Author Topic: Instantanee din izolare  (Read 30893 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
Re: Instantanee din izolare
« Reply #180 on: Thursday 28 May 2020, 18:41:34 »
Alki Beach - doua căsuțe vechi, acoperite cu flori, care nu știu cum încă mai rezista printre atâtea condos noi. Un punct de atracție vizuala.
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #181 on: Thursday 28 May 2020, 19:43:49 »
Foarte dragute, cinde. Proprietarii stiu ca sint admirate. Era o curte pe linga mine, foarte bine intretinuta cu flori, o placere sa treci pe-acolo. S-a vindut acum multi ani si e incredibil in ce hal de degradare a ajuns. In alta curte, linga parc, curtea era mult mai mare decit casa, am fost si eu sa vad casa cind au vindut-o si era mica si prapadita. Au cumparat-o niste tineri cu copii mici, au facut o frumusete de curte, cu leagane, cu tree house, casa n-am idee in interior. Acum vreo 5 ani au vindut-o si tot ca cealalta, a ajuns o paragina curtea aia. Pacat ca n-am poze de cind erau aranjate, acum nu mai are niciun rost.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #182 on: Thursday 28 May 2020, 23:46:08 »
Pai qwerty, încă o dovada ca omul cinsteste locul :)
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

Offline karma

• Sr. Member
« Reply #183 on: Friday 29 May 2020, 01:55:08 »
Cu se catzara in pom ?
La voi pisicile au gheare ? nu le-au scos la veterinar ?
Crima curată sa tai ghearele pisicii! Este ilegal in majoritatea provinciilor acum, thank god!
Mi-as dori sa fiu si eu ignorant ca tine, dar din pacate nu am norocul.

Offline karma

• Sr. Member
« Reply #184 on: Friday 29 May 2020, 02:15:10 »
KLumea de tot poze!
@cinde de ce exact va plângeți ca trebe musai akolo la voi vit D??

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #185 on: Friday 29 May 2020, 09:17:28 »
KLumea de tot poze!
@cinde de ce exact va plângeți ca trebe musai akolo la voi vit D??
multa ploaie = multi nori, mai putin soare... I guess. de fapt, cam toti trebuie sa suplimentam (nu neaparat pastile):
In the U.S., only people who live south of a line drawn from Los Angeles to Columbia, S.C., get enough sunlight for vitamin D production throughout the year.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #186 on: Friday 29 May 2020, 12:17:03 »
Da, Karma, lipsa de soare duce la deficienta de Vit D. CHiar cand este soare, ei explica si prin faptul ca "the sun is not high enough in the fall and winter for the sun’s UVB rays to reach your skin and produce vitamin D" and Tin minte ca dupa 2 ani de stat aici, mi-a facut test la vremea aia si mi-a gasit deficienta critica de D, mi-a dat 10,000 IU care e foarte mare. Acum iau 2000 zilnic, doza ce se recomanda tutoror care locuiesc in PNW.
« Last Edit: Friday 29 May 2020, 12:20:04 by cinderella_QC »

I Translate it

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #187 on: Saturday 30 May 2020, 12:48:17 »
@Janine animalele voastre sunt asa de bucuroase impreuna, chiar daca-s colegi de rase diferite
Bonus se-asorteaza intre ele si cu covorul

Tu cinde, asa mi-ar placea sa stau mai multa vreme pe coasta de vest. Nu stiu cum si cand, eu sper ca nepotu-meu sa se mute acolo si atunci ma invita lol
E splendida natura in SUA, imi place de zece ori mai mult ca in Canada
You can’t pour from an empty cup.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #188 on: Saturday 30 May 2020, 13:39:30 »
Pana sa stai mai mult , Vino in vizita. Îmi iau ceva zile libere și îți arat prin jur. :)

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #189 on: Saturday 30 May 2020, 14:18:12 »
That’s really nice mersi :) Cand vin la prietena mea cea mai buna din copilarie care sta la Vancouver o sa dau inca o tura prin Seattle, dar nu anul asta :), poate la anul. Pana atunci mai descoperi si tu alte locuri, sau poate castigi la loterie :)

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #190 on: Saturday 30 May 2020, 14:19:33 »
Ca sa câștig tre sa joc și mereu uit lol

Offline karma

• Sr. Member
« Reply #191 on: Sunday 31 May 2020, 02:57:48 »
Io zic s-o lași mai moale cu vit D
Scapi da dracu’, dai da mama lui. A dracului. Faci niște chietre la rinichi d-ajungi să-ți dorești fierbinte sa ai mai degrabă lipsa da vit D decit chietre multe și mai mult sau mai puțin mărunte

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #192 on: Sunday 31 May 2020, 09:37:12 »
Io zic s-o lași mai moale cu vit D
Scapi da dracu’, dai da mama lui. A dracului. Faci niște chietre la rinichi d-ajungi să-ți dorești fierbinte sa ai mai degrabă lipsa da vit D decit chietre multe și mai mult sau mai puțin mărunte
Pietre la rinichi faci de la oxalați, nu vitamina D

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #193 on: Sunday 31 May 2020, 10:54:27 »
pietrele de la rinichi au multiple si complexe cauze care includ si oxalatii.

Cinde ce chestie, si mie tocmai acum o luna mi-a prescris doctorita de familie (iar) tot vitamina B12 si D 2000 IU.
Re: B12 iesea mereu insuficient, chiar si in anii cand mancam carne la discretie. Defapt carenta de B12 are toata (50%) lumea, mancatori sau nu de carne.

Re: vit. D. Exista un studiu care spune ca intake prelungit 8-10 ani de high doses afecteaza rinichii. Numai ca oamenii cu low vit D si vit B12 care deja nu se alimenteaza corect, sunt obositi cronic si stresati sunt direct in bataia pustii pentru bolile grave cum e cancerul.

Btw am incredere in ce a explicat doctorita mea de familie pentru ca ea e cancer survivor si s-a informat enorm.

De ce se prescrie vit D pe tot parcursul anului daca din mai in octombrie nu avem nevoie? Din cauza de lifestyle, desi e soarele afara, noi suntem in birouri sau in case si NU stam cu directly exposed skin min 10 minute ZILNIC.

So, the lesser of two evils..

« Last Edit: Sunday 31 May 2020, 10:58:38 by gabi200 »

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #194 on: Sunday 31 May 2020, 12:01:05 »
  De ce trebuie sa iei vitamina D cand poti foarte frumos sa iei ulei de ficat cod si impusti mai multi iepuri cu un singur glont. Mananca heringi la conserva , iar sunt bogate in vitamina D . Eu nu le mananc din lipsa de vitamina D dar sunt bune pentru intarirea oaselor si a tendoanelor/articulatiilor ca pe viitor sa nu fac artrita .
 Beti ceaiuri de urzica , cred ca se gaseste si la voi urzica uscata la pungi , ajuta la stabilirea multor vitamine in corp si mai mult , urzica este extraordinar de buna in caz de gripa , deci lupta cu virusii .
 Vara cand gasiti papadie , mancati salate de papadie , iarna faceti ceaiuri din radacini de papadie . Papadia ca si urzica ajuta mult la stabilirea mineralelor si vitaminelor in corp .
 Mancati salate de varza si in special varza rosie , cu diferite amestecuri din care sa nu va lipseasca mararul .
 Sunt cateva alimente care nu trebuie sa va lipseasca de pe masa de cel putin 2-3 ori pe saptamana si nu veti avea nevoie de vitamine ca supliment

Fuck you Columbus and your curiosity

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #195 on: Sunday 31 May 2020, 13:05:03 »
Thanks guys. Appreciate the concern and the advices.  Eu m-am luat și eu după de a spus doctorița mea care ma știe “de mică” aduca din 2000 se când am ajuns aici. 1000-2000 nu e chsi mult. Pt multă vreme am fost așa low ca am luat 10,000. Mănânc cod dar nu prea îmi place ca peste. Herring hmm asa si asa.  Salata de varza îmi place, am sa mănânc mai multă, iar mărarul e una din ierburile mele favorite alături de cilantro.

Urzici și păpădie nu promit ca beau/ mănânc 😊

Massther Clinic - Massage therapy

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #196 on: Sunday 31 May 2020, 13:47:41 »
Thanks guys. Appreciate the concern and the advices.  Eu m-am luat și eu după de a spus doctorița mea care ma știe “de mică” aduca din 2000 se când am ajuns aici. 1000-2000 nu e chsi mult. Pt multă vreme am fost așa low ca am luat 10,000. Mănânc cod dar nu prea îmi place ca peste. Herring hmm asa si asa.  Salata de varza îmi place, am sa mănânc mai multă, iar mărarul e una din ierburile mele favorite alături de cilantro.

Urzici și păpădie nu promit ca beau/ mănânc 😊
Again - in English - cod LIVER oil. Codul că pește e meh. Sardine, herring, mackerel sunt mai buni

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #197 on: Sunday 31 May 2020, 13:51:08 »
Da mă am citit, mersi. O sa caut sa iau.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #198 on: Sunday 31 May 2020, 13:52:13 »
Papadie e destula in rocket salad.
Mie mi-a prescris doctora o pastila de 10 mii ui de vitD pe saptamana. La voi care e doza, daca nu e secret?

Offline cinderella_QC

• Hero Member
« Reply #199 on: Sunday 31 May 2020, 13:56:18 »
Crenguța tocmai spuneam mai sus ca după doi ani de stat aici , in 2002, m-a găsit in deficit critic și atunci mi-a prescris 10,000. Am luat doza aia ceva vreme.  Acum iau 2000 de întreținere. Înseamnă că te-a găsit în deficit.

Nu știu care e rocket salad.