mai inacceptabil e riscul copiiilor de a muri.

Concluzia mea este ca NRA are partial dreptate: paza buna trece primejdia rea.
Din banii de educatie sa se taie din beneficiile teachers si sa se interzica unionizarea lor si banii salvati sa fie folositi la security.
A nu se mai folosi englezisme ca checks and balances, ci termeni puri romanesti ca cecuri si balante.

• Hero Member
« Reply #982 on: Saturday 22 December 2012, 11:52:32 »
La fel de inacceptabil, daca nu chiar mai inacceptabil e riscul copiiilor de a muri.

Concluzia mea este ca NRA are partial dreptate: paza buna trece primejdia rea.
Din banii de educatie sa se taie din beneficiile teachers si sa se interzica unionizarea lor si banii salvati sa fie folositi la security.
O sa razi, dar nu cred ca partea cu inacceptabilul e adevarata. De exemplu in SUA mor sigur mai mult de 100 de copii pe an in accidente de masina (sunt sigur mai mult de 2 pe stat si an). Asta ar fi cam 5 masacre pe an.

Probabil ca daca o suma similara cu banii pentru unu-doi politisti in fiecare scoala ar fi folosita ca sa ajute oamenii care mor de frig pe strada, s-ar salva mai mult de 2 oameni pe stat si an.

(Si revenind la comparatia initiala: Riscul presedintelui SUA de a fi omorat sau ranit e cam 20% pe baza datelor istorice. Nu stiu cand a avut ultima oara armata americana o operatiune cu 20% pierderi. Poate in al doilea razboi?)

Intrebarea este: Are Congresul dreptul moral sa decida cum vor sa isi cheltuiasca diversele orase banii? Probabil ca nu. Banii de scoala vin de la municipalitatile locale (in mare parte), si banii de securitate tot de acolo ar trebui sa vina. Daca nici o municipalitate nu vrea sa dea bani pe politisti speciali in scoli, asta spune ceva....
« Last Edit: Saturday 22 December 2012, 11:55:09 by Mircea Constantinescu »

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #983 on: Saturday 22 December 2012, 14:06:08 »
O sa razi, dar nu cred ca partea cu inacceptabilul e adevarata. De exemplu in SUA mor sigur mai mult de 100 de copii pe an in accidente de masina (sunt sigur mai mult de 2 pe stat si an). Asta ar fi cam 5 masacre pe an.

Probabil ca daca o suma similara cu banii pentru unu-doi politisti in fiecare scoala ar fi folosita ca sa ajute oamenii care mor de frig pe strada, s-ar salva mai mult de 2 oameni pe stat si an.

Ce calcule fara cap si coada(ca sa ma exprim frumos).

De ce crezi tu ca taxpayers ar trebui sa plateasca pentru oricine caruia ii e frig pe strada, in loc sa respecte pactul social conform caruia o parte din taxele platite trebuie sa mearga la educatia copiilor si la securitatea lor?
Scoala e obligata sa-mi educe copilul si sa-l tina safe pana vin sa-l iau.
E un serviciu pentru care platesc taxe.
Tu vrei sa se deturneze banii astia pentru tot felul de scopuri dubioase.
Asa te-a invatat Krugman?
« Last Edit: Saturday 22 December 2012, 14:25:22 by baluba »
A nu se mai folosi englezisme ca checks and balances, ci termeni puri romanesti ca cecuri si balante.

• Hero Member
« Reply #984 on: Saturday 22 December 2012, 16:02:45 »
Ce calcule fara cap si coada(ca sa ma exprim frumos).

De ce crezi tu ca taxpayers ar trebui sa plateasca pentru oricine caruia ii e frig pe strada, in loc sa respecte pactul social conform caruia o parte din taxele platite trebuie sa mearga la educatia copiilor si la securitatea lor?
Scoala e obligata sa-mi educe copilul si sa-l tina safe pana vin sa-l iau.
E un serviciu pentru care platesc taxe.
Tu vrei sa se deturneze banii astia pentru tot felul de scopuri dubioase.
Asa te-a invatat Krugman?
Scopul dubios e sa nu moara niste oameni de frig si foame pe strada. Nu vad ce e dubios in asta.

*O parte* din banii tai merg deja pentru securitatea si educatia copilului.

Acuma, daca vrei ca statul sa iti asigure securitatea *perfecta* a copilului.... mai discutam. In primul rand, copii nu sunt *perfect* in siguranta acuma, deci nu e cazul sa extindem drepturile tale fara o justificare serioasa.
Nivelul de risc legat de atentate este extrem, extrem de mic. Un ordin de marime mai mic decat nivelul de risc legat de accidentele de masina (de exemplu). Tu iti pui intr-un pericol mult, mult mai mare copilul cand il duci cu masina decat este in pericol la scoala.

Daca vrei *mai multi* bani pentru copilul tau (adica mai specific, daca vrei sa primesti din partea altora, ca partea ta deja ai primit-o) treci matale la coada. Nu vad de ce, pentru aceiasi bani, as salva o viata si nu trei. Inteleg ca e fi-tu, dar si restul au parinti.

Offline maestro

• Hero Member
  • Am o teava mititica...
Duritatea untului este proportionala cu prospetimea piinii!

• Hero Member
« Reply #986 on: Saturday 22 December 2012, 16:28:22 »
Unde naiba am postat eu despre gun laws?

Cre' ca halucinezi.

I Translate it

Offline maestro

• Hero Member
  • Am o teava mititica...
« Reply #987 on: Saturday 22 December 2012, 17:32:42 »
Unde naiba am postat eu despre gun laws?

Cre' ca halucinezi.

It is not always about you. This is simply my opinion. 
Duritatea untului este proportionala cu prospetimea piinii!

• Hero Member
« Reply #988 on: Saturday 22 December 2012, 17:45:15 »
Păi atunci de ce începi cu "quote from Mircea Constantinescu"?

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #989 on: Saturday 22 December 2012, 18:06:32 »
Păi atunci de ce începi cu "quote from Mircea Constantinescu"?
pentru ca tu esti trollul de serviciu.

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #990 on: Saturday 22 December 2012, 19:45:20 »
pentru ca tu esti trollul de serviciu.

Da, dar daca-l auzi vorbind zici ca e cel putin unul din founding fathers, nu un p..rifci care n-a platit un cent taxe in US.
Auzi la el "treci matale la coada" sau "salvez viata".

Offline libra

• Full Member
  • Offended much?
    • THRLS
« Reply #991 on: Sunday 23 December 2012, 01:43:43 »

Banii merg la homeless pentru ca ei pot vota, pe cand copiii nu.
"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #992 on: Sunday 23 December 2012, 10:10:06 »
Banii merg la homeless pentru ca ei pot vota, pe cand copiii nu.

Costica, the founding father, nu vede nimic dubios in asta.
Ti se face frig si foame pe strada? Nici o problema, uite aici niste croissanturi calde si buttermilk, intinde-te pe canapea la caldurica si enjoy lounging pe banii taxpayers.
Nu uita sa votezi magarul la viitoarele alegeri.

• Hero Member
« Reply #993 on: Sunday 23 December 2012, 11:46:28 »
Costica, the founding father, nu vede nimic dubios in asta.
Ti se face frig si foame pe strada? Nici o problema, uite aici niste croissanturi calde si buttermilk, intinde-te pe canapea la caldurica si enjoy lounging pe banii taxpayers.
Nimeni nu e homeless pentru ca asa vrea. E homeless pentru ca a facut niste prostii, pentru care a platit pana i-a iesit pe nas.

Rolul ajutorului nu e sa-i dea o viata comfortabila pe banii contribuabilului. E sa-l ajute cand e in impas, ca sa poata sa iasa din rahat. Macar sa nu moara de frig iarna si sa poata sa mearga la un interviu pentru un job bun (=salariu minim la McDonalds) fara sa puta a homeless.

Cred ca orice rezident permanent in America de Nord ar trebui sa aiba dreptul gratis la conditii similare cu cele din puscarie (mancare minima si o gaura in perete in care sa doarma). E o tara suficient de bogata ca sa ne putem permite asta fara mari eforturi.

Re: taxe. Nu platesc taxe in SUA, dar platesc in Canada. Exact pentru genul asta de ajutor. Aici in Canada nu mori iarna de frig si foame decat daca faci un efort sustinut, care este peste puterile diversilor betivi si drogati.

Sunt cam 150000 de homeless in Canada (0.5% din populatie, or 1/200). Daca ne costa $1000/luna ca sa tii un homeless in conditii minime, asta inseamna 1000 / 200 = $5 pe cap de cetatean. Nu ma deranjeaza sa platesc $5/luna ca sa nu moara lumea pe strazi.

Si nu vorbesc ca un founding father. Vorbesc ca un om. Adica nu ca un caine.
« Last Edit: Sunday 23 December 2012, 12:13:58 by Mircea Constantinescu »

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #994 on: Sunday 23 December 2012, 17:25:16 »
Nu platesc taxe in SUA, dar platesc in Canada.

Pai si atunci de unde tupeul cu "stai matale la coada", "nu e cazul sa extindem drepturile tale fara o justificare serioasa" si alte mujicii?
Esti constient ca aici vorbim de scolile din US, nu de homelessii din Canada, nu?

• Hero Member
« Reply #995 on: Sunday 23 December 2012, 17:35:25 »
Pai si atunci de unde tupeul cu "stai matale la coada", "nu e cazul sa extindem drepturile tale fara o justificare serioasa" si alte mujicii?
Esti constient ca aici vorbim de scolile din US, nu de homelessii din Canada, nu?
1.Problemele sunt cam aceleasi in Canada si SUA. Diferenta e ca noi in Canada am rezolvat o mare parte din ele.

Daca vrei refac calculul pentru US: In US cam 1 din 200 persoane au folosit un shelter in 2009. Daca ma costa $1000/luna ca sa ingrijesc un amarat in shelter, atunci revin $1000/200 = $5/an/cetatean. Ce chestie, acelasi rezultat ca pentru Canada.

Spre comparatie, sunt cam 100,000 de scoli in US. Daca fiecare security guard e platit cu 25,000/an si sunt 4 security guards pe scoala, rezulta cifra rotunda de 10 miliarde USD cheltuiti pe an, sau $30 pe cetatean si an. De 6 ori mai mult.

Daca avem in vedere ca in fiecare an sunt impuscati sub 100 de studenti in scoala rezulta 100 milioane de dolari pe viata salvata (!). Exista metode mult mai eficace de a salva vieti. De exemplu ajutorul pentru homelesi sau asigurare medicala gratis pentru saraci. Ar costa mai putin decat 100 milioane *pe viata salvata*. Probabil cu mai multe ordine de marime mai putin.

NRA (platita bine de firmele care vand arme) isi rade in pumni cand se gandeste la 400,000 de seturi de arma + vesta antiglont + rest echipament pentru paznici pe banii fraierilor.

B.Mata (varianta regionala matale) e un pronume de politete (conform DEX). "nu e cazul sa extindem drepturile tale fara o justificare serioasa" nu e o mujicie. Sarcastic nu inseamna mujic.
III.Am plecat de la scoli si am ajuns de la homelesi. A postat unu "baluba":
Eu zic ca asta nu are nimic de-a face cu scolile. Deci nici raspunsul meu nu are de-a face nimic cu scolile.
« Last Edit: Sunday 23 December 2012, 18:08:39 by Mircea Constantinescu »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #996 on: Sunday 23 December 2012, 19:24:02 »
B.Mata (varianta regionala matale) e un pronume de politete (conform DEX). "nu e cazul sa extindem drepturile tale fara o justificare serioasa" nu e o mujicie.

Este pentru ca spui altora ce sa faca cu banii lor.

• Hero Member
« Reply #997 on: Sunday 23 December 2012, 19:55:53 »
Este pentru ca spui altora ce sa faca cu banii lor.
Deci orice parere din afara Americii e pentru tine automat o mujicie? Daca da, delirezi.

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #998 on: Sunday 23 December 2012, 20:13:16 »
Deci orice parere din afara Americii e pentru tine automat o mujicie? Daca da, delirezi.

Astea nu-s pareri "stai matale la coada", "nu e cazul sa extindem drepturile tale fara o justificare serioasa".

Pierd vremea cu tine.

Offline bugs bunny

• Full Member
« Reply #999 on: Sunday 23 December 2012, 21:30:30 »
prezidente, in africa sint mult mai multi amarati care mor de foame.
si multi copii printre ei.
5 parai pentru aia valoreaza mult mai mult decat pentru nespalatii astia care nu vor sa dea cu sapa din canada.

auzi cand zici ca e homeless pentru ca a facut niste prostii, pentru care a platit pana i-a iesit pe nas, asta ai vazut-o in filme nu-i asa?
Noroc ca m-am nascut nebun altfel o luam razna.