Author Topic: M am saturat de prosti, vreau sa mi sterg contul, Admine ce facem?  (Read 2858 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline crenguta

• Full Member
Re: M am saturat de prosti, vreau sa mi sterg contul, Admine ce facem?
« Reply #60 on: Thursday 13 February 2020, 15:51:14 »
Nu se poate lega imprimznta la portul usn din router? INTREB SI EU Ca am observat portul ala si ma intrebam la ce foloseste.
Alta intrebare, pe care am mai pus- o , modemul are doua porturi lzn galbene. Ce face al doilea?
Ma gandesc ca daca vreau sa fac verificarea sugerata de corola, sa traiesti, trebuie sa scot routerul si sa bag laptopul acolo. Atunci o sa am internet numa pe laptop si nu am facut mare lucru.
Pot sa bag laptop pe al doilea port vlan din modem?
Sa ne iubim.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #61 on: Thursday 13 February 2020, 16:13:23 »
Daca ma agit oleaca gasesc cablul de la imprimanta care merge in laptop, dar chestia e ca daca zice "wireless" pai dreq, sa fie wireless!

Nu ma mai complic sa pun nic in modemu asta, desi are inca 4 porturi libere si unu de usb...

Cred ca mai nervoasa sunt ca mi-o jupuit  serialu ala, a dreq indivizi, daca ar avea nevoie macar. dar numa asa, sa faca rau...

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #62 on: Thursday 13 February 2020, 16:17:48 »
Am luat si eu o imprimanta cannon wireless si tot asa a pierdut conexiunea la range extender, si m-am chinuit in o zi 10 minute cu appul de pe iphone sa o reconfigurez si eram presat de timp sa printez un contract de inchiriere si am zis lasa in p***a masii tehnologia si am legat imprimanda veche cu cablu usb Hewlett packard si am printat in no time... noroc ca mai aveam cerneala in imprimanta veche.
Pusheen the cat

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #63 on: Thursday 13 February 2020, 18:11:42 »
... cica vine unu azi de la 6 la 8...

nu-l lasa sa plece pina nu verifici ca numerele alea negative au ajuns la zero sau aproape
I am in perfect shape for my weight.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #64 on: Thursday 13 February 2020, 20:04:28 »
Tu, ce rahati de oameni, cu tot cu numerele mele negative, s-o legat si el la saitu ala, cica nu, ca uite ca pe deviceul lui e 660Mbps, e laptopu meu vechi (cand l-am luat? acu 3 sau 4 ani, Dell-ul recomandat de tine), dar pe iPad era la fel 9.0Mbps, pe iPadu fie-mi, televizoarele mergeau cu sughituri.. o resetat eero (btw, cica aveam in casa 6 beacons in documentele lor, numa unu am), o facut teste peste teste, cica iphonu e vechi, ipadu e vechi, laptopu e vechi, cine dreq mai foloseste roku, sa trec pe ignite.. pai acu 2 zile mergeau asa vechi... o iesit afara nervos, am crezut ca o plecat dar s-o intors! nush ce o facut ca toate divece-urile or prins viteza, cam la 430Mbps, numa laptopu o ramas la 9.1Mbps... so acu zice ca o fi internet cardu bushit la el, desi nu cred, poate windowsul tot e bushit ca tot laptopu e incet...

Deci trebe disc de windows, nu?

PS> dar o facut iar alta conectie sa mearga imprimanta si merge!!!!!

dar tot nu inteleg de ce a cazut viteza pana 9...

« Last Edit: Thursday 13 February 2020, 20:33:36 by janine »

Offline janine

• Hero Member
« Reply #65 on: Thursday 13 February 2020, 20:35:15 »
nu-l lasa sa plece pina nu verifici ca numerele alea negative au ajuns la zero sau aproape

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #66 on: Thursday 13 February 2020, 21:14:45 »
Uite cum se transforma un topic inutil in unul util.
Ce patanii am avut cu netul.
Am avut modem hitron cu zyxtel, 120/50 si parca mergea mai bine. Mi au schimbat modemul cu un tehnicolor pt 400/120, la aceeasi bani si mergea mai prost. Probabil sperau ca atunci cand se termina rabais urile ma incaleca. Dupa nspe telefoane, mi am cumparat un router mai ieftin , ac2600 si merge mai bine. Nu mi se pare normal sa-mi cumpar eu router ca nu asa a fost oferta. Acum ei te sfatuiesc sa treci la Helix unde echipamentul se cumpara.

Eero alea sunt tehnologie mesh, ceva care a venit dupa wifi extender, bune in principiu, dar fara un router bun iti taie imediat , internetul. Asa facea si la mine , am extender dual band.
Cred totusi ca videotronii fac o gestionare de trafic si taie din banda la anumite ore, inca sap dupa o solutie ieftina de monitorizare.
Nu fac management de trafic decât la upload dacă sari calul...

I Translate it

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #67 on: Thursday 13 February 2020, 21:47:50 »

dar tot nu inteleg de ce a cazut viteza pana 9...

Daca ai 430 pe un device aia e viteza.
Ca lactopu abia respira e vina lactopului.
Si probabil nici macar vina lui ci a vreunui update de windows. Fa rost de un cablu de retea si infige l direct in modemul lui rogers, are 4 porturi libere in spate, pe care scrie lan.
Daca wired ai viteza buna atunci e cardul wifi busit, (pesupun ca driverele sint ok in windows)

Offline janine

• Hero Member
« Reply #68 on: Thursday 13 February 2020, 22:29:41 »
am facut asa cum ai spus, si wired tot 9.1Mbps imi da.
inseamna ca nu e cardul de wifi bushit?

ce fac acu?

pliz!

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #69 on: Thursday 13 February 2020, 22:54:05 »
zi-le pa si sa vezi cum iti mai dau rabais. nasol e ca e nevoie de internet cand lucrezi de acasa.
la mine asta e internetul de 400 cu 120 pe laptop.

Sa ne iubim.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #70 on: Friday 14 February 2020, 00:20:02 »
Ia pe ipad, la laptop nu are sesn, ceva e nu ok la el... dar am sa folosesc desktop ul, sa vad cum 3...

Astept corolla sa vad ce zice, ca sa ma duc la el sa i” repare nu pot ca in weekend zice ca bea. Desi tatal meu era si mai destept ba5.
« Last Edit: Friday 14 February 2020, 00:22:47 by janine »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #71 on: Friday 14 February 2020, 06:40:43 »
Daca ipadul are viteza aia, inseamna ca rogersu acuma e ok.
E ceva wrong cu lactopul, poate nu neaparat hardware, si windowsu e posibil sa se fi dus in p***a ma sii, poate fi virusat, cine stie. Primul pas e sa salvezi tot ce iti trebuie, documente, poze, etc pe un harddisc extern si apoi se poate incerca o reinstalare fresh de windows care de obicei face minuni.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #72 on: Friday 14 February 2020, 09:06:51 »
si de pe ce  instalez windows? cum fac disk now? imi mai cere se cere serial windows 10? ca nush unde e la laptopu asta...

Offline Dorel

• Hero Member
Pusheen the cat

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #74 on: Friday 14 February 2020, 10:19:01 »
Daca windowsul e legal, poti sa l instalezi de la ei de pe site. Am facut asta pe un ideapad hp, mai greu a fost sa l duc in modul necesar reinstalarii.
Sa ne iubim.

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #75 on: Friday 14 February 2020, 11:32:34 »
Cred ca mai nervoasa sunt ca mi-o jupuit  serialu ala, a dreq indivizi, daca ar avea nevoie macar. dar numa asa, sa faca rau...

Adica S/N ala se poate folosi pe mai multe calc? Ma bag sub birou sa gasesc S/N de la munca :D
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Massther Clinic - Massage therapy

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #76 on: Friday 14 February 2020, 12:11:47 »
Unde e expertii d'antan?
Vaz ca pe unele routere scrie MU-MIMO, ca ala de l-am luat de la costco recent. Exista unele pe care scrie 3x3mu-mimo sau 4x4mu-mimo, cu o tufa de antene.
Care o fi mai bun?
Situatia de scenariu ar fi de 20 deviceuri intelijente   care includ tv smart, prize si intrerupatoare inteligente, camere hd, voip  etc
Sa ne iubim.

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #77 on: Friday 14 February 2020, 12:44:29 »

Adica S/N ala se poate folosi pe mai multe calc? Ma bag sub birou sa gasesc S/N de la munca :D

nu merge pe ma imulte totusi poti folosi niste programe pentru a recupera un sn dintr-un windows  ,office samd deja instalat

https://www.makeuseof.com/tag/3-ways-recover-serial-numbers-windows/

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #78 on: Friday 14 February 2020, 12:54:55 »
Odata ce windowsul 10 a fost instalat pe un computer, poate fi reinstalat de nenumarate ori fara nevoia de a completa serial no., Atita vreme cit e aceeasi ver, pro la pro si home la home, serial no placii de baza e introdus in baza de date microsoft la prima instalare.
Cind instalarea ajunge sa ceara product key, alegi I don't have a product key si apoi versiunea corecta de windows, home sau pro. Cum ziceam, daca win 10 a mai fost instalat anterior pe masina respectiva, la sfirsitul instalarii se va autentifica singurel.

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #79 on: Friday 14 February 2020, 16:25:41 »
S'atuncea de se sa ii ia femeii stickerele cu S/N? :(
Some days you're the bug and some days you're the windshield