Author Topic: Plecarea  (Read 21972 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dorel

• Hero Member
Re: Plecarea
« Reply #420 on: Friday 23 March 2018, 14:30:22 »
Mărioara, dar cu neamțul ala ai trăit în păcat? Ca doară nu erați cununați în biserica...
Pusheen the cat

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #421 on: Friday 23 March 2018, 14:31:43 »

Acum fac o nota: ia imaginativă mănăstire de maici- o mana, preotul paroh lipsa, in pustia aia in munti, iarna pe un ger cumplit, vine o descreierata noaptea cu ditai rucsacul in spate. Sa ma lase lupkilor nu puteau, sama culce in chilie normală nu cred ca îndrăzneau de frică.
Asa ca am rămas la jumate mai spre marginea comunității înfricoșate ca ce-a hi a hi, Dumnezeu cu noi.
Cabana era cam lateral de incinta, in spațiul uman, dar mai mult in natura. Ca după ce a plecat sora, auzeam un sunet continuu si nu știam ce-i. Era un pârâiaș care trecea fix pe lângă peretele din dr cabanei.
L-am vazut mai bine cum curge printre sloiuri si zapada cand am ieșit la pipi, deh.
ba eu vad invers.
O amarata de manasteire in munti, fie iarna fie vara, cu niste maici care - mai mult ca sigur- au tremurat de spaima nu o data.
Tu, ai fost si-ai plecat, ca o boare si ai plecat la ale tale apoi si le-ai lasat pe ele acolo..
 Vorba e ce era cu femeile alea ? ati stat de vorba ? Care a fost smecheria, ce ti-au spus ?
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #422 on: Friday 23 March 2018, 14:33:03 »
Mărioara, dar cu neamțul ala ai trăit în păcat? Ca doară nu erați cununați în biserica...
te bagi ca prostu sa faci rau ?
a zis mai sus ca nu a fost nicio chimie, deci nu s-a intamplat niciun pacat.
......zi sa-ti mai spun pe alocuri cand ti-e lene sa citesti.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #423 on: Friday 23 March 2018, 14:33:25 »
Mai, oameni buni, dar după urcușul pana acolo, asa ceva pt mine era Elveția.

Mi-am scos tacticoasa hainele pe scăunel, m-am toaletat cu zăpadă, ca apa dintr-o carafa am păstrat o  de beut, mi-am pus pijamalutele  :laugh:
Estimp tot mai vâram pe foc, precum ma sfătuise sora, deschizând la intervale ușa cabanei  :laugh:  daca mai era nevoie de aerisire suplimentară in afara crăpăturilor de jur împrejur de prin pereți ca sa mai evacuez fumul.
« Last Edit: Friday 23 March 2018, 14:38:17 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #424 on: Friday 23 March 2018, 14:37:54 »
In fine, prinsesem pe Dumnezeu de-un kicior  :)
Trece încântarea zic ma culc, mâine o iau devreme din loc.

Mi-am ales patul din mijloc, mai ferit  ;) :laugh: ,  mi-am pus totuși precauta sacul de dormit, m-am mai coperit peste cu niscaiva paturi rare de acolo si somn.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #425 on: Friday 23 March 2018, 14:44:48 »
Gătasem intre timp brațul de lemne, înroșisem soba ceea, parfum! zic eu.

Știu că m-a luat iute somnul de incantata ce eram  :laugh:
Nu stiu cât am dormit, dar m-a trezit brusc ceva aer polar pe la scăfârlie  :laugh:

Cand mi-am dat seama ca mai era un bob zăbavă si înghețam dkului in Elveția in pijamalute, am facut o sforțare brusca si in mai puțin de 1 min aveam toate, toate țoalele din dotare pe mine, toate, toate paturile rare de pe toate cele 3 paturi + toate, toate macatele alea de pe pereți ca erau si dalea  :laugh:
« Last Edit: Friday 23 March 2018, 14:45:49 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #426 on: Friday 23 March 2018, 14:49:33 »
Asa am readormit, cu toate pe mine, in sacul de dormit, peste care veneau suplimentele alea rărite din cabană.
Stiu ca m-am gândit ca nu a mai rămas mult din noapte si daca da Dumneze nici mult pana la ziua.
Cred ca pârâiașul ala m-a salvat, ca il auzeam mereu si parcă simțeam ca nu-s chiar de tot singură.
Bucurati-va!

I Translate it

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #427 on: Friday 23 March 2018, 14:54:36 »
Hm!
Si acum vine ce vine.
Dar nici nu stiu cum sa zic.
Nu stiu daca dormeam, nu stiu daca visam. Nu stiu daca nu ma intoxicasem deja cu monoxid de la sobiță, desi cred ca exclud- focul se stinsese demult, de cand adormisem eu încântata prima oara in pijamalute.

Intr-un ger de crăpau pietrele si nu-i chiar o fig stil, ca era un ger teribil, in toată precaritatea aia, după toată groaza drumului ala in noapte, ger, zăpadă, pustiu
M-am pomenit si intr-un spatiu, dar mai mult inntr-o stare de un bine deplin si de o fericire fara seamăn pe care nu am mai trait-o niciodata.
Nu dormeam, trăiam starea aceea si ma minunam de ea, nu avea culoare, forma, întindere sau adâncime. Era înăuntrul meu si in același timp in afara. Semăna cu aripi de înger, dar fara forma.
Era desăvârșit.
Nu uit, nu pot explica.

Cert e ca dimineața m-a trezit pârâiașul, evident intr-un frig mai dihai ca afara unde răsărise soarele.
Nu a durat mult să imi fac bagajul :laugh:  ca le aveam la îndemână.
Am stat o vreme lângă cabana ca nu era nici țipenie pe afară, am dat cu zăpadă pe față, pipi lângă pârâiaș si am dat un pic ocol pârâiașului. Cred ca ceva a fost cu dansul, nu stiu ce, ca am stat lângă el si tare parca era viu.
Nu înțelegeam ce mi s-a întâmplat cu starea aceea ca era supra supra supra.

N-am povestit, n-am zabovit mult, am mulțumit măicuțelor si am tulit-o devale mai mult sa nu am contact cu ce e in jur sa pot tine inca de ceea ce mai rămăsese pe piele, pe haine din ce am simțit in cabană.
« Last Edit: Friday 23 March 2018, 15:07:08 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #428 on: Friday 23 March 2018, 15:15:56 »
Soare strălucitor si tot peisajul alb in jur.
Cand am vazut cu ochii mei pe unde urcasem in bezna, abia atunci m-am îngrozit cu adevarat.
Sus, foarte sus, de unde se vedea satul la poale si drum abrupt, dificil.

Am revenit după 1 an parca in vara, de fapt in acea vara. Nu mai stiu precis. Eram cu bicla si am avut noroc sa găsesc pe maica stareță cu un 4x4 jos in sat si m-a luat cu tot cu bicla pana sus. Se urca k naiba de greu.
Am stat atunci vreo 2 zile si m-am împrietenit cu sora care mi-a facut atunci focul si am povestit multe.

M-am gândit mult si un timp mai mereu la locul acela.
Nu am înțeles, l-am luat cum a venit si i-am dat pace.

In vara am dormit in corp de chilii, nu în cabanuta  :)
Pe care de fapt nici n-am mai vizitat-o.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #429 on: Friday 23 March 2018, 15:29:34 »
Stiu doar ca mi-a rămas cumva in minte mult timp si ma mai minunam ca uite domle cand ești slab, atunci ești tare.

Bucurati-va!

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #430 on: Friday 23 March 2018, 15:34:09 »
Dorel al nost de cand a ajuns politician (si acuma traficul ala lent din teasta are si mai multe semne de circulatie) dupa zile in care n-o zis nimic, iaca ca rosu in obraji si cu urechile arzind a  scot si el o icnire  :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #431 on: Friday 23 March 2018, 17:21:12 »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #432 on: Friday 23 March 2018, 17:23:29 »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #433 on: Friday 23 March 2018, 17:24:45 »
Bucurati-va!

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #434 on: Friday 23 March 2018, 17:26:18 »
frumoasa povestirea Maricico

nostalgia vine de la zapada din jur?
"Aquilla non capit muscas"

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #435 on: Friday 23 March 2018, 17:41:36 »
Posibil.
Ca zici ca azi e noaptea de Ajun
Maine-i ziua lui Crăciun
 :)

Bucurati-va!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #436 on: Friday 23 March 2018, 18:14:20 »
Acuma trebuie sa mai zic ceva.
Ce am povestit mai la vale pe topic: "Te vei vindeca peste 127 zile" asta era cifra, ca am reconstituit.
Ziua cand s-au împlinit zilele astea a picat de 6 august.
E o mare sărbătoare ortodoxa atunci.
Si mi-a rămas mie sărbătoare de mare drag si preț si ca pe hramul meu.
Vorba ceea: ce hram porți?

Ori locșorul cu pârâiașul are același hram, + un altul important.

Sunt cam trei momente ce le-am povestit a fi supra.
Cum le-am perceput atunci, se cam suprapun pe...
Ala, cel mai barosan din toate, de pe tăpșan, la lumina zilei si absolut copleșitor a fost sigur Tatăl. Nu am niciun gram de îndoială.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #437 on: Friday 23 March 2018, 18:18:41 »
Mai am paia cu cipu si imi închid fleanca.
Sa mai pove si alții.

Aia e profană, n-are nicio legătură cu dincolo si plecare.
E tehnica, bizara, are legătură cu Can.
Adică acolo s-a desfășurat.
Bucurati-va!

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #438 on: Friday 23 March 2018, 19:05:33 »
Mariutzo,

Am venit de la munca obosit, ca o zi de vineri. Cu cafea nespresso  alaturi, ti-am citit povestirea. Pe nerasuflate si putin enervat de Dorel cu postarea lui. Mi-a placut ce ai scris. E o povestire sensibila, cu o scriere repede si clara, ca izvorul langa care ai dormit.
Stii ce mi-a amintit?
De Eric Emmanuel Schmitt si de o carte fascinanta scrisa de el, dupa o intamplare adevarata... La nuit de feu!
Povestirea ta are elemente comune cu cea a lui E.E. Schmitt.

Amandoi plecati intr-o calatorie, scriitorul francez pleaca intr-o calatorie in desertul Sahara.
Amandoi va rataciti si sunteti singuri, amandoi ajungeti intr-un punct unde va simtiti dezorientati.
Va e teama.
Pana la urma va petreceti noaptea intr-un loc ales ad-hoc.
Amandoi aveti o traire mistica. El spune clar asta, descriind pe mai multe pagini ce a simtit atunci si care se aseamana cu cele spuse de tine!!
O intamplare pe care v-a marcat profund. Pe amandoi.
M-a impresionat paralelismul asta. Dupa cum vezi li s-a mai intamplat si altora.

Citeste neaparat asta: La nuit de feu de Eric Emmanuel Schmitt.

Uite ce spune scriitorul despre intamplarea lui, cum a intrat ateu in desert si a iesit mantuit, cu credinta.

https://www.youtube.com/watch?v=m06GCJUOHTs
« Last Edit: Friday 23 March 2018, 19:28:22 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #439 on: Friday 23 March 2018, 19:13:16 »
Mărioara deci tu ai avut o decepție cu un bărbat Neamț, pe urma ai plecat în alt sat, ai colindat pe ger cu o încărcătură mare în spate pe un deal ori munte timp de mai multe ore, probabil erai deja dezorientata, deshidratata, și cu psihicul la pământ în urma dezamăgirii anterioare, ai ajuns la un loc cald care emana gaze, coșul și cabana nu erau etanșe, drept care îți recomandau sa deschizi ușa la fiecare 30 de minute, tu te trezești din cauza lipsei de căldură după câteva ore de somn, la acel moment simți o căldură în organism  și vezi o impresie alba de nor, ceata care îți dă senzația de bine, și tu îl asemeni cu un înger alb.
Dimineață mergi afara din cabana și urinezi lângă pârâul care era cristalin. După un exact anumit număr de zile te-ai vindecat de o boala de care nu am știut când ai început istoria, exact pe data când se aniversa ziua ai fost declarata vindecata.
Cam asta înțeleg eu din ce ai descris mai sus.
« Last Edit: Friday 23 March 2018, 19:42:26 by Dorel »
Pusheen the cat