Author Topic: Jurnal de gradină  (Read 25962 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Jurnal de gradină
« Reply #1040 on: Saturday 01 August 2020, 07:53:10 »
Vai de mine! Zici că a trecut apocalipsu pe acolo, mai crengutule!

Ați observat că toate cuvintele care exprimă grozăvii sunt feminine?
M-am hotărât să le masculinizez: caniculu s-a mai domolit, dar cu pandemiu nu știu ce vom face.
E, poate că nu e chiar apocalipsu de la el.

Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1041 on: Saturday 01 August 2020, 07:59:02 »
Qwerty, unul din goji care are inca flori, va face câteva fructe, sa vedem.
Bucurati-va!

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #1042 on: Saturday 01 August 2020, 10:02:41 »
Acu sunt goji la moda in ro? S-a plictisit lumea de arunia sau cum ii zicea?
Stiu ca e un fruct miracol, care vindeca orice boala, am citi pe net desigur. Am si mancat din tufa, ca au bagat ghivece cu planta la costco si unele au si fructe. Proaspata nu prea are gust, precum cannberja. Stafidite sunt mai bune.
Au bagat si lavandula (angustifolia). Ziceai ca ai probleme cu lavanda. Absolut intamplator am comunicat cu un fermier de lavanda din spania si foarte dragut mi-a explicat cum sta treaba, exact cum s-a intamplat si la mine . Semintele trebuie tinute 3 luni in nisip umed la frigider.
Miraculos, conditiile astea s-au reunit la mine in curte, unde semintele au cazut in zona cu nisip si iarna lunga si rece canadiana a facut restul. Deci nu e chiar miracol ca mi-a iesit lavanda in nisip si nu in gazon.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1043 on: Saturday 01 August 2020, 10:14:12 »
Nu-i, cu goji e de cel puțin 10-15 ani moda.
Eu nu mă duc după moda. Incerc ce îmi sună bine.

Mulțumesc mult pentru pontul cu lavanda!!!! Fac la iarna sa le am gata de plantat in primăvara.

As fi dorit mult de tot Schisandra, am avut, am mai scris, am pierdut-o. Sper sa mai găsesc.
Bucurati-va!

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #1044 on: Saturday 01 August 2020, 10:24:45 »
Samanta se pune in nisip umed si se tine la frigider minim 3 saptamani, nu luni. Recoltezi seminte in august, pui la incoltit in ianuarie, pui in ghiveci prin februarie si o plantezi afara cand pui rasadurile de rosii. Exista soiuri care se pot inmulti si prin butasire  care se face in perioada de hibernare , toamna, primzvara, nu in cea de vegetatie.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #1045 on: Saturday 01 August 2020, 10:31:57 »
Catina alba,   rosie, era planta minune la care nu se uita nimeni in ro.
Murele negre, greu de cules, care faceau rugi imensi si ocupau atata loc ca nu ii tinea nimeni pe teren, trebuia sa cauti pe dealuri sau pe langa calea ferata. Macesele, coarnele, socul , se gaseau in ro si erau mult mai bune decat minunile descoperite in ultimii ani.

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1046 on: Saturday 01 August 2020, 11:47:24 »
Marioara, sa astepti cu fructele de goji sa fie foarte moi, atunci le maninci. Eu asa am mincat si au fost dulci si bune. Prietena mea are plantele catarate pe un perete al casei, e si ornamentala, tot asa sint lastari lungi, de pina la 2m.

crenguta, nu stiu daca e acelasi gindac, dar acum citiva ani erau o multime la frunzele de zmeura. Erau prosti si nu fugeau de pe frunze cind ma apropiam de ei si ii prindeam pe toti intr-un borcan. Multe crime am facut atunci.

Catina inca e foarte cautata, seabuckthorn aici. Murele, au facut plante fara tepi si alea sint cautate acum. Intr-un timp ma uitam la o emisiune gen viata satului pe youtube, n-am mai urmarit de multi ani, dar era linistitor de urmarit. Asa am vazut ca nu stiu ce ministru a cumparat zeci de hectare arabile si nu mai stiu ce a plantat, mure, struguri, ceva de genul.

I Translate it

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #1047 on: Saturday 01 August 2020, 13:09:39 »
Scarabeul japonez e peste tot, din ce in ce mai invaziv, pentru ca nu are dusmani naturali. Acum mai multi ani erau numai pe marar, dar de la an la an invata gusturi noi. Asa cum zici zmeura frnze si fruct (anul asta au partajat-o cu viespile), frunze de cires, de tei, fasole parca anul asta au trecut si la pastai, la fel afine.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1048 on: Saturday 01 August 2020, 14:09:07 »
Crenguta, mulțumesc pentru sfaturi lavandă!
Cum eu nu am deloc, voi cumpăra din nou semințe loz in plic.
Am pus și anul asta semințe in jardiniera, ghivece, nu a ieșit niciun fir. Acum știu secretul: trei săptămâni în nisip umed la frigider. Daca e iarna și e frig pot sta și afară pe un pervaz ceva
Apoi le semăn in jardiniera prin februarie să le am gata răsad in primăvară.
Nicăieri unde am citit de lavanda nu am găsit acest secret.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1049 on: Saturday 01 August 2020, 14:11:47 »
Qwerty, mulțumesc!
Eu am mâncat când erau roșii, dar probabil nu îndeajuns de coapte și au fost amare.
Mersi de pont cu zidul. Trebuie sa sa gândesc și eu cum ii voi amenaja și unde. Oricum mai studiez metode de tăiere.
Bucurati-va!

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #1050 on: Saturday 01 August 2020, 14:28:32 »
Rosii, sa vars o lacrima pentru negrutza de crimeea, care a ajuns ingrasamant. Aia de am pozat si am intrebat pe dorelu. Gata, nu mai pun poze cu plantele pe forum.
Azi am constatat ca era moale si fermentata pe vrej, saracutza de ea era buna de cules acu doua saptamani, dar m-a derutat culoarea.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1051 on: Saturday 01 August 2020, 14:33:45 »
Fie-i compostul ușor!  :laugh:

Te poți trezi la anul că răsar mai multe negrute de Crimeea după ce împrăștii compostul.
Așa am pățit eu.
Roșii peste tot. Am.plantat și le-am recunoscut pe sfrijitele de anul trecut, galbene mici gen cherry, doar că forma prunisoara.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1052 on: Sunday 02 August 2020, 14:44:38 »
Tot gradina, azi pe la prânz, mai de sus
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1053 on: Sunday 02 August 2020, 14:47:31 »
.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1054 on: Sunday 02 August 2020, 14:50:32 »
Acolo unde e un dreptunghi liber e de fapt ceapa, încă în pământ, frunzele s-au uscat
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1055 on: Sunday 02 August 2020, 14:54:43 »
.
Bucurati-va!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1056 on: Sunday 02 August 2020, 14:56:52 »
,
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1057 on: Sunday 02 August 2020, 15:01:12 »
Am coborât
Aici pe piata merge netul cel mai bine, doar că seara mă ciuruie bestiile de țânțari
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1058 on: Sunday 02 August 2020, 15:15:02 »
In capătul potecutei spre casa e locul unde se face mâncare vara, un fel de Ciocârlia de la bunica.
Și ce se vede de acolo.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1059 on: Sunday 02 August 2020, 15:22:51 »
Peste gard e livada vecinului Filip.

Ieșind de aici, trec în ocol pe lângă gradinuta creata anul trecut de mine cu pietre.
Aici am cimbru pe margine, busuioc, 7 fire de salvie, mușețel, 5 fire ardei iuți și 5 grași, sa mai slăbească, daca apar pe lume.
Bucurati-va!