Author Topic: Plecarea  (Read 11485 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Plecarea
« on: Tuesday 13 March 2018, 15:58:36 »
E o căinare că a muri singur e mare păcat, ori nenorocire.
O fi, n-o fi, am sa spun.
Până atunci, o poveste sau cum rămâne o urma în nisip:

http://www.povestilemariinegre.ro/legenda-plajei-tataia/
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Plecarea
« Reply #1 on: Tuesday 13 March 2018, 16:01:24 »
Am sa fiu un pic mai vorbăreață de dragul și în amintirea lui Nico.
Precum și pentru că para și alții sunt in viața.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #2 on: Tuesday 13 March 2018, 16:04:10 »
E foarte greu pentru cei rămași, cred că e bine pentru cei ce pleacă, atunci când a venit momentul.
Din acest motiv, din aceasta rupere de lumi, de spaima, de groaza, nu știm să ne purtăm cu cei ce pleacă.

Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #3 on: Tuesday 13 March 2018, 16:11:04 »
Când a plecat tata, eu eram la Mtl.
Mi-a spus-o din vara, cat am stat acasă cu el: "atât a fost, mă, tată", fusesem la investigații și începuseră metastaze.
A stat o luna la pat sf sept-sf octombrie.

Mi-a spus fratele meu despre momentul plecării- că a început să rasulfe greu și și-a dat seama și fratele meu, probabil speriat, a început să îl strige. Însă femeia care l-a ingrijit și o buna prietena de-a tatei, crescuta la a țară, l-a oprit:
- Nu-l mai striga, că îl întorci și îi va fi foarte greu.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #4 on: Tuesday 13 March 2018, 16:13:56 »
Eu nu am văzut pe nimeni plecând.
Pe 19 februarie am văzut însă moartea sau mai bine zis lipsa de viață și zile după aceea numai asta îmi umblă prin minte: e oribila, o hidoasa lipsa de viață.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #5 on: Tuesday 13 March 2018, 16:29:50 »
Mama a făcut 85 ani acum câteva zile și e un chin de ceva ani- o boala oribila- Alzheimer.
Inca poate mânca, mai scoate niste perle, că e teribil ce resurse are creierul descătușat de logica.
In ziua aia, dimineața, abia mâncase, cam cu pofta, îi dau că la copii, că a și orbit aproape de la glaucom. Și am plecat la bucătărie. Am auzit că strănută, i-am zis sănătate, n-a răspuns. Am revenit sa vad ce e. Avea capul în piept, începuse să îl se scurgea saliva, viața o părăsea de pe chip, ceva de nedescris de oribil.
Din senin.
M-am panicat, am înțeles că e gata, dar nu înțelegeam de ce. Că fix câteva secunde înainte era bine mersi, mâncase cu poftă.
Am sunat 112, dar tot cu panica in suflet că trebuie sa o aduc înapoi.
Și după ce a stat 5-10 min inertă, a revenit singura viata înapoi.
Nu și-a amintit nimic.

Azi dimineață s-a repetat.
Nu a mai fost așa urâtă moartea, verzuie, semăna cu o ceara alb-galbuie.
Iar m-am panicat, iar am adus-o, de spaima, înapoi.

Acum cred că știu că mi-e frica de plecarea asta pentru că mă simt vinovata că nu pot sa îi dau viață, când are nevoie. Ca o perfuzie.
Că ea e vivanta altfel. Vorbește, povestește, face tâmpenii cu ghiotura.
Nu înțeleg de ce vin momentele alea.

Nu știu cum va fi, dar sper să mă ajute Doamne-Doamne și să nu îmi mai fie frica.

Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #6 on: Tuesday 13 March 2018, 16:37:55 »
Stau și mă uit la ea și încerc să înțeleg plecarea și dincolo. Și nu prea e de înțeles.
E de făcând și văzând.

Așa încât cred că a muri singur e mai bine și pentru cel ce pleacă, și pentru rămași.
Că nu îi mai îngreuiezi desprinderea și plecarea. Și că nu mai mori de frică.

De când mă știu m-a preocupat asta- cum sa fii așa de viu și pe urmă deloc.

După ce am văzut pe 19 februarie cum se duce viața, sub ochii mei, pot sa spun că moartea e oribilă, iar viața e o splendoare. E totul.

Habar nu avem.
Bucurati-va!

I Translate it

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #7 on: Tuesday 13 March 2018, 16:51:24 »
v-ati pierdut cu totii credinta, dea-aia va e frica de moarte si vi se pare urata.
De-aia traiti cu spaima mortii si de-aia toti intreaba intrebari ridicule la care oamenii n-au raspuns.
De-aia trebuie sa alegi de partea cui esti. Daca intrebi 1000 de oameni, 999 iti spun ca pamantul e rotund. Si ca suntem o farama de nothing in the Univers si ca nu suntem creati ci doar facuti din intamplare. Big Bang os some bullshit.
Doamne Doamne sa va ajute sa intelegeti si sa va wake up somehow. Umblati mai mult prin lume si aflati de la alte culturi care n-au nicio legatura cu American Express.
gud lac.

"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #8 on: Tuesday 13 March 2018, 17:02:02 »
E o căinare că a muri singur e mare păcat, ori nenorocire.
O fi, n-o fi, am sa spun.
Până atunci, o poveste sau cum rămâne o urma în nisip:

http://www.povestilemariinegre.ro/legenda-plajei-tataia/

Eu cred Mariutzo ca fiecare om moare singur, indiferent ca sunt toti cei dragi in jurul lui la momentul Marii Treceri. Pentru ca moartea e o experienta individuala pe care o vom traversa cu totii intr-o zi. Adica cei dragi raman in realitatea fizica pe care tu trebuie s-o parasesti.  Nimeni nu poata sa moara cu noi, sa fie alaturi de noi ca un ghid in momentele Marii Treceri. Adica ii sunt Aici, tu pleci Acolo. Unde Acolo? E un mare mister. Fiecare cauta raspunsuri... tu poate ai gasit in religie, eu nu. Omul, ingrozit de moartea, si-a dezvoltat "complexul eternitatii" prin religie. SIncer insa n-am nici o idee daca e ceva dupa Marea Trecere. Logic din punctul meu de vedere, ar fi sa nu fie nimic.
 Am ajuns insa la concluzia ca Natura a gasit o solutie geniala inventand moartea ca o finalitate logica a vietii. Altfel viata nu avea nici un sens, nu crezi ca ar fi groaznic sa traim o vesnicie?
Eu sunt de acord cu tine, mai bine sa pleci singur intr-o camera, decat sa-i ai in jur pe cei dragi. Poate fi extrem de traumatizant pentru cei care sunt in jurul celui (celei) care pleaca, si-ti spun din propria mea experienta.
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #9 on: Tuesday 13 March 2018, 17:03:20 »
v-ati pierdut cu totii credinta, dea-aia va e frica de moarte si vi se pare urata.

Ce sa pierd cand eu n-am avut niciodata credinta? Adica ca s-o pierzi, trebuie la inceput s-o ai, nu-i asa fendere? Si nu atat de moarte-mi e frica cat de boala lunga pana la ea. Din  punctul asta de vedere Nico a fost norocos.
« Last Edit: Tuesday 13 March 2018, 17:16:02 by christianT »

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #10 on: Tuesday 13 March 2018, 17:16:03 »
scriu, dar ti-e lene sa citesti.
Credinta ta e stiinta, iar a altora e religia.
Am zis ca trebuie sa fii de o parte sau de alta. Tu esti cu aia cu apa curbata pe o sfera care se invarte cu 30 km/secunda.
Tu ai ales si vei sta drept in credinta ta. Nu pot fi toti de-o parte, asta e lucrarea si precum vezi se adevereste intru totul. Nu toti ajung unde trebuie, e deja stabilit. pay attention.
Daca-mi permiti, txs.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #11 on: Tuesday 13 March 2018, 17:24:45 »
Singurul lucru fendere pe care-l stim cu siguranta despre moarte, e ca are gustul dulceag gretzos al colivei si mirosul parfumat inecacios al tamaiei.

In rest sunt povesti...

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #12 on: Tuesday 13 March 2018, 20:47:52 »
Nu pot sa nu vad ironia când ma lua  peste picior ca nu am avut ocazia sa cresc copilul din România și ca doar plătesc ca un fraier pentru el...
Copilul ala ma urăște, am fost de câteva ori la el și e crescut cu ura fata de mine, nu as avea încredere sa îmi dea un pahar de apa dacă o fi sa mor... asta este, trebuie sa te înconjoară de oameni ce au încredere în tine și nu doar te mulg de bani și de foloase. Eu am fost făcut în fel și chip și de el și de maestrul... în sfârșit. Dumnezeu sa ii odihnească pe amândoi.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #13 on: Wednesday 14 March 2018, 03:15:00 »
Dorele, lasă prostiile, macar acum.
Te făcea prostuț & simpluț. Cred că te și îndrăgea, din mm ce îți dădea atenție.
Nico avea suflet bun.
Și mie îmi zicea diverse și că sa mai vin cu picioarele pe pământ, ceea ce, de la un om practic ce era, era f adevărat și un bun sfat.
As vrea și eu să fiu rea de gura și cu un suflet ca al lui. Da eu mi-s și rea de gura, și de suflet. Până la o limita.

Sincer îl regret, dar, cum zice fender, cu sau fara psalm, mă gândesc să aibă drum usor.
Oricum, cred că nu i-ar fi plăcut să îl jelim prea mult, ci sa ne bucuram că l-am cunoscut pe cat s-a putut.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #14 on: Wednesday 14 March 2018, 03:24:31 »
Cristian, fiecare avem experiențe proprii în preajma plecării celorlalți. Daca experiența ta te-a dus la aceasta părere, nu am cum sa te contrazic. Însă nu e nici logic ce ai perceput tu. Universul nu se muncește în zadar.
Atâta frumusețe &chin din viața unui om nu sunt degeaba, doar pt descompunere și îngrășat pământul. Ar fi fost suficiente plantele.

Da, uite de asta mi-e frica, de o zdruncinare emoțională in mm plecării celuilalt de care spui că ai avut parte.
De nu știu câte ori am mulțumit cerului că nu am fost de față la tata, cred că m-aș fi îmbolnăvit. Cu tata aveam o legătură puternică de corp-sange.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #15 on: Wednesday 14 March 2018, 03:36:39 »
Am zis că nu am văzut niciodată cum pleacă cineva, am văzut în schimb extrem de clar, foarte precis și pt totdeauna altceva.
La 21 ani mi-a plecat in mod brusc și teribil un om care mi-a trezit conștiința.
Eram f terreaterre și bătăioasă.
Și omul acesta special a ales sa se sinucidă, m-a pregătit, m-a anunțat, mi-a explicat și m-a și convins de ce trebuie sa o facă.
O nenorocire. Am rămas cu trauma psihica ani de zile.
M-am despărțit de el într-o intersecție, a zis că se duce sa o facă și s-a ținut de program.

Am fost doar la înmormântare. Ce am văzut clar că rămăsese era o coajă. El plecase și lăsase semn pe coaja o mare seninătate.
El era în altă parte, nu că plecase și gata.
Când l-au pus în groapă a ieșit un mare soare foarte cald dintre nori, deși până atunci era gri de tot.

Eu de atunci m-am trezit la viață, chiar tarandu-ma pe coate ani de zile. Fiinta pleacă, rămâne coaja care se da spre desfacere. Nu am niciun dubiu.
Bucurati-va!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #16 on: Wednesday 14 March 2018, 03:41:38 »
Chipul & asemănarea ce ne-au dat-o Tăicuțul este viața ce o avem în noi.
Dincolo de ea e ceva extrem-extrem de had, de hidos.
Abia acum am înțeles, când am văzut-o pe mama cum se duce.

Pentru că până acum nu am înțeles de ce sa mulțumesc pentru viață, când ea e uneori chinuita și chinuitoare.
Bucurati-va!

Offline Rian

• Full Member
« Reply #17 on: Wednesday 14 March 2018, 14:12:52 »
Amintesc aici de Jack Kervorkian, supranumit doctorul  Moarte sau doctorul Sinucidere- este cel care a sustinut dreptul la moarte prin eutanasie , si l-a practicat in acelasi timp.  . Am vazut de curand filmul despre el - You don’t know Jack, de Barry Levinson, cu  Al Pacino in rolul lui Jack – un extraordinar film despre un extraordinar OM. 
Jack a adus demnitate fiintei umane. A luptat pentru demnitate importiva prejudecatilor bigotilor. Fiinta umana se poate salva de durere si suferinta in fata mortii cat si in fata vietii, pentru ca este o fiinta rationala. Bigotii si religia te condamna la suferinta  in fata mortii. Indiferent daca ai sau nu credinta in ceva  de dincolo, moartea insa ramine un sfarsit  de proces biologic.  A stapini acest proces face parte din dreptul ratiunii umane. Un juriu de tembeli l-au gasit vinovat  si o judecatoare l-a condamnat la 17 ani de inchisoare , din care Jack a trecut doar 8.    Jack a murit 2011 la varsta de 83 de ani.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #18 on: Wednesday 14 March 2018, 14:19:26 »
Eu sunt unul din bigoti.
Nu sunt de acord cu sinuciderea.

Offline parasuco

• Hero Member
« Reply #19 on: Wednesday 14 March 2018, 14:58:11 »
Eu sunt unul din bigoti.
Nu sunt de acord cu sinuciderea.
e bine, lipseste doar , la inceput: "dupa parerea mea" si la sfirsit "pentru MINE , personal".
Pentru mine e inacceptabil sa nu fii de acord cu dreptul altuia sa NU duca o viata careia nu ii vede sensul (suferinta etc).
Nu e mare diferenta intre cei ce condamna la moarte pe altcineva ucigindu'l si cei care il condamna la viata pe cineva care nu si-o doreste din felurite cauze.

Un fel de a o face este decretind asta ca un "pacat" .

Aparent, ne nastem din parinti, dar singuri, si murim linga altii, dar ,in general, singuri (mai putin in cazuri 9/11).
DUPA PAREREA MEA nu sintem un ceas aparut din hazard in desert dar nici facuti de Yahve sau mai stiu eu cine.
De aia cred ca sintem nascuti cu toate drepturile mai putin alea care viata in comun si istoria le-a restrictionat.
Dreptul la viata , ca si dreptul la moarte, libertate, fericire,opinie, ar fi primele drepturi umane.
Si totusi regrupari umane (societate, stat, religie) au restrins istoric accesul la ele.
Liberali si conservatori , autocrati regi si despoti  luminati, ca conducere politica, toti restring un drept sau altul
Din pacate, parerea celui de la putere e mai tare decit puterea noastra pe un forum.
Macar noi , intre noi, sa ne dam dreptul sa avem fiecare parerea lui.