Author Topic: Planuri de viitor (retirement)  (Read 19554 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
Re: Planuri de viitor (retirement)
« Reply #420 on: Friday 22 May 2020, 09:30:42 »
Sunt multe locuri frumoase in Romania, fara indoiala poti gasi ceva pe potriva fiecarui buzunari,
acuma daca ai stat numa la bloc o viata cand vezi ce mult e de munca la o casa iti vine mai greu sa te apuci.
Cand ii aud pe unii ca dzicu : "Dau un ban da' stau in fatza" iau totu' "la cheie"

Baaaiiiii fratzica, tu credzi ca daca iei "la cheie" casa aia o sa ramana asha mult timp ?
Trebuie sa pui osul sa stii sa faci si sa desfaci, ca altfel vai shi amar !

Eu nici nu stiu cum le trece prin cap sa se gandeasca sa se pensioneze intre straini ?
Fara asigurare medicala de la statul respectiv, e greu de inteles cum se gandesc la asa ceva.

Al mai bun lucru ii sa meri acasa, intre ai tai, si iti faci salashul tau cu toata randuiala si o sa fie bine.
mcpmdr fratioare, tot la munca ?
Moama ce putere de betoane la bajetii aia, ce cazemate de case, trebuie apa cu crocodili la intrare pentru dujmani.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #421 on: Friday 22 May 2020, 09:31:55 »
Aici in Cabbagetown, va mai dau un exemplu, o doamna care e pensionara ( fosta nevasta de judecator ) are casa in Florida ( Fort Meyers ) am stat de vorba cu ea de curand - s-a repatriat la sfarsitul lui Martie cand a inceput lockdownul inainte sa inchida granita cu USA, are casa din downtown Toronto tot timpul pe Airbnb, deci ea din asta traia, pensia ei si Airbnb, nici macar nu facea ea curat, avea pe cineva care venea sa primeneasca camerele. Acuma e suparata ca la Airbnb nu mai lasa decat pe cei care lucreaza in domenii de urgenta ( front line workers etc ) deci a pierdut linia asta de venit pe perioada pandemiei, dar ea din venitul asta isi permitea sa stea in Florida.
nu i-ai spus sa faca ca tine ?
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #422 on: Friday 22 May 2020, 09:33:32 »
nu i-ai spus sa faca ca tine ?,
I-am zis dar nu vrea sa dea la termen lung, castiga cu mult mai mult din Airbnb
« Last Edit: Friday 22 May 2020, 09:34:52 by Dorel »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #423 on: Friday 22 May 2020, 09:55:40 »
... te opresti acolo, bagi un breakfast, repedeo baie la Elephant Butte ca sa-ti creasca self esteemul si pleacat navigat mai departe

https://www.youtube.com/watch?v=TfJMWPJRwSg
"Aquilla non capit muscas"

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #424 on: Friday 22 May 2020, 10:23:34 »

Toti de pe forum vor sa Se pensioneze in juristrctii unde puterea de cumparare a dolarului canadian ori american va fi prelungita, de asta fug de Europa si se uita la tarile lumii a treia.

Vor sa traiasca intre “expatriates” LOL

Vor serviciu medicale impecabile la preturi Infime ori deloc

WOW Dorele,
Despre care tzari de lumea a treia vorbesti? Poate ca trebuie sa definim ce sunt tzarile de lumea a III-a.
Adica Columbia sau Mexic sunt tzari de lumea a III-a? Pai atunci Haiti sau Mauritania ce sunt?

Uite niste poze din tzarile de "lumea a III-a" cum spui tu, din Columbia si Mexic. Nu vorbesc de capitalele lor, care oricum sunt mult peste capitala Romaniei, ca frumusete, ca numar de turisti. Mexico City e un oras modern cum nici un roman nu viseaza sa ajunga Bucuresti, probabil ca e mai frumos chiar decat Toronto.
Uite niste poze din orase de lumea III-a cum spui tu, ce depasesc in frumusete orice oras din Romania, de departe.

Sunt astea orase de lumea a III-a mai Dorele?

Monterrey, Mexic

Cartagena, Columbia

« Last Edit: Friday 22 May 2020, 10:26:25 by christianT »
It is better to live your own destiny imperfectly than to live an imitation of somebody else's life with perfection.”  Bhagavad Gita

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #425 on: Friday 22 May 2020, 10:27:02 »
Da crenguță, dar daca nu o făceai ăștia 20 de ani de muncă acolo nu aveai mintea așa limpede ca acum și de pe urma.

.
Adevarul e  ca s-au schimbat multe in ro. Multi au plecat alungati de umbra comunismului sau ce era iliescu psd. Usor dispare si psd-ul, poate se schimba si mentalitatile tinerilor de a se crede sclavi daca ridica o hartie de pe jos.
Ultimele dati am vazut mai putina coruptie, nesimtire e insa destule, oamenii aveau bani, chiar daca se dau saraci si amarati. O sa schimbe mult mentalitatile intrarea asta in europa.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #426 on: Friday 22 May 2020, 10:31:24 »
Santi, daca te iei dupa zgaraie nori si populatie o sa zici ca montreal e un oras din lumea a 4-a. Pai si Rio e superb, iar brazilia e a 4-a putere economica dupa unii, dar e cam naspa daca nu esti localnic.

I Translate it

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #427 on: Friday 22 May 2020, 10:37:25 »
Brazilia e o tzara superba, mi-au calcat si mie picioarele cu multi ani in urma pe acolo. E o tzara unde multi au emigrat, foarte multi europeni chiar. Desigur ca e si multa saracie, cartiere intregi de favelas, dar daca ai un job decent e foarte bine. Saracie e si in Romania, favelas din Brazilia le gasesti in Bucuresti in Ferentari sau in cartierul Mimiu din Ploiesti.
It is better to live your own destiny imperfectly than to live an imitation of somebody else's life with perfection.”  Bhagavad Gita

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #428 on: Friday 22 May 2020, 10:48:49 »
Santi, daca te iei dupa zgaraie nori si populatie o sa zici ca montreal e un oras din lumea a 4-a. Pai si Rio e superb, iar brazilia e a 4-a putere economica dupa unii, dar e cam naspa daca nu esti localnic.

Rio de Janeiro cu superbele cartiere Leblon, Ipanema sunt foarte frumoase. Am avut un coleg brazilian care vazuse la viatza lui toate tzarile cu capitale cu tot din America Latina + cam toata Europa Occidentala. A fost si in insula Pastelui, era foarte plimbat si un bun martor al lumii latinos.
Dupa parerea lui cel mai frumos oras din America de Sud, si o spunea cu amaraciune pentru ca brazilienii nu se prea iubesc cu cei din Argentina, este Buenos Aires iar cel mai frumos oras din Brazilia este Sao Paulo.
Uite-te la poze din Sao Paulo, e cu mult peste Montreal, ca frumusete vreau sa zic.

Edit. Colegul asta al meu brazilian, mai are un an si iese la pensie. Are un apartament cochet in Plateau Mont Royal, Montreal, platit tot plus un apartament in Belo Horizonte in Brazilia unde o sa se mute imediat cum iese la pensie. Pai numai daca te uiti la Belo Horizonte ce frumusete de oras este. Si el emigrant ca si noi, dar din Brazilia. Are proprietati platite ce valoareaza juma de milion de dolari.
« Last Edit: Friday 22 May 2020, 11:00:13 by christianT »

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #429 on: Friday 22 May 2020, 11:13:48 »
Pai vezi si eu am avut coleg brazilian si regret ca nu am mai tinut legatura. Lucrase cu sotia in franta, a venit in canada cu un copil. Notabil a fost ca l-a al doilea copil nevasta s-a dus sa nasca in brazilia. Avea bani la bursa lor, care mergea super on line, casa la el, frumoasa. L-am intrebat si povestit destule. In favelas nici el nu putea sa intre, nici politia nu intra. In filme e frumos. Casa lui era intr-un grup de propietati, sa zic 10-15 si totul era inconjurat cu un zid frumusel si avea un singur punct de acces cu poarta. Securitatea se plateste nu e inclusa in peisajul ala frumos.

Asa ca zone super sunt multe, mai ales cand ai multi bani si esti turist, ceea ce nu e cazul in topicul de fata cand vorbim de bosorogi la pensie cu o pensie mare pentru cuba poate.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #430 on: Friday 22 May 2020, 11:25:25 »
Pai eu n-am recomandat la nimeni sa se duca la pensie in Brazilia, aminteam numai de un coleg brazilian ce face la pensie. Foarte posibil ca mai toti brazilienii din Canada la pensie pleaca spre tzara lor de nastere. E oricum mult mai funny sa traiesti in Brazilia decat in Canada. Bineinteles daca faci parte din patura de mijoc. Eu vroiam azi doar sa imi arat mirarea mea lui Dorel ca numeste tzari precum Mexic si Columbia tzari de lumea a treia.
Habar n-am daca apuc pensia, dar daca am norocul, raman in Canada, imi place aici. Iarna insa nu-mi place asa ca ma gandesc sa merg in fiecare an, pe timpul iernii, in Mexic. Inchiriez un apartament timp de 4 luni cat timp iarna e grea in Canada, apoi revin in Canada. Este ceea ce aici se cheama snowbirds, migratia sezoniera a canadienilor spre zone calde din sud in timpul imputitei ierni canadiene.
Vara si toamna este  foarte frumos aici, mie-mi place in Canada, numai iarna nu.
« Last Edit: Friday 22 May 2020, 11:27:15 by christianT »

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #431 on: Friday 22 May 2020, 11:27:53 »
Mexico City e un oras modern cum nici un roman nu viseaza sa ajunga Bucuresti, probabil ca e mai frumos chiar decat Toronto.

Toti pafaristii se reped ca ratzele la lampa sa-si dea cu parerea... Ai fost vreodata in Mexico City? Stiai ca are cam 9 milioane de locuitori (si asta fara multe orase satelit, gen Missi) si ca daca iesi din zona centrala (care e cam cat in Toronto de la lac pana la Bloor) ai mari sanse s-o belesti electric, chiar si ziua in amiaza mare? Centrul istoric, Ciudat Neza, Colonia Del Valle si altele, unele foarte aproape de obiective turistice, sunt mult mai rau decat in Ferentari noaptea.

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #432 on: Friday 22 May 2020, 11:30:05 »
Rio de Janeiro cu superbele cartiere Leblon, Ipanema sunt foarte frumoase.

Asa e, cred ca Bill Gates si Jeff Bezos si-ar putea permite o resedinta in Ipanema. Pe ce lume traiesti?

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #433 on: Friday 22 May 2020, 11:32:56 »
Asa e, cred ca Bill Gates si Jeff Bezos si-ar putea permite o resedinta in Ipanema. Pe ce lume traiesti?

N-am spus ca poti sa-ti cumperi ceva acolo, doar ca e o zona frumoasa. Eu stiam ca Mexico City are 21 de milioane de locuitori.

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #434 on: Friday 22 May 2020, 11:35:46 »
N-am spus ca poti sa-ti cumperi ceva acolo, doar ca e o zona frumoasa. Eu stiam ca Mexico City are 21 de milioane de locuitori.

Asa e, mie imi place in Bali. Ce legatura are frumusetzea asta cu locuri bune de retirement doar tu stii.

Aia am zis si eu, 21 milioane sunt in GMA, aia 12 milioane in plus sunt 90% pegra societatii.
« Last Edit: Friday 22 May 2020, 11:37:30 by Mihai Vasile »

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
« Reply #435 on: Friday 22 May 2020, 11:36:35 »
Sunt orase din anumite tari din america de sud unde nord americanii au cartiere , impropiu zis cartiere dar sau localizat in anumite orase . Acolo au clinici private iar asigurarea medicala in full incepe de la 300 pe luna USD , cu servicii la nivelul spaniei . Ca femeie cu 1500 USD / mo traiesti ca o regina . Ramane de vazut ce se va schimba pana te pensionezi tu, insa

Bagă și tu niște exemple santi, mereu mi-am dorit sa trăiesc ca o regina :)

PS eu ca și alții mereu am inclus tari ca Mexic și Costa Rica in America centrală. Așa tin minte ca am învățat la școala.
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #436 on: Friday 22 May 2020, 11:40:00 »
Asa e, mie imi place in Bali. Ce legatura are frumusetzea asta cu locuri bune de retirement doar tu stii.

Poti in schimb sa-ti faci o vacanta acolo, apoi a II-a. Cu timpul inveti locurile, esti mai documentat pe subiectul Brazilia. Brazilia chiar poate fi o destinatie pentru pensie, de ce nu? Trebuie sa fii insa informat, ideal sa ai un prieten brazilian.
Uite, o alta destinatie pentru pensie e Filipine. Sunt destui occidentali care stau acolo la pensie.

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #437 on: Friday 22 May 2020, 11:44:59 »
Uite, o alta destinatie pentru pensie e Filipine. Sunt destui occidentali care stau acolo la pensie.

E frumos, doar ca tot felul de dementzi se arunca in aer pe strada, asa, din senin. Cateva recente (si asta sunt doar cele majore)

- on 28 June 2019, a dual suicide attack on a military base in Indanan in Sulu Province killed 3 civilians and 3 military personnel as well as the 2 attackers. A further 22 people were injured
- on 27 January 2019, 27 people were killed and many more injured as a result of bomb attacks at a Roman Catholic cathedral on Jolo Island in Sulu Province
- on 31 December 2018, an IED exploded at the entrance to the South Seas shopping mall in Cotabato City killing 2 people and injuring many more.

Sa vezi ce reflexe au bastinasii la orice bubuitura de esapament, face toti banii de vacanta.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #438 on: Friday 22 May 2020, 11:45:47 »
ChristianT tu esti serios ? Ori bagi batzul prin gard sa te aflii in treaba ? In tarile mentionate de voi atarna oamenii de poduri ( ii spanzura ) ii decapiteaza, ii rapesc si le cer familiilor rascumparare, cum naiba te poti gandi ca sa te pensionezi acolo ? Indiferent cat de frumos e peisajul si de ieftina e viata, nu crezi ca e un pretz prea mare sanatatea ? securitatea ? Au fost atat de multe cazuri in presa si pe web cum au fost atacati vandalizate locuintele etc...

Nici nu intra in discutie un retirement intr-o tara care are zone cu garduri de security. Din start le elimini indiferent de avantaje.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
« Reply #439 on: Friday 22 May 2020, 11:53:31 »
Cristian eu cunosc familii întregi de mexicani situați destul de bine p-aici și n-am auzit sa spună ca vor înapoi in Mexico la pensie. Eu ca turist iubesc țara aia și cultura.
De cumpărat proprietate in locuri turistice unde nu e periculos sa trăiești cred ca merita, am prieteni care au apt in Puerto Vallarta și acolo vor la pensie.
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.