Author Topic: Jurnal de gradină  (Read 66668 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Jurnal de gradină
« Reply #20 on: Sunday 03 May 2020, 02:05:09 »
Crenguta, ce sunt aia bleoetzi?
După cum descrii, e aproape imposibil cu roadele pământului acolo.
Mi-amintesc când a revenit parasuco pe forum când cu Nico, era foarte incantat de recolte.
Sau poate cei cu gradina mai in natura nu fac fata vietăților și cei mai de la strada au un oarece avantaj?

Faceți compost?
Ce mă încântă pe mine cel mai tare la țară e că totul organic revine in natura care l-a creat. Fiecare firicel de iarba, coaja de cartof etc merge la compostat.

Povestea parasuco de compost că îl ia de undeva primavara, de la ville parca, se da gratuit?

Aici țăranii țărani nu își bat capul. Au gunoiul de grajd și nu ii mai interesează, deși și cu gunoiul de grajd e cu dus și întors.

James, dacă îți vine a crede, aici nu e loboda în grădini. Nu știu ce e aia. Fac primavara ciorba din salata verde.
A dispărut Dorel, sa îl întrebam pe el daca avea loboda la el în sat.

« Last Edit: Sunday 03 May 2020, 02:06:25 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #21 on: Sunday 03 May 2020, 02:10:20 »
Fender: "Nu tjie da și nu tjie da/Că să rupe plapuma/Stai așa nu tji-ambalaaa" ("Ia de-aici, că n-ai servici" a inegalabilului Sandu Ciorba)
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #22 on: Sunday 03 May 2020, 08:58:46 »
Qwerty, ce gust are kale? Îl faci salata sau îl gătești?
Nu știu dacă seamănă la gust, eu am mangold.
Seamănă la gust cu spanacul, dar e parca mult mai bun.
E bienal. Am de anul trecut două rândulețe și am mai semănat acum. E o planta tare frumoasa și nepretențioasă.
Eu de cate ori m-am străduit cu spanacul, nu am avut cine știe ce succes. Creste firav și e plin de mofturi.
Bucurati-va!

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
« Reply #23 on: Sunday 03 May 2020, 11:47:16 »

bleuet - blueberry
sint sigur ca ai mancat si tu pe aici, se gaseau de cumparat toamna mai ales si inceputul iernii prin orice supermarket
nu stiu care ar fi echivalentul lor in romaneste, nici nu-s sigur ca exista macar si in romania asa ceva

daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #24 on: Sunday 03 May 2020, 11:50:29 »
afine
I am in perfect shape for my weight.

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #25 on: Sunday 03 May 2020, 11:55:40 »
nu cred, afinele-s parca altceva - cranberries

edit ps m-am uitat pe net la poze cu afine, s-ar putea sa ai dreptate, seamana foarte mult cu bleuets

« Last Edit: Sunday 03 May 2020, 11:59:52 by James Hetfield »
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #26 on: Sunday 03 May 2020, 11:58:05 »
Haide mai James, trebuie sa-ti dea furca peste nas sa zici afine? Poate nu le recunosti pentru ca in Romania nu prea vedeai decit la munte si erau micute, nu varietatile comerciale de aici.
Marioara, n-as putea sa-ti spun ce gust are kale-ul si nu stiu ce e mangold-ul. Kale-ul e mai dur decit spanacul si salata. Unii maninca salata de kale, dar nu e prea sanatos asa, pentru ca nu se digera usor, trebuie s-o marinezi, sa devina mai frageda. Cel mai mult imi pun in smoothies si o gatesc de obicei cu alte vegetale, mai arunc citeva frunze de kale peste orice gatesc. Cind o am in curte e simplu, pentru ca rup doar cit am nevoie, la fel cu orice verzituri, altfel nu-mi prea place sa cumpar din magazin.
Marioara, cum faci otetul de mere? Verifici aciditatea sau il faci dupa ochi sau gust? Mai pune poze din gradina, cu orice.
Crenguta, pune si tu poze. Eu am teren micut, n-am asa multe animale salbatice, desi, am vazut coiot pe strada, cu cerbul m-am intilnit fata in fata la 1 metru acum vreo 2 saptamini, in curte vin nesimtitele de veverite, care sint scumpe foc cind sint mici, ratonii, pe care nu-i suport, pentru ca se trintesc peste plante si un singur iepuras ma viziteaza si adevarul e ca prefer sa vina singur, fara restul familiei.

I Translate it

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #27 on: Sunday 03 May 2020, 11:59:14 »
nu cred, afinele-s parca altceva - cranberries
cranberries sint altceva, merisoare parca le spune in Romania, oricum, total diferite, acrisoare.

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #28 on: Sunday 03 May 2020, 12:06:45 »
eu am mancat si bleuets sauvage cind am fost unde a intzarcat mutu iapa in nord la baie james, erau lanuri intregi de bleuts sauvage si erau tot asa marisoare cum is astea de cultura de la lac st jean

muierea mea zice ca afinele din ro si cu bleuets de aici is din aceeasi familie dar ca nu-s chiar identice. habar n-am de unde stie ea, ca doar n-o fi sora cu google

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #29 on: Sunday 03 May 2020, 12:09:06 »
batut afine in taste si enter
I am in perfect shape for my weight.

Offline crenguta

• Sr. Member
« Reply #30 on: Sunday 03 May 2020, 12:24:52 »

Multi si doresc sa fie affine, sunt niste rude, nici pe departe de cum erau afinele pe care la gaseam la munte. In Quebec cresc tufe pana in 2m sau chiar mai mici, in BC cresc cat copacii, nu mai pot sa le inveleasca cu plase si sperie pasarile cu tunul sau alte metode.
De bune sunt bune, ca orice fructa proaspata. Mai mari decat afinele. Cu frunzele de afin de la munte din Ro faci un ceai de nu iti vine sa crezi. Si cranberries - cannberges sunt super sanatoase, dar mie nu imi plac mancate proaspete, facute suc e altceva.
Bleuets "Patriot" sunt un soi popular prin magazine. Sfaturile sunt sa fie solul mai acid si sa nu fie plante de acelasi soi, trebuie puse soiuri diferite daca vrei fructe, dar la mine cresc dificil. Pasarile se apreciaza foarte mult si le ochesc inainte de a se coace complet sa pice pe jos. Fara plase e imposibil, dar cu plasa nu se mai apropie.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #31 on: Sunday 03 May 2020, 12:33:06 »
Aici nu exista macese, si nu exista coarne, care stie.
Din macese se face ceai iar din coarne cornata, un gen de visinata.In ro nu exista blueberry si cranberry care le stim, dar exista elderberry care e foarte apropiat de cel romanesc, socata cum se spune au rusii de baut la pet-uri de 2 litri.
Fragi, fragute adica wild strawberries nu am vazut niciodata pe aici.
In general familia berry e masiva si benefica fiindca au antioxidante. Un pumn de agrise de-astea mancat pe zi te fereste sa trigger cancer in acea zi.
Blueberry, Bilberry, Cowberry, Cranberry, Crowberry; Farkleberry, Lingonberry, Partridgeberry, Huckleberry (not the true Huckleberry, which is Gaylussacia), Whortleberry, and Sparkleberry to mention a few.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #32 on: Sunday 03 May 2020, 12:46:58 »
da, am baut si eu cornata facuta de tata pe vremuri
din macese a facut si vin intr-un an, ceva deosebit

atat macesele, cat si coarnele, trebuie culese dupa prima bruma, ca sa fie molcutze ca o pasta inauntru
« Last Edit: Sunday 03 May 2020, 12:49:50 by James Hetfield »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #33 on: Sunday 03 May 2020, 12:58:59 »
exact, se facea pe la sfarsitul lui septembrie cam asa cand se culegeau prunele si se bagau la tocitori sa vina musca sa le futa.
Apoi pe la prima zapada cand cadea podul la prune se stia ca s-au macerat si era numai buna de inceputul PROCESULUI. : TUICA.
Din pacate nu mai stiu ce s-a ales de cazanul lui taica-miu. Era fun cand munceam amandoi la chestia aia, doua zile de fun, au ramas amintirile si Know how - ul.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #34 on: Sunday 03 May 2020, 13:00:25 »
Afine, da, sunt in magazine la caserola, cele de cultura, mai mari și fără cine știe ce aroma. Se vând si in piețe la taraba, multi și-au făcut afacere cu astea.

Crenguta, da, ceai de frunze afine e tare bun, hipoglicemiant, îi culegeam eu lui tata pentru diabet.

Am fost într-un singur an în vara aici la munte la afine. Cu remorca de tractor, vreo 8-10 din sat. A fost fain, am făcut rost de pieptene special, altfel n-aș fi avut niciun spor. Am abandonat repede, e foarte obositor. Am venit cam cu o canta (reg. găleată) vreo 6-7 kg.
Era plin de țigani sus la afiniș, cu căruțe, puradei, stăteau acolo doua săptămâni și culegeau tot.
E tare frumos la munte!
Bucurati-va!

Offline zinedin zidar

• Sr. Member
« Reply #35 on: Sunday 03 May 2020, 13:05:48 »

Fragi, fragute adica wild strawberries nu am vazut niciodata pe aici.

Eu am vazut/mancat de multe ori, chiar si de pe marginea drumului. Mai mult de pofta si de nostalgie, nu-i locul cel mai recomandat de unde sa manaci ceva  :grin:
I approved this message.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #36 on: Sunday 03 May 2020, 13:08:09 »
Aici măceșe sunt din belșug, nu am văzut coarne, ce buna e cornata!
Am băut și eu în copilărie vin de măceșe, și acum îl țin minte ce bun e! Poate mă apuc sa fac.
Am făcut într-un an la bloc vin de catina, waleiii! Avea deasupra cam un deget de ulei specific cătinei, când a pufnit dopul damigenelor, am făcut pictura suprarealista pe tavan.
Dar ce bun! Foarte alcoolizat.
Din păcate nici catina nu e in zona. Am cumpărat câteva fire și am pus în livada, nu s-au prins. O sa mai incerc.
Nici merișoare n-am văzut, poate e mai la munte, in schimb sunt arbori de păducel.
Bucurati-va!

Offline crenguta

• Sr. Member
« Reply #37 on: Sunday 03 May 2020, 13:14:35 »
Am fragi in curte, au crescut singuri unde am pus capsuni, am vazut in general prin gazoanele care nu au parte de substante. Fragi foarte buni gaseai prin gradina botanica, dar nu am mai fost de foarte mult timp.
Marioara, merita sa cauti afine adevarate la munte, macar frunze daca culegi si tot iesi in castig. Prin zona ta ar trebui sa fie mure, macese si coarne. E drept ca nu sunt usor de cules, te zgarai de nu se poate.

Offline crenguta

• Sr. Member
« Reply #38 on: Sunday 03 May 2020, 13:19:22 »
Ai scris inainte. In banat se facea cornata, era la loc de cinste. Rulada cu gem de macese cum facea bunica nu cred ca voi mai manca vreodata. Matusa, i-a preluat retetele, dar nu ieseau niciodata la fel. Rulada poate sa faca oricine, dar aceea avea o pufosenie si un ceva crispy fara sa fie uscata, inegalabil.

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #39 on: Sunday 03 May 2020, 13:19:59 »
Si cranberries - cannberges sunt super sanatoase, dar mie nu imi plac mancate proaspete, facute suc e altceva.

eu nici nu cred ca am vazut vreodata undeva de vanzare proaspete, insa sucul e foarte bun cat si cele uscate
avem tot timpul in casa canneberges uscate, sotia le foloseste in loc de stafide la diverse prajituri si placinte, cozonac etc
iar eu le mananc asa cu pumnul, ca-s bune