Author Topic: Intrebare pentru cine se pricepe  (Read 4534 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bugs bunny

• Full Member
Re: Intrebare pentru cine se pricepe
« Reply #20 on: Sunday 07 November 2021, 00:02:09 »
daca era de reparat .....o casuta de pasarele ma bagam.

heheheee, si io, chiar daca nu prea ma pricep la casute
Noroc ca m-am nascut nebun altfel o luam razna.

Offline karma

• Sr. Member
« Reply #21 on: Sunday 07 November 2021, 20:05:10 »
Nici la păsărele....
Mi-as dori sa fiu si eu ignorant ca tine, dar din pacate nu am norocul.

Offline bugs bunny

• Full Member
« Reply #22 on: Sunday 07 November 2021, 23:58:34 »
la casute am zis ca nu ma prea pricep.....
Noroc ca m-am nascut nebun altfel o luam razna.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #23 on: Sunday 14 November 2021, 09:11:36 »
Am zis sa dau un update, am sfarsit prin a schimba complet furnaeul cu unul nou nout, a pus un Bryant  80.000 BTU 2 stage variable speed 96.7 eficient, am dat 3400 cad pe el... mai putin decat am dat pe Traneul ala de acum 16 ani, daca nu ma insel pe ala am dat in jur de 4000 cad dar a fost esalonat prin credit cardul de Home Depot, aici am platit pe contractor direct, am primit garantie, a zis ca instaleaza multe Bryant si au rezilienta destul de OK, 15 ani cel putin... ca firma mama e Carrier de fapt, doar le vinde sub numele Bryant

Online corolla

• Hero Member
« Reply #24 on: Sunday 14 November 2021, 09:50:43 »
Brava dorele, sa te tzina macar pina ne fortzeaza iubitzii nostri conducatori sa trecem totul pe electric fara sa investeasca un cent in crearea de noi power planturi, ajungem ca in romania pe vremuri cu curentul, o ora da, doua ba.
I am in perfect shape for my weight.

Offline crenguta

• Sr. Member
« Reply #25 on: Sunday 14 November 2021, 16:56:00 »
Investeste bre, dar nu stii matale. Numai in scumpaciuni ca sa creasca pretul la curent. Trec marfarele cu pale de eoliene de nu se mai termina, dar ge hydro s-a inchis. O fi vantul mai ecologic decat apa. Poate la voi la hontariu sa fie altfel.

Offline mihai_cotovanu

• new users
« Reply #26 on: Sunday 14 November 2021, 18:54:00 »
(....sa trecem totul pe electric (...)
In Quebec se schimba legea de la 31 decembrie, Legault vrea sa interzica pentru inceput  vanzarea centralelor rezidentiale si progresiv  si chiar repararea celor existente ( sunt  circa 200.000 de locuinte care mai sunt inca cu mazout). Cum alternativa ar fi pe electric sau gaz, cele electrice fiind  puternic subventionate, viitorul va fi ... electric.
Cum s-au schimbat  si toate contoarele cu cele inteligente, anul asta se incepe taxarea dinamica (un tarif pentru aproape tot anul, mai putin pentru orele de varf, in general cand e foarte frig afara)
Anul asta este benevol in sensul ca daca chiar reusesti sa economissti iti un credit pentru factura urmatoare, dar la anul...
Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.

I Translate it

Offline crenguta

• Sr. Member
« Reply #27 on: Sunday 14 November 2021, 18:58:12 »
La anul ce? O sa te taxeze daca consumi in orele de varf si se intoarce lumea la godinul cu lemne?
Astia in loc sa redeschida hidrocentralele se gandesc doar la prostii. Acum cica in stadiul de pilot e un program hilo pt cei cu masini electrice. Viitorul e ca vor avea controlul perioadelor cand poti sa ti incarci masina.
Niste cretini.

Online corolla

• Hero Member
« Reply #28 on: Sunday 14 November 2021, 22:02:51 »
Eu am contor inteligent de 15 ani care taxeaza functie de ora din zi si din noapte. N ai cum sa economisesti nimic la curent, caci chiar daca consumi mai putin, economia e minuscula, caci transportul e partea leului din factura, nu kwatzii consumati. La anul se inchide si pickeringul si sa vedem atunci criza de curent.
I am in perfect shape for my weight.

Offline mihai_cotovanu

• new users
« Reply #29 on: Monday 15 November 2021, 12:56:26 »
Eu am contor inteligent de 15 ani care taxeaza functie de ora din zi si din noapte. N ai cum sa economisesti nimic la curent, caci chiar daca consumi mai putin, economia e minuscula, caci transportul e partea leului din factura, nu kwatzii consumati. La anul se inchide si pickeringul si sa vedem atunci criza de curent.
Factura la HydroQuebec este mai simplu de analizat ( poate din faptul ca este singurul furnizor din provincie): sunt trei sume in afara de taxe :
 "abonamentul" sau costul de acces la retea: in jur de 45c /zi , apoi  primii 40kwh/zi   sunt taxati la  6.5c/kwh ( asta este o mostenire sociala pentru cei cu consum redus )  si restul de consum la 9.5c/kwh. 
Acum in conditiile de frig intens  vor sa faca 50c/kwh in orele de varf. Deocamdata benevol.: Daca reduci cu minim  2kwh in orele de varf , ai 1$ reducere . URA!
Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.