Author Topic: Plecarea  (Read 21882 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
Re: Plecarea
« Reply #480 on: Friday 23 November 2018, 19:00:27 »
Pai cand esti in pantaloni la tata, inca n-ai creier, dar cand mori e o buna probabilitate sa ai.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #481 on: Friday 23 November 2018, 19:09:50 »
Pai cand esti in pantaloni la tata, inca n-ai creier, dar cand mori e o buna probabilitate sa ai.
uite asa fara creier, te pricepi sa iesi afara si sa te intrupezi. 
misto.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #482 on: Friday 23 November 2018, 19:10:55 »
si atunci ce drept ai sa decizi cum si cand sa pleci?

Toate drepturile pe care am chef sa mi le arog. Inclusiv ala sa deleg pe altcineva sa hotareasca in numele meu. Pana si Fericitul Augustin a recunoscut existentza Liberului Arbitru, adica Raul ca alegere constienta, facuta fara a prevedea consecintzele (inclusiv asupra eului dementzial*)).

Prea lung si complicat; short version, "none of your fucking business"

*) care presupune tulburarea structurii intelectuale a eului
« Last Edit: Friday 23 November 2018, 19:15:53 by Mihai Vasile »

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #483 on: Friday 23 November 2018, 19:21:48 »
Fender, k mon, dude, e creierul mamei care orienteaza fatul spre dezvoltare, ce crezi ca drum urmeaza embrionul ala fara host-ul atotdatator ? De iesit, iese afara nu pt ca a obtinut un creier al lui, ci pt ca cel al mamei-vessel a decis ca e timpul pt ea si pt el.
Asta ca sa ma bag in liberul arbitru (ca tare mi-e drag conceptul) al embrionului, care e nul in a-si decide viata sau moartea.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #484 on: Friday 23 November 2018, 19:51:52 »

, cand esti jupan pe ce ai, viata si moarte, decizi singur, asa e.Scuza-ma,

si tu nu esti jupan pe viata si moarte ?nu decizi singur ce ei ?

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #485 on: Friday 23 November 2018, 19:53:58 »
Fender, k mon, dude, e creierul mamei care orienteaza fatul spre dezvoltare, ce crezi ..
toxicitatea masculina ?

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #486 on: Friday 23 November 2018, 20:00:02 »
Fender, k mon, dude, e creierul mamei care orienteaza fatul spre dezvoltare, ce crezi ca drum urmeaza embrionul ala fara host-ul atotdatator ? De iesit, iese afara nu pt ca a obtinut un creier al lui, ci pt ca cel al mamei-vessel a decis ca e timpul pt ea si pt el.
Asta ca sa ma bag in liberul arbitru (ca tare mi-e drag conceptul) al embrionului, care e nul in a-si decide viata sau moartea.
si de ce tu ? de ce nu altul ? De ce el ? de ce acel copil ?
randomly choice ?
hehehe, no. Creatia nu face lucrurile asa. Intamplarea, coincidentele sunt numai in capul nostru.
Evident, nu am dreptate.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

I Translate it

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #487 on: Friday 23 November 2018, 20:02:36 »

*) care presupune tulburarea structurii intelectuale a eului
daca ar fi dupa noi, D-zeu n-ar trebui sa ne tulbure cu nici un stress intelectual al eului..
desi El n-ea construit
rezolva dilema asta

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #488 on: Friday 23 November 2018, 20:49:23 »
Numai mie imi scapa deductia logica de mai sus?

Numai tie. Fenderul a postat sarcastic.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #489 on: Friday 23 November 2018, 20:53:44 »
Nu cred ca a postat sarcastic.

Quote from: fender
fiecare a decis cand si cum sa se nasca

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #490 on: Friday 23 November 2018, 20:55:25 »
Numai tie. Fenderul a postat sarcastic.

Ce deshtept esti tu, manca-te-ar mama, ptiu sa nu te deochi.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #491 on: Friday 23 November 2018, 21:00:41 »
Pana si Fericitul Augustin a recunoscut existentza Liberului Arbitru, adica Raul ca alegere constienta, facuta fara a prevedea consecintzele (inclusiv asupra eului dementzial*)).

OMG, e prima data pe luna asta cand vii cu un argument faptic. Bine, e eronat si arata lipsa de intelegere dar e un urias pas inainte.

Zic asta pentru ca St Augustin nu a 'descoperit free willu', conceptul era bine impamantenit de pe vremea Greciei clasice cu Aristotel in frunte. Ce a fost remarcabil la St Augustin a fost ca a zis ca Raul exista si a fost produs de catre Dzeu si nu de o creatura dornica sa se lupte cu El (diavolul). Altfel zis, Diavolul e creatia lui Dzeu si poate corupe free will-ul. Dar, omul fara free will nu poate fi judecat iar Biblia e clara in privinta Judecatii de Apoi, fie in versiunea ebraica cu 22,000 de zombi care se ridica din morminti, fie versiunea de sectie de politie de sector pe unde trece fiecare sa-si ia buletinul cand ii vine vremea.

Ceea ce a fost inovator a fost ca pina la el pozitia dominanta pe tema asta era aceia de balanta yin-yang intre bine si rau in perpetua lupta.

Scrie clar pe prima pagina cand dai gugle la 'Augustin + free willy'.

Ce deshtept esti tu, manca-te-ar mama, ptiu sa nu te deochi.

Dupa care urmeaza regression to mean. :D

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #492 on: Friday 23 November 2018, 21:36:44 »
Fender, ai postat sarcastic?
Poate sunt eu obosita, dar nu am sesizat deloc sarcasm, nici in punctuatie, nici in text sau subtext.
Nu vad ironie, nici insulta subtila, nici inflectie taioasa, chiar am vazut decat parerea ta simpla si necosmetizata.

Blueeyes, cand vii cu desaga de intrebari la intrebari, sorry m-ai pierdut. Din start am o parere negativa despre interlocutori care fac asta.
Il consider o strategie de aparare, in lipsa curajului  de a-ti exprima opinia personala, ca place, ca nu place audientei.
Ori il folosesti ca leverage sau vrei sa dig back a dig, sau poate e vreun narcisism logoreic sa observi care ti-ar fi aliat sau dusman. Cert e ca mi-ar placea mult sa te am in fata cand imi raspunzi la intrebari cu altele. Atunci ai vedea ce efect de capilare neirigate pe fata mea la atitudinea ta de " How come not everyone thinks I am a smart ass, because I really am?"

Blueeyes, why do you do that?  Why? What did the the world did to you to be so questionable? Why do you answer a question with lots of questions? Are you fricking serious? Because you scare me..I can't hadle you, I don't know what you want?  What do you want: crema antistress de musetel, cizme bune de iarna, o carte de colorat, o mustata arcuita movember, un barbat articulat pe spatele dictionarului religios, o femeie in rugaciune la picioarele barului cu lumini surde, un animal de companie pierdut, mantuit, castrat si regasit ? Are you suggesting some people are stupid and you are awesomely smart? Why are you asking so many questions? Why? Huh?

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #493 on: Friday 23 November 2018, 22:14:02 »
Fender, ai postat sarcastic?
Poate sunt eu obosita, dar nu am sesizat deloc sarcasm

Si ma intreaba lumea de ce cred ca ambele intrupari apartin aceluiasi personaj, cand se sustin cu voiosie in demersuri. Plus ca insul e taman exact in acelasi timp cu tine on-line. Din cei 10 activi pe aici care e probabilitatea? Sau omogenitatea perspectivei politice, sociale si tot ce mai vrei tu. Ma gandesc acuma daca e vreo tema pe care tu si suspectul sa fiti vreodata in dezacord. Plus ca nu vorbesti o iota franceza.

Ontopic, e sarcasm ce se vede de pe Luna. Fender adopta un punct de vedere ca mori cand ti-e ceasul, nu cand te duci la sinucidere asistata. Nu-s de acord cu el, insa omul ii cristal clear.

« Last Edit: Friday 23 November 2018, 22:22:18 by Agno »

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #494 on: Friday 23 November 2018, 22:26:07 »
Mihai Vasile posteaza cu Anacordis de pe acelasi computer ? Are acelasi Mac ?
Pusheen the cat

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #495 on: Friday 23 November 2018, 22:29:53 »
Noh, cred ca ma jucai si eu pt o vineri seara cu nimic mai bun de facut decat cautat bilete pt la vara.
Agno, nu mai pedala in gol, ca nu sunt H..orus si nici barbat, pt a mia oara. O sa ajung sa urlu la luna, ca e plina.
Intrebare serioasa, daca puteti fi, ca vad ca acu sunteti doi, tu si Dorel: ce din stilul scrisului meu va face sa credeti ca sunt El sau Barbat. Scriu cu litere mari, ca ma simt ridicata la un rang interesant. :happy: 

Ce exercitiu ar fi ala sa te consider pe tine Agno, tot una cu Ronin si Rufus? Aveti aceleasi veleitati, afinitati politice, imodestie si infatuare, nu vorbiti deloc bine engleza si va bagati sau starniti polemici numai ca sa creati discordie si sa va dati dreptate unul la altul in oglinda. Pai, se poate, dar cuget, vad diferentele intre cei 3 useri, spre deosebire de tine care esti ca magarul dupa un singur morcov, doar pt ca e portocaliu.

Agno, draga, ce pot sa fac ca sa ma crezi? Iti trimit inima mea in cutia cu chibrituri? O sticluta cu sange produs de zaibar?
Un deget de zombi oltenesc sa vezi ca nu sunt clona nimanui? O caruta de mure crete de pe Valea Jiului? Un tractor de fete zburlite de la zeama de varza din butoi de dud? Un smoc de praz si o strachina de lutenita calita pe jarul painii de la tzest?
( Recomand cu caldura ultima oferta, e delicioasa, n-ai mancat in viata ta daca n-ai trait intre Bailesti si Dabuleni ).

Pst, si tocmai am zis ca ma potolesc. Am varza calita la cuptor, scuzati, mai raman oleaca cu voi, e prea fun  :-*

Mihai, ce facem, bre, omul e clar in burnout si eu inrautatesc situatia. Macar pe tine  Agno te-a ginit ca esti barbat. :grin:

Sa nu va puna draq sa imi intrati prin telefon sau sa ma dati in gat pe la job,  ca asta
remarc, ca e expresia tare pe aici, ca e delict mare si stiu ca aveti destul cap si tact sa ne jucam pe forum ca oamenii normali, intr-o societate anormala.

« Last Edit: Friday 23 November 2018, 22:59:05 by anacordis »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #496 on: Friday 23 November 2018, 22:30:28 »
Mihai Vasile posteaza cu Anacordis de pe acelasi computer ? Are acelasi Mac ?

Asta e banal de fentat. Orice VPN public sau privat te scoate prin zeci de servere din lume, de aiurea. Asa fac eu, spre exemplu, costa o nimica toata si eviti surprizele de la ISP sau de la guvern asta plin de curiozitati (vezi cazul datelor bancare).

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #497 on: Friday 23 November 2018, 22:37:49 »
Scrie clar pe prima pagina cand dai gugle la 'Augustin + free willy'.

Mic indreptar de facut pe deshteptul:

1. Sa cauta un subiect in care audientza este putin interesata si presupus inocenta.
2. Se identifica o postare-tinta anterioara.
3. Se aleg 2-3 cuvinte cheie din postare.
4. Se foloseste Google, ca mai sus.
5. Din rezultatele de pe prima pagina, se compileaza/traduc cateva detalii.
6. Se ansambleza rezultatul compilarii, neuitand adaugarea de "eronat" si "lipsa de intzelegere" la adresa preopinentului.
7. Se posteaza cu degetele incrucisate, sperand ca audientza sa muste momeala pseudo intelectuala.

De remarcat ca retzeta functioneaza doar in off line, in mediul virtual. Intre patru sau mai multzi ochi, lipsind referintele, autorul apare ca exact ceea ce este: un zero barat, incapabil sa lege coerent doua idei cand e luat din fatza tastaturii.

Cateodata pasul de compilare/traducere ii joaca feste ipochimenului. Asa se nasc concepte monstruos de originale, cum ar fi "formatul SuperAudio" [probabil SACD, care e orice doar "format" nu], "etaj de corectie MP3" [mister mare ce-o fi asta], "etaj de 19' " [probabil "19 inch rack unit", ca de 19 picioare nu intra in casa], "crossfading-ul intre canale" [probabil "crosstalk"], "filtre care simuleaza pocniturile de LP" [banuiesc ca filtrele filtreaza, nu simuleaza pocnituri, sa vina Corolla sa ne lamureasca], etc...

Apropo, Sanctus (Sfantul) Augustinus e la catolici, noi astia mai ortodocsi, asa, nu ne-am grabit sa-l canonizam si-i zicem, mai modest, Fericitul Augustin. Atentsie mare, n-am stiut ca Fericitul Augustin se ocupa si cu salvarea balenelor Orca [free willy].

H0rus (ca sa-ti scutesc inca niste zbateri in penibil).
« Last Edit: Friday 23 November 2018, 22:40:24 by Mihai Vasile »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #498 on: Friday 23 November 2018, 22:37:58 »
Agno, nu mai pedala in gol, ca nu sunt H..orus si nici barbat, pt a mia oara. O sa ajung sa urlu la luna, ca e plina.

Am o disonanta cognitiva aici. Pe de o parte o coincidenta uriasa de interese, temporizare, sustinere (BTW, nu e ciudat ca cineva asa de balos ca omu' sa improaste in toti MAI PUTIN in tine? sau macar sa dialogheze. A facut-o cu absolut toti mai putin cu tine. N-am gasit o SINGURA situatie in care sa aveti un dialog, cu atit mai ciudat cu cat sunteti asa de like-minded si ar fi tone de interese similare), pe de alta parte un preten bun din real mi-a confirmat ca personajul anna_hn de pe FB e real, e o fumeie si e olteanca. Cum reconciliem cele doua adevaruri? Credem in coincidente fan-tas-ti-ce? Sau poate anacordis de pe Q.ro nu e aceiasi persoana cu cea de pe FB?

Intelegi dilema mea, sper.

James continua sa piarda milioane pe care nu le are in pariuri perdante. :)

Cateodata pasul de compilare/traducere ii joaca feste ipochimenului. Asa se nasc concepte monstruos de originale, cum ar fi "formatul SuperAudio" [probabil SACD, care e orice doar "format" nu], "etaj de corectie MP3" [mister mare ce-o fi asta], "etaj de 19' " [probabil "19 inch rack unit", ca de 19 picioare nu intra in casa], "crossfading-ul intre canale" [probabil "crosstalk"], "filtre care simuleaza pocniturile de LP" [banuiesc ca filtrele filtreaza, nu simuleaza pocnituri, sa vina Corolla sa ne lamureasca], etc...

Apropo, Sanctus (Sfantul) Augustinus e la catolici, noi astia mai ortodocsi, asa, nu ne-am grabit sa-l canonizam si-i zicem, mai modest, Fericitul Augustin. Atentsie mare, n-am stiut ca Fericitul Augustin se ocupa si cu salvarea balenelor Orca [free willy].

?!@#%S&$@ avea stilul asta, cand trebuia sa raspunda la orice argument (si la modul onest, era la fel de arogant in nestiinta ca si tine) venea cu 2 tactici:

1. Strawmanningu'. Lua ce intelegea si el din replici, le remodela, simplifica si ataca cu ferocitate omul ala de paie. Exemplu violul, enforced marriage, whatever.

2. Nazi grammaru'. Cand era chiar disperat, o dadea in pedanterie. Exemplu ai pus un singur ' la inchi, tzt, tzt, tzt ... e clar ca gresesti si-n miezul postarii. :)

In raspunsul de mai sus ai reusit sa atingi ambele puncte. Wow. Imi si imaginez frenezia cu care cauti in disperare termenii pe care ii intalnesti in postarile lui petit moi, sperand ca o sa gasesti o litera in plus sau o definitie de subsol care in mintea ta invalideaza tot esafodajul argumentului. Patetic, man. Cauta sa raspunzi la argument in sine, nu la chilotii pe care ii poarta interlocutorul.

In cazul asta, faptul ca cuviosul Augustin n-are nici o relevanta in contextul in care l-ai discutat, probabil l-ai pus in geam ca pe bunicu' mort in zi de pensie. Kulturnik necolectivizat.

Acuma mai lasa si cealalta personalitate sa aiba cuvantul, nu acapara microfonu.

« Last Edit: Friday 23 November 2018, 22:48:22 by Agno »

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #499 on: Friday 23 November 2018, 23:05:36 »
Agno, vezi ca adusei modificari mai sus. Tine de 6 pana nu vine Mihai si ne tunde pe amandoi la 0.
Nu iti imagina ca pe mine nu m-ar articula daca simte nevoia. Trebuie, cand ai principii si valori si ti le aperi.

Tu chiar ai vazut prea mult Dr Jekill si Mr Hide pe forumul asta simpatic foc, dar plin de clone. Eu ii iau pe toti dupa cum ii percep, nu ma mai intereseaza cine ce e, ci doar merg cu ce degaja personajul, bine, rau, e un coping mecanism si clonajul asta, banuiesc.

Ah, eu cu tine, nu merg la hiking ( cu familia ta poate, dragalasii de ei) cum ma invitasei, ca ma tii toata noaptea de none, eu sunt sleep-oriented dupa efort fizic, nu imi arde de tocat precepte social-politico-filozofico-logice, cand a doua zi trebuie sa dau cu ceara de albine pe bataturi, band aid si s-o iau din loc.
« Last Edit: Friday 23 November 2018, 23:23:10 by anacordis »