Author Topic: Jurnal de gradină  (Read 32547 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Jurnal de gradină
« Reply #1060 on: Sunday 02 August 2020, 15:28:25 »
le grand luxe Marioara. Foarte frumos, imi amintesc de umbrarele astea unde se gateste, ce fain ii la tine :) dar cum faci sa incarci in masina si pasaretul si animaleria si atata recolta cat da pamantul ala bogat?
You can’t pour from an empty cup.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1061 on: Sunday 02 August 2020, 15:30:42 »
Aici sunt și flori, intre care aceste trompetele in degrade, astea s-au însămânțat singure de anul trecut, am rătăcit semințele lor recoltate anul trecut, pita_gua_mea! Că erau mai multe culori.
Se deschid noaptea, dimineață până vine soarele la dânsele.
« Last Edit: Sunday 02 August 2020, 15:33:54 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1062 on: Sunday 02 August 2020, 15:33:28 »
Arca lui Noe, Gabi
Cam așa arată și la dus, și la venit.
Se amuzau călătorii din troleibuz in Militari când ies din București văzând colivii, canari, cățelușa, Verdi în cușca de transport s.a.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1063 on: Sunday 02 August 2020, 15:40:11 »
Lângă fântână in stratul de flori am aceasta simpaticuta
Bucurati-va!

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #1064 on: Monday 03 August 2020, 17:41:53 »
Felicitari Marioara! Am avut si eu o floare din aia de noapte, mov cred ca era, tot asa a aparut singura. Am salvat niste seminte, putine, 2  :laugh: asta a fost acum citiva ani. Anul asta am descoperit semintele, am pus una in pamint, dar inca n-a aparut nimic.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1065 on: Monday 03 August 2020, 18:40:11 »
Am primit in cateva randuri seminte de floarea soarelui sa plantez si eu; primele pliculete le-am pus in pamant, nu a plouat... am cerut iar si am pus in casa in ghiveci... a mancat motanul de cum a dat frunzulita; am pus afara pe o masa, ma uiitam cu drag cum cresteau, incetisor dar sigur pana nush ce puchibala scarboasa o gasit si le-o mancat, am ramas cu 3 fire si le-am pus cu gardut sa creasca, si ma uit zilnic sa vad daca nu le-o ranit cineva...

Nu mai fac nimic la anul, pun flori de astea supravietuitoare, nu mai plantez nimic sa ma stresez. Nici macar rosii ca le mananca ratonu. castraveti nu mananca, insa!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1066 on: Tuesday 04 August 2020, 10:00:49 »
Mulțumesc, qwerty!
Are o multime de varietăți de culori floarea aceea. Ce mi-a rămas sunt cele pozate, dar sunt și ciclamen sau alb sau jumate alb jumate ciclamen, e ghidușă tare floarea.
Probabil că într-un târziu o sa dau și eu de semințe pe undeva pentru la anul.

Floarea soarelui poți lua din magazin, numai sa fie semințe crude, necoapte și nesărate.
Mi-am dat seama că e grozava floarea soarelui când ai nevoie de polenizare pentru alte culturi. Atrage o mulțime de albine din zona.

Bucurati-va!

I Translate it

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1067 on: Tuesday 04 August 2020, 15:36:32 »
Stii ce, Marioara? Te rog  frumos cand culegi tu seminte si ai sa ai asa  multe, sa imi trimiti si mie un pumn de seminte, sa pun asa azvarilte toate in fata casei, ca am o gramada dar culoare nu am, toate is verzi, trebuie sa vii aproape sa vezi ca is soiuri diferite... Trist ...

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1068 on: Tuesday 04 August 2020, 15:59:03 »
Floarea asta de care vorbeam, de la ea vrei semințe?
Să știi că se face mare cam de jumătate de metru și bogată ca o tufă.
Bucurati-va!

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1069 on: Tuesday 04 August 2020, 16:11:45 »
Floarea asta de care vorbeam, de la ea vrei semințe?
Să știi că se face mare cam de jumătate de metru și bogată ca o tufă.

Stii cum vreau? Sa adun toate semintele pe care pot si sa le amestec si sa le pun in pamant in mai si apoi sa iasa asa cum vor. Si da, e ok sa imi acoperre geamul, inainte aveam in copacel dar o murit si acu ma vede lumea din drum cand e lumina aprinsa; am avut jaluzele dar le-am scos cand am pus intr-un an lumini multe in geam si apoi... am dat cheile la astia care curata si am spus ca absolut tot din basement trebuie sa dispara.. uitasem de jaluzelele alea... Asa ca e ok cu toate florile (am spus ca ma chinui acu sa cresc iar flaorea soarelui?)

Asa a facut o prietena si in primavara arata asa (acum arata plina de culoare, dar nu ma duc sa o pozez..)

Image may contain: plant, flower, outdoor and nature

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1070 on: Tuesday 04 August 2020, 16:29:47 »
Da, frumos, fara batai de cap.
Bucurati-va!

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1071 on: Tuesday 04 August 2020, 16:37:28 »
Pai da, e frumos, dar imi tremeti seminte? Sa fac asa, o gradina zapacita plina de culoare...

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1072 on: Wednesday 05 August 2020, 06:53:01 »
O gulioara normală și una căluț de mare

Al doilea zucchini
Dintre toți dovleceii, cel mai bun a fost cel vărgat. Cu un miez gălbui consistent, foarte bun de ciorbă. Cel alb are miezul mai apos, mai fainos.

« Last Edit: Wednesday 05 August 2020, 06:54:58 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #1073 on: Thursday 06 August 2020, 16:27:45 »
Frumoase guliile, Marioara.

Astazi am avut si eu o recolta, ceva rosii, ceva ardei. Ardeii sint foarte mici, cam 5 cm lungime, dar i-am lasat mai mult de o saptamina de cind sint la marimea asta si nu mai cresc. Nu stiu cit se vede in prima poza, dar am practic sute de kale plants micute. Cam asta e agricultura pe care o fac eu  :laugh: , am lasat kale sa se maturizeze, pasarile au mincat cite seminte au putut si restul s-au risipit pe pamint. Asa am ajuns sa am aproape un bed de small kale plants. O sa incep sa le maninc, dar inca sint f. mici. Trebuie sa le raresc daca vreau sa maninc si niste frunze normale de kale.

Alta planta care a crescut singura sint frunzele alea mari. Eram ferm convinsa ca e sfecla, nu rosie, pentru ca acum 2 ani am plantat niste specii mai ciudate de sfecla, dar nu are niciun bulb la radacina, asa ca banuiesc ca e swiss chard. Oricum, am destul de multe, au crescut singure printre rosii, pe care le-am udat foarte constiincios anul asta, nu ca in alti ani. Sint trista ca nu e sfecla, cu frunzele astea nu prea am ce face. Swiss chard si frunzele de sfecla sint high in oxalati si eu ma feresc sa maninc multe verzituri de felul asta.

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #1074 on: Thursday 06 August 2020, 16:40:52 »
In sfirsit isi fac aparitia dovleceii, sper sa apuce sa creasca destui.

Marioara, poate tu ai cules asa ceva si ai folosit. Telina, un soi nu prea bun, care nu face tije groase, am lasat-o sa faca flori si acum seminte, pentru ca s-a inteles foarte bine cu rosiile, dar deja creste mai ceva ca o buruiana, asa ca am cules florile si semintele verzi. O s-o usuc, dar gustul e foarte puternic, nu stiu cum o s-o folosesc.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1075 on: Friday 07 August 2020, 06:21:59 »
Așa e cu frunzele verzi, e un paradox: sunt foarte recomandate pe de o parte, însă atenție la oxalați, cum spui.

Cu țelina nu m-am împrietenit aici în grădină. Într-un an a ieșit țelină, dar de frunze, și am uscat și a fost minunat, am pus și cu sare la borcan.
Deși am semănat an de an, nu a apărut.
Anul acesta au apărut ca la 10 fire, le-am transplantat și atunci au început și ploile și au pierit din cauza excesului de apa.
Însă e primul an în care a apărut păstârnac.

La noi e an prost pentru rosii. Și vecina Toria se plângea că i s-au stricat, și vecina Corina.
Și la mine începuseră așa în forță, dar ploaia prea multa le-a mănat sau le-a dat înapoi. Sa vedem daca apuca sa se coaca ceva din cele apărute.

Până acum am mâncat intensiv, ca ca la cura: lăptucă, pătrunjel verde la fiecare salata, gulii cat cuprinde, vin din urma castraveții, dovlecei, fasole verde.
Incepe varza, sfecla roșie.
Fac o ciorba de legume cu toate de prin gradina: morcov, ceapa, gulii, fasole verde, dovlecei, mangold sau sfeclă elvețiană, pătrunjel, leuștean. Am acrit o cu corcodușe și mai nou cu aguridă.
E nemaipomenit de buna și de răcoritoare.
Eu de când am mâncat prima dată borș roșu la Cernăuți, pun sfeclă roșie în mai toate ciorbele in care îi stă bine, desigur. Îi dă un gust.minunat. Pun și pețiolul, codițele adică, uneori și câteva frunze.
« Last Edit: Friday 07 August 2020, 06:25:24 by Mărioara »
Bucurati-va!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1076 on: Friday 07 August 2020, 06:30:46 »
Incepe sa se simtă că vine timpul revoltei.
Azi am recoltat menta de gradina, am făcut snopi și o pun la uscat in pod. Tot acolo am uscat in doua rânduri leuștean și și-a păstrat o culoare verde frumoasă.
Vine la rand cimbrul. E așa de frumos anul ăsta!
Ieri am fost cu Lina pe o pajiște deasupra casei noastre și am cules sunătoare, mai mergem duminică.

Mi se pare mie sau a durat puțin vara?
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1077 on: Friday 07 August 2020, 06:40:33 »
De aici am cules plante, am găsit și prune coapte într-o livadă, e fâneață unor oameni care au cam părăsit zona și încă se mai găsesc plante pentru că nu cosesc.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1078 on: Friday 07 August 2020, 06:45:32 »
Acolo unde sunt brazii e casa mea, in partea cealaltă a lui nenea Victor, poza doi
Iar in poza 1, casa cu ecranul solar e a Bunei Olga.
Vor sa vanda, nu mai sta nieni de când fetele au luat-o la oraș pe Bună după ce a murit Leanu, soțul Voichitei, una dintre fete.
La ei Leanu a muncit mult și au amenajat, cu băi etc

Ce zici, ne facem vecine? :)
« Last Edit: Friday 07 August 2020, 08:24:24 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #1079 on: Friday 07 August 2020, 07:58:34 »
Sti cu cat vinde si cat pamant are?
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart