Author Topic: Planuri de viitor (retirement)  (Read 7448 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anacordis

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Planuri de viitor (retirement)
« Reply #260 on: Monday 23 April 2018, 18:03:24 »
@ E, intocmai, chiar ma gandeam ca Agno expune fapte selective care il avantajeaza pe el in argumentatie
adica un cartezianism schiop, the evil demon prevails in multe situatii de colonizare

englezii nu s-au apucat sa le fac alora scoli, le dadeau acces la minim minimorum, ca sa le serveasca interesele la colonizatori; iar daca faceau vreo scoala, era pt ai lor sau aristocratia engleza

fireste ca se voia statul lor in ignoranta, sa nu uitam ca in 45 ani de comunism, romanilor li s-a omorat spiritul de initiativa din fasa. de unde sa vezi sau sa inveti, de pe proiectoare cu alaba ca zapada si leana a lu zapacitu din capu satului!?
mi-amintesc ca tata preluase sa zic prin 84' 85' o gluma de la Toni Grecu, Divertis, venise omul sa dea spectacol si s-a luat de un tablou al Lenei, cica tabloul asta trebuie impuscat ca sta sa cada. a inghetat sala. si taica-meu, mai sa dea in galbinare cand m-am apucat sa fac aceeasi gluma pe la scoala. divertisii mi s-au parut ca scapau de securea cenzurii printr-o camuflare abila a umorului asupra conducatorilor iubiti la vremea aia

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #261 on: Monday 23 April 2018, 18:09:48 »
io cu ochelarii mei de bou, vad distributia aia a lu agno mai degraba exponentiala decit liniara, si creerului meu care n-a citit nici o carte de sociologie si alte minuni d-astea la moda, i se pare normal ca functia sa fie mai degraba exponentiala decit liniara, da cum ziceam ma bag si io in seama.
I am in perfect shape for my weight.

Offline anacordis

• new users
« Reply #262 on: Monday 23 April 2018, 18:41:38 »
corolla, baga mare, ca nu inteleg faza cu exponential si linear
n-am fost niciodata buna la mate

uite, tocmai termin o saramura de puiu de charlevoix si gandesc ca daca pun un catel de usturoi, gustul se schimba la o rata proportionala cu valoarea saramurii, deci asta ar fi exponentiala, sper ca nu iese prea iute ca atunci e belea
dar lineara? adica, nu vad unde e constanta, foamea? 🍽 

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #263 on: Monday 23 April 2018, 20:42:03 »
@ E, intocmai, chiar ma gandeam ca Agno expune fapte selective care il avantajeaza pe el in argumentatie

Tocmai. Dar accept FACTS de sens opus si cine e mai bogat in oferta castiga. Asta e principiul dezbaterilor publice care se invata in scoala de traditie westminsteriana. Nu ca celalalt greseste ci ca tu trebuie sa-ti articulezi argumentatia mai bine.

Ce nu accept sunt sentimente umede, spuse din fundul inimii, care dau bine si sunt pufoase in loc de facts. Ala e virtue signalling si nu dau doi bani pe el.

io cu ochelarii mei de bou, vad distributia aia a lu agno mai degraba exponentiala decit liniara, si creerului meu care n-a citit nici o carte de sociologie si alte minuni d-astea la moda, i se pare normal ca functia sa fie mai degraba exponentiala decit liniara, da cum ziceam ma bag si io in seama.

Dar nu forma curbei este relevanta aici ci corelatia. Care e vizibila de pe luna daca nu porti ochelari de soare noaptea.
« Last Edit: Monday 23 April 2018, 20:44:57 by Agno »

Offline vali irlanda

• Jr. Member
  • **
« Reply #264 on: Monday 23 April 2018, 20:47:07 »
Silver Visa daca ai peste 55+anii si tax Free 10 anii.

Offline anacordis

• new users
« Reply #265 on: Monday 23 April 2018, 20:59:09 »
@Agno, ce sentiment umed te-a lasat nearticulat?
la faza cu englezii sau comunismul, il retrag si ma perfectionez daca spui

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #266 on: Monday 23 April 2018, 21:13:54 »
@Agno, ce sentiment umed te-a lasat nearticulat?
la faza cu englezii sau comunismul, il retrag si ma perfectionez daca spui

Tot ce-ai scris tu sau E-ul pe topicul asta. E sentiment curat. E ceva ce voi credeti cu tarie dar va vine greu sa demonstrati. :D

I Translate it

Offline anacordis

• new users
« Reply #267 on: Monday 23 April 2018, 21:36:22 »
 acum ca nu gasesti exemplu, te raportezi la tot si generalizezi de-ampoulea
rad oamenii care ne citesc, pesemne, se stie ca barbatii confunda sentimentele cu faptele, ceea ce nu e deloc rau pt femei 🌺

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #268 on: Monday 23 April 2018, 21:44:08 »
acum ca nu gasesti exemplu, te raportezi la tot si generalizezi de-ampoulea

Deloc. Am zis clar 'pe subiectul asta'. Sunt convins ca tu si E-ul aveti pareri rezonabile si pertinente pe alte topice. 'Se stie ca ...' its a logical error called "bandwagon fallacy'. Don't use it.

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Coffee lover
    • Mumuccino Cafe
« Reply #269 on: Monday 23 April 2018, 21:47:32 »
@vlad - passive income are multi fete: Stockuri care platesc dividente, real estate rentals, e-commerce...si mai sunt
Sa te bazezi doar pe job mi se pare foarte riscant ca fiind planul de baza pentru pensie.
Ca si paranteza cu pensia de la stat....are 3 componente: CPP, OAS si GIS
CPP-ul e cel la care cotizam de la "job".
Nenea guvern te încurajează puternic si insistent sa salvezi bani de-a lungul vieții tale muncitorești: RRSP, TFSA, etc. Pe urma zice in felul următor când lovești 65 de ani: noi îți dam doar CPP caci tu ți-ai salvat bani!!! CPP-ul e undeva la 5-600 pe luna...at best!
In schimb dacă ești canadian adevărat care nu a salvat un cent toată viața, beneficiază de toate trei pensii de mai sus...ajunge undeva la 1000 pe luna. MCPMDR...ca sa parafrazez pe james :) )))))))

Mai e un alt aspect....ce am putea noi face dacă guvernul, după o recesiune foarte puternica va zice in felul următor: nu mai avem bani de OAS si GIS????? Înghițim in sec, nu? Zici ca nu se poate întâmpla? Mai gândește....

M
« Last Edit: Monday 23 April 2018, 21:50:28 by Mumus »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #270 on: Monday 23 April 2018, 21:55:28 »
Nenea guvern te încurajează puternic si insistent sa salvezi bani de-a lungul vieții tale muncitorești: RRSP, TFSA, etc. Pe urma zice in felul următor când lovești 65 de ani: noi îți dam doar CPP caci tu ți-ai salvat bani!!! CPP-ul e undeva la 5-600 pe luna...at best!

Stiu, de aia e bine ca proprirea banilor la un procent capabil sa genereze say ... 2000 dollars a month in retirement ar trebui sa fie nu incurajata ci obligatorie. Ca asta e firea omului. O sa zica lumea, pai stai, ca tu esti dreapta si nu-ti place ca guvernul sa te forteze la asa ceva. Ceea ce e corect insa daca nu exista obligatia asta, cum ai remarcat si tu guvernul plateste diferenta pina la 1100 din banii publicului. Si-atunci zic ca mai bine e obligatie sa-ti salvezi bani de pensie din banii tai decat premiu de puturosenie din ban public.

Dar nu s-a inventat inca c***e de politician care sa propuna ceva de gen. Suntem in Canada unde ouale de politician sunt privite la microscopul electronic.

Io-mi fac partea si salvez cat ma lasa, aia 18%. Daca n-o sa traiesc mai mult de 25 de ani la pensie, aia 2000 de dolari ar trebui sa-i am. 2000 si de la femeie, ne-or ajunge de medicamente si catetere.

Mai e un alt aspect....ce am putea noi face dacă guvernul, după o recesiune foarte puternica va zice in felul următor: nu mai avem bani de OAS si GIS????? Înghițim in sec, nu? Zici ca nu se poate întâmpla?

Dupa o recesiune puternica toate investitiile tale vor fi junk anyway.
« Last Edit: Monday 23 April 2018, 21:58:03 by Agno »

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
« Reply #271 on: Monday 23 April 2018, 22:04:54 »
ca o completare , doar ce mi-a spus un contabil ca daca nu ai o suma importanta in reer , nu merita sa bagi bani sau ar trebui sa-l scoti chiar  daca pierzi 33% taxe pt ca daca nu esti sub lima minima 1300 cad daca nu ma insel , ei i-i dau  suma , iar daca tu ai sa zic 1200 de la provincia +federal si 150 de la reer i-ti dau m**e rofl

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Coffee lover
    • Mumuccino Cafe
« Reply #272 on: Monday 23 April 2018, 22:05:34 »

Nu si stocurile pe care le țin pentru dividente. Nu ma interesează prea mult valoarea stocului atâta timp cât pompează cașul lunar. Eu abia aștept sa mai vina o recesiune gen 2008 sa mai cumpăr stocuri din astea la preț super redus...wink wink

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #273 on: Monday 23 April 2018, 22:05:41 »
@vlad - passive income are multi fete: Stockuri care platesc dividente, real estate rentals, e-commerce...si mai sunt
Sa te bazezi doar pe job mi se pare foarte riscant ca fiind planul de baza pentru pensie.
Ca si paranteza cu pensia de la stat....are 3 componente: CPP, OAS si GIS
CPP-ul e cel la care cotizam de la "job".
In schimb dacă ești canadian adevărat care nu a salvat un cent toată viața, beneficiază de toate trei pensii de mai sus...ajunge undeva la 1000 pe luna. MCPMDR...ca sa parafrazez pe james :) )))))))

Mai e un alt aspect....ce am putea noi face dacă guvernul, după o recesiune foarte puternica va zice in felul următor: nu mai avem bani de OAS si GIS????? Înghițim in sec, nu? Zici ca nu se poate întâmpla? Mai gândește....

M
Gotcha, thanks!

"ba priculici ada ma doua beri si zece mici, da reci!"                                                                                                                        
                                                        - unchiu lotzica-

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #274 on: Monday 23 April 2018, 22:10:08 »
ca o completare , doar ce mi-a spus un contabil ca daca nu ai o suma importanta in reer , nu merita sa bagi bani sau ar trebui sa-l scoti chiar  daca pierzi 33% taxe pt ca daca nu esti sub lima minima 1300 cad daca nu ma insel , ei i-i dau  suma , iar daca tu ai sa zic 1200 de la provincia +federal si 150 de la reer i-ti dau m**e rofl

Perfect adevarat. Astia la care lucrez fac match la RRSP asa ca nu trebuie sa bag decat 9% si restul cotizeaza ei. Is free money. Plus ca daca vrei sa mergi Robin Hood la banii guvernului trebuie sa nu ai casa sau acareturi peste o anumita suma (nu foarte mare). Iar eu m-am invatat la loc pe pamant, la plantele mele, vanat de groudhogs si opposumi, liniste si pace. Nu ma vad sa vand tot si sa ma mut in chirie la bloc ca sa ma calific la banii guvernului.

Nu si stocurile pe care le țin pentru dividente. Nu ma interesează prea mult valoarea stocului atâta timp cât pompează cașul lunar.

Ca sa scoti 2000 pe luna (cat e obiectivul meu) la vreme de recesiune si sa nu vinzi nimic mi-ar trebui vreun milion de dolari intr-o estimare foarte imprecisa. Ori la banii astia ii pun direct intr-un annuity si nu mai stau stresat cat mai am de trait, cu penalty-ul de rigoare. N-am calculat inca dar cred ca-mi da mai mult decat din dividente.
« Last Edit: Monday 23 April 2018, 22:15:05 by Agno »

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #275 on: Monday 23 April 2018, 22:12:01 »

You can always go to battle with the short gun.

Fuckin timing, ce ma seaca , sper sa tina macar sideways un an. Totusi economia merge bine, luna asta ii important ca cele mai multe comp au financials.
"ba priculici ada ma doua beri si zece mici, da reci!"                                                                                                                        
                                                        - unchiu lotzica-

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #276 on: Monday 23 April 2018, 22:16:56 »
You can always go to battle with the short gun.

You can go to the whorehouse with a short dick too. You still might get STD. :D

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Coffee lover
    • Mumuccino Cafe
« Reply #277 on: Monday 23 April 2018, 22:18:30 »
Agno...nu îți trebuie 1 mil pentru un return de 2000 pe luna
Puțin peste 300k îți fac asta!

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #278 on: Monday 23 April 2018, 22:20:25 »
io ma simt perfect capabil sa salvez 2000 pe luna si cred ca imi mai ramin si bani de tigari, ca acu fumez putin.
vorba nu stiu cui vorbitor antevorbitor, canadienii adevarati nu salveaza un cent, nu ca n-ar putea salva si ei macar 50 pe luna, da pe de alta parte aia 50 pe luna nu inseamna nimic, si atunci de ce sa se sacrifice sa nu bea si ei un starbacks lunea macar, sa-i vada lumea plimbind un pahar de hirtie verde in mina sa le creasca statutu social.
si cum mai zicea alt antevorbitor, probabil ca anyway toate savingurile si investingurile vor fi junk no matter what, ca asa am io un feeling ca si bursa si bancele si guvernu, rogersu si enbrigiu si bellu si esso etc s-a pus pe jupuit tzopirlanu la singe prin toate mijloacele, azi, nu maine sau in 10 ani, adica a angajat armate de psihologi si behaviorishti sa le zica pina unde poate sa impinga preturile in sus, cit suporta bizonul fara sa le scada vinzarile.

mie mi se pare ca cuvintul de ordine e sa mulgem ultimul cent de la amarashtean.
in conditiile astea numai citiva cu income sanatos si tarie de caracter si mai tare isi permit sa mai salveze ceva.
I am in perfect shape for my weight.

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #279 on: Monday 23 April 2018, 22:21:31 »
Shug, ce spui tu sunt opinii. Ce spun eu sunt fapte. Corelatia dintre IQ si buna-stare e fapt cert, masurat iar pe baza studiillor s-au scris carti.

Tu zici ca daca traiesti intre romani faci ca romanii. Daca ar fi asa, Zimbabwe ar fi o tara super-industrializata ca la cati ani au stat englezii calare pe ei, au invatat limba, au preluat legislatia si sintitutiile britanice, numai libertate le mai lipsea. Si cand au obtinut-o au facut tara aia praf.

@ Agno, faptele despre care vorbesti tu nu reflecta o corelare intre IQ-ul patronilor si veniturile lor, ci «faptele tale» este (sic) doar un grafic care vorbeste despre national AVG IQ , ca medie pe o populatie oarecare  si nu pe un grup de bogatani, si GDP-ul per capita, care iar e o medie pe populatia data si nu pe patroni. Graficul ala ( daca nu-i tras de par de Richard Lynn-ul ala al tau), pur si simplu nu e la subiect. Opinia mea. Din datele furnizate de tine. Sau s-a schimbat subiectul discutiei? Nu tu zisesesi ca : 
Zice Charles Murray (si cifrele ii dau dreptate) ca IQ-ul este cel mai bun predictor al succesului in viata. Undeva la peste 80% corectand pentru toti factorii.  Nu saracia (presupunand ca ai avut un minim de mancare si n-ai baut apa plumbuita) si nici educatia (sau lipsa ei).

Pai, ce faci? Incepi cu IQ-ul individului si reusita aceluia (intelegandu-se din discutie ca succesul se masoara prin statutul de patron) si apoi vorbesti de medii de IQ si GDP pe natiuni?

Tocmai am citit cate ceva ( in diagonala, e drept) despre Lynn asta. Pare un alb rasist. Iar imbecilitatea aia de idee cum ca tarile si indivizii  mai bine alimentati sunt mai inteligenti e un bullshit, cand e lucru stiut (vezi E, Cioran, printre altii, si nu-mi cere opera si pagina, ca nu-s la scoala si mi se falfaie de cea west-cum i-ai zis) ca nu esti creativ dupa ce ragai satul, ci exact suferinta si lipsurile te imping sa cauti solutii. Iar noi aici vorbim de inteligenta, nu despre portofele care s-au nascut deja obeze.  Tintim, cred eu, ca prin discutie sa lamurim ceva buzunare slabanoage de imigranti ajunsi intr-o tara cu osanza la buget, ca sa punem si noi un strat-doua pe buzunarul personal.
 Ca o paranteza, insasi ierarhizarea IQ-ului e un bullshit, pentru ca nu se cade sa compari merele din pom cu stelele de pe cer. Ca sa le poti compara trebuie sa le aduci la acelasi numitor, adica ar trebui sa compari indivizi proveniti din culturi diferite, dar pe care i-ai antrenat in mod sensibil similar si apoi le-ai cerut sa-ti rezolve aceeasi problema (chestie care imi aminteste de bancul ala despre americani si rusi, in cursa spatiala, carora li s-a cerut sa gaseasca un dispozitiv ieftin care sa poata scrie tinut fiind in aer, sub apa, in vid, in pozitie verticala, orizontala sau chiar cu susu-n jos etc. Americanii s-au caznit, cat s-au caznit, au cheltuit milioane de parai si l-au produs. Rusii sovietici, firi mai practice, au luat un creion chimic). Parerea mea e ca IQ-ul nu reflecta in mod necesar si gradul de inteligenta, ci da o imagine asupra nivelului de cunostinte si asupra invatarii unor algoritmi de rezolvare a unor probleme.
In ceea ce priveste GDP-ul, iar e cu cusur. Pai, ce faci, calculezi GDP-ul tuvalezului neindustrializat in dolarii americanului? Sau imi dai exemplu pe Zimbabwe?! Una din putinele tari din lume care calca pe diamante. Si tu zici ca aia e o tara saraca? Pai, te-ai uitat unde ajung diamantele alea? Si cum? Ca declarate ca sa intre in calculul GDP-ului zimbabwean sigur n-au fost.
Tu chiar crezi ca muncitorul blond de la Ikea suedeza e mai destept decat una dintre cunostintele mele care are pielea de culoarea bobului de cafea? Pe motiv ca de vreo cincizeci de ani incoace, suedezul  si genitorii lui au mancat maioneza din borcan in loc sa si-o mai faca in casa, in timp ce  persoana venita din inima Africii abia de cand a ajuns in Canada are apa curenta la discretie? As, de unde.  Suedezul ala stie doar sa asambleze mobila conform schemei date, in timp ce cunostinta mea are un doctorat. E drept ca se prea poate ca la ora actuala suedezul ala sa aiba mai multi bani, dar in mod cert lucrurile se vor schimba intr-un viitor nu prea indepartat.

@Anacordis, esti o draguta. Cred ca nearticularea lui Agno se referea la mine. In orice caz, pe mine m-a apostrofat ca nu-i prezint FACTS, ci doar opinii.

@ Agno dear, macar de-ai aprecia ca-ti prezint opiniile MELE si nu pe-ale altora, fara sa le diger. Ce sa-ti spun ca, dpdv biochimic, Lynn e in eroare? Ca atat proteina, cat si acizii grasi ti-i iei nu neaparat din homari si din somonul norvegian, ci le gasesti si prin verdeturi, mai o fasolica, mai o loboda, mai o urzica, mai un grau incoltit, o nuca, ceva seminte de floarea-soarelui samd. Ca Murray are doar partial dreptate in sensul ca da, un individ inteligent are sanse mai mari sa ajunga mai sus, dar Murray se inseala cand disjunge inteligenta de educatie (adica el se asteapta ca un copil inteligent sa ajunga sa scrie tratate stiintifice, chiar daca n-a vorbit nimeni niciodata cu el?!). Iar educatia depinde de locul unde te afli pe glob, de interesul pe care il au parintii pentru educatia progeniturii si de posibilitatile financiare si intelectuale ale acestora pentru a-i da copilului cele mai bune sanse in viata. Asta, pe d-o parte. Pe de alta parte, poti sa fii inteligent cat cuprinde, sa-l depasesti pe Da Vinci si pe Newton la un loc si sa dai chix, pur si simplu pentru ca te-ai aflat in locul nepotrivit la momentul nepotrivit (vezi exemplul multor intelectuali romani zdrobiti de tavalugul comunist adus de sovietici versus unul ca Werhner von Braun care s-a scutit sau a fost scutit de intalnirea sovietica). Sau , au contraire, poti sa fii so-so, not very bright dar sa ajungi departe. Financiar vorbind.
Nu stiu de ce am senzatia de deja vu cu discutia asta.
Bref, argumentele tale, Agno, bazate pe spusele celor doi citati de tine nu-s la subiect, in totalitate sau partial.

Cat despre discutia initiala, aia care mergea pe principiul de a nu-ti pune toate ouale intr-un cos, ideea e buna, cunoscuta si deja aplicata de multi. Dar, nici vorba de procopseala din asa ceva, ci numai cativa banuti albi pentru zile negre.  Pe mine m-ar interesa nu sa-l ajung pe Trump, dar macar sa ma apropii. Idei, please?