Author Topic: romania, bravo fata  (Read 85788 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline brauni

• Full Member
  • Ni dieu ni maître

Offline Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • hOW do I WEED If I high tOO MUCHH smoke??? !!!!
Re: romania, bravo fata
« Reply #1 on: Friday 10 July 2015, 13:32:43 »
Baetiii de cartier nu vorbejte niciodata cu greseli de ortografe.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #2 on: Friday 10 July 2015, 16:18:54 »
Asta mi se pare revoltator:

"7. România este printre tările cu cei mai multi absolventi de universitate din lume, dar este tara fără nici o universitate in top 500 (sub tarile africane) si ale carei diplome nu sunt luate in seama la angajare, nicăieri in Europa."

Cum mai sa n-avem noi nici o universitate in top 500 ?
Inapoia tarilor africane ?

Mi-a facut impresia ca facultatea in Bucuresti a fost una buna. Bine, am facut inginerie. Nu cine stie ce, dar oricat.

Offline ciubotea

• Hero Member
« Reply #3 on: Friday 10 July 2015, 19:13:31 »
au de recuperat 25 de ani de maiahii maiahuu,
iar dacă se apucă de treabă, azi, să zicem, tot le ia 30 de ani să repare sistemul de învățământ.

până atunci, Da, mamă ( https://www.youtube.com/watch?v=_PYSqcyUIYQ)

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #4 on: Friday 10 July 2015, 20:47:15 »
pai de ce s-a stricat invatamantul ?

presupunand ca a fost candva bun.

ce l-a stricat ? capitalismul ? La altii functioneaza ok, (cu capitalistm)

Offline problema

• new users
« Reply #5 on: Saturday 11 July 2015, 07:36:18 »
hmm, inapoierea se judeca dupa situarea wc-ului la om.
cica 42% cred ca soarele se-nvarte in jurul pamantului...
inapoierea sondatorului se poate judeca mai obiectiv decat a sondatului.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #6 on: Saturday 11 July 2015, 07:43:28 »
tara fără nici o universitate in top 500 (sub tarile africane) si ale carei diplome nu sunt luate in seama la angajare, nicăieri in Europa

inca unu' care nu stie ce spune

Facultatea de Medicina de la Cluj e foarte apreciata in Europa, are o sectie de studenti straini unde sunt cam 1500 de francezi care merg acolo ca e mai ieftin si diploma le permite acces la examenele pt ordinul profesional al medicilor din Franta (aceeasi filiera pt oricine termina o facultate de medicina franceza)

cu Facultatea de Petrol si Gaze din Ploiesti ai porti deschise la Alstom, Schlumberger si alti monstri corporatisti de genul asta

etc
"Aquilla non capit muscas"

I Translate it

Offline brauni

• Full Member
  • Ni dieu ni maître
« Reply #7 on: Saturday 11 July 2015, 15:16:39 »
au de recuperat 25 de ani de maiahii maiahuu,
iar dacă se apucă de treabă, azi, să zicem, tot le ia 30 de ani să repare sistemul de învățământ.

https://www.facebook.com/andrei.laslau.1/videos/547154315413850/

Offline Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • hOW do I WEED If I high tOO MUCHH smoke??? !!!!
« Reply #8 on: Sunday 12 July 2015, 13:08:31 »
inca unu' care nu stie ce spune

Facultatea de Medicina de la Cluj e foarte apreciata in Europa, are o sectie de studenti straini unde sunt cam 1500 de francezi care merg acolo ca e mai ieftin si diploma le permite acces la examenele pt ordinul profesional al medicilor din Franta (aceeasi filiera pt oricine termina o facultate de medicina franceza)

cu Facultatea de Petrol si Gaze din Ploiesti ai porti deschise la Alstom, Schlumberger si alti monstri corporatisti de genul asta

etc
Topul celor mai bune 500 de universitati e o tampenie. Facultatile pot fi comparate relativ obiectiv. Universitatile au mai multe facultati, unele mai bune altele mai proaste.

--- Si asta e numai inceputul.
Baetiii de cartier nu vorbejte niciodata cu greseli de ortografe.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #9 on: Monday 13 July 2015, 08:39:04 »
nu m-am referit la Top in sine ca astea le face fiecare cum vrea, eu am dat o replica la chestia asta:

"diplome nu sunt luate in seama la angajare, nicăieri in Europa"

Offline mircea

• Sr. Member
« Reply #10 on: Monday 13 July 2015, 09:26:41 »
Pe langa ieftineala trebuie adaugat ca acei studenti europeni ce-si fac studiile prin Ro nu prea satisfac cerintele de admitere in scolile lor de specialitate (vorbesc de specialitati care exista si pe la ei).
Iar examenele pentru ordinele profesionale ale medicilor se dau la sfarsitul specializarii, nu dupa facultate. Dar obtin acces la specializari. Evident, la specializari au acces intai cei ce au facut scoala in Franta si, pe locurile vacante, restul lumii.
« Last Edit: Monday 13 July 2015, 09:29:48 by mircea »
° ¸. ¸    :.  . • ○ °   .   . .   ¸ .   °  ¸.  ● ¸ . …somewhere   ° °  ¸. ● ¸ .   ° :.   . • °   .   :. . ¸ . ● ¸       ° .   ° :.  . • ○    .  °  . ● ¸ .    ° .  • ○ °   .      ° :.  . • ○    .  °  ¸….Way up high… ● ¸     ° °  .  ¸.     ° . .    ¸ .   °

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #11 on: Monday 13 July 2015, 09:36:07 »
Pe langa ieftineala trebuie adaugat ca acei studenti europeni ce-si fac studiile prin Ro nu prea satisfac cerintele de admitere in scolile lor de specialitate (vorbesc de specialitati care exista si pe la ei).
Iar examenele pentru ordinele profesionale ale medicilor se dau la sfarsitul specializarii, nu dupa facultate. Dar obtin acces la specializari. Evident, la specializari au acces intai cei ce au facut scoala in Franta si, pe locurile vacante, restul lumii.

iar restul lumii e si el impartit in doua: intii francezii din restul lumii, apoi restul restului lumii.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #12 on: Monday 13 July 2015, 10:20:40 »

la primul examen in Franta care este ECN din 86 candidati au reusit 78, procentul e foarte bun zic eu

"L'ECN (examen classant national) est ouvert aux étudiants et diplômés de l'Union européenne (plus quelques exceptions comme la Suisse ou Andorre). Pour s'inscrire aux épreuves, en mars, il suffit d'être titulaire d'un diplôme de l'année universitaire en cours ou fournir une attestation de deuxième cycle", indique la gestionnaire de l'ECN au CNG (Centre national de gestion), dépendant du ministère de la Santé
(...)
Pour les reçus à l'ECN, le résultat est là : après trois à cinq ans d'internat, ils pourront être médecins en France. Et si leur spécialité et/ou leur lieu de formation ne leur conviennent pas, ils ont le droit de retenter une fois l'ECN, en tant qu'interne, l'année suivant leur premier passage. Ou encore, après trois ans d'exercice, de passer un concours ouvert aux médecins diplômés qui veulent changer de spécialité.

http://www.letudiant.fr/metiers/avenir-sante/faire-medecine-en-roumanie-bon-plan-ou-pas/faire-medecine-en-roumanie-que-deviennent-les-etudiants-a-leur-retour.html

Offline mircea

• Sr. Member
« Reply #13 on: Monday 13 July 2015, 11:41:59 »
Cred ca vorbim despre lucruri diferite.
Eu spuneam ca majoritatea celor ce-si fac medicina in Ro o fac acolo ca-i mai ieftin si ca admiterea nu este atat de selectiva.
Si mai spuneam ca examenele de ordin profesional se dau la sfarsitul specializarii (cand se cumuleaza creditele de formare de specialitate necesare), nu la sfarsitul facultatii.

Tu vorbesti despre examenul in care se face triajul pentru specialitati, la care are acces toata lumea din EU, pe baza recunoasterii reciproce a diplomelor.  E alta mancare de peste.

« Last Edit: Monday 13 July 2015, 11:58:28 by mircea »
° ¸. ¸    :.  . • ○ °   .   . .   ¸ .   °  ¸.  ● ¸ . …somewhere   ° °  ¸. ● ¸ .   ° :.   . • °   .   :. . ¸ . ● ¸       ° .   ° :.  . • ○    .  °  . ● ¸ .    ° .  • ○ °   .      ° :.  . • ○    .  °  ¸….Way up high… ● ¸     ° °  .  ¸.     ° . .    ¸ .   °

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #14 on: Monday 13 July 2015, 15:43:49 »
Tu vorbesti despre examenul in care se face triajul pentru specialitati, la care are acces toata lumea din EU, pe baza recunoasterii reciproce a diplomelor.  E alta mancare de peste.

pai eu doar am dat un exemplu legat de diplomele universitare RO recunoscute in Europa, ca asta era discutia

accesul la examenul ECN este acelasi pt absolventii de universitate indiferent c-au terminat in Franta sau in RO, fara alte examene de echivalare de diplome. Ca ai diplome din FR sau RO, tot trebuie sa treci de ECN. Ce mai trebuie sa faca absoventii de facultate dupa ce au terminat e alta discutie

argumentam contra celor care sustin ca diplomele universitare RO nu-s recunoscute nicaieri in EU

Offline mircea

• Sr. Member
« Reply #15 on: Monday 13 July 2015, 15:58:36 »
Mea culpa, m-am interesat: facultatea in Franta este mai ieftina ca cea din Romania (ca si cost). Nu vobesc de costul vietii, ci numai de scoala.
Sursele spun ca Romania este aleasa pentru ca-n Franta mai putin de un sfert din cei admisi reusesc sa treaca de primul an (de pregatire inaintea departajarii pe tip de medicina). De fapt multi din cei de la Cluj sunt din cohortele care au fost eliminate in urma examenului de la sfarsitul primului an din sistemul francez.
Noh, eu cred ca o scoala castiga in reputatie si in valoare cat timp pastreaza niste standarde de calitate, nu cand face business.

Iar diplomele romanesti ale studentilor hors-UE nu sunt recunoscute in toata Europa.

Vobeai de acces la examenul profesional, banuiesc c-ai facut o confuzie. In rest e OK.
« Last Edit: Monday 13 July 2015, 16:00:41 by mircea »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #16 on: Monday 13 July 2015, 16:06:08 »
Noh, eu cred ca o scoala castiga in reputatie si in valoare cat timp pastreaza niste standarde de calitate, nu cand face business.

nu neaparat. mai mult business decit facultatile nord americane nu face nimeni pe lumea asta si totusi isi pastreaza standardele.

noroc cu adevarat porcesc au avut cei din romania cu uniunea europeana in care au fost bagati fara sa miste un deget. zic cu oftica si invidie, ca eu n-am avut parte de asa ceva. de-aia nu pot sa-i sufar.
« Last Edit: Monday 13 July 2015, 16:08:42 by Lilith »

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #17 on: Monday 13 July 2015, 16:19:45 »
Și mie îmi vine fiere în gura de ciuda când ma uit la pozele de pe facebook ce le pun foștii colegi de facultate, umbla peste tot prin UE se pozează la tot felul de restaurante și de hoteluri din cele mai frumoase...pe când eu vad doar 427 și Gardiner I mare de mașini blocate

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #18 on: Monday 13 July 2015, 16:27:28 »
noroc cu adevarat porcesc au avut cei din romania cu uniunea europeana in care au fost bagati fara sa miste un deget. zic cu oftica si invidie, ca eu n-am avut parte de asa ceva. de-aia nu pot sa-i sufar.

Lilith, degeaba zici, pentru ca nu toti beneficiaza de banii de la uniune. Eu cred ca nu-s destul de speciala sa fi beneficiat de ei.

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #19 on: Monday 13 July 2015, 16:29:19 »
Și mie îmi vine fiere în gura de ciuda când ma uit la pozele de pe facebook ce le pun foștii colegi de facultate, umbla peste tot prin UE se pozează la tot felul de restaurante și de hoteluri din cele mai frumoase...pe când eu vad doar 427 și Gardiner I mare de mașini blocate

Dorele, cum a fost traficul azi? Mai rau decit saptamina trecuta? Saptamina trecuta au fost restrictiile doar de acomodare mentala, bilciul abia acum a inceput.