Author Topic: Instantanee din izolare  (Read 30812 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Instantanee din izolare
« Reply #280 on: Monday 15 June 2020, 06:28:25 »
Crater
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #281 on: Monday 15 June 2020, 06:33:15 »
De fapt zidul nu a fost luat de râu, cum am crezut aseară, ci prăbușit în râu, căci apa a săpat sub zid.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #282 on: Monday 15 June 2020, 06:38:56 »
Bolovani aduși de șuvoaie.

La Mili, pe lângă că a dispărut iar drumul, a căzut și un stâlp de electricitate.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #283 on: Monday 15 June 2020, 06:45:59 »
M-am întâlnit cu Mili dimineață când m-am dus sa vad ce-i la el.
Era tonic, ați venit sa vedeți dezastrul?

El are grădinile lui faine in Lunca, unde nici nu vreau sa vad ce dezastru e, daca la mine, unde e înalt fata de râu, băltește apa și arată că după diluviu

Oamenii aici sunt învățați, se așteaptă la de toate.
Dar e greu când te zdrobești și rămâne nik într-o oră.
Bucurati-va!

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #284 on: Monday 15 June 2020, 09:56:22 »
Asta e riscul pe care il iei cand construiesti ori cultivi in zone inundabile, e aproape de apa, ai avantajul ca poti aduce apa si uda culturile dar esti expus la intemperii, si la Buchini este zona inundabila a Timisului, poti avea noroc si intinde gradina acolo Dar e riscul tau.
ca la șvabi in șpais

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #285 on: Monday 15 June 2020, 10:15:08 »
Dorel, cred că ai rămas cu configurația de acum 20-30 de ani sau de când erai tu copil
Toată țara e zona inundabilă, uită-te pe știri sa înțelegi ce se întâmplă când plouă într-o oră cât într-o lună alta data.
Nu cred că înțelegi ce vreau eu sa comunic atunci când spun că vremea e mai rău ca virusul.

Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #286 on: Monday 15 June 2020, 10:20:31 »
Iar când e soare și cald afara, e ucigător.
Te ia cu leșin.
Asta e de ani buni, că soarele e insuportabil, doar că anul asta ce am simțit eu, e mult intensificat. E ceva ce nu poți suporta, nici nu știu cum să zic. Te anihilează.
Bucurati-va!

I Translate it

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #287 on: Monday 15 June 2020, 10:50:57 »
Era inundabila si acu 30 de ani, dar atunci se faceau lucrari de catre injineri adevarati. Prin sate erau tuburi de beton pe dealuri, de le-au strans satenii si le-au pus podisca la porti, pietrisul ala era stabilizat prin plantari de copaci , se faceau lucrari de captare a torentilor.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #288 on: Monday 15 June 2020, 10:53:56 »
In zona mea erau centuri de beton turnat peste piatra fixata cu plase de otel. Acu cine mai risipeste beton pe coastele muntilor, cand se pot face case scumpe si garduri frumoase?

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #289 on: Monday 15 June 2020, 11:06:49 »
E si ce spune Marioara si ce spune crenguta, intradevar sunt ploi torentiale care nu erau obisnuite inainte, cel putin asa rupere de nori mai vedeam odata la nu stiu cati ani, dar in ultimii 5 ani ceva s-a schimbat si sunt frecvente acum cam de cateva ori pe vara
ca la șvabi in șpais

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #290 on: Monday 15 June 2020, 11:16:24 »
Eu îmi amintesc de ploi torențiale vara de câteva minute, hai sfert de oră, era mult! Apoi ieșea soarele și se zbicea tot și mirosea a aer proaspăt.
Acum și în februarie au fost ploi cu tunete& fulgere, in iarna a fost cald ca naiba, fara pic de zăpadă.

Aseară ploaie torențială de peste o oră, cu o seara înainte de o ora.
Într-o localitate de pe o vale paralelă cu a noastră, unde sta primarul, a plouat torențial doua ore.
E greu de crezut până nu vezi.

Parca vad că la vara ni se va usca buza după un strop de ploaie.

Așa e, crenguță, se ocupau comuniștii aia nenorociți de mediu, erau și irigații.
Acuma, nah! Care, cum.
Esența este că suntem toți, absolut toți în aceeași găleată.
Am așa o ușurare că părinții mei nu au apucat vremurile astea.
« Last Edit: Monday 15 June 2020, 11:19:00 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #291 on: Monday 15 June 2020, 11:27:06 »
Era inundabila si acu 30 de ani, dar atunci se faceau lucrari de catre injineri adevarati. Prin sate erau tuburi de beton pe dealuri, de le-au strans satenii si le-au pus podisca la porti, pietrisul ala era stabilizat prin plantari de copaci , se faceau lucrari de captare a torentilor.

Absolut. Mie mi se pare hazliu sa aud an dupa an in Romania ce zic politicienii: "am fost luati prin surprindere"....de 30+ ani...mcpmdr
Uite, satamerenii au invatat lectia acum 50 de ani cand intr-adevar au fost luati prin surprindere. Au construit diguri inalte pe ambele parti a malului pe toate lungimea Somesului (cat trece prin oras plus vreo doua sate in continuare). Si ca sa vezi, au fost exact zero inundatii in Satu-Mare in ultimii 50 de ani! Deci se poate!!!
« Last Edit: Monday 15 June 2020, 11:28:43 by Mumus »
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #292 on: Monday 15 June 2020, 11:40:28 »
A pus marioara poze cu podul ala. Cum sa reziste asa ceva la viitura. Oare cine l-o fi construit? Ca i-a ramas beton si pt treptele alea aiurea.

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #293 on: Monday 15 June 2020, 13:31:00 »
Ploua mai mult e clar, sora mea a pus un prag de beton cam de 15 cm la intrarea din curte la un antreu in curte, pentru ca se aduna foarte repede apa in curte nu ajunge sa preia scurgerea la canal... si cand am fost acum un an am mai pus inca un burlan in jos de pe o sectiune a casei unde era jgheabul prea lung 12 metari, ca sa poata ajuta la evacuare, mi-a zis ca da afara cand vine furtuna brusc... deci ceva e schimbat nu e ceva normal ce se intampla cu ploile torentiale la Timisoara
ca la șvabi in șpais

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #294 on: Monday 15 June 2020, 13:48:08 »
Crenguta, primăria în regie proprie  a făcut zidurile, vara trecuta.
Cu echipa de muncitori, oameni de prin sate.
Scările alea i-a rugam Mureșana sa le facă să poată cobori să spele la râu, sunt in partea ei scările.

« Last Edit: Monday 15 June 2020, 13:49:17 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #295 on: Monday 15 June 2020, 13:50:25 »
Dorel, anul trecut în vara parca au fost la TM niste vijelii și tornade de speriat.
Dar nu numai acolo.
Bucurati-va!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #296 on: Monday 15 June 2020, 13:57:58 »
Mumus, sunt poate 6-7 ani când am colindat cu bicla in zona Satu-Mare, spre Valea Vinului, Apa, Seini, Orașu Nou, mi-amintesc că erau probleme cu inundațiile și atunci, dar nu în reședința de județ.
Apai de câțiva ani ferească Dumnezo când da ploaie mare in capitala! Gândești că e gata lumea, se inunda pasaje, stații de metrou, deci nu contează rangul așezării.
Bucurati-va!

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #297 on: Monday 15 June 2020, 14:20:23 »
Mumus, sunt poate 6-7 ani când am colindat cu bicla in zona Satu-Mare, spre Valea Vinului, Apa, Seini, Orașu Nou, mi-amintesc că erau probleme cu inundațiile și atunci, dar nu în reședința de județ.
Apai de câțiva ani ferească Dumnezo când da ploaie mare in capitala! Gândești că e gata lumea, se inunda pasaje, stații de metrou, deci nu contează rangul așezării.

Somesul parcurge tot orasul. Diguri in ambele parti. Zero inundatii in oras de 50 de ani. M-am nascut si copilarit in Satu-Mare.
Si acum se gasesc semne desenate pe case care arata nivelul apei (downtown, etc.) de pe vremea inundatiei din anii 70.
Lectia a fost invatata. De ce nu se poate invata lectia in toata Romania? Simplu, nu se vrea.
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #298 on: Monday 15 June 2020, 14:30:47 »
Somesul parcurge tot orasul. Diguri in ambele parti. Zero inundatii in oras de 50 de ani. M-am nascut si copilarit in Satu-Mare.
Si acum se gasesc semne desenate pe case care arata nivelul apei (downtown, etc.) de pe vremea inundatiei din anii 70.
Lectia a fost invatata. De ce nu se poate invata lectia in toata Romania? Simplu, nu se vrea.

Uiti ca in anii 70 , Romania avea un "paznic" , un tip din Scornicesti care statea gramada pe toti sa faca ceva . Oare iliescu nu a venit la putere cu aceleasi planuri pentru romani si Romania , a fost "sustinut" atat de est cat si de vest ca sa distruga tot . Cand Ceausescu era adus in fata plutonului de executie , acuzat pentru genocid si subminarea economiei de stat , iliescu & Co taie frunza la cani si sunt bine merci , desi au adus pagube romaniei mai mari decat toate imperiile ce au trecut peste noi
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #299 on: Tuesday 16 June 2020, 12:14:52 »
A mai dat o torențiala azi, că am fost plecata și am găsit vasele cu apa de ploaie pline.
Dar apoi a ieșit soarele, așa că am luat-o pe Lina și am mers la izvor.
Bucurati-va!