Author Topic: Islamul si integrarea orientala  (Read 3721 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline santiago

• Hero Member
Re: Islamul si integrarea orientala
« Reply #20 on: Friday 17 March 2017, 17:00:38 »
Eu cred ca am cunoscut islamul cu mult inaintea tuturor... am vrut sa ma convertesc in tinerete. Prima oara am luat contact in 1987 cand am vizitat Marocul... si intre timp am petrecut mult timp in lumea islamului, mai ales anii 90, cand am vizitat multe tzari arabe. Am avut o criza existentiala atunci, eram intr-o perioada de cautari, cum poate esti si tu.

1987-1945=42 In concluze, aveam 42 de ani cand tu ai cunoscut islamul iar eu m-am nascut intre ei.
Acuma, daca as avea Credinta, probabil ca m-as converti la neoprotestantismul crestin, ce-l consider peste ortodoxie si catolicism. Dar n-am Credinta.

Esti cu curu `n sapte luntre !

Daca treci la Neoprotestanti o sa-l ai preot pe grupalau , care o sa-ti tina slujbele dupa religia mahomedana si le ai pe amandoua.
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #21 on: Friday 17 March 2017, 17:08:13 »
Dubai — The UAE has made an announcement that may leave you stunned.

http://saudigazette.com.sa/world/mena/uae-build-city-mars-2117/

Alongside its existing plans to venture out into the cosmos, the Gulf state said on Tuesday that it also plans to build the first city on Mars by 2117.

Asemeni noua, romanilor care cautam o noua capitala pentru tara, Arabii cauta o locatie potrivita pentru Noua Mecca - oras de resedinta a urmatorului Calif (interpretarea mea)

The project will be in collaboration with “specialized international organizations and scientific institutes,” according to Dubai-based newspaper Gulf News.
Si cum in institutiile de stiinta si cercetari , in majoritate sunt evrei , cand termina de construit (cu banii arabilor) , cei ajunsi pe Marte se vor ruga la Moise:)))
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #22 on: Friday 17 March 2017, 17:19:07 »
"Islam is about power" tot aud eu aici in Canada, de la oameni care habar nu au cine este Marx,

Pai uite ca i-a scapat porumbelul din gura lui Erdogan. Asta e, asta e viitorul, adica al islamului:

https://francais.rt.com/international/35378-erdogan-turcs-vivant-europe-faites-pas-trois-cinq-enfants-avenir
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #23 on: Friday 17 March 2017, 18:06:19 »
aha ! deci urmaresti Erdogan vs. Europe ! hai sa vedem Qui Bono ?

Recentul Februarie din Romania a dat o lovitura grea mentalitatii ottomane, aflata in vigoare pe aria vechiului caliphat. Afirmandu-ne pozitia pro-europeana, noi, Piata, am lovit colateral si in interesele Turciei, postul de avantgarda vestic al Europei. Romania a devenit clar si raspicat un puternic pilon al Vestului, al Romei.

A fost ceva total neasteptat, ceva care se intampla odata la o mie de ani.

Trebuie sa-l pun pe Erdogan pe lista mea de "sobolani", dupa Tiriac, marii loviti ai Pietei din Februarie.

Offline Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • Did I forget to offend anyone?
« Reply #24 on: Friday 17 March 2017, 22:48:19 »
Am dreptul sa discut civilizat despre orice si oricand, atata timp cat nu incalc nici o lege. Credinta ta dragul meu, nu inseamna ca descrie si Realitatea si scopul existentei tale in aceasta.
Auzi, ai auzit cred de Betrand Russell sunt convins... Dar de Ceainicul lui Russell ai auzit? Care ar gravita undeva in sistemul nostru solar..
Uite, iti propun pentru vinerea asta, o lectura placuta, apropos de Credinta ta, e numai un exercitiu de gandire.

Uite aici:

https://en.wikipedia.org/wiki/Russell%27s_teapot

Cel mai corect pentru orice om cat de cat alfabetizat si cu  ratiune, este sa se considere agnostic. Mie-mi pare cea mai corecta pozitie din punct de vedere intelectual.
Asta pentru ca nu ai Credinta.

Tribul meu, din buni strabuni, stie ca nu e vorba de un Ceainic ci de o Lingurita. Ereticule.
Admine, chiar nu se poate sa facem ceva cu clubul labarilor?

Da, baietii finuti si de viata din cauza carora pleaca toate fetele de pe forum. Stii si tu care sunt.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #25 on: Friday 17 March 2017, 22:57:18 »
de ce e ratiunea primordiala ?

oamenii nu sunt rationali

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #26 on: Friday 06 October 2017, 22:18:06 »
http://www.cnn.com/2017/09/26/politics/saudi-arabia-woman-drive/index.html
Arabia Saudita va permite femeilor sa conduca autovehicule.

Arabia Saudita este ultima tara din lume in care femeile inca nu conduc. Ca urmare, exista 800.000 de soferi asiatici care sunt platiti cu circa 1/3 din venitul unei familii pentru a conduce in locul femeilor

Pentru cei care nu au urmarit istoria, mentionez ca Sauditii s-au declarat pentru progres, dar in ritmul lor.  Pe undeva, principial, au dreptate. Iata prea-rapida dezvoltare urbana americana a creat un fenomen de recul istoric prin presedintele Trump.

I Translate it

Offline hercule

• Jr. Member
  • **
« Reply #27 on: Saturday 07 October 2017, 13:56:09 »
http://www.cnn.com/2017/09/26/politics/saudi-arabia-woman-drive/index.html
Arabia Saudita va permite femeilor sa conduca autovehicule.

Arabia Saudita este ultima tara din lume in care femeile inca nu conduc. Ca urmare, exista 800.000 de soferi asiatici care sunt platiti cu circa 1/3 din venitul unei familii pentru a conduce in locul femeilor

Pentru cei care nu au urmarit istoria, mentionez ca Sauditii s-au declarat pentru progres, dar in ritmul lor.  Pe undeva, principial, au dreptate. Iata prea-rapida dezvoltare urbana americana a creat un fenomen de recul istoric prin presedintele Trump.

Asta-i araboaica ce invata sa conduca, ori asiatica platita cu ora de familie  :evil:??!??! Si intr-un caz si in celalalt, unde-i baticul, hidjabul, ori costumul de ninjalau? Sa nu-mi spui ca odata cu permisul de conducere au dreptul si sa se destrabaleze in public   :laugh: (adica sa arate mai mult decat ochii altcuiva decat familiei, se intelege!!!  :police: :police: :police:)

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #28 on: Saturday 07 October 2017, 14:18:49 »
aceste intrebari ne doare, in harabia saudita se conduce pe dreapta, ca si la bravo fata, in poza e o masina cu o conducatrice (in chimonou) pe dandaratelea, ca in japonia de ex.
sigur, este posibil ca poza sa fie in oglinda, s-au mai vazut cazuri.
edit, nu mai vorbim de vegetatia luxurianta nespecifica orientului mijlociu, intr-o zona rezidentiala, unde acoperisul caselor nu e specific climatului harabesc, da cum ar zice my intellectually equal de la work, semantics...
« Last Edit: Saturday 07 October 2017, 14:35:59 by corolla »
I am in perfect shape for my weight.

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #29 on: Saturday 07 October 2017, 14:57:39 »
Bahi eu nu postez pozele astea ca sa puna botul slugile din Toronto la carcoteli, ci ca sa-l mai imbunez pe Cristian ! n-aveti voi toranezii treaba, aici la noi in Quebec ii omoram in biserici si taiem porci in cimitirele lor.

Femeia este asadar Manal al-Sharif, 38 de ani, uite-o aici la Ted, explicand cum vine cu inchisoarea mentala - unul din subiectele preferate ale lui Cristian ( si m-a convins si pe mine )

https://www.youtube.com/watch?v=vNpmq6Ok-QQ

A Saudi woman who dared to drive | Manal al-Sharif

Image result for manal al-Sharif

Offline E

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #30 on: Saturday 07 October 2017, 15:03:35 »
Asta-i araboaica ce invata sa conduca, ori asiatica platita cu ora de familie  :evil: ??!??! Si intr-un caz si in celalalt, unde-i baticul, hidjabul, ori costumul de ninjalau? Sa nu-mi spui ca odata cu permisul de conducere au dreptul si sa se destrabaleze in public   :laugh: (adica sa arate mai mult decat ochii altcuiva decat familiei, se intelege!!!  :police: :police: :police: )

Femeia din poza e Manal al-Sharif, o militanta pentru drepturile femeii din Arabia Saudita, poza a aparut pe pagina ei de facebook aici:

https://www.facebook.com/manal.livefreeordie/posts/1482230281857046

Are un copil in Arabia Saudita, e divortata de fostul sot care a ramas acolo impreuna cu copilul, iar acum s-a recasatorit in Canada. Asta explica nedumerirea ta cu hijabul.

https://www.nytimes.com/2017/06/09/opinion/sunday/saudi-arabia-women-driving-ban.html

Edit: vad ca grupalu a postat deja inaintea mea, doar ce am vazut acum.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #31 on: Saturday 07 October 2017, 15:48:06 »
ok, deci poza e din canada, casele din fundal arata familiar si e mirror, de aia apare volanul pe dreapta.

Offline E

• new users
« Reply #32 on: Saturday 07 October 2017, 16:04:18 »
ok, deci poza e din canada, casele din fundal arata familiar si e mirror, de aia apare volanul pe dreapta.

Posibil sa fie in oglinda, nu am gasit unde e facuta poza.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #33 on: Saturday 07 October 2017, 17:20:20 »
eu propun sa abandonam dezbaterea unde e facuta poza ca sincer nu as vrea sa diminuam actiunile doamnei de militanta pt drepturile femeii in arabia saudita, chestie care cere vointa, determinare si strong will dupa cum stim cu totii.

anyway, cred ca dau si eu in mintea christianului ca azi browsaind pe net am gasit absolut intimplator o carte de john man numita: Saladin - The Sultan Who Vanquished the Crusaders and Built an Islamic Empire
am zis sa-i dau o shansa dupa ce termin stephen kingu la care citesc acu.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #34 on: Saturday 07 October 2017, 19:42:59 »
 Ai revenit la Canada ? ori tot la Irlanda esti ? Mai canti prin piete publice in frunza ... cu palaria intinsa ?

Offline E

• new users
« Reply #35 on: Sunday 08 October 2017, 13:27:11 »
Ai revenit la Canada ? ori tot la Irlanda esti ? Mai canti prin piete publice in frunza ... cu palaria intinsa ?

Daca la mine te referi, nu sunt eu personajul de care vorbesti.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #36 on: Tuesday 12 December 2017, 12:09:20 »
http://deadline.com/2017/12/saudi-arabia-lifts-cinema-ban-first-movie-theaters-to-open-in-march-1202224058/

In Arabia Saudita cinematografele se vor redeschide dupa o suspendare de 35 de ani.

Saudi Arabia Lifts 35-Year Ban On Cinemas; Movie Theaters Expected In March 2018

Jeddah Comic Con 2017

Offline descultz

• Full Member
« Reply #37 on: Thursday 14 December 2017, 09:15:29 »

Problema principala e ca nu exista nici cea mai mica dovada! ...

Nici contrariul nu e mai breaz: nu ai nici cea mai mica dovada ca NU exista. Ca sa-l parafrazez pe unu' mai destept: "Daca cred si nu exista, nu pierd nimic. Daca nu cred si exista, am pierdut totu'! "
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline E

• new users
« Reply #38 on: Thursday 14 December 2017, 13:04:24 »
Ca sa-l parafrazez pe unu' mai destept: "Daca cred si nu exista, nu pierd nimic. Daca nu cred si exista, am pierdut totu'! "

Mi-amintesc ca am citit mai demult despre asta intr-o carte, se numeste Teoria managementului erorilor (uite un articol pe wikipedia aici https://en.wikipedia.org/wiki/Error_management_theory), si se crede ca este felul in care creierul uman ia decizii in situatii de incertitudine, pentru a minimiza costurile erorilor pe care le facem.

Sunt doua tipuri de erori, false positive si false negative (mult mai grave), iar exemplul cu detectorul de fum este dat deseori pentru a ilustra cele doua tipuri. Pe scurt, acesta e un dispozitiv special reglat ca sa dea multe erori false-positive (suna alarma de incendiu la 3 noaptea dar nu s-a intamplat nimic), dar sa nu dea nici macar o erore de tip false-negative (a luat casa foc, dar alarma nu s-a declansat).

Ca sa revin la ce spuneai tu, ce se intampla daca te rogi la o divinitate care nu exista ? Pierzi timpul degeaba rugandu-te (false positive). Ce se intampla daca nu te rogi, dar exista divinitate ? Risti sa arzi in iad (false negative).

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
« Reply #39 on: Thursday 14 December 2017, 13:31:47 »
Ce se intampla daca nu te rogi, dar exista divinitate ? Risti sa arzi in iad (false negative).

cred ca-ti dai seama ca povestile astea d-zeu, cu raiul si iadul nu sint altceva decat creatii ale imaginatiei umane
chiar daca sa zicem ca ar exista o divinitate si o viata dupa moarte, nu avem cum sti si n-o sa stim decat in momentul mortii cum arata ele cu adevarat. pina atunci ne dam cu parerea si credem in povesti de adormit copiii
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche