Author Topic: M-am inscris in Partidul Conservator din Ontario (cont)  (Read 1646 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: M-am inscris in Partidul Conservator din Ontario (cont)
« Reply #60 on: Saturday 07 July 2018, 02:35:07 »
Mie îmi pare simpatic și bonom.
Om bun, cum zice dl cu politica, Dorel.
Bucurati-va!

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #61 on: Saturday 07 July 2018, 07:50:13 »
E un om hotarat ! O sa faca treaba buna, veti vedea !

Offline janine

• Hero Member
« Reply #62 on: Wednesday 11 July 2018, 18:58:37 »
Ia la ford, daca el a trecut prin scoala ca gasca prin apa, ce nevoie de scoli ar fi?

https://toronto.citynews.ca/2018/07/09/tory-government-cancels-100-million-school-repair-fund/

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #63 on: Thursday 12 July 2018, 13:17:50 »
Ia la ford, daca el a trecut prin scoala ca gasca prin apa, ce nevoie de scoli ar fi?

https://toronto.citynews.ca/2018/07/09/tory-government-cancels-100-million-school-repair-fund/

Well, nu stiu daca-i chiar asa cum pare la prima vedere. Nu spun ca Doug e un tip scolit, ca nu pe fraza asta te contrazic, ci pe faptul ca a taia a 100 mil CAD de la reparatul scolilor ar fi in mod necesar o idee proasta.
Sa incerc sa «articulez» (vorba lui Agno) mai bine. Daca toate scolile ontariote ar fi urmat sa fie reparate/modernizate cu suta aia de mil. dollari - care nu cred ca ar ajunge de vopsea- si Doug taman a refuzat devizul, e asa cum zici: gâsca ce trece prin scoala fara sa-si ude penele, nu-i vede rostul, deci n-o repara, n-o zugraveste, n-o ingrijeste. Dar daca banii aia s-ar folosi pentru scoli depopulate sau sa-si cumpere chelul tichie de margaritar, atunci ii dau dreptate lui Doug. Iarasi, se pot pune si alte intrebari:
Cat din intreg reprezinta banii taiati de Doug ? Adica 100 mil pare mult privind frust, dar e doar o farama daca ii raportam la un fond de, sa zicem, 10 miliarde.Care e provenienta banilor, adica suma aia implica ceva cresteri de impozite/alte taxe? Si daca da, de ce, dat fiind cel putin doua aspecte:1. oricum fiecare proprietar plateste taxe scolare, care oricum nu-s mici, si le plateste fie ca are sau n-are prunci de trimis la scoala si 2. salariile profesorilor nu-s platite din taxele scolare si nici din fonduri pentru reparatii.
Fondul ala s-a constituit luna trecuta sau cum? Pana la Doug, scolile nu s-au reparat si s-au gasit fix acum sa le repare pe toate? Sau daca s-au reparat, cum de s-au darapanat toate in iarna de-a trecut? Banii aia ar reprezenta cu adevarat contravaloarea unor reparatii sau e vorba de suplimentari de deviz? Sau de spagi?
So, fara date suficiente, e greu sa-ti faci o opinie despre gestul lui Doug.

Online descultz

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #64 on: Thursday 12 July 2018, 13:30:49 »
Deci Shugaritza, ca sa-nteleg bine, tu ai scris fo 20 de rânduri ca sa concluzionezi ca nu ai destula info ca sa-ti dai cu parerea despre miscarea lui Doug. Right ?
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #65 on: Thursday 12 July 2018, 15:16:04 »

Corect. Plus faptul ca in lista de furnizori de servicii erau prieteni de-ai liberalilor care stiau dinainte de licitatii care ce-a licitat. Acuma normal si firesc e ca prietenii conservatorilor sa castige licitatiile pentru reparatii.

Deci Shugaritza, ca sa-nteleg bine, tu ai scris fo 20 de rânduri ca sa concluzionezi ca nu ai destula info ca sa-ti dai cu parerea despre miscarea lui Doug. Right ?

Si sa mai taie din elan la cei care stiu exact ce se intampla. Oamenii fara dubii sunt de evitat.
« Last Edit: Thursday 12 July 2018, 15:17:21 by Agno »

Offline janine

• Hero Member
« Reply #66 on: Thursday 12 July 2018, 16:35:01 »
Well, nu stiu daca-i chiar asa cum pare la prima vedere.
.................

well, ai copchil la scoala sau te chinui sa iti faci meseria intr-o scoala?

e ca la o casa de oameni normali, nu cuci, sunt nevoi, se strica dreq a/c-ul - cine functioneaza in asa conditii? se strica chestia de incalzire, se strica o gramada chestii zilnic, dar sa tai fondurile de reparatii anuale asta e anus contra naturii ( de la marioara citire)

ford o fost scolit acasa de profesor privat, stie el ce e aia sa lesine un copchil de cald...

deci acu m-am ras mai rau ca dupa intrebarea cu "doamna, ce nota imi dati?" cand citesc ca unii is o k asa, sa discute despre ce nu se pricep, doar de dragul tastarii...

si is la cules asa, de mure  :laugh:
« Last Edit: Thursday 12 July 2018, 16:40:38 by janine »

I Translate it

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #67 on: Thursday 12 July 2018, 18:32:39 »

well, ai copchil la scoala sau te chinui sa iti faci meseria intr-o scoala?

e ca la o casa de oameni normali, nu cuci, sunt nevoi, se strica dreq a/c-ul - cine functioneaza in asa conditii? se strica chestia de incalzire, se strica o gramada chestii zilnic, dar sa tai fondurile de reparatii anuale asta e anus contra naturii ( de la marioara citire)

ford o fost scolit acasa de profesor privat, stie el ce e aia sa lesine un copchil de cald...

deci acu m-am ras mai rau ca dupa intrebarea cu "doamna, ce nota imi dati?" cand citesc ca unii is o k asa, sa discute despre ce nu se pricep, doar de dragul tastarii...

si is la cules asa, de mure  :laugh:

1. Nu am insultat pe nimeni. N-am trimis pe nimeni dupa mure. Tu si Descultz (astazi, ca altadata sunt alte nume, vizand alti useri decat mine) de ce atacati persoana?

2. Datul cu parerea pe forumul asta e la liber si pentru mine, si pentru tine, si pentru oricine altcineva. La crearea contului pe acest forum, nu mi s-a cerut sa declar care imi este domeniul de expertiza, eventual sa fi atasat si documentele doveditoare, astfel incat sa am dreptul de a posta numai la subiectele legate strict de domeniul meu de expertiza. Si cred ca nimanui nu i s-a cerut asa ceva. De altfel, Janine draga, te-ai exprimat categoric de vreo cateva ori asupra unor subiecte despre care doar auzisesi de la terti si nu cred ca eu am fost cea care sa-ti puna degetul sub ochi tinand mortis sa te contrazic. Daca se intampla, imi place sa cred ca macar incerc sa aduc si argumente, acolo unde pot, iar de atacuri «in verde» la persoana nu cred ca ma poate acuza cineva. Revenind, nu m-a intrebat Adminul ce skills-uri am, in schimb, pentru o listuta cu ceva reguli despre cum trebuie dusa o discutie, a cerut sa punem bifa.

3. S-a spus in mod repetat atat pe acest forum, cat si aiurea ca neamul romanesc are ceva issues legate de caracter. Si de fiecare data cand auzeam asa remarci, fie spuse de romanii insisi, fie de altii, mi se zburlea parul pe ceafa. Se mai zburleste si acum, numai ca nu prea am argumente sa combat acele caracterizari, deoarece datele de pe teren sunt coplesitoare.

4. Acum, la discutia despre gestul lui Doug. 

Personal, am o parere proasta despre acest Doug si n-am indemnat pe nimeni sa-l voteze. Pe tema asta, ia-l la intrebari pe Dorel, care l-a mai si finantat. Totusi lui Doug ii acord beneficiul oricarui dubiu rezonabil. Si nu pentru ca mi-ar fi drag de el, ci pentru ca imi doresc sa fie bine in Ontario si in toata Canada.
Ca sa-ti raspund la intrebarea cu copchii si jobul legat de scoala, iti raspund ce-am zis deja: orice proprietar, fie persoana fizica, fie agent comercial, plateste taxe scolare. In cazul meu, sumele pe care le virez nu-s mici, deci m-ar intriga sa aud ca pe langa acei bani, mai trebuie sa virez altii, tot pentru scoli. E firesc sa ajungi sa intrebi ce s-a facut si ce se face cu banii deja virati. Si tot ca un fel de raspuns la intrebarea ta, o sa-ti povestesc doua intamplari, pe care poti sa le iei cu titlul de poveste, dar faptul ca nu voi da cifre si nume nu inseamna ca nu stiu despre ce vorbesc, ci doar ca suntem pe un forum public.
Asadar, la un moment dat, legat de o anume scoala, s-a pus problema gasirii unor fonduri pentru reabilitare, modernizare, lalala. La nivel teoretic, totul parea frumos, nobil, inaltator. La modul practic insa, situatia era cu totul si cu totul alta: scoala cu pricina avea un efectiv muuuult sub capacitate, dar mult-mult. Perspectiva ca in urmatorii ani sa se populeze era firava, iar la cateva sute de metri distanta exista o alta scoala, mare, noua, frumoasa, incapatoare si gata moderna. La vreo alte cateva sute de metri distanta de aceasta din urma, mai era o scoala, micuta, draguta, salubra. Pus creionul pe hartie, facut socotelile si a reiesit ca reabilitarea primei scoli necesita la greu suplimentari de fonduri, in timp ce redirectionarea elevilor si profilor catre celelalte doua scoli din vecinatate, cu asumarea costurilor legate de relocare (cu transportul elevilor cu tot) nu numai ca ar fi intrat in buget, dar le-ar fi asigurat si profilor numarul necesar de ore. Intrebare: de ce sa modernizezi o scoala fara elevi? Raspuns: pentru ca cineva bine plasat, care stia foarte bine situatia scolii respective, ar fi fost foarte interesat sa cumpere ulterior acea scoala si sa scuteasca mai tarziu comunitatea de cheltuieli inutile. Aceluiasi cineva i-a scazut brusc interesul cand a inteles ca va putea lua in posesie o cladire nereabilitata.
Alta intamplare: O alta anume scoala avea nevoie de intretinere. Bani aprobati-pauza. Cativa parinti ( nu ma intreba ce efort organizatoric si financiar a fost acolo) au pus mana de la mana, au cumparat cele necesare si pe timpul, banii si mana lor de lucru au pregatit scoala pentru urmatorul an scolar, astfel incat sa fie happy si elevii si profesorii. Urmarea? N-a fost bine! Ca nu s-a folosit mana de lucru calificata, ca trebuia expertizare, ca trebuia sa fie facut de firma acreditata, lalala. Bref, lucrarea nu s-a executat de catre cine trebuia la pretul la care trebuia.
Poate, dupa ce citesti aceste doua intamplari intelegi de ce consider ca e util sa stii mai mult despre motivele lui Doug.
Daca a facut-o ca sa mai bage el ceva bistari in buzunarele lui si ale apropiatilor lui, cum lasa Agno sa se inteleaga, e exact Doug-ul ala pe care l-am banuit.
Dar daca el abia asteapta sa se dovedeasca a fi un om integru? Sa nu-i dam o sansa?
P.S. Si please, Janine, chiar nu-s persoana pe care s-o banuiesti de ganduri necurate pe orice subiect legat de educatie si scoli. Just don't, please.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #68 on: Thursday 12 July 2018, 18:56:53 »
Alta intamplare: O alta anume scoala avea nevoie de intretinere. Bani aprobati-pauza. Cativa parinti ( nu ma intreba ce efort organizatoric si financiar a fost acolo) au pus mana de la mana, au cumparat cele necesare si pe timpul, banii si mana lor de lucru au pregatit scoala pentru urmatorul an scolar, astfel incat sa fie happy si elevii si profesorii. Urmarea? N-a fost bine! Ca nu s-a folosit mana de lucru calificata, ca trebuia expertizare, ca trebuia sa fie facut de firma acreditata, lalala. Bref, lucrarea nu s-a executat de catre cine trebuia la pretul la care trebuia.

Hah, imi aminteste de faza cu scara de parc public ... City of Toronto plateste 65,000 de dolari pe o scara de lemn pe care un localnic o facuse cu 550, pentru ca city-ul nu misca nimic si alunecau aia ca Hopa Mitica. Dar acelasi city s-a sesizat urgent si-a demolat scara ca sa o faca oamenii lor. Pe 65,000. :D

https://globalnews.ca/news/3614167/tom-riley-park-stairs-removed-toronto/

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #69 on: Thursday 12 July 2018, 19:11:16 »
trebe sa intelegi ca aci nu esti la galatzi, aci nu face nimeni o scara cu 550 lei cind poate sa fie facuta cu 65k.
se baga sperietoarea standard cu safety, plus ca n-a fost facuta cu studiu de mediu si sperietoarea sperietorilor cu legaly issues, pe scurt cade omu pe scara neaprobata si cine plateste cele 3.5 mil spital;izare, deci se demoleaza si se face una corespunzatoare
I am in perfect shape for my weight.

Online descultz

• Full Member
« Reply #70 on: Thursday 12 July 2018, 19:35:10 »
@Shugaritza - eu nu am te-am atacat deloc. Departe de mine ideea de a te ataca.

Doar m-am mirat de faptul ca tu argumentezi un lucru și la sfârșit spui ca toată argumentația ta poate fi de fapt greșita pentru ca nu ai toate datele.

Online descultz

• Full Member
« Reply #71 on: Thursday 12 July 2018, 19:48:06 »
Si sa mai taie din elan la cei care stiu exact ce se intampla. Oamenii fara dubii sunt de evitat.

Adicătelea te referi la aistia ? https://toronto.citynews.ca/2018/07/09/tory-government-cancels-100-million-school-repair-fund/

Ca ce-i bun pentru Minou e bun și pentru Pitou... deci fiecare are dreptu' la opinie. Cu sau fără dubiu. Si după câte văd p'acilea, exprimarea dubitativa nu este o caracteristica a romanilor. Toți își au adevarul propriu, ideile fixe și defilează cu ele. Și io n-am nici o problema cu asta... ca d'aia ie forum și nu adunare religioasă.

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #72 on: Thursday 12 July 2018, 19:55:58 »
pe scurt cade omu pe scara neaprobata si cine plateste cele 3.5 mil spital;izare, deci se demoleaza si se face una corespunzatoare
Mda, similar ca idee cu povestea mea. Plus ceva amenzi pe adresa faptuitorilor. Eh, alta provincie, moravuri mai rafinate, frate.

@Shugaritza - eu nu am te-am atacat deloc. Departe de mine ideea de a te ataca.

Doar m-am mirat de faptul ca tu argumentezi un lucru și la sfârșit spui ca toată argumentația ta poate fi de fapt greșita pentru ca nu ai toate datele.
Yap, mi s-o fi parut numai mie ca a fost acolo o samanta de atitudine pasiv-agresiva. Fie ca tine, Descultz. No offence taken.
Bafta mea ca am avut a trece peste chestii mari si nasoale in viata. De-aia cand le vad pe-alea mici, mici, mici cat outul de furnica, le vad-uneori le mai si arat cu degetul- dar de pus la socoteala, nu le pun.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #73 on: Thursday 12 July 2018, 20:34:28 »
acu nu mai stau sa cercetez, da parca cele 100mil anulate pt scoli veneau din cap and trade, programul anulat de doug, nu ca alea ar fi toate fondurile pt scoli, erau acolo o picatura in oceanul pe care nimeni nu-l controleaza anyway, nu va inchipuiti ca scolile o sa cada in ruina acum.
ce ma bucura ca au incetat subventiile pt masinile electrice si hybrid.
poate ca asa cine vrea sa vinda brezai ecologice o sa le scada pretul, nu e posibil ca priusul, pe piata de 15 ani sa coste din ce in ce mai mult, bazat de fapt pe subventiile guvernului, toyota sa faca bine sa puna pretul unde e de fapt sau sa opreasca productia.
nu mai vorbesc de brezaile americane de esuviuri hybride.
I am in perfect shape for my weight.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #74 on: Friday 13 July 2018, 05:58:56 »
1. Nu am insultat pe nimeni. N-am trimis pe nimeni dupa mure. Tu si Descultz (astazi, ca altadata sunt alte nume, vizand alti useri decat mine) de ce atacati persoana?

Nu am atacat pe nimeni, draga. M-a distrat ala ce zicea ca "oamenii fara dubii sunt de evitat", asta strict la tine cu periuta, ca pe altii ii trimite rapid la plimbare daca nu au citit acolo unde a citit el.

In rest, numai bine, nu ma incarc de energie negativa de dimineata citind ceva care incepe asa agresiv.

SI nu ma baga in seama daca nu vrei sa fii contrazisa, converseaza-te cu cine esti pe aceeasi lungime de unde, AM.

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #75 on: Friday 13 July 2018, 21:12:54 »

Nu am atacat pe nimeni, draga. M-a distrat ala ce zicea ca "oamenii fara dubii sunt de evitat", asta strict la tine cu periuta, ca pe altii ii trimite rapid la plimbare daca nu au citit acolo unde a citit el.

In rest, numai bine, nu ma incarc de energie negativa de dimineata citind ceva care incepe asa agresiv.

SI nu ma baga in seama daca nu vrei sa fii contrazisa, converseaza-te cu cine esti pe aceeasi lungime de unde, AM.
Ba, chiar te invit sa ma contrazici. Cu argumente.
Iar de bagat in seama, de ce nu te-as baga? Uneori esti nostima tare, iar pe pitica ta cu not Adam and Steeve pur si simplu o ador. Alteori citesti prea repede si risti sa interpretezi eronat. Cum e cazul cu replica lui Agno despre dubitativi, replica pe care ai considerat ca se refera la  mine. Si n-a fost cazul. Viteza, bat-o vina.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline janine

• Hero Member
« Reply #76 on: Friday 13 July 2018, 23:23:46 »
Pitica mea e mai inalta ca mine, acu a ajuns acasa de la film - avem niste prieteni care au mosie adevarata, fac proiectie de filme spre padure, asa de deasa e padurea! cand era mica statea concentrata sa vada ce animal apare in mijlocul filmului, in seara asta a fost alerta de urs in zona; eu nu am fost solicitata sa conduc asa ca m-am simtit inutila, ciudat sentiment... dar e fain cand intra pe usa si striga "Mommy, mommy", asa, de doua ori de imi sare inima. E singura din gashca ei care zice "Mommy" fara sa se sfiiasca ca o rade cineva ca e inca bursuca lu' mama...