Author Topic: Legumele  (Read 19057 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Legumele
« Reply #400 on: Sunday 10 June 2018, 13:42:14 »
Nu te rade, e treaba serioasa.

Masa din seara asta- un fel al meu favorit: cartofi noi in prealabil fierți, rondele alternate cu brânză, deasupra cașcaval ras și udate de ou bătut bine, ulei floarea soarelui virgin, presărat deasupra înainte de ou busuioc uscat mărunțit.
Totul la cuptor.
A ieșit afanata și fina.
« Last Edit: Sunday 10 June 2018, 14:04:36 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #401 on: Sunday 10 June 2018, 14:14:55 »
Mmm, Marioara, cartofi gratinati ii numea mama, ce bine arata si cat de buni stiu ca sunt

Cu astia ramai nemaritata, iti spun eu, ca nu vrei sa ii imparti.  :grin:

Cateodata era sadica si ii fierbea in lapte, dracul gol, ca ne bateam pe linguroi eu cu frate-meu, pe care nu-l mai consideram ruda si-l anihilam din priviriEra lupta pe viata, pe moarte era la desert, acolo stresul urca de un cot cel putin.  :no:

Sa puneti poze si cu desert va rog, macar sa salivez la imagini.
Ma duc la soare sa ma prajesc.
« Last Edit: Sunday 10 June 2018, 14:30:01 by anacordis »

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #402 on: Sunday 10 June 2018, 15:13:24 »
Așa, așa, gratinați.
Negrațiați.
Bucurati-va!

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #403 on: Sunday 10 June 2018, 18:34:38 »
deci am recoltat cam un sfert din menta mentoasa din gradina, am verificat basementu daca mai am alcool romanesc, mai am, deci sint ok pe monent
I am in perfect shape for my weight.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #404 on: Monday 11 June 2018, 11:37:34 »
Sâmburele de avocado- decojit, ras, uscat. Pt diverse salate etc in cantitate mică.

Coaja 🍍: o fac un fel de beutura fermentata.

https://www.google.ro/amp/s/dozadesanatate.ro/bauturi-delicioase-si-sanatoase-din-coaja-de-ananas/amp/
Bucurati-va!

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #405 on: Wednesday 13 June 2018, 22:20:21 »
Marioara, n-am facut click pe link, tepache, right? Am facut o singura data, am cumparat special ananas organic, altfel e inutil. Nu a iesit fantastic.

Cum n-a avut nimeni curiozitatea sa faca click pe link-ul meu, uite ca va pun produsul final, kimchi autentic. Aproape ca am urmat reteta :))

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #406 on: Wednesday 13 June 2018, 23:33:16 »
Sa nu mai aud de mancaruri orientale ca pocnesc ca o pinata. Am fost azi la un pho establishment recent deschis si am cerut o portie medie. Ne-a adus un lighean. M-am intrebat daca portia mare are rotzi proprii, ca un singur om probabil nu poate s-o ridice de jos. In jurul meu, asiatici pirpirii bagau in ei ca spartii. Astia cred ca manaca odata la saptamana, pacatele mele. Nimeni din comesenii mei n-a reusit sa dovedeasca o portie medie. :/

I Translate it

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #407 on: Thursday 14 June 2018, 14:17:12 »
Q, nu am știut că se numește tepache, de fapt în linklin ii dau numele.
Eu am mai făcut din capul meu mai demult un macerat la rece din coaja 🍍. Si nu mi-a displăcut
Acum am zis sa caut ceva rețete.
Am pus 250g zahar brun la o coaja de ananas nu prea mare, in schimb cantitățile de apă le-am respectat
A ieșit bun! Are un iz de coaja mai ciudat, dar gustul nu e rău deloc și nu e dulce, a fost fermentat f bine zaharul.
Am mai luat 2 🍍 mai mari, nu sunt bio, le spăl bine coaja, mai fac

Bucurati-va!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #408 on: Friday 15 June 2018, 22:51:30 »
Neata Marioara

Tocmai ma uitam la topic si mi-ati dat o idee buna tu si qwerty cu un ananas care s-a cam copt

Ce mai ai in plan weekendul asta?

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #409 on: Friday 15 June 2018, 23:45:42 »
E cam cald și gătesc sumar.
Mă pregătesc să curăț cei 2 🍍 dolofani și să pun coaja la fermentat.
Eu am continuat și cu borșul, așa că am la băutură gârlă.

In rest, umblu după paseri  :)
Sa ii iau lu Piița un tovarăș de viață
E așa frumoasă, e regală, cum ziceai.

Și iau și 2 zebruțe.

Ieri i-am luat pe Pi&Po, 2 peruși adulți.

Ori la bal, ori la spital!
Bucurati-va!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #410 on: Saturday 16 June 2018, 03:11:55 »
Eu am trecut de la facut mancare de gurmand la facut mancare industrial, pentru pluton. Te sperii frate cat poate sa bage in ei doi baieti in crestere .. te uiti la ei si incerci sa-ti imaginezi unde naiba se duce atita mancare, zici ca au stomacurile de la gat pina la shale ... bine, si alearga toata ziua da' totusi ...

Asa ca weekendul asta sunt ardei umpluti ... 2 oale mari odata ... cam 30 de ardei extra largi, 4 kile de carne si-o punga de orez. Cred ca le ajunge 2 zile, maxim.

Singura chestie care ma consoleaza e ca mananca absolut orice, n-am auzit niciodata nazuri.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #411 on: Saturday 16 June 2018, 03:38:59 »
Wow!
Bravo la toată lumea.
Va mănâncă și urechile in ritmul asta.
Slava Domnului că nu fac nazuri.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #412 on: Saturday 16 June 2018, 11:53:54 »
Q, văd că rețeta de tepache- zisa și 🍺 de ananas se face cu tot 🍍
Eu am mâncat miezul zemos și răcoritor, am pus la fermentat cu zahar brun și apă coaja și inima aceea lemnoasa taiate mărunt. Și nu am lăsat să se alcoolizeze.

După 2 zile ținută la rece s-a făcut mi unat de buna.
Sa vedem rândul 2 cum se prezintă. 2 🍍 + 500 Gr zahar brun + apa vreo 2l1/2. Se mai adaugă apă după filtrare.
Bucurati-va!

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #413 on: Saturday 16 June 2018, 12:45:37 »
Marioara, oare eu sint singura care nu vad decit niste hieroglife in locul anumitor cuvinte? Oare cuvintul ananas e problema?

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #414 on: Saturday 16 June 2018, 12:47:24 »
Tepache e ferment cu sare. E interesant, se bea in india, in canicula, e racoritoare. Doar ca mie nu mi-a placut gustul de chimicala din coaja ananasului, chiar organic. Pina nu ajung sa-mi culeg ananasul din copac nu am ce face, ma multumesc cu partea din interior.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #415 on: Saturday 16 June 2018, 14:07:55 »
A, eu vad imagine de ananas, bere etc
Deci la alții nu se vede, no, scriem atunci.

Și mie mi s-a părut la început gustul ciudat, a stat 2 zile la rece și acum e minunat. A dispărut acel ciudat.
Bucurati-va!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #416 on: Tuesday 19 June 2018, 16:53:43 »
Astazi, am prins juma de zi pt cumparat bunatati in vrac (am si 2 rubbish dar nu m-am putut abtine: niste banane din glucoza si alte ingrediente mai toxice decat acetona din tigari cred, dar vreau sa le asez pe deasupra la un tort, ca e galben-verde tematic, apoi un fel de gummy bears cu gust, infatisare si miros de ..coca-cola, numai traznai gasesc cateodata) 
Apoi niste spanac si conopida in foi, le-am facut in weekend, super rapide, foile is cumparate gata in patratele.
« Last Edit: Tuesday 19 June 2018, 17:01:20 by anacordis »

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #417 on: Tuesday 19 June 2018, 16:56:59 »
Si florile din balcon care au explodat dupa ploaia de aseara, crinii orientali sunt divini, pt noi fetele-cucuietele de pe forum, si petuniile rosii pt Dorel.
« Last Edit: Tuesday 19 June 2018, 17:00:06 by anacordis »

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #418 on: Tuesday 19 June 2018, 21:36:33 »

Cum n-a avut nimeni curiozitatea sa faca click pe link-ul meu, uite ca va pun produsul final, kimchi autentic. Aproape ca am urmat reteta :) )
Felicitari, Qwerty pentru kimchi. Daca «aproape ca» ai urmat reteta, atunci «aproape ca» a iesit ceva bun.
Mie imi place kimchi-ul coreean.  De fapt, imi place bucataria coreeana in general, mai putin abundenta de tofu. Tofu nu-mi place. Cred ca nimanui nu-i place. Dar ascuns printre bunataturi coreene, e pasabil.
Pasta fermentata si sos de soia facute in casa. Pentru cine are rabdare un an de zile.
https://www.youtube.com/watch?v=PGhKwCq7SZk

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #419 on: Tuesday 19 June 2018, 21:43:08 »
De fapt, imi place bucataria coreeana in general, mai putin abundenta de tofu.

Io am probleme serioase cu pestele lor fermentat. Imi vine asa o boratura ancestrala ori de cate ori intru intr-un magazin de profil. Si de multe ori intr-un restaurant coreean. Am invatat sa apas pedala de acceleratie cand trec pe langa unul (in State).