Author Topic: Nico nu mai este  (Read 10965 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nasti

• Hero Member
Re: Nico nu mai este
« Reply #40 on: Tuesday 13 March 2018, 15:50:30 »
Trist moment! Nici nu mai am cuvinte... Imi pare atat de rau... Nico, ce personaj fascinant, un om frumos si la propriu si la figurat, si-a pus camasa alba si s-a dus sa il tina pe Dumnezeu de vorba. RIP, Nico!
Hey you,
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall...

Offline parasuco

• Hero Member
« Reply #41 on: Tuesday 13 March 2018, 16:10:10 »
Nico desi vorbea mult si pomenea pe fiica lui, Bianca, nu stiu cita sansa a avut sa ii zica asta, dar asa dificil cum a fost cu parinti divortati, noi ne-am dat seama cit de mindru e ...hmm era de ea. :(

Cred ca multi se regasesc in situatia asta, cu o generatie urmatoare extraordinara, pe picioarele lor proprii mai mult decit le dam noi credit.

Nici noi intre noi nu sintem prea buni sa exprimam aprecierea cuiva, cit sintem in viata... Deh, am fost crescuti unii cu o palma dupa ceafa cind faceam ceva bine.. :)

Sa ne imaginam acum ca ea tre sa se ocupe de tot bordelul care urmeaza. O ajuta mama ei dar nu stiu la virsta ei citi copiii trebuie sa isi duca tatal pe ultimul drum, sa auda la politie cum a fost gasit, sa caute firimiturile de piine sa regaseasca viata lui financiara, fiscala, poate sa gaseasca si prezenta lui pe Q.ro...Sa traiasca cu asta in suflet tot restul vietii.

Mama lui cred ca era ingrijorata de el ca de cite ori eram impreuna sa nimerea sa il sune sa aibe vesti de la el. Sper ca Bianca sa nu se invinovateasca pentru ca nu "tzinea asa aproape" si nu il suna tot timpul.. Este o fata tare independenta si autonoma. A luat viata de piept, tot ca Nico, s-a dus unde a batut vintul, a trait o viata intreaga pina acum , deja.

Acu daca ma gindesc poate daca ar fi fost asa mamos fata nu ar fi iesit asa ...

Poate multi nu stiu dar Nico a fost un administrator de baze de date Oracle trecut prin batalii,  care a lucrat pentru mari companii. Parea ca o lalaie dar creca asa era felul lui sa diminueze stresul. Un google cu numele lui arata cite certificatii avea , mai nou lucra pentru un minister federal, avusese nevoie de referinte de security...Numai prost nu era.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #42 on: Tuesday 13 March 2018, 16:58:45 »
pacat de Nico fiindca nu mai e printre noi, lucrarea cu el e alta si e plecat inaintea noastra spre the  next chapter from our journey.
Dumnezeu sa-i ajute familia cu ganduri bune si sa-i fie memoria vie.
Cand aveti timp cititi psalm 23 - the valley of the shadow of death cati mai multi din prietenii lui cu glas tare si cei care nu l-au cunoscut personal. Ii va face bine sa urce mai repede, o sa-l ajute mult in urmatoarele saptamani.
Curios ca brusc au aparut atatia useri vechi pe care nu I-am mai vazut demult. Adica demult. WTF is this, man ?
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Alexis

• Full Member
« Reply #43 on: Wednesday 14 March 2018, 01:17:38 »
Nu pot sa cred! Dumnezeu sa-i odihneasca in pace sufletul lui bun! Fratilor cred ca ar trebui sa reluam vechile obiceiuri de a ne intilnii macar odata pe an la darea de seama ca uite asa ne ducem p...de suflet si nu spunem suficient de mult cat apreciem pe cei ce au intrat in viata noastra!
« Last Edit: Wednesday 14 March 2018, 01:54:26 by Alexis »
I'm happy about the things I've done. Not always happy about the results, but happy about the decisions, because I made them myself. And I think that's an important way to go through life.

Kevin Costner

Offline parasuco

• Hero Member
« Reply #44 on: Wednesday 14 March 2018, 12:05:58 »
Curios ca brusc au aparut atatia useri vechi pe care nu I-am mai vazut demult. Adica demult. WTF is this, man ?
Nu stiu de altii Fendere, dar io am zis din start ce m-a readus...
O sansa ca aveam inca acces la emailul cu care ma inscrisesem, as fi urit sa trebuiasca sa imi fac un cont nou.
De cind s-a facut forumul asta, apoi Taclaua, utilisatorii au venit , au plecat, au revenit..Nu am judecat niciodata de ce a venit cineva sau s-a retras...Stii si tu cum era (este?), citeodata nu era usor. Oamenii citeodata au trecut la alte lucruri. Altii au gasit timp si energie si au ramas. Nico cred ca a gasit un fel de a elimina stressul..

Poate si ca cei care sint si au ramas sint produsul Darwinian al unei selectii naturale...Habar n'am.

Ramine ca un In-memoriam ramine pertinent, stiu ca Nico (ca si Maestro) era un  obisnuit, si cum zic cei ce l'au cunoscut, fara sa fie perfect, era Unul.

Offline ru

• Hero Member
« Reply #45 on: Wednesday 14 March 2018, 12:56:56 »
Curios ca brusc au aparut atatia useri vechi pe care nu I-am mai vazut demult. Adica demult.

mi se pare normal. cei care l-au cunoscut in viata reala au venit aici ca sa spune drum bun. aici, de unde ne-am portint. intre timp am ajuns pe alte meleaguri, dar nu ne-am uitat forumul.
c'est corect

Offline monise

• Jr. Member
  • **
« Reply #46 on: Wednesday 14 March 2018, 15:27:29 »
RIP Nico, plecat mult prea devreme la 50 de ani. Cum e posibil ? Mare pacat.
softly....

I Translate it

Offline MontrealGuy

• Sr. Member
« Reply #47 on: Wednesday 14 March 2018, 23:02:00 »
RIP Nico

Cuvintele mi-au inghetat de durere. Am avut privilegiul sa te cunosc cu multi ani in urma aici pe forum
si tot aici iti scriu ultimul mesaj. Am avut sansa sa stau de povesti cu tine in ultimele luni, sa depanam amintiri despre quebec.ro sau sa imi povestesti despre fiica ta. M-am bucurat cand te-ai mutat aici langa mine ca sa iesim la o bere seara in ByWard market.

Am fost plecat o saptamana in vacanta si la intoarcere am primit vestea dureroasa.
RIP prietene

Esti intr-o lume mai buna acum. 

Offline sinaloa

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #48 on: Thursday 15 March 2018, 08:36:00 »
RIP Nico.

In urma cu ~15 ani, cand abia aparuse quebec.ro si eu eram de cateva saptamani in Canada Nico anuntase ca firma la care lucra cauta oameni (aveau catava joburi disponibile).
I-am trimis CV-ul dar pana la urma nu a iesit nimic, nu am obtinut jobul.
Probabil ca puteam sa-l intalnesc la iesirile forumistilor din acea vreme dar am ales sa nu merg nici la Stanza, nici in Angrignon, nici la meciurile lui Bute etc.
Am ratat ocazia sa cunosc un om bun si sa-i multumesc.
Acum e prea tarziu.

Offline Acidutzu

• Full Member
« Reply #49 on: Thursday 15 March 2018, 10:18:26 »
Am aflat de moartea lui Nico din postarea lui Parasuco, pusa cu 2 ore inainte de a intra eu pe forum. NU stiu insa ce m-a facut sa revin aici in ziua aia !! Si sa dau de stirea asta care m-a luat prin suprindere si la care nu am putut reactiona decât acum.
Dumnezeul sa-i odihneasca sufletul, caci a fost o persoana care avea o inima mare ... si o gura pe masura. Da', ii placea sa vorbeasca tare, da' a fost o persoana cu care puteai discuta  despre orice si care nu avea numai 10 cuvinte de spus la subiect. Nu am mai tinut legatura cu el din pacate, dar vestea mortii lui mi-a adus lacrimi in ochi. Asta e o invatatura - inca una printe atâtea altele patite - ca nimic nu e etern si ca trebuie sa ne bucuram de viata ca si cum fiecare zi e ultima zi. 
Ramas bun prietene !
Sa stii sa pui intrebari, este o arta. Sa stii sa faci fata raspunsurilor primite, te defineste!

Offline GRGA PlTlÇ

• Full Member
  • n-am plecat deci nu ma-ntorc
« Reply #50 on: Thursday 15 March 2018, 12:37:17 »
Haideti sa o ajutam pe Bianca !
Am trimis interac pe adresa: bianca.boiasu2@gmail.com
Daca vreti sa-i trimiteti cec, adresa este:
Bianca Boiasu
1850 senkus apt. 202
Lasalle, h8n3a6,Qc

In cazuri de astea e preferat sa dai, nu sa primesti!
Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #51 on: Thursday 15 March 2018, 13:37:25 »
merci grga
spune-i  fetei sa tina aproape de noi, suntem oameni cu inima mare pe forum, ca si taticul ei
si parintii mei vegheaza de sus de cand eram in my 20's
probabil scuipa-n stele la ce draq de adult am iesit

Big-big hug from Ani

Offline GRGA PlTlÇ

• Full Member
  • n-am plecat deci nu ma-ntorc
« Reply #52 on: Thursday 15 March 2018, 13:45:05 »
merci grga
spune-i  fetei sa tina aproape de noi, suntem oameni cu inima mare pe forum, ca si taticul ei
si parintii mei vegheaza de sus de cand eram in my 20's
probabil scuipa-n stele la ce draq de adult am iesit

Big-big hug from Ani
A fost foarte impresionata cand i-am spus ca vrem sa o ajutam! Va multumeste din suflet!Cand are cenusa o sa faca o ceremony!

« Last Edit: Thursday 15 March 2018, 13:51:34 by GRGA PlTlÇ »
Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship!

Offline electra

• Sr. Member
  • iSomething rulz!
« Reply #53 on: Thursday 15 March 2018, 19:24:50 »
foarte trist. Dumnezeu sa'l odihneasca in pace.
« Le profit de l’un est le dommage de l’autre. » Montaigne

Offline ultimul

• Full Member
« Reply #54 on: Thursday 15 March 2018, 19:59:13 »
RIP Nico

trist ..... tragic de trist
Ce caut eu in viata mea?

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #55 on: Friday 16 March 2018, 06:42:26 »
Nico a fost mereu un visator si in ultimii ani devenise pasionat de navigatie, chiar mi-a inoculat si mie microbul si am facut impreuna un curs de veliere. La varsta la care majoritatea se gandeste la case si umflat matzul el isi dorea o barca, ar fi vrut sa luam una impreuna si tot discutam ce si cum

visul lui de pensie (+castigat la loterie) era un catamaran Lagoon 380...

si ce mod mai bun sa-ti amintesti de un om decat prin visurile pe care le-ati impartasit impreuna?

"Aquilla non capit muscas"

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #56 on: Friday 16 March 2018, 06:52:36 »
Frumos! o fi pe ceva voaliere acum. Poate are si vreo tableta-laptop cu el si trage cu ochiul si aici.

;)

Asta era emoticonul lui favorit.

Da, mai, Nic ;)

Mai puneti poze cu el si amintiri, sa ii fie de bucurie.
Bucurati-va!

Offline adican

• Sr. Member
« Reply #57 on: Friday 16 March 2018, 10:36:34 »
Dumnezeu sa-l odihneasca.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #58 on: Friday 16 March 2018, 14:27:29 »
'pana la alea din coada'= expresie 100% nico_montrealiana

:)
Bucurati-va!

Offline parasuco

• Hero Member
« Reply #59 on: Friday 16 March 2018, 14:31:47 »
Tot la expresii, cind mincam ciorba de burta, insista sa zicem "ardei rapid" la ardeiasi...

Asa intr-o doara, ma gindeam sa fac un montaj de poze, care mai aveti (Rufus, Mguy) sa i-l dam lui Bianca