Author Topic: Plecarea  (Read 21453 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Plecarea
« Reply #20 on: Wednesday 14 March 2018, 15:07:10 »
Și eu cred că a-ti lua viața nu se face. Și.
Nu există dezbatere aici sau invocarea libertatatii, a liberului arbitru sau orice altceva.
Bucurati-va!

Offline parasuco

• Hero Member
« Reply #21 on: Wednesday 14 March 2018, 15:13:55 »
Eu cred ca e loc de dezbatere, mai ales pentru cei ce au nevoie de suportul familiei, a prietenilor si a unui doctor , pentru asta.

Pentru mine as prefera sa plec repede , neanuntat, si eventual sanatos (don de organe, corpul la stiinta), dar sa torturez tot anturajul si pe mine, ani de zile, mi se pare inuman.

E o limita ...

Ah, uitasem.

Liberul arbitru, da , uitasem ca nu e dezbatere nici la asta..

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #22 on: Wednesday 14 March 2018, 15:16:02 »

Liberul arbitru, da , uitasem ca nu e dezbatere nici la asta..

Un pacient insanatosit e un pacient pierdut. Imagine unu care se hotaraste sa-si ia viata asistat.
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline gabind

• new users
« Reply #23 on: Wednesday 14 March 2018, 15:30:31 »
Eu sunt unul din bigoti.
Nu sunt de acord cu sinuciderea.

nu e deloc diferit de moartea unui animalut. Ne zicem ca il "put out of his misery" si jucam rol de God, si ni se pare corect. Mai mult, interpretam privirea ce ne-o aruca animalutul ca fiind un strigat de ajutor, si consideram ca e bine ce facem, si ca el stie, si ca ne iarta. Si, pana la urma, asa este, asta facem cand suntem in momentul mortii si am acceptat deja ca este ultimul nostru pas. Rau este cand nu am acceptat si ne agatam de viata si de frica. E oribil pentru cei ce raman in urma, dar e de mii de ori mai greu pentru cel ce se duce, sa te vada cum nu-l poti lasa sa se duca. E mai usor pentru fiecare din parti ca cei ce raman in viata sa il ajute pe cel ce se duce sa stie ca e ok sa let go. Dupa, poate sa fie altceva, sau poate sa nu fie nimic, nu conteaza, moartea se intampla si e doar normal sa se intample.

E anormal sa se intample din motive oribile de genul accident, atunci trauma e oribila, atunci suntem incapabili sa acceptam

Si sinuciderea ajungem sa o acceptam, daca am inteles motivele celui ce s-a sinucis
« Last Edit: Wednesday 14 March 2018, 15:35:53 by gabind »

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #24 on: Wednesday 14 March 2018, 16:14:39 »
 Aparitia multor useri , odata cu trecerea lui Nico in cele vesnice , demonstreaza disperarea omului cand realizeaza ca ii va veni randul sa ia acelasi drum , mai curand decat crede.
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #25 on: Wednesday 14 March 2018, 16:16:33 »
... Universul nu se muncește în zadar.
Atâta frumusețe &chin din viața unui om nu sunt degeaba, doar pt descompunere și îngrășat pământul. Ar fi fost suficiente plantele.

...

Marioaro,

E foarte posibil ca Universul sa nu prezinte nici un fel de logica, sau poate mai bine reformulez: Universul functioneaza dupa alte legi decat logica omeneasca.  Cand spui ca Universul nu se munceste in zadar, iesim din sfera stiintei si intram in domeniul metafizicii. Nu spun ca metafizica nu e interesanta, dar nu e stiinta, sunt numai niste enunturi pur speculative cu privire la pozitia omului fatza de Univers.
Acum cu privire la Univers... este foarte posibil atunci cand dorim sa aflam mai in amanunt ce este Universul, originea lui, sa fim pusi intr-o imposibilitate lexicala, nu avem cuvinte, idei, care sa ne permita sa punem intrebari despre Univers, ce sa mai zic sa gasim si raspunsuri.
Natura ne striveste pur si simplu prin complexitatea ei, gasesti un raspuns si apar 10 alte intrebari, un nesfarsit lant de intrebari si raspunsuri ce se intind dincolo de orice intelegere umana.
In acest spatiu gol, in care nu putem raspunde la intrebari fundamentale, omenirea a inventat religia.
Personal nu ader la religie, dar nu inseamna ca sunt un ateu.
Constat cu o mare emorie ca ar putea exista un Principiu Creator, ma feresc sa-i spun Dumnezeu pentru ca nu doresc sa fac aluzie la nici un fel de religie.
Un Principiu Creator care a facut ca din particulelele fundamentale care alcatuiesc materia, s-o ordoneze, s-o domesticeasca, de la haosul Cosmic pana la armonia unei cantate de Bach, zambetul unui copil sau o pictura de Dali.
Acest Principiu Creator e un mare mister, nu caut sa mi-L explic pentru ca in acel moment il fac finit, il aduc la dimensiunea intelegerii mele, care e extrem de limitata si imperfecta.
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline Rian

• Full Member
« Reply #26 on: Wednesday 14 March 2018, 16:34:20 »
Trebuie sa va spun un lucru : ca toti cei care sunt antieutanasiere sunt asa zis indivizi eterni, adica cei care se considera eterni ( precum Dumnezeu, sa zicem) – din punctul de vedere al starii  de constiinta . Noi toti suntem eterni –, de la nastere pina aproape de moarte , sau chiar in clipa mortii,  fiindca nu putem accepta ca murim, spre exemplu ca moartea intervine concret ca sa nu mai fim in viata. Vorbim despre moarte si despre moartea altora, dar nu a noastra, fiindca ne lipseste experienta . Asta este un lucru.
 Eutanasierea , atunci cand moartea este iminenta sau calitatea de viata este insuportabila este un dar al ratiunii,  fiindca elimina suferinta, la fel precum o injectie anesteziaza durerea unei extrageri dentare. Kevorkian explica simplu in termeni practici : o injectie te trimite in stare de somn profund- , o a doua injectie  anihileaza activitatea creierului; o a treia injectie opreste bataile inimii. Asta este tot. Muribundul moare  fara suferinta. Daca nu, te vei chinui sa treci prin cele trei stari in mod natural, dar tot nu scapi de moarte.

I Translate it

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #27 on: Wednesday 14 March 2018, 17:14:24 »
După mine se numește crima.
« Last Edit: Wednesday 14 March 2018, 17:59:16 by Dorel »
Pusheen the cat

Offline Rian

• Full Member
« Reply #28 on: Wednesday 14 March 2018, 17:53:41 »
După mine se numește crima.
dorele, numai de curiozitate, atunci cand o femeie avorteaza , est tot crima , dupa tine ? - poftim 2 teme de dezbatere foarte generoase, poate ar trebui facute topice separate

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #29 on: Wednesday 14 March 2018, 17:58:14 »
Depinde de numărul de zile la care asortează. Nu e chiar Black And white răspunsul.
« Last Edit: Wednesday 14 March 2018, 17:59:25 by Dorel »
Pusheen the cat

Offline janine

• Hero Member
« Reply #30 on: Wednesday 14 March 2018, 18:07:50 »

Un pacient insanatosit e un pacient pierdut. Imagine unu care se hotaraste sa-si ia viata asistat.

Eu deja am hotarat sa nu fiu povara nimanui  daca fereasca D-zeu. Cand simt ca nu mai pot ma duc frumos in excursie in Olanda, de pilda, ca eutanasierea e legala, si babai. Doamne fereste sa ajung la stiri ca nush ce nebun de infirmier m-a violat, pe mine, baba sexoasa!

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #31 on: Wednesday 14 March 2018, 19:08:45 »
dorele, numai de curiozitate, atunci cand o femeie avorteaza , est tot crima , dupa tine ? - poftim 2 teme de dezbatere foarte generoase, poate ar trebui facute topice separate

E bine ca fiinta umana sa creada in pacate , in pedepsele din iad si cate si mai cate . Daca toate aceste idei nu ar fi salasuit mintea umana , omenirea ar fi disparut de mult.
 Creatorul/Geneticianul/Dumnezeu ne-a dat simtul de a face sex , tocmai ca sa procreem. Asta inseamna ca si barbatul cat si femeia daca se masturbeaza , tot o crima face , tot un pacat comite ca si asta tot avort este.

Hai , fiti sinceri acum si cu mana pe inima , jurati ca nu ati facut "avorturi" niciodata :))))
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline vali irlanda

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #32 on: Wednesday 14 March 2018, 19:15:49 »
In 2000, am dus o femeie din Galway, via Irlanda de Nord sa faca chestia aia, in Londra la o clinica privata, aici avortul este interzis, iar ea nu stia engleza si avea 2 copii deja, aici anul asta se face un referendum , daca sa legalizeze avortul in conditii limitate.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #33 on: Wednesday 14 March 2018, 19:28:43 »
Man e ok, sunt cazuri de economic hardship, viol,motive medicale serioase, sindrom detectat, too young etc, dar se pot termina înainte de a ajunge avansat.
Pusheen the cat

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #34 on: Thursday 15 March 2018, 04:37:13 »
Rian, in argumentarea pro-eutanasierii, te sprijini pe evitarea suferintei.
Suferinta nu e degeaba si tocmai evitarea ei prin tot felul de mijloace, si in viata si sanatos fiind, inseamna poate ca ai trecut pe langa ce era de baza in existenta.
Insa e deja un alt subiect.

Gabind, foarte de acord ca trebuie lasat si mai ales ajutat celalalt sa treaca usor dincolo. Durerea, tipetele, regretele celor din jur ii ingreuiaza teribil plecarea.
Din acest motiv am si povestit ce gresit m-a prins pe mine un astfel de moment cand cu mama. Pur si simplu nu m-am putut stapani, instinctul de conservare e teribil de mare, probabil si in situatiile astea.
Cand omul acela de care am zis s-a sinucis, am facut tot ce am putut la varsta si priceperea aceea sa ii schimb planurile. Eram extrem de pui, de lipsita de experienta.
Faptul ca nu am reusit, m-a tarat intr-o vinovatie ani si ani dupa aceea.
Acum stiu mai mult, stiu ca nu putem da viata, ca nu putem schimba mintea si convingerea unui om.

Cristian, evident ca suntem limitati, dar ceea ce exista si la care avem acces, simplele lucruri din natura, spun ca totul e facut cu un rost. Plantele, organismele noastre, universul nu face risipa, ca nu ar avea de ce. Macar atat, ce e la intelegerea mintii noastre limitate, putem vedea si intelege.
Si intelegem fix cat ne trebuie. Tot din economie.
Ca ce e mult, strica.
« Last Edit: Thursday 15 March 2018, 04:54:48 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #35 on: Thursday 15 March 2018, 04:42:59 »
Dupa ce a plecat tata, am mai citit despre pregatirea sufletului pentru plecare si mi-amintesc de un documentar despre traditiile tibetane de insotire a muribundului.
In Orient- budismul tibetan, lucrurile sunt limpezi pana la un pct si foarte asemanatoare cu ceea ce avem in ritualul practicat de crestinismul ortodox.
Are insa niste technicalitati in care sincer imi prind urechile si pe care nici nu le creditez.
De ex. mi se pare de cea mai mare naivitate, chiar prostie, povestea reincarnarii.

Un fel de sinteza destul de limpede, mai putin technicalitatile de care ziceam:

http://www.buddhanet.net/spirit_d.htm

http://www.buddhanet.net/deathtib.htm
« Last Edit: Thursday 15 March 2018, 05:00:21 by Mărioara »
Bucurati-va!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #36 on: Thursday 15 March 2018, 04:52:26 »
In credinta mea ortodoxa se spune ca timp de 40 zile sufletul merge unde doreste in lumea in care a trait.
Zicea un preot unde ma duc eu la slujbe ca n-a fost in Tara Sfanta, nu-i nimic, am timp alea 40 zile sa vad ceea ce mi-am dorit si n-am putut.

Eu stiu sigur ca tata a venit la mine la Mtl dupa plecare. Era o noapte de nov. cu vant puternic. Si am simtit cum a facut ceea ce si-a dorit sa fi facut mai mult, sa exprime fizic prin imbratisare iubirea. Era sobru si foarte pudic si in afara de a ne mangaia pe cap, a ne pupa pe obraz, pe mine mai ales si a spune des "pupa-l-ar tata" nu a indraznit sa faca.

Am visat apoi ca urcam impreuna pe Queen Mary spre Oratoire, ca vroiam sa i-l arat. Era cu hainele ude- o pijama.

Apoi de atunci de cate ori il visez, de fapt nu e vis. Ca e ca si cum traieste, e la el acasa si daca ma scol in acel mm din pat, ma pot duce sa il vad. E foarte viu si concret. Ultima oara calca rufe- ca tata le facea singur pe toate si l-am intrebat daca mai are de calcat si pot sa il ajut. A zis ca nu mai are.

Pe omul acela care s-a sinucis nu l-am visat niciodata. In afara de cateva semne foarte clare de dupa disparitie- gen conversatie la tel. la fel de concreta ca visele cu tata, nu am mai visat absolut nimic, e 0, blanc.
Bucurati-va!

Offline descultz

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #37 on: Thursday 15 March 2018, 11:01:10 »
Bre, io zic ca atunci când ai scleroza-n placi si o moarte lenta si dureroasa te asteapta inevitabil... sinuciderea este o solutie mai mult decât binevenita. Atât pentru cel implicat direct, cât si pentru cei care-i sunt alaturi.
Deci când citesc p'acilea pe unii ca Dorel et co cu ideile lor intransigente despre sinucidere... ma mir tot timpu' cât de mare ie gradina Domnului.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline Rian

• Full Member
« Reply #38 on: Thursday 15 March 2018, 15:30:54 »
Rian, in argumentarea pro-eutanasierii, te sprijini pe evitarea suferintei.
Suferinta nu e degeaba si tocmai evitarea ei prin tot felul de mijloace, si in viata si sanatos fiind, inseamna poate ca ai trecut pe langa ce era de baza in existenta.
Insa e deja un alt subiect.

da, aici insa sunt doua aspecte : libertatea de alegere si motivul acestei libertati .Daca suferinta  este suportata in numele unei cauze, idei, spre a salva de la moarte sau a face un mare bine cuiva, umanitatii sau a fi alaturi de cei dragi, etc , aceasta indeamna spre o anume decizie, Libertatea acestei decizii trebuie sa fie personala si nu sa vina din partea unei religii sau asociatii sau stat sau mai stiu eu cine. Libertatea acestei decizii trebuie sa fie clara si distincta , ca sa zic asa .Eutanasierea trebuie sa fie un act de ratiune si demnitate umana, fiindca numai asa suferinta capata acea dimensiune de baza in existenta. O suferinta impusa, impotriva vointei tale, nu poate fi baza in existenta, ci un act de opresiune. Iata de ce eutanasierea trebuie sa fie o libertate, adica un drept, iar viata nu trebuie sa fie o obligatie . La fel ca si avortul.
« Last Edit: Thursday 15 March 2018, 15:32:54 by Rian »

Offline electra

• Sr. Member
  • iSomething rulz!
« Reply #39 on: Thursday 15 March 2018, 20:12:32 »

E o căinare că a muri singur e mare păcat, ori nenorocire.
O fi, n-o fi, am sa spun.
Până atunci, o poveste sau cum rămâne o urma în nisip:

http://www.povestilemariinegre.ro/legenda-plajei-tataia/

okay, this is too much. no ofense but dark and sad thoughts never helped anyone and that in spite every contrary idea. cheer up. life is good!
« Le profit de l’un est le dommage de l’autre. » Montaigne