Author Topic: Plecarea  (Read 11164 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline lorimer

• new users
Re: Plecarea
« Reply #320 on: Tuesday 20 March 2018, 18:25:18 »
E o căinare că a muri singur e mare păcat, ori nenorocire.
O fi, n-o fi, am sa spun.
Până atunci, o poveste sau cum rămâne o urma în nisip:

http://www.povestilemariinegre.ro/legenda-plajei-tataia/

Marioara, iti spun ca "doare" si e anxios sa mori singur si sa mori cu cei dragi aproape, ne credem nemuritori de cand ne stim si pana murim.. .Doare si e anxios sa incerci sa-ti resuscitezi sotul de 32 de ani, sa-l strigi disperata si sa vezi cum el calm se duce, lasand o fata luminata, fara chin si  lacrimi in coltul ochiilor sa se scurga dupa ce a plecat de tot..apoi sa mananci ca un robot- ca ai un copil de 4 ani de crescut si un dosar de CSQ...doare si sa-ti moara mama la mii de km, iar tu-cea pe care ar fi vrut s-o aibe alaturi ca  s-o ingrijeasca- ingrijesti pe altii...

Diferenta cred ca e in demnitatea oferita fiecaruia care trece pragul: unii o fac intr-o suferinta enorma- anormala pt umanitatea sec XXI cum e in RO, altii o fac in deplina imapacare cu lumea, cei dragi si cu sine cum e in CA

Putini suntem pregatiti sa murim, putini suntem pregatiti sa  lasam pe cineva sa moara linistit, pt ca noi il/o vrem alaturi etern ...nimeni nu e pregatit pt accidente - cazul lui Nico,- nimeni nu e pregatit sa plece/ sa vada plecand un tanar...nimeni nu e pregatit sa plece copil sau parinte/ sa vada plecand copilul sau parintele lui...

Sinucigasii sunt bolnavi ce trebuie supravegheati medical, iar cand cineva are deja planul facut trebuie anuntat medicul/politia rapid...am si un caz de asta:(..In caz ca vorbim de MAID, nu vreau/nu sunt deacord sa ii "sinucid" eu decat daca sunt end of life...

In toate cazurile "doare" fizic, psihic, iar daca mai esti si ortodox doare si material...iar traume psihice sunt in toate cazurile, depinde ce te tine in viata si ce interior ai...dar si ce suport ai de la familie/prieteni...

Intamplarea a facut ca dupa 10 ani sa intru pe aici pt niste informatii si sa aflu de Nico-pe care-l credeam etern ...pe quebec.ro...

In final om fi toti diferite re-incarnari ale lui Nico:

http://crististefan.com/moarte/

Dedicatie pt restu' care au ramas:

https://www.youtube.com/watch?v=5E8eOcLJJLY
« Last Edit: Tuesday 20 March 2018, 19:02:51 by lorimer »

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #321 on: Tuesday 20 March 2018, 19:29:32 »
Lorimer, ce dureros ai scris.
Daca am putea zi de zi intelege sufletul altuia, sigur am fi mai buni si cu noi.
Imi pare atat de rau ca ai trait dureri asa de mari.

Am citit textul lui cristi stefan, e tare frumos si adevarat.
Sa ne lasam slefuiti, chiar in chinuri si dureri, de mana Lui, sa nu ne fie frica.

Ma bucur mult ca Nico a facut sa rasune asa o voce frumoasa pe qc.ro.
Tot ce ai scris e adevarat, inclusiv despre sinucigasi.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #322 on: Tuesday 20 March 2018, 19:45:08 »
Vlade, multumesc!
Nasti, asemenea!

Cat despre rautati, suntem oameni cu bune si rele si avem de imblanzit multe fiare fioroase din noi. Ne mai ajuta cate o durere, cate o despartire sau cate o iubire de a altuia.

Chiar daca nu credem, religios vorbind, nu se poate ca cuvintele lui Iisus sa nu ne atinga la un mm dat in viata fiind.

Eu am avut niste revolte si niste negatii grele de tot in ultima vreme. Si nu intelegeam cum si de cesa imi iubesc vrasmasul. Eram furioasa ca mi se cere atata cruzime pe mine insami. Nu pot sti cum e pentru altii. Stiu ca penyru mine, de cate ori am cautat, a venit raspunsul. Desi nu mai meritam, dupa ce facusem in viata de rau, decat sa fiu lepadata.
Sa nu pierdem speranta. Uite, cu Nico, cine ar fi gandit ca pierderea lui castiga atatia oameni impreuna.
Sper mult ca tot ce am comunicat, sa il ajute, sa il bucure.
Eu personal n-am dorit fundamental sa fiu destespta, ci sa vindec oamenii. Din neputinta si rautati si orgolii, am ranit si eu pe multi cu cuvinte rele. M-am dat mai desteapta, mai buna mai mai
Na, ca m-am dat singura de rusine si trebuie sa va rog, pe cei pe care v-am ranit, sa ma iertati.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #323 on: Tuesday 20 March 2018, 19:47:30 »
Cristian, Sorescu, ce fain! Superb suflet jucaus spunand adevarul cel mare.
Bucurati-va!

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #324 on: Tuesday 20 March 2018, 19:53:33 »
foarte frumos ati scris oameni buni, oi fi io genul stupido- sensibil, dar mi-au dat lacrmile de multe ori pe topicul asta.
Servus, bade. Esti doar genul sensibil, celalalt cuvant n-are ce cauta intr-o fraza despre tine.
Ce coefficient de calcul s-a luat in considerare de inginerii care au construit EuroTunelul ? nici acolo nu a fost nevoie ? Nici la lac la Ontario nici in Europa, dar unde frate sa merg sa masor ?
Poze ? traiasca CGI, ia uite colea in splendoarea lor

Daca ai timo si chef, spune-mi rogu-te unde e greseala la schema cu trigonometria plii din ultima poza.

Nu prea vad de ce trebuie sa masori tu cand exista oameni care s-au specializat in asa ceva.  Anyway, fiecare cu hobby-ul lui. Deci, daca ai curiozitati si rabdare, ai aici informatiile necesare pentru orice punctulet de pe globuletul nostru, inclusiv date despre miscarile placilor tectonice. Enjoy! http://itrf.ensg.ign.fr/

« Last Edit: Tuesday 20 March 2018, 19:54:35 by shugharitza »

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #325 on: Tuesday 20 March 2018, 20:04:45 »
Da, si Vlad, si Nasti, si James, si Maricica, si Christian, si altii au dreptate: s-au impartasit ganduri, trairi, emotii, experiente, dureri... Toata lumea a scris fain. Pana si Dorelu'.

Good job.

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #326 on: Tuesday 20 March 2018, 21:22:24 »
 e cel mai dureros si frumos topic de you are not alone pe care l-am vazut vreodata 

eu nu pot sa ating prea mult subiectul, ca inca sunt in flight or fight cu nonsensul asta care e moartea
nu pricep cum viata are un termen de expirare si moartea nu are
nu-l pricepeam pe tata cand zicea cu voce de tunet sa nu mai talalaim despre moarte, ca e parte din viata, natural, ca nu se face gaura-n cer daca moare si ca singurul motiv pt care ar trebui sa fiu dezamagita dupa disparitia lui e ca am avut the wrong expectation, la care eu raspundeam si o fac si acum eh, pe dreak

I Translate it

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #327 on: Wednesday 21 March 2018, 04:57:05 »
Da, si Vlad, si Nasti, si James, si Maricica, si Christian, si altii au dreptate: s-au impartasit ganduri, trairi, emotii, experiente, dureri... Toata lumea a scris fain. Pana si Dorelu'.

Good job.

Dorelu a facut pian, cum sa nu vibreze? :)
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #328 on: Wednesday 21 March 2018, 12:33:27 »
Partea a doua a discutiei cu Marius Ghidel, pentru cine e curios

https://www.youtube.com/watch?v=z1Gi80TXs-0
Bucurati-va!

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #329 on: Wednesday 21 March 2018, 13:01:42 »
Partea a doua a discutiei cu Marius Ghidel, pentru cine e curios

https://www.youtube.com/watch?v=z1Gi80TXs-0

Un lucru ma face sa cred ca tipu`-i dus cu pluta. Tipul da exemplu un fost detinut politic , arestat de comunisti care se decorporaliza , isi vizita familia si se intorcea in corpul lui in celula.Este vorba , zice el despre un inalt oficial din politie , parca, iar intamplarea a avut loc in vremea de inceput a comunismului. Vorbeste deci de o perioada de timp in care unii am trait si inca suntem in viata , nu de pe vremea lui tutancamon. Daca e real , de ce nu-i da numele , intamplarea segun el ,a avut loc cca 60 de ani in urma si deci martori in viata din familia lui ar mai putea exista.
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #330 on: Wednesday 21 March 2018, 16:30:26 »
Despre acesta e vorba, nene Santi

http://edituramateescu.ro/2011/12/povestea-„sfantului-din-colentina”/

https://edituraherald.ro/autori/ilie-cioara

Bucurati-va!

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #331 on: Wednesday 21 March 2018, 17:34:56 »
James, am citit povestea fratelui tau, sfisietor. Aproximativ in aceeasi perioada, eram in clasa a 8-a am avut ocazia sa traiesc ceva asemanator la scara mult mai mica, pentru ca nu era vorba de frate, prieten, ruda, dar o persoana foarte apropiata, colegul meu de banca. A murit inecat, la strand, cu zeci de oameni in jurul lui, cu o saptamina inainte sa se termine scoala. Am fost devastata, nu numai ca am fost colega lui de banca, dar am fost in aceeasi zi la strand, eu am plecat mai devreme, nu-mi amintesc de ce, a ramas cu alti colegi si l-au gasit dupa nu se stie cit timp mort, la baza bazinului, chiar in dreptul scarilor. La vreo 2 ore dupa ce am plecat mi-a batut un coleg la usa, eu stateam la 10 minute de strand, sa-mi spuna ce s-a intimplat. Am crezut ca glumeste, ca e o gluma sinistra, dar mi-a spus sa mergem la morga. Morga era in partea opusa a orasului, 30 maxim 40 de minute de mers pe jos. Am ajuns si l-am vazut intins pe masa doar in costum de baie. Noi stateam in ultima banca, pentru ca eram asezati dupa inaltime, cred ca avea poate 1.80, mai inalt decit mine. Cind l-am vazut intins la orizontala mi s-a parut ca e gigantic. Dar asta nu e tot, parintii lui erau plecati de acasa, la mare, cu o surioara care avea vreo 3-4 ani. El ramasese acasa cu sora lui mai mare. Ne-am dus toti colegii la parinti in casa, cita durere. Din cind in cind, fiind oras mic, ma mai intilneam cu sora lui, ne imbratisam si nu spuneam nimic. A fost o "plecare" cu multa lume, imi amintesc ca era tot orasul in spatele procesiunii. Ne-am oprit in fata scolii, o colega a spus citeva cuvinte, a plouat cea mai mare parte din drum. Mi-am propus sa nu-l uit si sa-l vizitez in fiecare an. Mult timp mi-am facut procese de constiinta ca daca eu nu plecam mai devreme nimic din ce a fost nu se intimpla. Timp de 2 ani m-am dus la mormintul lui in ziua in care a murit, de fiecare data a plouat. Apoi am uitat sa mai merg, am plecat la facultate, peste mari si tari, viata continua.

Offline parasuco

• Hero Member
« Reply #332 on: Wednesday 21 March 2018, 17:47:17 »
Marioara, nu as vrea sa o iei ca pe "luare in balon" cum ziceai mai devreme, dar vreau , cel putin in cazul meu, sa explic un pic.
Am avut o copilarie curioasa si variata. O perioada din care am fost copil de altar la o catedrala ortodoxa dar si un fel de dascalet in formare la vreo doua alte biserici (asta in paralel cu primara si liceul, mai cistigam un ban lucrind in we).

Am avut discutii cu multi preoti de cariera, cu vocatie sau fara, iar la catedrala aia cu preoti gradati superiori - seful securitatii BOR oficia acolo.

Am avut multe discutii despre preotii disidenti, Oastea Domnului, credinta ca obiectul muncii si fervoarea religioasa ca slabiciune de exploatat, colaborarea cu Securitatea si relatiile cu Patriarhiile Surori si cu alte biserici, Ecumenism

Un pic cam ca scandalul asta cu Facebook si Analitics ...., ce mi-a fost dat sa cunosc despre dedesubturile industriei care e religia organizata,  m-a scirbit de numai, si am incercat macar pe ai mei sa ii fac sa inteleaga, si sa isi ia soarta si gindirea in miinile lor proprii, ca un acatist nu are nici o valoare, ca fervoarea religioasa este o stare indusa pe fond de fragilitate si sensibilitate, nonobstant cine ne-a facut si de ce. Poti sa iti faci ritualuri din orice si pot sa iti dea toata taria de care ai nevoie, dar macar fraudorii dovediti sa nu profite de tine.

Niste crooks care profita de faptul ca , efectiv, nu stim si probabil ca nici nu o sa putem sti ce pana mea facem pe aici.

Aici niste articole technice, nu o lua ca pe o luare in tarbaca si nici ca pe vreun atac personal:

https://blogs.scientificamerican.com/mind-guest-blog/how-do-you-distinguish-between-religious-fervor-and-mental-illness/

https://www.theguardian.com/science/brain-flapping/2017/sep/21/why-religious-belief-isnt-a-delusion-in-psychological-terms-at-least

https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_and_schizophrenia

Cititi va rog cu atentie si sa nu credeti ca boala mentala este o chestie de ris sau de bataie de joc, este o explicatie Este ca lumina alba care apare in near death experience, o senzatie data de reactii chimice si electrice in creier

Cred sincer ca reactiile astea au fost probabil programate , puse acolo, ca si lanturile ADN, safeguarduri comportamentale etc

Dar ce sint sigur e ca nu se poate ca aceeasi entitate sa fie la baza atitor viziuni si soapte la urechea UNORA.

Am fost creati sau am evoluat ca fiinte rationale ptr un scop, dar scopul nu e asta((prosternarea), mi se pare , cum zicea Nico, fara nici un pic de rautate, patetic si miciman. Sintem in stare de mai mult decit atit!

Asta pentru ca ce ziceai de atacul concentrat asupra binecredinciosilor crestini (remarca ca vorbim acum de "atacul" citorva libercugetatori vs majoritatea dreptcredincioasa)

Offline nasti

• Hero Member
« Reply #333 on: Wednesday 21 March 2018, 18:13:27 »
Nasti, merita viatza traita? Ii mai povestesti planurile tale lui Dumnezeu? Oricum pe el il pufneste rasul cand aude ce ne dorim...

Merita, Cristi, cum sa nu merite? Orice milimetru din viata asta are sens, cu bune si mai putin bune, iar daca tragem linie si socotim, ne da cu plus.
Referitor la cum rade Dumnezeu cand ii povestim planurile noastre, e tare mult de spus... Insa, daca am invatat ceva in ultima vreme in ceea ce-l priveste pe Dumnezeu, am ajuns la concluzia ca la subiectul in sine nu am nici pe departe competente pentru a comenta... Am dat-o in balarii mai intotdeauna cand am incercat sa dezvolt cate ceva. Asa ca mai bine tac.
Hey you,
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall...

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #334 on: Wednesday 21 March 2018, 18:13:39 »
Para: Pai nu m-ai ofensat deloc, nu vad decât adevăruri in ce ai scris, doar ca prea absolutizate, duc fix acolo de unde zici tu că trebe sa fugim- de la manipularea conștiințelor etc.
Trebuie sa căutăm adevărul,  numai asa suntem liberi.

Aici pe forum a fost mereu o bâză cu si fata de aia care cred in ceva dincolo de matz&sex.
Ti se pare ok?
Fiecare cu experiența lui, de ce sa il pui la pământ ca nu e ca tine?
Evident ca pt 90% din oameni unGhidel, un IlieCioara etc sunt de internat.
Ii face mai fericiți&împliniți&lucizi pe ei înșiși faptul asta?

Bucurati-va!

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #335 on: Wednesday 21 March 2018, 18:31:38 »
Marioaro,

Spune dogma crestina ca viatza este un dar de la Dumnezeu... Mda...
Intrebarea mea este: Ce fel de dar a ala care ti se ia inapoi? Uneori cand ti-e lumea mai draga...
Cum ar fi sa dai un cadou la in copil, si cand vezi ca e atat de bucuros de cadoul primit si incepe sa se bucure de el, tu sa vii frumos si sa i-l iei?

Ce fel de dar mai e si asta?

NU e mai simplu sa spunem: habar n-avem!
Nu e mai corect sa spunem:

Sensul vietii e sa ne transmitem materialul ADN urmasilor nostri? Pentru asta Natura a inventat dragostea si sexul, la om.
Iar sensul vietii la scara temporala e spre moarte, cu asta suntem toti de acord.
« Last Edit: Wednesday 21 March 2018, 18:34:37 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Massther Clinic - Massage therapy

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #336 on: Wednesday 21 March 2018, 18:46:07 »
LOL "habar nu avem" si nu trec pret de doua randuri, un fum de tigare si maestrul CristianT da SOLUTIA: dragostea si sexul!
Sa plangi, sa razi?

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #337 on: Wednesday 21 March 2018, 18:51:09 »
LOL "habar nu avem" si nu trec pret de doua randuri, un fum de tigare si maestrul CristianT da SOLUTIA: dragostea si sexul!
Sa plangi, sa razi?

Cel mai lucid e ca la nasterea unui copil e sa radem si sa plangem.
Sa radem pentru ca a da viata unui om e sensul existentei noastre ca masini biologice extrem de complicate, pentru ca prin acel copil devenim un pic nemuritori, pentru ca ne umple de o bucurie mistica atunci cand devenim, tata sau mama, si sa plangem pentru ce-l asteapta, pentru ca odata cu viatza primim in combo si moartea. Pentru ca ele asa vin, viatza si moartea, impreuna.
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #338 on: Wednesday 21 March 2018, 18:56:40 »
n-ai inceput cu "vladut draga", deci nu te iau in serios.

Offline parasuco

• Hero Member
« Reply #339 on: Wednesday 21 March 2018, 19:15:46 »
poate ar trebui sa ne oprim la Habar nu am.

eu ce problema am este cu o majoritate din ce in ce mai asurzatoare acuza o minoritate de "atac".

cind toti ce zic astia e sa gindesti cu capul tau si , poate , sa nu cauti ADEVARUL in ce zic o gramada de propovaduitori.

Ppe linkurile alea se vorbeste de acest tip de paranoia, ca toti sint contra ta.

Pe acest forum, TOTI, fiind cei ce nu sint conformisti ca 80 din clientii platitori de acatiste si consumatori de viziuni si psaltiri private, direct de SUS.

sorry dar am o problema cu propovaduirile si lectiile de ADEVAR bagate pe git duios.

Si christianT are dreptul sa creada ca ADEVARUL este doar in dragoste si sex. Ar putea fi un picutz mai mult,dar asta a fost sinteza lui despre portia noastra in mileniul asta. Mai vedem daca ne duce mintea mai departe.
Parerea mea
« Last Edit: Wednesday 21 March 2018, 19:21:42 by parasuco »