Author Topic: Jurnal de gradină  (Read 19403 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
Re: Jurnal de gradină
« Reply #460 on: Friday 22 May 2020, 17:14:16 »
e ok, eu am dat 1300 de usd pe el, dar am asteptat putin ca astia havanezii sunt un pic mai rari, il iei si stii ca e sanatos, ii faci vaccinurile, eu i-am facut si asigurare ca nu se stie niciodata. Mergem la doctor regulat ca sa-l controleze si sa-mi spuna daca e ok. Eu nu-i dau bulshit de0alea de drajeuri, haleste cot la cot cu mine, friptura la gratar, supa si vegetale, bineinteles pastrand proportiile. E un caine vesel si jucaus, totul e de la mancare, chiar si doctorul a spus ca e mai bine dezvoltat decat altul de aceeasi varsta. Ii adaug calciu in mancare ca astia au sensibilitate la hip-uri la batranete si trebuie sa aibe oasele bune din tinerete. Nu ii fac vaccinuri aiurea si n-am sa-l duc la castrat niciodata, va fi barbat pana la moarte.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #461 on: Friday 22 May 2020, 17:15:12 »
Cinde, Pai iei unul de 3 luni si te costa dublu decat unul batran si abuzat.

Fendere, asa am zapacit catelu cand era mic, am zis cum sa i dzm rahaturile alea pt caini, mananca sanatos cu noi si nu fu bine. Acu trebuie atentie si banditu sare de nebun cand te vede ca mananci ceva.
Al tau e bichon?
« Last Edit: Friday 22 May 2020, 17:18:43 by crenguta »

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
« Reply #462 on: Friday 22 May 2020, 17:18:38 »
E havanez? Misto, si mie imi plac tare, am vazut unii cu par lung, frumosi de tot. Astia au par ca oamenii nu blana, nu? La fel ca yorkies.

Pai toti au probleme cu hips la batranete, mai ales caiinii mari.
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #463 on: Friday 22 May 2020, 17:24:50 »

Asa e insa ma gandeam nu la bani, care n-ar fi problema, ci sa adoptez unul care e la nevoie, de la shelter. Dar nu-s chiar asa de generoasa, recunosc, n-as vrea unul prea in varsta si cu probleme. Mereu ne uitam si la pisici si la catei, shelterele nu prea au caini adoptabili, din pacate.
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #464 on: Friday 22 May 2020, 17:27:45 »

Fendere, asa am zapacit catelu cand era mic, am zis cum sa i dzm rahaturile alea pt caini, mananca sanatos cu noi si nu fu bine. Acu trebuie atentie si banditu sare de nebun cand te vede ca mananci ceva.
Al tau e bichon?
havapoo, havanez cu poodle. Sare de nebun ? L-ai altoit si il bagi la Tzohaus, dupa grilaj. Fa asa de cateva ori si sa vezi ce parfum se face baiatul. Trebuie disciplina daca vrea sa creasca mare si frumos.
cinde, da are par ca omul, noaptea mai vine langa mine sa ma simta si se baga cu spinarea in fata mea ca e copil, deh, si nu lasa niciun fir de par si nici nu miroase deloc. Ii fac baie si il usuc si il periez frumos, am o perie de-aia deasa si sa vezi ce-i place, adoarme de fiecae data.
« Last Edit: Friday 22 May 2020, 17:29:37 by fenderguitars »
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #465 on: Friday 22 May 2020, 17:31:43 »
Asa e insa ma gandeam nu la bani, care n-ar fi problema, ci sa adoptez unul care e la nevoie, de la shelter. Dar nu-s chiar asa de generoasa, recunosc, n-as vrea unul prea in varsta si cu probleme. Mereu ne uitam si la pisici si la catei, shelterele nu prea au caini adoptabili, din pacate.
si asta e o varianta dar o sa fie deja mai batran si tot o sa te atasezi. Despartirea de o creatura de asta e absolut sfasietoare, la fel ca omul un pic in alt sens dar suferinta e tot asa de coplesitoare.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #466 on: Friday 22 May 2020, 17:33:54 »
E fetitza al meu catel, caniche sau poodle, are personalitatea ei. Am vrut sa-l duc la scoala si am renuntat cand am vazut ce metode foloseau. Cusca sta nefolosita in garaj. Cred ca am folosit- o o saptamana cand era mica, si fara usa.

I Translate it

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #467 on: Friday 22 May 2020, 17:36:52 »
Am fost o singura data la o chestie din asta cu adoptii si am rezistat 5 min. Prezentzu cateii cate unul si primul pe care l-am vazut avea 11 sau 12 ani , o privire asa de trista si disperata, de nu se putea.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #468 on: Friday 22 May 2020, 17:37:59 »
ia-i un playground de ala cu laterale de plastic ca pentru copii mici si instaleaza-l undeva. Trebuie sa faci asta, altminteri o sa te abuzeze, ei se ghideaza numai dupa instincte, nu poarta pica niciodata. Animalele nu-s humans, n-au nicio legatura cu oamenii.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #469 on: Friday 22 May 2020, 17:42:12 »
si asta e o varianta dar o sa fie deja mai batran si tot o sa te atasezi. Despartirea de o creatura de asta e absolut sfasietoare, la fel ca omul un pic in alt sens dar suferinta e tot asa de coplesitoare.

Exact. Dureros sa spui la revedere prea curând.

crenguța și mie mi s-au părut triști cățeii la shelter cine știe ce abuzuri au suferit. Om vedea. Nu spun nu la cealaltă varianta.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #470 on: Friday 22 May 2020, 17:42:20 »
Și eu am fost la adăpost în Pallady- București înainte să o adopt pe Lina. Am plecat bolnavă. Aveau și pui, și maturi, dar e așa un loc de îți vine să fugi.
Nu trebuie chinuite animalele.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #471 on: Friday 22 May 2020, 17:45:46 »
Ba sunt mai senzitive decât oamenii de mii de ori.
Nu trebuie constrânși, nici dresați, e o prostie.
Trebuie să comunici cu ei, sa le vorbești.
Daca va povestesc momente cu Lina și Verdi, nu va vine a crede.
Înțeleg perfect intenția ta, ce vrei sa faci împreună cu el.
Daca nu as fi văzut, nu as fi crezut.
Bucurati-va!

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #472 on: Friday 22 May 2020, 17:48:28 »
m-am exprimat gresit, in sensul ca nu sunt parshivi si fake asa ca oamenii. Exact nu trebuie chinuite, daca te inhami la asa ceva, trebuie sa iti faci treaba cum trebuie nu e doar un obiect de decor.
Daca nu poti sau nu iti pasa, mai bine renunta. Sunt unii care nu pot sau nu le pasa, nothing wrong with that.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #473 on: Friday 22 May 2020, 18:15:12 »
Az in alergaturai am dat peste petece cu floricelele astea galbene.

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #474 on: Friday 22 May 2020, 18:25:56 »
Posibil ca sint cinquefoils.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #475 on: Sunday 24 May 2020, 11:18:14 »
Rene a făcut azi doua săptămâni.
Sta pe marginea cuibului ca la balcon, să vadă și el ce e prin lumea asta mare.
Și cu familia.
Mori de drag!
Bucurati-va!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #476 on: Sunday 24 May 2020, 11:22:00 »
Tatăl lui e in cuib, e galben.
S-ar putea sa semene cu mama, daca ii rămân culorile astea.
Suntem băieți mari, avem și codișă!
Bucurati-va!

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #477 on: Sunday 24 May 2020, 14:44:34 »
Marioara ne lămuri qwerty cu floricica galbena.

Rene e adorabil sa va trăiască!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #478 on: Sunday 24 May 2020, 15:42:30 »
Mulțumesc!

Bucurati-va!

Offline janine

• Hero Member
« Reply #479 on: Sunday 24 May 2020, 22:59:25 »
Frumos, e ca un copil.

Eu as adopta de la shelter, dar nu am vazut niciodata caini mai micuti, de obicei au toti probleme...mi-e mila de ei, dar nici sa ma inham la caine cu probleme.

Eu de la shelter am luat pe Handsome, zice lumea ca sunt cei mai recunoscatori catei. Tu stii, nu e numai bun companion de alergat, dar stii cat se bucura cand intri pe usa? Tremura de bucurie, si daca te asezi si poate sta langa tine sa isi bage capul sub bratul tau, si sa se simta el imbratisat chiar daca tu nu ai chef sau energie... (mie nu mi-au placut niciodata cainii si nici nu imi plac alti catei decat al meu)

Nu gasesc poza de cand era micut, avea sub un an cand l-am adoptat.

Si crezi ca un caine de la breeder nu poate fi un caine fara probleme? Daca te gandesti ca mama lui e extenuata de cate sarcini produce, oare puii sunt tare sanatosi? Ca si puii de oameni, daca mama nu e ok in sarcina si in genere, iese si puiul "defect"