Author Topic: Jurnal de gradină  (Read 32300 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Jurnal de gradină
« Reply #1080 on: Friday 07 August 2020, 08:21:39 »
Pământ are multișor, poate 2ha numai lângă casa, cred că au și la câmp.
Vrei sa o iei? Întreb și de preț, nu știu cât vor.
Gospodărie făină.
Bucurati-va!

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #1081 on: Friday 07 August 2020, 08:50:45 »
As vrea sa stiu cat cere. Imi da-i si adresa? Pe PM daca asa vrei...
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1082 on: Friday 07 August 2020, 13:18:18 »
Eu când mai vine Todosie, fata la care sta Buna Olga acum, o întreb mai pe departe.
Ei nu sunt oameni simpli, au avut ceva profesii mai acătării la oraș, nu vor cere puțin, așa cred.
Că sunt doua fiice- Voichita si Todosie care au la randul.lor copii.
Cel mai bine când o întâlnesc, îi zic că te interesează și să îmi dea un mail unde sa luați legătura direct.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1083 on: Friday 07 August 2020, 13:22:55 »
Da, am găsit anunțul de vânzare pe net.
Mumus, PM
Bucurati-va!

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #1084 on: Friday 07 August 2020, 14:47:31 »
Mersi
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #1085 on: Friday 07 August 2020, 16:30:26 »
Cat cere pe casa ? Cate camere are ?
ca la șvabi in șpais

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1086 on: Friday 07 August 2020, 21:27:25 »
Cat cere pe casa ? Cate camere are ?

Daca vezi ca e Mumus interesat, de ce te bagi peste el? Nici macar copiii de gradinita nu fac asa...

Urat caracter...

I Translate it

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #1087 on: Friday 07 August 2020, 21:54:00 »
Cautzi hartza ? Vezi da drum ca nu am bai cu tine
ca la șvabi in șpais

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1088 on: Friday 07 August 2020, 23:22:24 »
Dorel, mi se pare supraevaluata, dar omul când face anunțul, pune ca să aibă de unde scadea.
E drept că e recent renovata, are două bai daca nu mă înșel. Camere mari, spațioase. Leanu lua numai materiale de mana 1.
Cere 95000 euro, e drept că are și pământ mult, 2 ha.
Dar pentru o casa la sat e cam mult.
Cred că 5 camere scrie că are, are șura, terasa, pentru animale cotețe etc.
Omul asta cred că a murit muncind la casa asta. A făcut infarct, era pe la 55 ani așa ceva. Mereu îl vedeam cu mașina în sus, in jos cu materiale.
Voichita, nevasta-sa, nu mai poate veni aici de când s-a prăpădit el, e prea afectata. Vine fiu-sau și Sia, cealaltă fata a Bunei Olga.
Bucurati-va!

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #1089 on: Saturday 08 August 2020, 07:04:25 »
Da, 95.000 Euro e cam mult pentru o casa la tara. Sper sa gaseasca cumparator ca lumea ca sa ai parte de vecini buni.  case cu 3 camere in Caras se vindeau si cu 15.000 de euro si pamant destul ~ 1000 mp cat sa ai da o gradina.

Uite casa nemtzeasca cu 4 camere in Bradisorul de Jos langa Oravitza cu 15.000 de Euro , zona asta e foarte frumoasa, Anina, Oravitza, Marila e un aer foarte fain, padure cat vezi cu ochii.

https://www.olx.ro/oferta/casa-de-vanzare-IDdQYOe.html#e6f2757b8c

« Last Edit: Saturday 08 August 2020, 08:33:56 by Dorel »
ca la șvabi in șpais

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1090 on: Saturday 08 August 2020, 07:57:17 »
Da, eu am 1720 mp cu tot cu construcții și e absolut suficient pentru o familie.
Însă la 2 ha deja te poți gândi la o afacere și poți aplica la fonduri nerambursabile fie pentru înființarea unei livezi, a unei plantații de diverse: coacăz, mur, zmeura etc.
Deci pentru cineva cu bani care doar vrea sa se mute, fara batai de cap cu renovarea și care vrea să înceapă chiar și o microferma vaci etc e o varianta de luat in calcul.
Și cred că se poate negocia și prețul.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1091 on: Saturday 08 August 2020, 08:10:43 »
Din propria experiență, renovarea unei case la tara, dar și la oraș, acum este o mare problema.
Nu sunt meseriași, nu ai cu cine lucra. Promit marea cu sarea, risipa de bani și materiale, stres, nervi, rezulta dezastru.
Eu am inceput in primii ani, dar m-am oprit. Nu-mi bat joc de.bani și casă. Eu vreau sa păstrez și chiar sa readuc aspectul tradițional al casei și nu găsesc soluție deocamdată.
Am făcut reparatii urgente gen acoperiș șura și o cameră spațioasă in care locuiesc. Pentru lucrări serioase aștept momentul, încă nu e.

Concluzia: cine vrea sa cumpere, sa cumpere ceva gata și +/- pe gustul lui, nu visați cai verzi pe pereți, nu mai exista.
Daca as putea, m-aș apuca de zidărie, tencuiala etc. Așa îți vine când vezi cum se lucrează acum.
Bucurati-va!

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #1092 on: Saturday 08 August 2020, 08:20:37 »
Stiu Marioara ca e o mare problema, cand am fost la sora mea chiar se certase cu meseriasul care a lucrat la casa, nu mai vroia sa vina, a blocat-o si pe facebook nu mai raspundea la telefoane, mi-a zis sa o ajut cu niste burlane, am fost eu la Dedeman am cumparat burlanele si racordurile si am dat telefoane la fosti colegi de facultate ce ii am pe facebook, si m-a ajutat profesorul de matematica ce are pensiunea aia de langa Retezat, cu ajutorul lui am gasit un om ce se intorsese din Spania cu familia si lucra pe santiere particulare.
Mi s-a plans sora-mea de acelasi lucru, neseriozitate, bani tot mai multi, te judeca imediat dupa cat de mare e casa nu cat de mare e lucrarea...
mancare si bani de motorina -  ca veneau de pe sate de pe la 30 de km de TImisoara ( Ortisoara )
dar tot nu se saturau, tot mai mult si mai mult, un necalificat cere in Timisoara 150 Roni pe zi cu mancare. unul calificat  cere si dublu.
Il prefera pe ala de la Ortisoara ca era baptist si nu bea, dar astialalti beau mult, toti cu Peturile de bere si cu tzigarea in coltzul gurii...
pai asha meserie sa tot faci. Le-am zis eu ca asa ceva nu vezi la Canada.
« Last Edit: Saturday 08 August 2020, 08:23:51 by Dorel »
ca la șvabi in șpais

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #1093 on: Saturday 08 August 2020, 09:11:10 »
10 ani am fost in. procese pentru un rahat de teren. Argumentatia generala era "pai daca nu ti-ai pus gard, ce vrei?". Asa ca,speriat, am pus gard la un alt teren amaril in varful unie pustietati. Nici in 2 ani au furat gardul. Argumentatia generala ii "pai de ce t-ai pus gard la dracu-n praznic?. Asa ca, cu Dumnezo inainte "a fi cumva"- laitmotivul etern.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #1094 on: Saturday 08 August 2020, 09:19:04 »
Nu-l mai gasesc din pacate, am citit desire un tip care incerca sa redea culorile vechi caselor in timp ce le renova, cica albatstrul ala taranesc i-a placut si lui Charles. Un grup foarte fain de artisti, undeva in apuseni parca erau, intr-o localitate mixta germani/ maghiari si romani.

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #1095 on: Saturday 08 August 2020, 09:58:53 »
Anul trecut au vopsit 30 de case in Caras Severin Satul Eftimie Murgu voluntari de la o asociatie banateana https://www.banatulazi.ro/color-the-village-la-final/
ca la șvabi in șpais

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1096 on: Saturday 08 August 2020, 10:40:44 »
Da, exact Vlad, eu vreau restaurare, nu renovare.
Și vreau să păstrez tâmplăria de lemn, nu pun termopan in casa mare și să fac zugrăveala in var. Iar la exterior albastrul acela pe care îl.stiu in var de la bunici.

In camera unde stau m-am luptat cu cei care au lucrat să facă văruială și ce s-au mai supărat, că ce, de ce nu dau lavabilă, că ce fain iese
Au făcut numai dungi,.nu mai știu vărui, au turnat în prostie aracet in var. Auzi! Aracet un var.
Bucurati-va!

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1097 on: Saturday 08 August 2020, 12:18:50 »
Daca m-as muta undeva la tara mi-as cumpara o casa din aia noua, portabila sau ceva de genul, usoara, din lemn. Moderna, usor de intretinut, mult mai ieftina decit sa reconstitui o casa veche. De acord ca e frumoasa o casa veche renovata si pastrata traditia, dar eu sint mai practica. Si eu mai stiu zone unde casele sint pline de flori la balcoane si ferestre. Mi se par tare fade casele astea patrate, ferestre mici si nici macar o terasa. Unul din showrile mele preferate e Living big in a tiny house, ce bijuterii vezi acolo, fara suprafete de sute de mp inutili de casa. Si se compenseaza terasele si bucatariile afara cu suprafata mica locuibila. Unii au si bai afara/dusuri, chiar baie. E adevarat ca marea majoritate sint in zonele calde ale globului.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1098 on: Saturday 08 August 2020, 12:27:39 »
Este o duduie care trăiește într-o casă pe roti undeva in Marginimea Sibiului.
In cazul asta îți trebuie doar terenul cu electricitate și sursa de apă.

Sunt multe firme care construiesc case modulare din lemn.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1099 on: Saturday 08 August 2020, 12:31:08 »
Bucurati-va!