Author Topic: Sa ne radem, azi iar US...  (Read 189571 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline maestro

• Hero Member
  • Am o teava mititica...
Re: Sa ne radem, azi iar US...
« Reply #900 on: Saturday 30 June 2012, 08:45:44 »
mai baluba ce naiba ai inteles tu ? este vorba despre cum a facut banii

Bambi, tu de unde stii cum a facut banii? Tot de la Daily Show? Ori Bill Maher?
Daca i-ar fi facut ilegal ar trebui aplicata legea.
Cine naiba a hotarit ca niste comedianti stiu ce inseamna moralitatea si cum ar trebui facut ca lucrurile sa mearga bine?
Duritatea untului este proportionala cu prospetimea piinii!

Offline sans abri

• Sr. Member
« Reply #901 on: Saturday 30 June 2012, 09:04:26 »
Cine naiba a hotarit ca niste comedianti stiu ce inseamna moralitatea si cum ar trebui facut ca lucrurile sa mearga bine?

nu stiu de ce, dar de fiecare data cind unul d'asta de "dreapta" face mirlanii ca sa-si umple buzunarele e justificabil intr-un fel.
daca la unul de stinga i se fabrica ceva (nu ca face), ii sar 1000 cap sa fie ars  pe rug.
penibil.

si prietene, daca te uiti la cine sint cei mai mari filantropi nu-s aia de stinga care-s milogi, is aia de dreapta ca de, cind ai bani te doare-n cur, cind n-ai stringi din sfincter pentru fiecare cent.
Mi-a zis grugio sa pun mordicus la semnatura.

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #902 on: Saturday 30 June 2012, 09:04:59 »
mai baluba ce naiba ai inteles tu ? este vorba despre cum a facut banii

Din clipul cu echivalentul lui Mircea Badea aici in america eu am inteles ca omul se radea pe el de procentul pe care care l-a platit Romney la taxe(15%).
Omul fiind un comedian(si clipul trebuie deci luat ca atare si nu in serios cum faci tu), evident nu merge in detalii despre cum a ajuns Romeny sa plateasca acel procent.
Explicatia este ca profitul facut din investitii in tara asta este taxat mult mai putin decat income. De ce? Pentru ca investitiile spre deosebire de income sunt cu un grad foarte mare de risc si trebuie incurajate.
Tara asta s-a cladit pe antreprenorul privat, asa au ajuns sa se nasca firme si sa se produca assets.
Ca iti place tie sau nu Romney are dreptate, taxele nu trebuie crescute la investitii si nu trebuie strangulate ca altfel o sa plangi ca nu ai unde lucra si de ce dracu nu face nimeni nimic.
A nu se mai folosi englezisme ca checks and balances, ci termeni puri romanesti ca cecuri si balante.

Offline sans abri

• Sr. Member
« Reply #903 on: Saturday 30 June 2012, 09:11:54 »
bla bla Romney bla bla

pe romney asta l-au pus de umplutura ca republicanii stiu ca o sa piarda contra lui obama si niciun candidat serios nu s-ar fi bagat.
deci e un trepadus penibil. case closed.

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #904 on: Saturday 30 June 2012, 09:13:54 »
blah blah sans abri blah blah

sans abri nu are nimic de spus, dar vorbeste sa se afle in treaba. case closed.
A nu se mai folosi englezisme ca checks and balances, ci termeni puri romanesti ca cecuri si balante.

Offline sans abri

• Sr. Member
« Reply #905 on: Saturday 30 June 2012, 09:16:44 »
sans abri nu are nimic de spus, dar vorbeste sa se afle in treaba. case closed.

deci tu serios crezi ca are vreun candidat republican o sansa contra lui obama?
funny.

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #906 on: Saturday 30 June 2012, 11:08:07 »

maestro, te-am prins ca nu te-ai uitat la clipuri! banii i-a facut legal dar prin tactici fara scrupule, dubioase ( plenty of loop holes out there ), pe care acu' ca e candidat la presedentie le condamna de mama focului; niste comedianti asa ca Bill Maher si Jon Stewart au munca usoara pt ca personaje gen romney in loc sa-si vada de shady businessurile lor ii apuca subit ambitiile politice si tre sa flip flop la greu ca sa aiba tractiune la mase...ca daca n-ar flip flop ai intelege si matale ca stilul lui de a face afaceri nu se poate aplica cind e vorba de guvernat o putere mondiala
« Last Edit: Saturday 30 June 2012, 11:09:21 by bambi »
Deep doubts, deep wisdom; small doubts, little wisdom.

I Translate it

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #907 on: Saturday 30 June 2012, 11:22:38 »
Din clipul cu echivalentul lui Mircea Badea aici in america eu am inteles ca omul se radea pe el de procentul pe care care l-a platit Romney la taxe(15%).
Omul fiind un comedian(si clipul trebuie deci luat ca atare si nu in serios cum faci tu), evident nu merge in detalii despre cum a ajuns Romeny sa plateasca acel procent.
Explicatia este ca profitul facut din investitii in tara asta este taxat mult mai putin decat income. De ce? Pentru ca investitiile spre deosebire de income sunt cu un grad foarte mare de risc si trebuie incurajate.
Tara asta s-a cladit pe antreprenorul privat, asa au ajuns sa se nasca firme si sa se produca assets.
Ca iti place tie sau nu Romney are dreptate, taxele nu trebuie crescute la investitii si nu trebuie strangulate ca altfel o sa plangi ca nu ai unde lucra si de ce dracu nu face nimeni nimic.

comedia o produc unii ca romney, care face intr-un fel si zice in altul...uita-te cu atentie la clipuri...Jon Stewart ride de contradictiile, flip flopingul lui romney

total de acord ca tara asta s-a cladit pe antreprenoriat, numa ca romney a facut bani falimentind alte firme si vinzindu-le asseturile....deci sta cam prost la capitolul productie si foarte bine la capitolul speculatie; romney nu a creat locuri de munca, ci le-a distrus....este cam greu sa vorbesti despre practici constructive, cu care sunt de acord , daca tu ai practicat altceva in activitatea ta ca businessman; ca sa adaug ca acu se dezice de romneycare, singurul lucru cu adevarat bun pe care l-a facut ca guvernator in Massachusetts.

Offline maestro

• Hero Member
  • Am o teava mititica...
« Reply #908 on: Saturday 30 June 2012, 12:37:04 »
maestro, te-am prins ca nu te-ai uitat la clipuri! banii i-a facut legal dar prin tactici fara scrupule, dubioase ( plenty of loop holes out there ), pe care acu' ca e candidat la presedentie le condamna de mama focului; niste comedianti asa ca Bill Maher si Jon Stewart au munca usoara pt ca personaje gen romney in loc sa-si vada de shady businessurile lor ii apuca subit ambitiile politice si tre sa flip flop la greu ca sa aiba tractiune la mase...ca daca n-ar flip flop ai intelege si matale ca stilul lui de a face afaceri nu se poate aplica cind e vorba de guvernat o putere mondiala

Da, care putere mondiala este pusa pe butuci de politici de stinga. Acum si Rmney asta, shady business, eh?
Eu personal cred ca oricine este de preferat actualului presedinte. Dar nu ma pun la sfada cu luminile politicii mondiale si economiei de la Hollywood.
Eu stiu doar ca a trebuit sa ma duc de la Ana la Caiafa ca sa imi fac aceiasi treaba in doua luni si pe care inainte o faceam in trei zile pentru ca toti zanaticii au capatat brusc puteri. Nu, nu au adus nimic nou sau mai bun, doar inca un loop de sarit prin el. Calitatea produsului muncii mele nu a fost inbunatatita prin grija lor deosebita pentru om si veverite, ci doar incetinita, efect negativ asupra miilor si miilor de jobs, familii si a economiei. Punctul meu de vedere. In rest nu-mi place nici unul nici altul doar ca cel in office are niste reactii pe care daca poti face abstractie de cum arata el (acest Petre Roman ce da frisoane doamnelor doar prin prezenta fizica) vei recunoaste aceleasi patterns ale guvernarii comuniste (daca ai prins-o). Incepind cu "greaua mostenire" si terminind cu blamul tuturor altora.

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #909 on: Saturday 30 June 2012, 12:48:17 »
total de acord ca tara asta s-a cladit pe antreprenoriat, numa ca romney a facut bani falimentind alte firme si vinzindu-le asseturile....deci sta cam prost la capitolul productie si foarte bine la capitolul speculatie; romney nu a creat locuri de munca, ci le-a distrus....este cam greu sa vorbesti despre practici constructive, cu care sunt de acord , daca tu ai practicat altceva in activitatea ta ca businessman; ca sa adaug ca acu se dezice de romneycare, singurul lucru cu adevarat bun pe care l-a facut ca guvernator in Massachusetts.

Atunci cand market capitalization al unei firme scade sub valoarea asseturilor, inseamna ca firma a pierdut increderea investiturilor si probabil se afla in drum spre faliment.
Exista firme gropari care le cumpara si le dezmembreaza pentru ca sa se mai salveze ce se mai poate salva inainte ca toata sandramaua sa cada in capul tuturor celor involved.
Locurile de munca se pierd oricum, si prin faliment si prin dezmembrare degeaba e portretizata dezmembrarea ca fiind alternativa fara "inima de mama".

In fine nu stiu cat de bun stewart ar fi Romney in ce priveste economia, dar cred ca are o sansa.
Stewardshipul lui Obama l-am vazut: 5 trilioane !!!!!!!!!! a imprumutat tara asta in mai putin de 4 ani. Unde dracu sunt banii astia? 5 trilioane sunt mai mult decat toata economia Japoniei for fucks sake, de banii astia economia ar fi trebuit sa fie stimulata la rosu incins.
Nu e cazul sa mai lasam si pe altii sa incerce?

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #910 on: Saturday 30 June 2012, 14:30:46 »
Atunci cand market capitalization al unei firme scade sub valoarea asseturilor, inseamna ca firma a pierdut increderea investiturilor si probabil se afla in drum spre faliment.
Exista firme gropari care le cumpara si le dezmembreaza pentru ca sa se mai salveze ce se mai poate salva inainte ca toata sandramaua sa cada in capul tuturor celor involved.
Locurile de munca se pierd oricum, si prin faliment si prin dezmembrare degeaba e portretizata dezmembrarea ca fiind alternativa fara "inima de mama".

In fine nu stiu cat de bun stewart ar fi Romney in ce priveste economia, dar cred ca are o sansa.
Stewardshipul lui Obama l-am vazut: 5 trilioane !!!!!!!!!! a imprumutat tara asta in mai putin de 4 ani. Unde dracu sunt banii astia? 5 trilioane sunt mai mult decat toata economia Japoniei for fucks sake, de banii astia economia ar fi trebuit sa fie stimulata la rosu incins.
Nu e cazul sa mai lasam si pe altii sa incerce?

mai astia de la bain au facut bani mai multi, adica profit, dupa ce au dezmembrat firma si au vindut asseturile...adica si-au recuperat investitia si profit pour la bonne bouch; cum se cheama cind bagi banii in ceva, distrugi acel ceva pt a recupera banii si a face si un profit ?gropar zici ?zici ca au salvat ? ce in afara de investitia lor si ceva profit sanatos, ca slujbele s-au dus...?!

romney ...sansa ? pai daca a excelat la firme de gropari eu ce sa cred ca expertiza are cind e vorba de economia US ? cu trilioanele alea s-au salvat bancile, industria auto, una alta prin middle east

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #911 on: Saturday 30 June 2012, 14:43:08 »
Da, care putere mondiala este pusa pe butuci de politici de stinga. Acum si Rmney asta, shady business, eh?
Eu personal cred ca oricine este de preferat actualului presedinte. Dar nu ma pun la sfada cu luminile politicii mondiale si economiei de la Hollywood.
Eu stiu doar ca a trebuit sa ma duc de la Ana la Caiafa ca sa imi fac aceiasi treaba in doua luni si pe care inainte o faceam in trei zile pentru ca toti zanaticii au capatat brusc puteri. Nu, nu au adus nimic nou sau mai bun, doar inca un loop de sarit prin el. Calitatea produsului muncii mele nu a fost inbunatatita prin grija lor deosebita pentru om si veverite, ci doar incetinita, efect negativ asupra miilor si miilor de jobs, familii si a economiei. Punctul meu de vedere. In rest nu-mi place nici unul nici altul doar ca cel in office are niste reactii pe care daca poti face abstractie de cum arata el (acest Petre Roman ce da frisoane doamnelor doar prin prezenta fizica) vei recunoaste aceleasi patterns ale guvernarii comuniste (daca ai prins-o). Incepind cu "greaua mostenire" si terminind cu blamul tuturor altora.

si zici ca deficitul bugetar mostenit de la Bush, plus treaba inceputa prin middle east si neterminata ( adica curat groapa de aruncat banii ) nu-i mostenire odioasa enough ? in rest capitalism, comunism...there is a pattern in human behavior, dare to say same human follies

am vazut unde duce lipsa de rules and regulations...si chiar daca iti vine greu sa crezi ce faci dumneata chiar are impact asupra omului si veveritelor...maybe rethink your technologies, poate sustainability e un cuvint la care tre sa te gindesti mai des

Offline maestro

• Hero Member
  • Am o teava mititica...
« Reply #912 on: Saturday 30 June 2012, 15:23:08 »
si zici ca deficitul bugetar mostenit de la Bush, plus treaba inceputa prin middle east si neterminata ( adica curat groapa de aruncat banii ) nu-i mostenire odioasa enough ? in rest capitalism, comunism...there is a pattern in human behavior, dare to say same human follies

am vazut unde duce lipsa de rules and regulations...si chiar daca iti vine greu sa crezi ce faci dumneata chiar are impact asupra omului si veveritelor...maybe rethink your technologies, poate sustainability e un cuvint la care tre sa te gindesti mai des

Ma indoiesc ca stii ce fac eu. Ma indoiesc ca ai idee despre tehnologiile folosite de mine. Dar mi-ai aruncat citeva lozinci, una-doua.
Vrei sa incepem o discutie tehnica despre ceea ce si cum fac? Nah, nu cred ca te-ar interesa, ai incepe sa casti plictisita si ar trece totul la 3-4 picioare pe linga urechi.
Pina imi termin cu pozele din mini-vacanta o sa ma gindesc cum dracu' sa potrivesc "sustainability"-ul dumitale in activitatea mea zilnica. No clue how da' eu tot o sa incerc.

Offline Riri

• Hero Member
« Reply #913 on: Saturday 30 June 2012, 15:28:46 »
In rest nu-mi place nici unul nici altul doar ca cel in office are niste reactii pe care daca poti face abstractie de cum arata el (acest Petre Roman ce da frisoane doamnelor doar prin prezenta fizica) vei recunoaste aceleasi patterns ale guvernarii comuniste (daca ai prins-o). Incepind cu "greaua mostenire" si terminind cu blamul tuturor altora.

Scuza-ma, maestro, dar pe mine nu ma ia cu frisoane cand il vaz pe Obama. :grin:
"Happiness is a warm puppy." Charles Schulz

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #914 on: Saturday 30 June 2012, 15:46:09 »
Maistrule esti un fraier
« Last Edit: Saturday 30 June 2012, 16:35:02 by Dorel »

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #915 on: Saturday 30 June 2012, 16:06:26 »
Scuza-ma, maestro, dar pe mine nu ma ia cu frisoane cand il vaz pe Obama. :grin:

pe mine ma ia cind ma gindesc ca ar putea sa trimita niste navy seal dupa mine, caz in care n'as zice nu...as face tot posibilul sa ma gaseasca acasa si as lasa si felinarul aprins sa nu se rataceasca ; mai nasol daca trimite drona da' ma descurc io si cu ea sa-mi iasa si mie de-un frison  :grin:
« Last Edit: Saturday 30 June 2012, 16:21:53 by bambi »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #916 on: Saturday 30 June 2012, 16:19:11 »
Ma indoiesc ca stii ce fac eu. Ma indoiesc ca ai idee despre tehnologiile folosite de mine. Dar mi-ai aruncat citeva lozinci, una-doua.
Vrei sa incepem o discutie tehnica despre ceea ce si cum fac? Nah, nu cred ca te-ar interesa, ai incepe sa casti plictisita si ar trece totul la 3-4 picioare pe linga urechi.
Pina imi termin cu pozele din mini-vacanta o sa ma gindesc cum dracu' sa potrivesc "sustainability"-ul dumitale in activitatea mea zilnica. No clue how da' eu tot o sa incerc.

e drept is cam ocupata da' matale scrie ca io o sa citesc cind apuc...te rog nu te impiedica de plictisu meu daca iti face placere sa povestesti, or fi altii interesati...de ex dorel are lipsuri la dosare; io ziceam ca tre sa existe un balance in tot ce faci...dumneata nu numai creezi joburi da' ce faci are impact asupra environmentului si calitatzii vietii altor oameni; ma uitam ca tirguletul in care stau io s-a impotrivit recent la stabilirea unei baze pt F35...oamenii ( cite intruniri, cite cerneala ) le-au zis sa-si ia zgomotul si sa se faca nevazuti cu el, ce daca ar fi insemnat alte oportunitatzi pt oras, trade offul era prea mare; asa ca nu te supara matale daca tre sa astepti mai mult pina-ti vin aprobarile pt asta si ailalta, guvernul este totusi raspunzator cetateanului; doamne ce bine vorbesc in lozinci !  :grin:

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #917 on: Saturday 30 June 2012, 18:51:35 »
mai astia de la bain au facut bani mai multi, adica profit, dupa ce au dezmembrat firma si au vindut asseturile...adica si-au recuperat investitia si profit pour la bonne bouch; cum se cheama cind bagi banii in ceva, distrugi acel ceva pt a recupera banii si a face si un profit ?gropar zici ?zici ca au salvat ? ce in afara de investitia lor si ceva profit sanatos, ca slujbele s-au dus...?!

romney ...sansa ? pai daca a excelat la firme de gropari eu ce sa cred ca expertiza are cind e vorba de economia US ? cu trilioanele alea s-au salvat bancile, industria auto, una alta prin middle east

Ti-am spus, dar poate nu reusesti sa intelegi.
Firmele care incap pe mana lichidatorilor sunt deja falimentare, ele concediaza lucratorii oricum.
Un lichidator este daca vrei un fel de bodyshop, cumpara junk cars si le dezmembreaza pentru ca sa vanda apoi bucata cu bucata piesele.
Nu stiu de ce te infoi la businessul asta ca imoral. Este un fel de reciclare.

Din salvatul bancilor au primit banii inapoi si inca cu dobanda.
Industria auto a costat cateva zeci de miliarde si au primit ceva bani inapoi si de acolo.

Unde e restul pana la 5 trillions??? S-a platit cumva ceva din datoria externa? Nu. Nu s-aplatit, ba dimpotriva a cerut majorarea debt ceilingului ca sa poata sa imprumute si mai mult.

Iti spun eu unde sunt banii. Sute de billions s-au dus in programul lui "America back to work" sau cum dracu s-a numit programul ala al lui de reparare a drumurilor si podurilor. Un program care evident a creeat un mic bump in constructii si o mare bucurie chinezilor care au furnizat tot felul de componente.
Evident dupa ce s-au terminat banii, economia a cazut din nou.
Ce face istetul nostru? Propune un al doilea stimulul de alte sute de billions pentru exact aceeasi tampenie: repararea infrastructurii.

Pana si planul lui McCain de connstruire a 100 de centrale nucleare bate la cur planul lui peste al lui Obama.
Daca ma gandesc bine 100x5 billions each costa doar o juma de trillion si ne asigura independenta energetica si dadea slujbe  americanilor si nu chinezilor.

Dar hai sa-i mai dam un mandat lui Obama, poate vine cu repararea drumurilor si podurilor part 3 and 4.

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #918 on: Saturday 30 June 2012, 19:02:14 »
Vrei sa incepem o discutie tehnica despre ceea ce si cum fac?

Nu cred ca are rost bambi e pregatita pentru passing judgement, nu pentru discutii tehnice.

In general (si nu ma refer aici la bambi) cred ca una din chestiile cele mai serioase in ziua de astazi este ca oamenii nu mai pot tine pasul cu tehnologia si prin vot democratic trag in jos sau chiar opresc progresul.
Sunt nenumarate exemple de tehnologii pe care oamenii le rejecteaza pentru ca nu le inteleg si le e teama de necunoscut.
Sunt o gramada de indivizi care exploateaza aceasta spaima pentru faima si bani.

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #919 on: Saturday 30 June 2012, 19:08:24 »
Maistrule esti un fraier

Dimpotriva, maestro este erudit, capabil si very down to earth.
Poate tocmai aceasta ultima caracteristica le provoaca accese de isterie lui ronix sau lui dorel care sunt tocmai opusul traiesc intr-o lume ireala, primul in Alice in Tara Minunilor, iar al doilea cu realitatea tot timpul distorsionata de aburii alcoolului.