Author Topic: Rusia bravo fata!  (Read 1921 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dorel

• Hero Member
Rusia bravo fata!
« on: Sunday 13 May 2018, 12:27:57 »
A new skyscraper in Russia has become Europe’s tallest building, it has been claimed.

The Lakhta Center in St Petersburg, which won’t even be finished until next year, just hit 374-metres, according to its constructors.
This milestone took it past its Russian rival in Moscow, the Vostok Tower, which was the previous record holder.

The complex will host the headquarters of Russian energy company Gazprom Group as well as public spaces such as a planetarium, an amphitheater, a scientific center and an educational center.
To give visitors a view from Europe’s tallest building, an observation deck – the highest in Europe at 360 metres from the ground – will be open to the public.
« Last Edit: Sunday 13 May 2018, 12:31:35 by Dorel »

Offline christianT

• Hero Member
Re: Rusia bravo fata!
« Reply #1 on: Sunday 13 May 2018, 12:55:11 »
Bloc de locuinte in Moscova.  Cat de putine cunosc. N-s fi crezut sa vad asa ceva la rusi. Pai merita un premiu arhitectul asta.

“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #2 on: Sunday 13 May 2018, 13:12:27 »
Egg House in Moscow. Un punct de atractie conform Tripadvisor.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #3 on: Sunday 13 May 2018, 14:44:55 »

To give visitors a view from Europe’s tallest building, an observation deck – the highest in Europe at 360 metres from the ground – will be open to the public.

misto, cum e vremea mai mult senina vara la rusi, probabil ca se vede pina la vladivostok, daca nu pina in alaska lui palin/ kiding
cn toweru e de vizitat intr-o zi senina late fall sau early spring cind n-a inceput inca caldura si umezeala sa-si faca de cap,  vara nu vezi nimic, totul e un haze.
I am in perfect shape for my weight.

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #4 on: Sunday 13 May 2018, 16:06:08 »
Eu n-am mai vazut zgaraie-nori in spirala pana acuma. Arhitectul care a facut asta, e genial.

Fain turnul rusului, Christiane. Ideea n-a aparut numai la rusi (si nu cred ca-i legata de un consum exagerat de vodca). Turnuri torsadade au si suedezii (Turning Torso, care-i proiectat de un spaniol, daca nu ma insel), cred ca si bosniecii (nu mai stiu cum ii spune, dar e sediul unui ziar din Sarajevo) si, pas mal sure, si canadienii, Marilyn Monroe Towers. Cred ca toate au fost proiectate si realizate inaintea celui moscovit, si la randul lor au fost precedate conceptual de Puerta de Europa, Madrid. Sper ca nu ma insel cand spun ca turnurile madrilene au fost cele care au revolutionat conceptia zgarie-norilor, mutand accentul de pe linia verticala pe cea oblica si de pe paralelism pe convergenta: cele doua turnuri gemene par sa ilustreze imaginea muntilor ce se bat cap in cap din povestile romanesti. Un amic arhitect imi spunea ca exact acele linii oblice asigura o structura rezistenta, mai usoara si mai elastica (in caz de vant puternic, cutremure, Bin Laden) unor asemenea constructii. http://architectism.com/twin-towers-in-madrid-spain-puerta-de-europa/

P.S. Pentru Christian : http://www.amusingplanet.com/2013/04/twisted-skyscrapers-around-world.html
Iar pentru a avea o imagine despre cum va evolua ideea, cauta Dubai Rotating Tower.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #5 on: Sunday 13 May 2018, 16:20:41 »
Foarte frumos shu! Impresionant, intotdeauna am considerat arhitectura un amestec de simtz artistic dar si tehnic.

Uite blocuri la rusi! Bai, nu m-a interesat subiectul asta numit Rusia, dar ma intrebam mai zilele trecute de ce tot il aleg rusii pe Putin. Nu stiu daca imaginile de mai jos e un raspuns, dar am impresia ca Rusia se misca enorm de repede, cel putin la stilul arhitectonic. Amazing ce poti vedea la rusi.

Uite, niste blocuri de locuinte! Nu centre financiare, blocuri de locuinte.

Uite aici Dorele sa-ti cumperi un apartament cu meleoanele tale. Om te faci!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #6 on: Sunday 13 May 2018, 16:23:39 »
desirator, 10x guys, ala din linkul lui shugy din hanover, e my kind of weirdo
ala din japan, mi-as pune vita de vie si mure pe balcon

I Translate it

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #7 on: Sunday 13 May 2018, 16:26:11 »
Foarte frumos shu! Impresionant, intotdeauna am considerat arhitectura un amestec de simtz artistic dar si tehnic.

Da, Christian, cand eram eleva la liceu, lumea se uita dupa masini straine (baietii si dupa fete frumoase), iar eu ma uitam la cladiri. M-au atras in mod special momunentele de arhitectura moderna.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #8 on: Sunday 13 May 2018, 16:32:00 »
Ei uite o casa impresionanta in Rusia!! O casa ca un fel de licenta poetica.

Ce ziceti shi si ana?
Daca beau 10 beri cred incep s-o vad cum trebuie, problema e ca dupa 10 beri intru in coma alcoolica.

« Last Edit: Sunday 13 May 2018, 16:33:02 by christianT »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #9 on: Sunday 13 May 2018, 16:34:07 »
Si o poza de la interior. TAri rusii astia! DOrele, mersi pentru topic.

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #10 on: Sunday 13 May 2018, 16:38:27 »
Ei uite o casa impresionanta in Rusia!! O casa ca un fel de licenta poetica.

Ce ziceti shi si ana?
Daca beau 10 beri cred incep s-o vad cum trebuie, problema e ca dupa 10 beri intru in coma alcoolica.

Eu zic ca-i cu susu'n jos, hihihi. S-a certat rusul cu rusoaica. De la votca. Si de la faptul ca rusoaica n-a acrit cum trebuie borshu' de sfecla.  :embarrass:

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #11 on: Sunday 13 May 2018, 16:43:22 »

si eu tot la o tuica de caisa ma gandeam  👍ma asteptam ca interiorul sa fi fost facut locuibil 

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #12 on: Sunday 13 May 2018, 16:55:42 »

si eu tot la o tuica de caisa ma gandeam  👍ma asteptam ca interiorul sa fi fost facut locuibil 
E un obiectiv turistic, asa iti construiesti o imagine in exterior, cu imaginatie, sudoare si multi bani.

Repun si pe topicul asta turnul in forma de spirala din centrul Moscovei ce poarta numele The Evolution Tower. NU intamplator, spun eu, pentru ca arhitectul cu siguranta s-a inspirat din forma structurii ADN-ului uman!

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #13 on: Sunday 13 May 2018, 17:05:51 »
@Christian, oul moscovit aminteste de Fabergé.
@Dorel, turnul din postarea de inceput a topicului e ... nope, nu-i frumos. Sau poza pe care ai ales-o il nedreptateste. Sa speram ca atunci cand va fi gata n-o sa mai arate doar ca o tepusa pentru frigarui.

Christian, parca spusesesi cu putina vreme in urma ca te-ar atrage idea unui trai minimalist. Iti propun un filmulet despre proiectul unui tanar arhitect italian, Leonardo di Chiara. Lasa-l pe Dorel cu meleoanele lui, si spune-mi daca nu-ti place ideea italianului https://www.youtube.com/watch?v=mQsuny2VXnM

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #14 on: Sunday 13 May 2018, 17:07:25 »
Rusia bravo că și-a găsit drumul cu Putin. Ca e superputere și când rusul numa se pregateste sa zica ceva, mapamondu face urechea palnie.
Nu mai țineți minte epoca Elțin, vai mama!
Bine că e cum e.
« Last Edit: Sunday 13 May 2018, 17:08:33 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #15 on: Sunday 13 May 2018, 17:16:11 »

arhitectul cu siguranta s-a inspirat din forma structurii ADN-ului uman!

El sustine ca nu si nu. Cica za kiss al lui Rodin i-ar fi fost sursa. Iar Rodin era prieten cu Brancusi, care Brancusi a avut si el viziunea lui asupra sarutului, imprumutata de la taranul roman, care taran roman-in viziunea lui Agno si nu numai- s-a inspirat de la... si de la.. si de la ... Si uite asa, nimic nu se pierde, totul se transforma.
P.S. De acelasi autor si un superb accent scotian  https://www.youtube.com/watch?v=_tBH9SE-Kw8
« Last Edit: Sunday 13 May 2018, 17:27:47 by shugharitza »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #16 on: Sunday 13 May 2018, 17:45:12 »
Aeroflot Building in Moscova. Arhitect rus pe nume Vladimir Plotkin... ca era sa scriu Putin! WOWWWWW!! Atat pot sa comentez acuma.

« Last Edit: Sunday 13 May 2018, 17:49:10 by christianT »

Offline vali irlanda

• Jr. Member
  • **
« Reply #17 on: Sunday 13 May 2018, 18:08:04 »
Frumos la rusi, aici tampiti astia au pierdut o investitie de 850 milioane de euro, ptr ce, la vreo 25 de km de mine intro zona unde somajul este la cer , dupa 4-5 ani de birocratie excesiva , Apple s a retras si construieste in Danemarca unde a avut deja unul functional, aici ecologistii au contestat ca distrug niste boscheti nativi etc. Erau vreo 300 de joburi la constructii plus maintenanta vreo 2-3 ani de lucru, ceva joburi in zona, trebuie sa mentionez, joburile erau doar pe perioada de constructii, centrul urma sa fie controlat remote din USA, cel mai mare data warehouse din Irlanda.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #18 on: Sunday 13 May 2018, 20:42:51 »
Rusia bravo că și-a găsit drumul cu Putin. Ca e superputere și când rusul numa se pregateste sa zica ceva, mapamondu face urechea palnie.

N-as merge asa departe. Nu poti fi o superputere cand tot produsul tau national e mai mic decat al Italiei sau al Canadei. Doar daca extinzi definitia sa incluzi si Coreea de Sud sau Brazilia in superputeri.

Putere regionala e cam maximul de calificare pe moment. Ca poti sa iradiezi toata planeta nu e motiv suficient de superputereala ca atunci si North Korea e superputere.

Cand rusul de pregateste de ceva, mapamondul ar trebui sa-si traga pustile mai la indemana.

Aeroflot Building in Moscova.

Parca-i Sand Crawler.

« Last Edit: Sunday 13 May 2018, 20:45:17 by Agno »

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #19 on: Sunday 13 May 2018, 21:10:38 »
St. Petersburg Russia