Author Topic: Plecarea  (Read 14175 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Riri

• Hero Member
Re: Plecarea
« Reply #460 on: Thursday 05 April 2018, 16:57:12 »
Buna, James! Este foarte trista povestea fratiorului Petrisor-Calin, nici nu pot sa imi imaginez prin ce durere ati trecut ca familie... :(
"Happiness is a warm puppy." Charles Schulz

Online Mărioara

• Hero Member
« Reply #461 on: Friday 23 November 2018, 11:57:40 »
În sfârșit ceva cu cap.
De ce de opun autoritățile italiene? Chiar nu ne putem debarasa de nimicuri?

https://m.gandul.info/magazin/sicriele-organice-ideea-cu-care-doi-designeri-italieni-aduc-o-noua-perspectiva-asupra-mortii-14016333
Bucurati-va!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #462 on: Friday 23 November 2018, 15:10:46 »

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #463 on: Friday 23 November 2018, 16:21:22 »
Marioara, se opun pt ca e diferit si inovator.
In domeniul asta is multe vaci sacre, ca si cum numai cele legate de viata ar avea dreptul sa se dezvolte. E un tabu sa vorbesti de moarte, sa te interesezi de ea, si revoltator sa schimbi practicile de tratare a corpului dupa moarte. Nu il tratam ca pe o planta, care devine balegar si poate fi folosit la randu-i ca balegar.
Cineva aici in Canada incercase acum ceva timp, dizolvarea intr-o solutie salina concentrata, altcineva altundeva facea cenusa un diamant, altundeva o scuptura biodegradabila. Idei sunt, deschidere nu, ca trupul uman e vaca sacra dupa
moarte.
Asa s-a zis din vremuri de demult si e blasfemie sa spulberi cu nou, ca noul produce un chin mental numit trouble de adaptation, care se stie e f inconfortabil. Eu mi-am exprimat niste idei familiei din Ro cand am fost toamna asta si mi-am primit in cap crutoane filozofice cu prastiile.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #464 on: Friday 23 November 2018, 17:05:14 »
Nu pot sa nu ma opresc dintr-un zambet... ce grija au crestinii astia de corpul lor dupa ce sufletul (presupunand ca exista dar n-avem nici o proba concreta de existenta lui), a parasit carcasa adica trupul neinsufletit...
Pai mai Marioaro... tocmai trupul ala, carcasa te-a tradat... corpul te-a tradat, o boala, batranetea... asta in timp ce inima ta, (sufletul?) si-ar fi dorit s-o mai continue. Si tu de corpul asta iti pasa asa de mult la intalnirea cu Eternitatea? Duca-se pe pustii cu carcasa, la crematoriu, ieftin si bun. Le faci o viatza mai usoara celor care te vor supravietui.
« Last Edit: Friday 23 November 2018, 17:11:44 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #465 on: Friday 23 November 2018, 17:50:46 »

Asa s-a zis din vremuri de demult si e blasfemie sa spulberi cu nou, ca noul produce un chin mental numit trouble de adaptation, care se stie e f inconfortabil. Eu mi-am exprimat niste idei familiei din Ro cand am fost toamna asta si mi-am primit in cap crutoane filozofice cu prastiile.
Welcome to The Club.
In aceeasi nota, ignoranta e o stare de fapt, adesea trecatoare, pe cand prostia e eterna.
Trist.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #466 on: Friday 23 November 2018, 17:53:01 »
Potrivit sursei citate, Capsula Mundi ar urma să fie realizată dintr-un material 100% biodegradabil, salvând astfel de la tăiere copacii al căror lemn este folosit pentru realizarea sicrielor.
cati copaci cresc intr-un an si cati oameni mor si se ingroapa cu cosciug de lemn ?
asta e ca aia cand Satana il ispiteste pe Isus cu aruncarea de pe turla templului, argumentand ca D-zeu il va salva, ca nu cumva sa se loveasca la picior.
nu e nici o subtilitate, dar oamenii sunt usor furati de ce vine in fata lor, cuvinte, impresii, si nu pot sa faca o lista de prioritati repede.trebuie totusi sa recunoastem ca ingeniozitatea ispitirilor sunt uneori destul de fine.e o frumusete si in asta.

I Translate it

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #467 on: Friday 23 November 2018, 18:06:06 »

In aceeasi nota, ignoranta e o stare de fapt, adesea trecatoare, pe cand prostia e eterna.
Trist.
tu n-ai fost niciodata prost ?
eu am fost. si nu consider ca prostia e eterna sau trista. este un inceput intru devenire.
faptul ca te delimitezi asa de radical inseamna ca nu vrei sa admiti ca poti gresi vreodata.

Online Mărioara

• Hero Member
« Reply #468 on: Friday 23 November 2018, 18:09:22 »
Ana  :laugh:  crutoane  :laugh:

Mi se pare cel mai frumos lucru sa devii un copac.
Uite, acum m-as fi dus sub copacul lui tata sa stau sprijinită de trunchi și să mă odihnesc cu ochii în crengile lui.

La țară in Retezat inca se mai îngroapă in gradina.
Au și cimitir, dar unii vor la ei in gradina.

Eu vreau să mă facă un agriș ceva.
Bucurati-va!

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #469 on: Friday 23 November 2018, 18:12:28 »

Mi se pare cel mai frumos lucru sa devii un copac.

cine va folosi acel copac ?nimeni.
il vor ocoli ca pe ciuma (cand stii ca la radacina lui e un cadavru uman)

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #470 on: Friday 23 November 2018, 18:14:12 »
tu n-ai fost niciodata prost ?
eu am fost. si nu consider ca prostia e eterna sau trista. este un inceput intru devenire.
faptul ca te delimitezi asa de radical inseamna ca nu vrei sa admiti ca poti gresi vreodata.

una e sa faci prostii si alta e sa persisti in prostie eternal. Atata timp cat constentizezi prosteala, esti OK.
dar de ce ma intrebi pe mine ?
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #471 on: Friday 23 November 2018, 18:18:12 »
una e sa faci prostii si alta e sa persisti in prostie eternal.
unii au nevoie de mai mult timp.daca te referi la ceva ce poate fi invatat.
altii nu reusesc sa invete anumite chestii in viata. si asta n-o mai poti numi prostie, ci handicap.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #472 on: Friday 23 November 2018, 18:20:36 »
unii au nevoie de mai mult timp.daca te referi la ceva ce poate fi invatat.
altii nu reusesc sa invete anumite chestii in viata. si asta n-o mai poti numi prostie, ci handicap.
tu ai, fara indoiala, dreptate.

Offline E

• new users
« Reply #473 on: Friday 23 November 2018, 18:21:25 »
Moartea in viziunea lui Diogenes:

When asked how he wished to be buried, he left instructions to be thrown outside the city wall so wild animals could feast on his body. When asked if he minded this, he said, "Not at all, as long as you provide me with a stick to chase the creatures away!" When asked how he could use the stick since he would lack awareness, he replied "If I lack awareness, then why should I care what happens to me when I am dead?"At the end, Diogenes made fun of people's excessive concern with the "proper" treatment of the dead.

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #474 on: Friday 23 November 2018, 18:31:35 »
Marioara, eu is interesata de faza cu pomul din trupul meu, de cand sunt mica ma atrag copacii.
Poate pana crap eu, vine si moda asta ca si ..aflatul sarcinii de pe bataile inimii pe fitbit. Mai refractar, mai pe ocolite, dar oamenii vor de obicei utilul inainte de toate.

Am avut norocul sa ajung odata in Alba, intr-un satuc de vreo 300 de suflete, care isi ingroapa si acum rudele in gradina.
Bine, nu chiar in gradina cu flori si zarzavaturi, canu vrei ciorba cu gust de bunica la propriu.
Dar cum au curti mari, cu iarba cosita, ii ingroapa in loc insorit, printre pomi si capite. Unii pun o cruce, altii o fantana artizanala, sau alt simbol sa se stie. Altii nici nu mai stiau unde is ingropati ai lor si ziceau ca ii aduc pe picioare in casa cu noroiul. Asta da, util ca nu trebuie sa ii duci in capul satului ca la olteni, sa nu ma provocati pe logistica si marketing-ul la inmormantariin zona mea, ca ma rup de rasu-plansu' asa e de complicat si fashionista-like tot procesul ritualic. 

Pana la urma, care si cum v-ati hotarat sa parasiti raiul asta steinbeckian ?  :grin:

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #475 on: Friday 23 November 2018, 18:36:44 »

Bine, nu chiar in gradina cu flori si zarzavaturi, canu vrei ciorba cu gust de bunica la propriu.

iata.si nici leagan la copii n-ai sa faci in acel copac.

dar de ce te intereseaza cum ai sa pleci ? stii cum sa traiesti ?

Massther Clinic - Massage therapy

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #476 on: Friday 23 November 2018, 18:37:47 »

Pana la urma, care si cum v-ati hotarat sa parasiti raiul asta steinbeckian ?  :grin:
atata timp cat fiecare e stapan pe trupul si sufletul sau, el poate decide care si cum se paraseste corabia.
fiecare a decis cand si cum sa se nasca, deci e evident ca poate decide si cum o sa plece. Unii mai hotarati chiar decid singuri cand. I-au pus si nume, moarte asistata, cica e demn sa mori asa. Aia e, cand esti jupan pe ce ai, numai tu decizi.

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #477 on: Friday 23 November 2018, 18:50:05 »
Blueeyes, a raspuns Fender in locul meu, cand esti jupan pe ce ai, viata si moarte, decizi singur, asa e.
Scuza-ma, n-am vrut sa te disturb cu intrebarea mea bagacioasa.

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #478 on: Friday 23 November 2018, 18:52:49 »
fiecare a decis cand si cum sa se nasca, deci e evident ca poate decide si cum o sa plece.

Numai mie imi scapa deductia logica de mai sus? Nu-mi aduc aminte sa-mi fi cerut cineva parerea, nici macar cand eram doar o mancarime in pantalonii lui tata.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #479 on: Friday 23 November 2018, 18:54:45 »
Numai mie imi scapa deductia logica de mai sus? Nu-mi aduc aminte sa-mi fi cerut cineva parerea, nici macar cand eram doar o mancarime in pantalonii lui tata.

there you go, si atunci ce drept ai sa decizi cum si cand sa pleci ?
(nu, nu ti-a scapat, ai fost sharp).