Author Topic: Risul  (Read 1291 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline garlic

• Sr. Member
  • keizoku wa chikara nari
Risul
« on: Friday 10 August 2018, 12:28:00 »
risul a venit inaintea vorbirii, de accord?risul este un mechanism chiar si cu functii sociale, formeaza grupuri,alege parteneri si partenerevoi de ce rideti? cum rideti, cum de nu rideti?acest topic nu e nostim dar hai sa ridem chiar daca dupa cum vad risul nu e la indemina tuturor, pe forum sau aiurea.
Dar daca tu ma imblanzesti, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi, pentru mine, fara seaman pe lume. Eu voi fi, pentru tine, fara seaman pe lume …

Offline Agno

• Hero Member
Re: Risul
« Reply #1 on: Friday 10 August 2018, 14:26:48 »
risul a venit inaintea vorbirii, de accord?risul este un mechanism chiar si cu functii sociale, formeaza grupuri,alege parteneri si partenerevoi de ce rideti? cum rideti, cum de nu rideti?acest topic nu e nostim dar hai sa ridem chiar daca dupa cum vad risul nu e la indemina tuturor, pe forum sau aiurea.

E ceva ciudat cu rasul asta ... nici macar primatele superioare, cel mai apropiate noua n-o fac. Restul animalelor nici atit. S-au incercat multe explicatii dar neconvingatoare. Ca sa-ti arati coltii nu e nicaieri in lume semn de pace sau buna-primire ... nu cred c-am citit nicaieri o explicatie plauzibila la ce e rasul si cum a aparut ...

Offline garlic

• Sr. Member
  • keizoku wa chikara nari
« Reply #2 on: Friday 10 August 2018, 14:35:46 »
Ca sa-ti arati coltii nu e nicaieri in lume semn de pace sau buna-primire ... nu cred c-am citit nicaieri o explicatie plauzibila la ce e rasul si cum a aparut ...
e pesimista pararea ta.
de ce trebuie mereu sa ne comparam primatelor?
Dar daca tu ma imblanzesti, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi, pentru mine, fara seaman pe lume. Eu voi fi, pentru tine, fara seaman pe lume …

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #3 on: Friday 10 August 2018, 14:39:31 »
e pesimista pararea ta.

Pentru ca mintea mea e organizata in mod evolutionary biology. Orice trasatura umana (somnolenta la intuneric, frica de serpi, frica de tunete, etc) are o explicatie bazata pe beneficiile aduse omului cavernelor si-a primatelor dinaintea lui. Explica chiar si de ce evolutiv barbatii sunt atrasi de sanii femeilor. :D

Offline descultz

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #4 on: Friday 10 August 2018, 14:54:46 »
...de ce trebuie mereu sa ne comparam primatelor?

Vaz ca Agno mi-o lua inainte cu explicatia. Conform lu' Darwin ne-au trebuit milioane de ani ca sa evoluam din molecula in om. Da' unei maimute i-ar trebui inca pe atât ca sa inteleaga când si in ce conditii tre' sa râda. Ca de rânjit ca proasta'n lemne, poate.
« Last Edit: Friday 10 August 2018, 14:56:01 by descultz »
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #5 on: Friday 10 August 2018, 16:00:21 »
e pesimista pararea ta.
pentru ca voi va trageti din maimuta. Dupa ce a explodat bila aia mare si s-a facut planetele, dintr-un ocean a iesit o reptila care dupa ce si-a facut maini si picioare s-a ridicat sa mearga.
Iar la final cand si-a dat seama ce-a facut, l-a apucat rasul.
De co aie. Se stie ca toate felinele ataca jos.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #6 on: Friday 10 August 2018, 16:01:40 »
E ceva ciudat cu rasul asta ... nici macar primatele superioare, cel mai apropiate noua n-o fac. Restul animalelor nici atit. S-au incercat multe explicatii dar neconvingatoare. Ca sa-ti arati coltii nu e nicaieri in lume semn de pace sau buna-primire ... nu cred c-am citit nicaieri o explicatie plauzibila la ce e rasul si cum a aparut ...

Agno,

Stiam ca sunt si animale care rad, am retinut ideea asta din nenumaratele documentare ce mi s-au perindat pe retina.
Cimpanzeii rad si ei, poate nu cu forta omului, dar rad. Straniu, nu-i asa?
Uite un extras de 2 minute dintr-un documentar semnat BBC, poate cel mai serios producator de documentare din lume, cu un cimpanzeu care rade.

https://www.youtube.com/watch?v=hhlHx5ivGGk
« Last Edit: Friday 10 August 2018, 16:02:44 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

I Translate it

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #7 on: Friday 10 August 2018, 16:04:20 »
Agno,

Stiam ca sunt si animale care rad, am retinut ideea asta din nenumaratele documentare ce mi s-au perindat pe retina.
Uite un extras de 2 minute dintr-un documentar semnat BBC, poate cel mai serios producator de documentare din lume, cu un cimpanzeu care rade.

daca rade, inseamna ca e deja human. Intr-o zi, o sa fure o femeie si o sa rada la ea.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #8 on: Friday 10 August 2018, 16:10:17 »
daca rade, inseamna ca e deja human. Intr-o zi, o sa fure o femeie si o sa rada la ea.

Intre omul ganditor (Homo Sapiens) si cimpanzeu (Pan Paniscus) exista o asemanare de 98 % in compozitia ADN-ului.
Tu cum iti expici mai fendere?

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #9 on: Friday 10 August 2018, 16:21:43 »
faptul ca exista 2 % diferenta aia ma face sa  pot sa-mi explic.
De fapt, e 2, 34562 %. Poti rotunji la 2, 4. Daca tu crezi ca ADN-ul s-a modificat brusc odata, milioane de ani in urma si ulterior s-a oprit, e dreptul tau. Doar asa ti-au zis la scoala si totul face sens.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #10 on: Friday 10 August 2018, 16:42:11 »
faptul ca exista 2 % diferenta aia ma face sa  pot sa-mi explic.
De fapt, e 2, 34562 %. Poti rotunji la 2, 4. Daca tu crezi ca ADN-ul s-a modificat brusc odata, milioane de ani in urma si ulterior s-a oprit, e dreptul tau. Doar asa ti-au zis la scoala si totul face sens.

Nu conteaza pana la urma intr-o discutie lejera pe forum mai fendere.
Uite, ia aici!!! Pe vremea cand eram in Romania si visam sa plec in Canada. In Ploiesti fiind, locuiam undeva in spatele magazinului Omnia. O gramada de ani de atunci.
Ia aici sa lacrimezi un pic...

https://www.youtube.com/watch?v=L_HM1SmGt28

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #11 on: Friday 10 August 2018, 16:47:01 »
nu mai lacrimez de mult la La Minor. E doar o scala. Ce legatura are sala palatului de la Bukale cu Canada ?
Ai vandut casa din Ploiesti ? Taica-tau a fost mahar de stateai langa Zephi A ?
uite cateva intrebari existentiale. 2% , care este.
« Last Edit: Friday 10 August 2018, 16:48:04 by fenderguitars »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #12 on: Friday 10 August 2018, 16:59:44 »
nu mai lacrimez de mult la La Minor. E doar o scala. Ce legatura are sala palatului de la Bukale cu Canada ?
Ai vandut casa din Ploiesti ? Taica-tau a fost mahar de stateai langa Zephi A ?
uite cateva intrebari existentiale. 2% , care este.

Confunzi...Zephi Alsec statea in spatele Postei... PTTR cum se spunea pe vremuri. Avea casa misto de tot, cu elemente forjate in forma de dragon la poarta. Stiu pentru ca era in drumul meu spre LMV cand ma duceam la scoala. Eu am stat mult mai hacana, fostul 23 august  (actualul Cantacuzino) cu Vlad Tepes...zona de case modeste, in majoritate. Nu am si n-am avut niciodata o proprietate in Romania. Prima proprietate a fost achizitionata la Saint Eustache, undeva in nord-vestul Montrealului. Ceea ce mai stiu in Ploiesti,  niste morminte la Bolovani.

PS. Totusi, Dan Spataru ramane cel mai indragit cantaret roman din istorie, esti de acord? Chiar daca nu suntem neaparat fani ai muzicii lui.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #13 on: Friday 10 August 2018, 17:06:00 »
Confunzi...Zephi Alsec statea in spatele Postei... PTTR cum se spunea pe vremuri. Avea casa misto de tot, cu elemente forjate in forma de dragon la poarta. Stiu pentru ca era in drumul meu spre LMV cand ma duceam la scoala. Eu am stat mult mai hacana, fostul 23 august  (actualul Cantacuzino) cu Vlad Tepes...zona de case modeste, in majoritate. Nu am si n-am avut niciodata o proprietate in Romania. Prima proprietate a fost achizitionata la Saint Eustache, undeva in nord-vestul Montrealului. Ceea ce mai stiu in Ploiesti,  niste morminte la Bolovani.

PS. Totusi, Dan Spataru ramane cel mai indragit cantaret roman din istorie, esti de acord? Chiar daca nu suntem neaparat fani ai muzicii lui.
ai dreptate, am confundat zona de dinainte sa construiasca blocurile alea incepand de la Galerii. Scuza-ma, eu am trait la PERIFERII. 
cand spui CEL mai indragit, ai o baza ?
de ce nu Aurelian ? .....am o vaga impresie ca si Mihai Constantinescu a fost mult mai popular, o sa fac un studio dupa numarul de viniluri scoase de amandoi cand o sa am timp.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #14 on: Friday 10 August 2018, 17:20:26 »
ai dreptate, am confundat zona de dinainte sa construiasca blocurile alea incepand de la Galerii. Scuza-ma, eu am trait la PERIFERII. 
cand spui CEL mai indragit, ai o baza ?
de ce nu Aurelian ? .....am o vaga impresie ca si Mihai Constantinescu a fost mult mai popular, o sa fac un studio dupa numarul de viniluri scoase de amandoi cand o sa am timp.

Fendere,
Draga ploiestene,

Romanii au ales melodia Drumurile noastre toate, ca fiind cea mai frumoasa melodia din toate timpurile.

https://a1.ro/news/inedit/exclusiv-a1ro-cea-mai-frumoasa-melodie-romaneasca-din-toate-timpurile-este-plagiata-capcoada-dan-a-luato-de-la-un-obscur-cantaret-sarb-id445853.html

Desigur, e pur subiectiv acest sondaj din anul 2004. Dar totusi...
Dan Spataru e fost mare, mare de tot. A fost si un barbat frumos, semana in tinerete cu Alain Delon din punctul meu de vedere, si mai  toate melodiile lui au fost declarate slagare.
Uite fendere dragule, o melodie care mie-mi place ENORM. O melodie interpretata de Aura Urziceanu, o voce unica si o mare artista de mare calibru (imi place jazzul!) din trecut.
Uite melodie asta e rascolitoare, superba, face parte din topul meu de amintiri. Impecabil, interpretare, versuri... totul...  Iti place solo-ul de chitara?

https://www.youtube.com/watch?v=0DwJDsBFUKc

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #15 on: Friday 10 August 2018, 17:29:58 »
Fendere,
Draga ploiestene,

Romanii au ales melodia Drumurile noastre toate, ca fiind cea mai frumoasa melodia din toate timpurile.

https://a1.ro/news/inedit/exclusiv-a1ro-cea-mai-frumoasa-melodie-romaneasca-din-toate-timpurile-este-plagiata-capcoada-dan-a-luato-de-la-un-obscur-cantaret-sarb-id445853.html

Desigur, e pur subiectiv acest sondaj din anul 2004. Dar totusi...
Dan Spataru e fost mare, mare de tot. A fost si un barbat frumos, semana in tinerete cu Alain Delon din punctul meu de vedere, si mai  toate melodiile lui au fost declarate slagare.
Uite fendere dragule, o melodie care mie-mi place ENORM. O melodie interpretata de Aura Urziceanu, o voce unica si o mare artista de mare calibru (imi place jazzul!) din trecut.
Uite melodie asta e rascolitoare, superba, face parte din topul meu de amintiri. Impecabil, interpretare, versuri... totul...  Iti place solo-ul de chitara?

curios, eu stiam ca e Copacul si apoi De-ar fi sa vii a Mihaelei Runceanu.
In sfarsit, ai dreptate. Faptul ca Dan Spataru a semanat cu Alain Delon a contat mult si I-a sporit popularitatea. Intr-o tara in care s-a trait si se traieste cu ochii peste gard, pana si solo-ul de chitara e o aberatie. Suna electric pe chitara clasica.
Daca tie iti place atta de mult aia conteaza cel mai mult.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #16 on: Friday 10 August 2018, 19:03:02 »

Right. Funny.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #17 on: Friday 10 August 2018, 20:06:08 »
curios, eu stiam ca e Copacul si apoi De-ar fi sa vii a Mihaelei Runceanu.

care copac bre, aurelian andreescu, angela gheorghiu, imnul pardidului lui petre roman?
I am in perfect shape for my weight.

Offline Giuchici

• new users
« Reply #18 on: Friday 10 August 2018, 20:43:52 »

O melodie interpretata de Aura Urziceanu, o voce unica si o mare artista de mare calibru (imi place jazzul!) din trecut.

Aura Urziceanu cu melodia care iti taie respiratia ,intr-adevar superba .
 Aura a fost un fel de Whitney Houston a Romaniei.
 Dar  hai sa-ti trimit si eu una lacrimogena ,Cristi
Sau poate pentru tine e de ris
 https://www.youtube.com/watch?v=AN_cTidrrp0

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #19 on: Friday 10 August 2018, 23:39:49 »
Uite, ia aici!!! Pe vremea cand eram in Romania si visam sa plec in Canada. In Ploiesti fiind, locuiam undeva in spatele magazinului Omnia. O gramada de ani de atunci.
Ia aici sa lacrimezi un pic...
https://www.youtube.com/watch?v=L_HM1SmGt28

Man, da' ce bine suna, exact ca varianta de pe disc ... ai zice ca lipsynch-ul a fost inventat intre Carpati.