Author Topic: Sa ne radem, azi Canada...  (Read 222194 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline libra

• Full Member
  • Beware of dumb sheeple.
    • GAB
"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline fenderguitars

• Hero Member
Re: Sa ne radem, azi Canada...
« Reply #4381 on: Sunday 12 August 2018, 16:47:10 »
Meanwhile in Edmonton....

https://edmontonjournal.com/news/local-news/canadas-first-flat-earth-conference-arrives-in-edmonton
degeaba, pamantul e rotund, a aratat la televizor. Plus ca se invarte. Nu poti sa-l invarti daca ar fi flat fiindca ar pica lumea de pe iel.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4382 on: Sunday 12 August 2018, 16:50:57 »
Hai sa-ti raspund desi nu vreu sub nici o forma sa intru in gura Marioarei.
 Femeia asta pe care ea o face nebuna ,desi e mult mai normala decit psihologul de la cabinet, a ales sa ramina aici cu toate greutatile  in timp ce madama si-o luat talpasita cu toate ca  i s-o spus initial ca nu-i tocmai o alegere buna .Acum ii prea tirziu ,Mariuta ar vrea si ea sa se intoarca ,sa aiba un job la guvern(care nu-i deloc usor de realizat)) sa tina pasul cu Gabi .
  Pina si sex life-ul condimentat de care are parte Gabi  o jeneaza atit de mult incit daca Gabi ar fi postat pe forum poza  cu scena din parcul natural asta si-ar fi jumulit papagalii fara sa respire .
Dar ce nu poate digera  Marioara deloc ii faptul ca Gabi ii este net superioara
In schimb Marioara  are cunostinte foarte avansate in domeniul injuraturilor .Io n-am crezut ca o femeie poate injura atit de duios cum o face ea .Pina si  puscariasii din penitenciarele de maxima siguranta s-ar simti rusinati si oripilati .Stagiile de la Gheorghiu sa fie de vina.
A  sa nu uit ,cu Janine are aceeasi problema ,  ramine de vazut care-i urmatoarea tinta si cind il prajeste pe Verdi.

Nu stiu, sunt prea multe supozitii acolo. Pe urma nu-s toti facuti sa emigreze, multi raman cu un picior in barci diferite si mai mult se chinuie aici decat daca s-ar reintoarce.  S-au reintors in Romania dupa 10 (respectiv 19 ani) doua cupluri din prietenii nostri si nu ma simt in nici un fel superior lor. Ba chiar cred ca-s cu cateva trepte mai sus ca mine pe piramida lui Maslow.

Cu jobul la guvern, parca toata lumea de aici era de acord ca lica e platita de Servicii sa tina o geana pe diaspora ... dupa mine ar fi bani irositi da ma rog ... banuiesc ca e la fel de generos ca jobul lui veve, nimic de invidiat aici ...

Cu sexul nu ma pronunt dar se poate rezolva cu un drum la sex-shopul local, nu mai suntem pe vremea reginei Victoria, exista alternative.

Daca e ceva real, trebuie sa fie mai mult decat atita.

EDIT: Alt motiv pentru care nu cred ca ne mai invidiaza nimeni din Ro e pentru ca mirajul Occidentului s-a topit de mult. Oricine are chef de bani si munca poate s-o taie in Germania sau Franta. Pai daca eu stiam in 2002-2003 cand am demarat procedurile de emigrare in Canada, ca in 2006 Romania o sa intre in EU si-o sa putem munci afara mai veneam atita drum incoace, in cel mai plat loc de pe suprafata Pamantului cand as fi putut fi in fiecare saptamana acasa, in Fagaras? Mai venea dracul. Uite-te ce putini romani mai ajung incoa (afara de 'refugiati') ... nu mai e interes deloc pentru fundatura asta.
« Last Edit: Sunday 12 August 2018, 17:08:45 by Agno »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4383 on: Sunday 12 August 2018, 18:24:22 »
din nefericire fundatura asta o sa ne manince zilele care le mai avem.
injurati-ma de mama daca doriti, dar o sa-mi dati dreptate in 10 ani.
corolla, o casandra
I am in perfect shape for my weight.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #4384 on: Sunday 12 August 2018, 18:53:13 »
din nefericire fundatura asta o sa ne manince zilele care le mai avem.
injurati-ma de mama daca doriti, dar o sa-mi dati dreptate in 10 ani.
corolla, o casandra
holy cow, tu chiar nutresti sperante la inca 10 years ?
esti un generos, love you.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4385 on: Sunday 12 August 2018, 19:01:32 »
inca mai poti sa-ti iei un apartament bunicel in RO si din ce vinzi aici plus pensia aia de 400 CAD/luna de la guvernul CA poti sa triesti binisor pana pe la 80 de ani, dupa care oricum nu mai conteaza
"Aquilla non capit muscas"

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #4386 on: Sunday 12 August 2018, 19:11:34 »
Trait binisor pana la 80, pai pana in 80 e fun-ul, daca e doar binisor, mai bine in fundatura. :grin:
« Last Edit: Sunday 12 August 2018, 19:13:06 by anacordis »

I Translate it

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4387 on: Sunday 12 August 2018, 20:20:45 »
Parerea mea de casandra e ca degradarea nivelului de viata aici o sa fie atit de serioasa incit romania, italia, spania etc or sa para optiuni viabile. Sau india.
Dar ce stiu eu, la nivelul meu de warehaus, nu pot sa cuprind complexitatea universului canadian

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4388 on: Sunday 12 August 2018, 21:13:08 »
Parerea mea de casandra e ca degradarea nivelului de viata aici o sa fie atit de serioasa incit romania, italia, spania etc or sa para optiuni viabile. Sau india.

Nu in timeframe-ul mentionat. Dar peste 50..100 de ani foarte posibil. India, numai daca baga one child policy.

Europa o sa fie semi-islamica iar open borders o sa fie normativ. Deja vocile isterice ale partidului democrat o cer cu tarie. Daca esti impotriva esti automat xenofob si rasist. Nimeni nu vrea sa fie xenofob si rasist.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4389 on: Sunday 12 August 2018, 23:05:25 »
50 ani, keep dreaming

Edit, ok, nu 10, 25. Suna mai bine, plauzibil?
« Last Edit: Sunday 12 August 2018, 23:06:47 by corolla »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4390 on: Monday 13 August 2018, 00:09:44 »
Edit, ok, nu 10, 25. Suna mai bine, plauzibil?

Esti prea pesimist. Iti recomand o lectura din Pinker, "Enlightment Now" care e focusata taman pe angoasa asta. Pentru ca media iti prezinta numai aspectele negative ale vietii, impresia generala e ca vine sfarsitul lumii. In realitate, obiectiv suntem intr-un Golden Age al calitatii vietii, avansului medical si al libertatii de alegere. Stiu, sunt multe maruntisuri care-s negative dar overall we do rather well. Mai bine de jumatate din populatia globului aflata in malnutritie a iesit din zona aia in mai putin de 20 de ani. Mortalitatea infantila e cea mai redusa din istoria omenirii, etc, etc. In fiecare zi 250,000 de insi se conecteaza la reteaua electrica pentru prima data. 4 din 5 bolnavi supravietuiesc cancerului. Stirile pozitive nu apar in media. Institutiile vestului sunt mai solide decat le dai tu credit.

Scrie Sowell pe undeva ca o temere similara de proportii escatologice s-a intamplat dupa socurile petroliere din 70s si migrarea spre modelul cu 2 incomes, care pentru multi a fost semn de apocalipsa.

« Last Edit: Monday 13 August 2018, 00:11:44 by Agno »

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #4391 on: Monday 13 August 2018, 05:02:08 »
Giuchici, uite un suflet de om căruia chiar ii pasa de Verdi!

E bine in vacanta in Romania, Dorele?
Și eu țin la tine.

:laugh:
Bucurati-va!

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #4392 on: Monday 13 August 2018, 18:50:23 »
ar fi foarte fain daca ai pune mana pe Dorel. you'd finally get laid, ai iesi din saracie si ne-ai da tuturor cu tifla. ne-ai da gata pe toti. Dorele, citeste si ia aminte!
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #4393 on: Monday 13 August 2018, 19:01:08 »
Nu stiu, sunt prea multe supozitii acolo. Pe urma nu-s toti facuti sa emigreze, multi raman cu un picior in barci diferite si mai mult se chinuie aici decat daca s-ar reintoarce.  S-au reintors in Romania dupa 10 (respectiv 19 ani) doua cupluri din prietenii nostri si nu ma simt in nici un fel superior lor. Ba chiar cred ca-s cu cateva trepte mai sus ca mine pe piramida lui Maslow.

Cu jobul la guvern, parca toata lumea de aici era de acord ca lica e platita de Servicii sa tina o geana pe diaspora ... dupa mine ar fi bani irositi da ma rog ... banuiesc ca e la fel de generos ca jobul lui veve, nimic de invidiat aici ...

Cu sexul nu ma pronunt dar se poate rezolva cu un drum la sex-shopul local, nu mai suntem pe vremea reginei Victoria, exista alternative.

Daca e ceva real, trebuie sa fie mai mult decat atita.

EDIT: Alt motiv pentru care nu cred ca ne mai invidiaza nimeni din Ro e pentru ca mirajul Occidentului s-a topit de mult. Oricine are chef de bani si munca poate s-o taie in Germania sau Franta. Pai daca eu stiam in 2002-2003 cand am demarat procedurile de emigrare in Canada, ca in 2006 Romania o sa intre in EU si-o sa putem munci afara mai veneam atita drum incoace, in cel mai plat loc de pe suprafata Pamantului cand as fi putut fi in fiecare saptamana acasa, in Fagaras? Mai venea dracul. Uite-te ce putini romani mai ajung incoa (afara de 'refugiati') ... nu mai e interes deloc pentru fundatura asta.

un vis de misogin implinit, s-o strigat singur sa pretaluiasca el femeile ca pe bucatile de carne  :laugh:

It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #4394 on: Monday 13 August 2018, 19:03:41 »
Hai sa-ti raspund desi nu vreu sub nici o forma sa intru in gura Marioarei.
 Femeia asta pe care ea o face nebuna ,desi e mult mai normala decit psihologul de la cabinet, a ales sa ramina aici cu toate greutatile  in timp ce madama si-o luat talpasita cu toate ca  i s-o spus initial ca nu-i tocmai o alegere buna .Acum ii prea tirziu ,Mariuta ar vrea si ea sa se intoarca ,sa aiba un job la guvern(care nu-i deloc usor de realizat)) sa tina pasul cu Gabi .
  Pina si sex life-ul condimentat de care are parte Gabi  o jeneaza atit de mult incit daca Gabi ar fi postat pe forum poza  cu scena din parcul natural asta si-ar fi jumulit papagalii fara sa respire .
Dar ce nu poate digera  Marioara deloc ii faptul ca Gabi ii este net superioara
In schimb Marioara  are cunostinte foarte avansate in domeniul injuraturilor .Io n-am crezut ca o femeie poate injura atit de duios cum o face ea .Pina si  puscariasii din penitenciarele de maxima siguranta s-ar simti rusinati si oripilati .Stagiile de la Gheorghiu sa fie de vina.
A  sa nu uit ,cu Janine are aceeasi problema ,  ramine de vazut care-i urmatoarea tinta si cind il prajeste pe Verdi.

incredibil, dincolo de comparative uite pe cineva care ma vede intr-o lumina normala. iti pun postarea-n rama, mersi mersi.

Offline vali irlanda

• Jr. Member
  • **
« Reply #4395 on: Monday 13 August 2018, 19:16:34 »
Corollo , nu vreau sa te dezamagesc , dar in Romanii, iti trebuie banii sa mergi la doctor, dar in Italia, Spania, Grecia si Portugal te rezolvi gratis , mai putin implanturile la dinti, dar situatia este volatila, de vreo 2-3 anii mergem la Romanii, ptr medical si din ce in ce mai scump,apartamentele, sint cele mai ieftine,Grecia, Spania,Italia si peorma Portugal, daca in ATENA (Greece) iti iei un basement subsol,de la 4k-7k euro no problem, in Spania Valencia, Murcia un apartament pe care sa il renovezi de la 15-25 k no problem, in Romanii, o sa ai o problema, la Lugoj un garaj este 7-10k, o saracie de apartament 30-60k din alea comuniste,per ansamblu in EU esti ok daca alegi orice tara , la Ungaria nu ma bag pe medical, dar stiu ca casele sint foarte ieftine, de la 5k+ si la 10km de Romanii sint la 15k+ ptr ca toti si au lua acolo si fac naveta in Romanii sa lucreze.Ultima castana , BMW deschide o fabrica la Debretin ,circa 40km de Romanii si cica investitia este de 1 mld euro si vreo 3k de locuri de munca,cei din Oradea si Salonta probabil vor lucra acolo.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4396 on: Monday 13 August 2018, 19:56:45 »
Corollo , nu vreau sa te dezamagesc , dar in Romanii, iti trebuie banii sa mergi la doctor, dar in Italia, Spania, Grecia si Portugal te rezolvi gratis , mai putin implanturile la dinti, dar situatia este volatila, de vreo 2-3 anii mergem la Romanii, ptr medical si din ce in ce mai scump,apartamentele, sint cele mai ieftine,Grecia, Spania,Italia si peorma Portugal, daca in ATENA (Greece) iti iei un basement subsol,de la 4k-7k euro no problem, in Spania Valencia, Murcia un apartament pe care sa il renovezi de la 15-25 k no problem, in Romanii, o sa ai o problema, la Lugoj un garaj este 7-10k, o saracie de apartament 30-60k din alea comuniste,per ansamblu in EU esti ok daca alegi orice tara , la Ungaria nu ma bag pe medical, dar stiu ca casele sint foarte ieftine, de la 5k+ si la 10km de Romanii sint la 15k+ ptr ca toti si au lua acolo si fac naveta in Romanii sa lucreze.Ultima castana , BMW deschide o fabrica la Debretin ,circa 40km de Romanii si cica investitia este de 1 mld euro si vreo 3k de locuri de munca,cei din Oradea si Salonta probabil vor lucra acolo.

Nu suna rau. Singura chestie care m-ar tine in Canada e programul de Long Term Care, e ca atunci cand devii prea sclerozat te baga astia intr-un program din care iesi numai cu picioarele inainte si la schimb iti iau toate veniturile, mari sau mici. Cel mai mare cosmar la mine ar fi sa aiba copiii grija de mine cand ajung sa ma pis pe mine cum a facut tata cu bunica ... ca de residential retirement n-am bani, e vreo 3,000 pe luna. Este asa ceva in Europa? Sa te tina pina mori indiferent de venituri?

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4397 on: Monday 13 August 2018, 20:10:38 »
ca si cind mi-as fi exprimat eu vreodata intentia de a ma reintoarce, tot ce am zis e ca canada ne va minca ficatii intr-o zi si ca atunci probabil o alta tara europeana sau nu ar putea fi solutia.
si programu canadez de zice agnosu e viabil azi cind marea majoritate a baby boomerilor sint suficient de avuti sa stea la retirement home.
copii lor, nascuti aici, de-o seama cu noi, nu mai au banii parintilor deci stresul pe programul ala va creste si e posibil sa nu mai poata fi accesibil in 10-15 ani

Offline Giuchici

• new users
« Reply #4398 on: Monday 13 August 2018, 23:05:17 »

incredibil, dincolo de comparative uite pe cineva care ma vede intr-o lumina normala. iti pun postarea-n rama, mersi mersi.

Ii incredibil cum marsaluiesti tu cu atitea cutite in spate .
  esti admirabila

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4399 on: Monday 13 August 2018, 23:08:55 »
unde naiba sunt apartamentele alea in Spania de 25K EUR ca eu gasesc numai pe la 300K
"Aquilla non capit muscas"