Author Topic: Sa ne radem, azi iar US...  (Read 193556 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Britania

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Sa ne radem, azi iar US...
« Reply #1060 on: Friday 04 January 2013, 21:10:33 »
Pe mine mai mult m-au consumat astia cu armele lor. Am la lucru parinti ai caror copii merg la vanatoarea cu tatii lor cand sunt e undeva pe la 14 ani dar toti au fost de acord ca n-ar trebuie sa fie vandute arme semi-automate publicului. Pe cei care sunt bolnavi psihici nu poti sa-i depistezi fara ajutorul familiei, daca ei nu stiu/nu pot sa ceara ajutor. Daca familia e in denial, bad luck!

Am citit o carte acum cativa ani despre ospiciile care existau in US prin `60. Au fost desfiintate, pt ca erau foarte multe abuzuri. Asa ca esti cam intre ciocan si nicovala, pe romaneste. Singura solutie din punctul meu de vedere este verificarea mai buna a background-ului fiecarui cumparator de arme si excluderea semi-automatelor de pe piata.
« Last Edit: Friday 04 January 2013, 21:14:26 by Britania »

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #1061 on: Friday 04 January 2013, 21:18:26 »
Pe mine mai mult m-au consumat astia cu armele lor. Am la lucru parinti ai caror copii merg la vanatoarea cu tatii lor cand sunt e undeva pe la 14 ani dar toti au fost de acord ca n-ar trebuie sa fie vandute arme semi-automate publicului. Pe cei care sunt bolnavi psihici nu poti sa-i depistezi fara ajutorul familiei, daca ei nu stiu/nu pot sa ceara ajutor. Daca familia e in denial, bad luck!

Am citit o carte acum cativa ani despre ospiciile care existau in US prin `60. Au fost desfiintate, pt ca erau foarte multe abuzuri. Asa ca esti cam intre ciocan si nicovala, pe romaneste. Singura solutie din punctul meu de vedere este verificarea mai buna a background-ului fiecarui cumparator de arme si excluderea semi-automatelor de pe piata.

Astia cu armele de vanatoare, astia care cresc pitbuli, astia care fura la Wall Street, la guvern, astia care fac razboi la amaratii din lumea a 3-a, cei care violeaza si omoara o femeie de 23 de ani in grup, astia care arunca cu caramizi de pe pod in masini, ala care face gauri in prezervativele girl-friend-ei ca sa ramana insarcinata,.
Wake up !
Traiesti intr-o lume nebuna.

Offline Britania

• Jr. Member
  • **
« Reply #1062 on: Friday 04 January 2013, 21:28:00 »
Nu inteleg ce vrei sa zici cu aruncatul de pietre si restul. Traiesc intr-o alta cultura, atat. Detinutul de arme mie personal nu mi se pare mare lucru pt ca tata si unul din fratii lui aveau arme in Romania, la tara intr-adevar. Mergeau periodic la vanatoare cu alti vanatori. Nu cred ca mi-a schimbat asta viata nici in bine nici in rau, de fapt nu-i acordam nici o atentie. A fost un fact of life.
« Last Edit: Friday 04 January 2013, 21:29:42 by Britania »

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #1063 on: Friday 04 January 2013, 21:34:46 »
Astia cu armele de vanatoare, astia care cresc pitbuli, astia care fura la Wall Street, la guvern, astia care fac razboi la amaratii din lumea a 3-a, cei care violeaza si omoara o femeie de 23 de ani in grup, astia care arunca cu caramizi de pe pod in masini, ala care face gauri in prezervativele girl-friend-ei ca sa ramana insarcinata,.
Wake up !
Traiesti intr-o lume nebuna.

corect berlinescule, daca gasim cauza/ele acestei nebunii rezolvam problema
Deep doubts, deep wisdom; small doubts, little wisdom.

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #1064 on: Friday 04 January 2013, 22:30:29 »
corect berlinescule, daca gasim cauza/ele acestei nebunii rezolvam problema
si pana gasim cauza, ii inchidem si aruncam cheia.

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #1065 on: Saturday 05 January 2013, 01:43:19 »
Pe mine mai mult m-au consumat astia cu armele lor. Am la lucru parinti ai caror copii merg la vanatoarea cu tatii lor cand sunt e undeva pe la 14 ani

si ce-i cu asta? e absolut normal sa fie asa.  stefan cel mare la citi ani crezi tu ca-si lua fiul cu el la vinatoare? era bolnav psihic din aceasta cauza?

Offline Britania

• Jr. Member
  • **
« Reply #1066 on: Saturday 05 January 2013, 09:13:42 »
Stiu ca vi se pare socant, si mie mi s-a parut socant cand am fost invitati la Thanksgiving undeva la tara in primul an cand am sosit in US, si copiii mergeau la vanatoare de curcani cu bunicii. Dupa o perioada, intelegi ca e parte din cultura locului.

Am avut si eu arme in casa cand eram copil dar tata nu ne-a tinut lectii de tras cu arma si nu ne-au interesat nici dupa ce am crescut. Doar unul din verii nostri a pastrat traditia in familie de vantoare si pescuit. Dupa revolutie a venit caritas, varu-meu a castigat o suma importanta de bani si i-a bagat pe toti in unelte de pescuit, spre "bucuria" familiei lui. :) S-au dovedit a fi folositoare pana la urma, aveam un obicei, toata familia mergea o data pe an pe marginea unui lac mic din apropiere over the weekend cu cortul, el pescuia si noi puneam pestele pe gratar. Acum prindea mai mult peste.  :)

De vanatoarea lor nu-mi amintesc mare lucru. Nici macar nu mancam carne de vanat. Cand am plecat la Bucuresti, bineinteles ca ai mei continuau sa-mi trimita mancare, mai ales carne, ca acolo era cam saracie, trebuia sa te trezesti dimineata devreme ca sa stai la coada. Si eu oricum nu prea intelegeam de cum stiau oamenii ca va veni carne, nu anuntau nicaieri si eu nu aveam network. : )) Anyway, o data mi-au trimis carne de mistret...am incercat s-o gatesc dar era tare si avea culoarea aia aproape neagra, era sa-mi vomit matele. Nu stiu ce i-a apucat, stiau ca urasc carnea de vanat. Nici gazdei mele nu i-a placut, cred ca am aruncat-o. Ea chiar nu vazuse niciodata carne de vanat, a fost oripilata. : ) )

« Last Edit: Saturday 05 January 2013, 09:20:43 by Britania »

I Translate it

Offline baluba

• Hero Member
« Reply #1067 on: Saturday 05 January 2013, 09:16:46 »
si ce-i cu asta? e absolut normal sa fie asa.  stefan cel mare la citi ani crezi tu ca-si lua fiul cu el la vinatoare? era bolnav psihic din aceasta cauza?

Stefan e unul, dar chiar pe pamanturile astea a trait un alt "nebun", Theodore Roosevelt, care spunea

I heartily enjoy this life, with its perfect freedom, for I am very fond of hunting, and there are few sensations I prefer to that of galloping over these rolling limitless prairies, with rifle in hand, or winding my way among the barren, fantastic and grimly picturesque deserts of the so-called Bad Lands

sau

No, I'm not a good shot, but I shoot often.
Let us speak courteously, deal fairly, and keep ourselves armed and ready.

si culminand cu

A vote is like a rifle: its usefulness depends upon the character of the user.
A nu se mai folosi englezisme ca checks and balances, ci termeni puri romanesti ca cecuri si balante.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
« Reply #1068 on: Saturday 05 January 2013, 13:45:50 »
Britania, cu armele am fost intr-un outrage si mourning continuu. Inteleg ca e legea pamantului, numai ca legile se mai schimba in funcție de erele in care trăim.
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #1069 on: Saturday 05 January 2013, 14:05:15 »
Britania, cu armele am fost intr-un outrage si mourning continuu. Inteleg ca e legea pamantului, numai ca legile se mai schimba in funcție de erele in care trăim.
si cum vrei sa schimbi legile? nu mai permiti "high capacity magazines"? interzici arme de asalt, automate etc (genul care sperie activistele casnice)? uite aici statisticile: http://www.fbi.gov/about-us/cjis/ucr/crime-in-the-u.s/2011/crime-in-the-u.s.-2011/tables/expanded-homicide-data-table-8 - cele mai multe crime au fost cu handguns, restul fiind statistic insignifiante. interzici armele de tot? ce faci cu cele 300 milioane care exista deja? le confisti? cel mai bine a gandit-o mos ron paul: http://www.ecominoes.com/2012/12/ron-paul-on-sandy-hook-and-gun-control.html . din pacate sunt prea multi idioti la republicani sa ii urmeze gandirea pragmatica.

Offline Britania

• Jr. Member
  • **
« Reply #1070 on: Saturday 05 January 2013, 14:13:54 »
Schimbarea este ok cu mine, am trei copii si am fost foarte anxioasa in fiecare zi dupa eveniment, de fiecare data cand au mers undeva, fie si la prieteni care pot sa aibe arme in case. Numai ca va fi un proces foarte foarte lung si probabil va mai trebui un dezastru si mai mare ca sa se schimbe ceva dramatic. As fi ok pentru moment doar cu interzicerea semi-automatelor si verificarea mai buna a backgroundului fiecarui cumparator de arme. Bineinteles ca parintii trebuie sa fie mai atenti cu accesul la arme si la semnalele pe care le primesc de la copiii lor. Imi este imposibil sa cred ca un parinte nu vede ca odrazla lui are probleme de comportament. Cand ai un copil cu probleme acasa, pe langa alte lucruri, ii faci accesul la arme imposibil.

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #1071 on: Saturday 05 January 2013, 14:25:56 »
ce faci cu cele 300 milioane care exista deja? le confisti?

nu.

cind s-a terminat razboiul in europa, aveau arme militare cine voiai si cine nu voiai. ca sa nu mai spun ca atunci nu mai exista niciun soi de track si gun registry. alea cum au disparut? au mai circulat si au mai fost folosite o perioada, dar pe urma gata.

nu mai vinzi arme, le declari ilegale si le confisti pe masura ce dai de ele, pedepsindu-i pe cei la care le gasesti. cu timpul dispar.

Offline Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • hOW do I WEED If I high tOO MUCHH smoke??? !!!!
« Reply #1072 on: Saturday 05 January 2013, 14:26:40 »
si cum vrei sa schimbi legile? nu mai permiti "high capacity magazines"? interzici arme de asalt, automate etc (genul care sperie activistele casnice)? uite aici statisticile: http://www.fbi.gov/about-us/cjis/ucr/crime-in-the-u.s/2011/crime-in-the-u.s.-2011/tables/expanded-homicide-data-table-8 - cele mai multe crime au fost cu handguns, restul fiind statistic insignifiante. interzici armele de tot? ce faci cu cele 300 milioane care exista deja? le confisti? cel mai bine a gandit-o mos ron paul: http://www.ecominoes.com/2012/12/ron-paul-on-sandy-hook-and-gun-control.html . din pacate sunt prea multi idioti la republicani sa ii urmeze gandirea pragmatica.
Din pacate armele pentru criminali (talhari, vanzatori de droguri etc) sunt cam aceleasi cu armele pentru oamenii care-si apara casa, asa ca nu prea poti rezolva mare lucru.

Problema sunt armele care sunt facute pentru si marketed catre oamenii cu probleme care se simt mai barbati cand au o arma de razboi (sau aproape). Oameni care se viseaza jucand Call of Duty in realitate. Pusca folosita la Newton intra in categoria asta - o arma cu repetitie (clona a pustii militare standard americane, dar fara foc automat), de calibru prea mic pentru vanatoare de animale, prea greoaie si cu penetrare prea mare pentru autoaparare (glontul trece prin pereti sau ricoseaza in toate partile) dar perfecta pentru ca oamenii cu diverse frustrari sa se creada barbatzi.

Genul asta de arme sunt interzise in Canada (pe baza high capacity magazines) si cred ca ar fi bine sa fie interzise si in State. Exista un consens al profesionistilor ca nu au nici un scop legitim pentru civili, nici macar autoaparare.

Nota: Armele in Canada se impart in trei:
-Ame de vanatoare, care sunt permise si e extrem de usor sa obtii permisul
-Arme zise "restranse", care nu pot fi obtinute decat de profesionisti (pistoale - in general rezervate pentru personal de securitate, sportivi si oameni care umbla prin Nordul Canadei)
-Arme interzise, care nu pot fi folosite de civili. Mitraliere, high capacity magazines, in general arme care nu sunt utile decat daca vrei sa omori multi oameni repede.

Nu cred ca ar avea rost sa limitezi armele restranse in SUA (sunt prea multe pistoale "in libertate") dar armele interzise in Canada ar trebui sa fie interzise si in SUA.
Pentru un drob reusit tava se tapeteaza cu faina (Pablo Escobar)
Si se serveste cu un pahar de Vin Mascatii (Suier - ciobanesc german)

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #1073 on: Saturday 05 January 2013, 14:28:25 »
la fiecare exemplu contra se poate veni cu un exemplu pro; o familie loco, el si ea au fost omoritzi de un psihopat retired din army...le-a intrat in casa cind dormeau, i-a luat prizonieri, i-a omorit si le-a furat si armele pe care le aveau in casa...and all that just for fun....so much for owning guns for self-defense

io sunt pro guns si accept riscul care vine cu acest drept. debate closed

Offline Britania

• Jr. Member
  • **
« Reply #1074 on: Saturday 05 January 2013, 14:28:44 »
John Galt, n-o sa fac prea multe comentarii la ce ai scris mai sus. Te iert, presupun ca nu ai copii si nu intelegi prin ce trece un parinte de fiecare data cand se intampla un eveniment din asta intr-o scoala. De data asta au murit 20 de copii in cateva minute. A omorat 30 de oameni pana a venit politia.

Si nu agreez cu ideea ca principalul sa aiba arma in scoli. De curand a fost un caz in New York in care au fost oameni cu arme pe langa shooter si au fost si mai multe victime colaterale. Si erau politisti. Ce te astepti de la un principal? Sa fie Schwarzenegger din filme? Idei tampite, care aduc si mai multe probleme.

Offline Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • hOW do I WEED If I high tOO MUCHH smoke??? !!!!
« Reply #1075 on: Saturday 05 January 2013, 14:31:09 »
John Galt, n-o sa fac prea multe comentarii la ce ai scris mai sus. Te iert, presupun ca nu ai copii si nu intelegi prin ce trece un parinte de fiecare data cand se intampla un eveniment din asta intr-o scoala. De data asta au murit 20 de copii in cateva minute. A omorat 30 de oameni pana a venit politia.

Si nu agreez cu ideea ca principalul sa aiba arma in scoli. De curand a fost un caz in New York in care au fost oameni cu arme pe langa shooter si au fost si mai multe victime colaterale. Si erau politisti. Ce te astepti de la un principal? Sa fie Schwarzenegger din filme? Idei tampite, care aduc si mai multe probleme.
Fiecare profesor sa aiba ca parte din certificare un scenariu de tip Kobayashi Maru. Se pot folosi copii de tigani, sunt ieftini si usor de reparat sau inlocuit.
Pentru un drob reusit tava se tapeteaza cu faina (Pablo Escobar)
Si se serveste cu un pahar de Vin Mascatii (Suier - ciobanesc german)

Massther Clinic - Massage therapy

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #1076 on: Saturday 05 January 2013, 14:36:00 »
e greu sa controlezi nebunii si accesul la arme nowadays; am o intrebare pt astia care se pricep la statistici...poate aflatzi unde se afla numarul de homicides cu fire arms  in comparatie cu let's say motor vehicle accidents or any other cause of death ?

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #1077 on: Saturday 05 January 2013, 14:41:35 »
da-o naibii de statistica bambi. unele sunt accidente si altele sunt omoruri cu premeditare. ce au a face unele cu celelalte? e ca si cum ai spune ca hotii nu sunt un pericol public, deoarece statistica arata ca mai multi oameni isi pierd portofelele decit le sunt furate.
« Last Edit: Saturday 05 January 2013, 14:44:24 by Lilith »

Offline Britania

• Jr. Member
  • **
« Reply #1078 on: Saturday 05 January 2013, 14:44:03 »
De acord cu ce zice Lilith. Trebuie sa faci diferenta in premeditare si accident. Cati oameni au intrat cu masinile in restaurante, sa zicem, ca sa omoare 30 de oameni?

Offline bambi

• Sr. Member
  • dau cu bombardeaua
« Reply #1079 on: Saturday 05 January 2013, 14:51:11 »
da-o naibii de statistica bambi. unele sunt accidente si altele sunt omoruri cu premeditare. ce au a face unele cu celelalte? e ca si cum ai spune ca hotii nu sunt un pericol public, deoarece statistica arata ca mai multi oameni isi pierd portofelele decit le sunt furate.

draga, da' ala de se suie beat la volan desi stie ca poate face accident sau aia care merg cu viteza nepermis de mare, vorbesc la telefone sau textuiesc desi totzi stiu ca nu e OK ca se poate lasa cu accident mortal...ei bine, astia nu se gindesc beforehand ? asta nu e premeditare ?