Author Topic: Planuri de viitor (retirement)  (Read 55040 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vlad69

• Hero Member
Re: Planuri de viitor (retirement)
« Reply #20 on: Saturday 31 October 2015, 10:46:09 »
Io ma bucur ca mereti in cele mai exotice parti ale lumii, ca dara ne-om vizita.
Para vad cand m-oi duce la Dorel Milionarul cum s-or aprinde facliile si or buciuma buciumele pe vaile Buchinului de-o zambai pina si fantoma lui tata mosh de bucurie.
(dupa care se vor stinge cu remote-u)

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #21 on: Saturday 31 October 2015, 10:46:49 »
Rulota excelenta pentru dus in Florida, costa 22,500 de dolari. Nu-mi spuneti ca dupa o viata de munca nu-ti poti permite asa ceva.

http://www.kijiji.ca/v-rv-motorhome/ouest-de-lile-qc/2013-v-lite-flagstaff-trailer-34-5-ft/1087774647?null

Vrei sa dormi cateva luni in rulota?

Offline Enya

• Jr. Member
  • **
« Reply #22 on: Saturday 31 October 2015, 10:52:51 »
Rulota excelenta pentru dus in Florida, costa 22,500 de dolari. Nu-mi spuneti ca dupa o viata de munca nu-ti poti permite asa ceva.
Acolo iti vin in vizita si copiii, nepotii, prietenii samd. Eu una n-as putea considera-o o locuinta.

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #23 on: Saturday 31 October 2015, 10:55:26 »
Acolo iti vin in vizita si copiii, nepotii, prietenii samd. Eu una n-as putea considera-o o locuinta.

Care? Aia din Romania sau aia din Canada?  Tu de cate ori ai ajuns in florida in ultimii 10 ani ? cam de atatea ori o sa ajunga si ei.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #24 on: Saturday 31 October 2015, 10:55:52 »
Vrei sa dormi cateva luni in rulota?

Da, ce are? Visul meu e ca la pensie sa vizitez fiecare oras important in USA si Canada cu o rulota d-asta. Mie-mi pare o aventura extraordinara. Si imi iau si bicicleta cu mine, sa vad tot ce se poate vedea.
Nu imbatranesc, imi creste valoarea.

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #25 on: Saturday 31 October 2015, 10:57:18 »
...ca sa nu zic planuri de pensionare.  Stiu ca majoritatea suntem cam de aceeasi generatie (mid-late 40's) si vrem nu vrem, se apropie.

Babalacilor , vi se apropie orizontul , vedeti linia de sosire deja!

[Ce aveti de gand sa faceti? Ramaneti aici, va intoarceti in Romania sau prin alte parti de lume? V-ati facut calculul?
Eu unul habar n-am ce suma voi lua, dar stiu ca nu stau aici. Cel putin nu tot anul. Am dreptul sa ma pensionez la 60 de ani si cred ca ma intorc in Ro. Voi?

Ma , cand eram in Romania,prima data am inceput sa adunam fiervechi si sticle goale ,ca elevi, pentru fratele popor sovietic care ne-a adus salvarea.Mai buine ii ducea pe ei cu salvarea.La scurt timp , ne ducea cu scoala la cules de musetel pentru copilul Korean,vezi razboiul din Korea.A trecut si asta,eram deja adult cand faceam o zi pe luna voluntar la locul de munca, pentru intrajutorarea poporului prieten vietnamez.Pana trec la altele sa va spun una cu proprul vietnamez in vremea razboiului.O cunostinta a fost trimisa in vietnam,lucra in domeniul petrolului , sa faca niste cercetari.Cum duceau vietnamezii razboiul?

Femeile descarcau tracuri de marfa ,chiar si cu butoaie , iar barbatii aveau sedinta de partid, in vreme ce noi munceam o sambata pe luna pentru ei.
 Am plecat din Romania si ati ramas voi sa profitati de beneficiile intrajutorarilor fratesti si constructia comunismului,dar putin vati prins ca mai tarziu, acea munca voluntara devenise un capriciu al birocratiei care profita de voi in numele comunismului.
 Birocratia aia sa abisnuit asa de mult cu furtul de la stat , incat au transmis acest bagaj de cunostinte insusit de atunci si noii generatii.
 vrei sa te intorci in Romania?

Retine un lucru:

In lumea corupta care nu a avut un sistem al propietatii de stat , dai mita sa obti ce nu-i al tau. In Romania dai mita sa obti ce-i al tau.
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #26 on: Saturday 31 October 2015, 10:59:28 »
Da, ce are? Visul meu e ca la pensie sa vizitez fiecare oras important in USA si Canada cu o rulota d-asta. Mie-mi pare o aventura extraordinara. Si imi iau si bicicleta cu mine, sa vad tot ce se poate vedea.
altul cu vise erotice !

Ma, daca la tine in Canada ai asfalt si blocuri de locuinte moderne, de ce nu cauti sa-ti petreci vremea in locuri salbatice,poate te mai cureti de cancerul din mancarea americana ?

I Translate it

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #27 on: Saturday 31 October 2015, 11:00:21 »

Nu poti trage rulota la marginea drumului si dormi unde vrei . Doar in locuri amenajate.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #28 on: Saturday 31 October 2015, 11:03:48 »
eu nu merg in Romania decat daca nu mai am bani si saracesc de tot. Asta-i tara mea, aici.  daca o sa pot, stau in lumea larga, adica pe continentul asta si cand pot, daca sunt bani, mai care-o croaziera, un road trip, o vacanta, etc. om vedea :) no day is promised, si cred ca mai important decat sa planifici pensia ii sa inveti sa traiesti in momentul de fatza; conceptul asta de living in the moment nu e usor de stapanit, trebuie exersat plenar :)
You can’t pour from an empty cup.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #29 on: Saturday 31 October 2015, 11:04:10 »
altul cu vise erotice !

Ma, daca la tine in Canada ai asfalt si blocuri de locuinte moderne, de ce nu cauti sa-ti petreci vremea in locuri salbatice,poate te mai cureti de cancerul din mancarea americana ?

tornado, dar de unde ai tras concluzia ca nu caut astfel de locuri? Ia mai bine uita-te ce am scris mai sus. Ce poti face cu o bicicleta pe trailuri unde nu intri cu o masina? In curand am sa pun poze de la Cape Cod unde am fost anul asta, sa vezi locuri frumoase si salbatice.

Offline Enya

• Jr. Member
  • **
« Reply #30 on: Saturday 31 October 2015, 11:04:44 »
Care? Aia din Romania sau aia din Canada?  Tu de cate ori ai ajuns in florida in ultimii 10 ani ? cam de atatea ori o sa ajunga si ei.
Daca m-as stabili pe undeva prin Europa poate, intr-o casuta la marginea apei, cu 8 luni de vara pe an (a nu se-ntelege vara canadiana), eu cred ca nici nu le-ar mai veni sa plece de-acolo. Si nici mie  :grin:

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #31 on: Saturday 31 October 2015, 11:05:59 »
ce loc extraordinar ii ala Christian, si nantucket
You can’t pour from an empty cup.

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #32 on: Saturday 31 October 2015, 11:06:04 »
Christiene, vezi ca Santiago , nu tornado !

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #33 on: Saturday 31 October 2015, 11:07:03 »
De ce o caracteristica constanta in planurile de retirement e izolarea de ceilalti ???

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #34 on: Saturday 31 October 2015, 11:08:54 »
tornado, dar de unde ai tras concluzia ca nu caut astfel de locuri? Ia mai bine uita-te ce am scris mai sus. Ce poti face cu o bicicleta pe trailuri unde nu intri cu o masina? In curand am sa pun poze de la Cape Cod unde am fost anul asta, sa vezi locuri frumoase si salbatice.

Ce faci, ti-a ramas tornado la inima dupa ultima intalnire ? :) ))

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #35 on: Saturday 31 October 2015, 11:11:54 »
ce loc extraordinar ii ala Christian, si nantucket

N-am ajuns acolo... dar am fost in Marthas Vineyard. E adevarat gabitzo... ce piste ciclabile am facut la Provincetown... in viata mea, si am mii de kilometri de velo, n-am vazut asa ceva de frumos. De sunt sanatos, ma duc la anul tot acolo negresit.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #36 on: Saturday 31 October 2015, 11:30:25 »
am o matusa in queens, s-a pensionat acu vreo 3-4 ani, tocma imi zicea saptamina trecuta la telefon ca daca imi pun in cap sa fac ceva, atunci sa fac ceva-ul ala pina la pensie.
da ce stie ea, muiara proasta.
I am in perfect shape for my weight.

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #37 on: Saturday 31 October 2015, 11:31:43 »
am o matusa in queens, s-a pensionat acu vreo 3-4 ani, tocma imi zicea saptamina trecuta la telefon ca daca imi pun in cap sa fac ceva, atunci sa fac ceva-ul ala pina la pensie.
da ce stie ea, muiara proasta.

Ce om rau, Corolla. :pray:

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #38 on: Saturday 31 October 2015, 11:39:28 »
sorry man, s-a stabilit deja pe alt topic ca tu esti ala raul, deci nu incerca sa pasezi pisica, ok?
I am in perfect shape for my weight.

Offline vocemifazdelirar

• Full Member
  • çok güzel
« Reply #39 on: Saturday 31 October 2015, 13:39:07 »
intrebarea corecta e how t.f. do you get your amarata de pensie in bank account, sint taxe de platit, etc. daca sint in Delta, in Pampas, etc.  si nu mi-a intrat pensia, ma reped pin' la Montreal la banca sa vad care-i treaba?