Author Topic: Graficul zilei  (Read 4476 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fenderguitars

• Hero Member
Re: Graficul zilei
« Reply #140 on: Friday 17 August 2018, 00:33:53 »
eu am lucrat si nu faceam nimic si imi mareau salariul la fel ca si celorlalti iar in 10 ani ma vedeam Director.
Numai ca a venit revolutia si ne-a futat visele de am plecat care incotro.
Nedirectori. Directorii de atunci au ajuns unii in puscarie iar altii pensionari pe la tara, la conace facute cu bani furati.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #141 on: Friday 17 August 2018, 08:55:57 »

Auzi, am numai o intrebare. de ce te vedeai tu dupa 10 ani in acelasi post, ca ii foarte suspect ce spui? Pentru ca daca ai lucrat la acelasi angajator ca mine, statul, esti constient ca dincolo de cliseele pe care oamenii adora sa se colporteze, bagi de rupi si la munca si sa iei mereu cate un examen, un nou post, iar un examen?
lucram pentru alt "branch" guvernamental. in principiu, ai sansa sa fii promovat cand seful iese la pensie, dar cum eram cel mai tanar din gasca, si "senioritatea" avea mai multa importanta, erau slabe sanse. in rest, structura foarte stabila si fara miscari pana nu iesea cineva la pensie.

Offline descultz

• Full Member
« Reply #142 on: Friday 17 August 2018, 11:04:35 »
lucram pentru alt "branch" guvernamental. in principiu, ai sansa sa fii promovat cand seful iese la pensie, dar cum eram cel mai tanar din gasca, si "senioritatea" avea mai multa importanta, erau slabe sanse. in rest, structura foarte stabila si fara miscari pana nu iesea cineva la pensie.

Bre, mi-o zis cineva ca "senioritatea" n-are multa importanta când ie vorba de "professionals" pentru avansare, ci conteaza ce ai in cap.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Online corolla

• Hero Member
« Reply #143 on: Friday 17 August 2018, 12:20:36 »
Vezi ca nu stii definitia completa la ce e ala professional, oricine are o meseria cu nume oarecare, diferita de necalificat, e professional, ala de matura la metrou, soferul de pe masina de gunoi, tipul de la ghiseu unde predai actele, politistul, consilierul de la primarie etc, toti sint professionali, adica make a living dintr un salariu practicind meseria x .
Being a professional nu are nici o legatura cu faptul ca esti sau nu bun in meseria respectiva, poti sa fii expert sau bita, atita vreme cit iti intra salariul in cont esti professional.
I am in perfect shape for my weight.

Offline descultz

• Full Member
« Reply #144 on: Friday 17 August 2018, 12:35:40 »
Vezi ca nu stii…

Io inteleg prin Professional persoana care lucreaza la stat si careia, in job description, ie musai sa aiba un bac sau maitrise.
Nu ma refer la job descriptionurile de la privat, unde ti se cere sa ai doctorat ca sa dai de mancare la pasari.
« Last Edit: Friday 17 August 2018, 12:45:04 by descultz »

Online corolla

• Hero Member
« Reply #145 on: Friday 17 August 2018, 15:13:38 »
Asa si millennialii din dantan care scriu cod tot professionali se alinta intre ei. Si lucreszs pe la banci si alte corporate private.
Nici o legatura cu statul.
Dar definitia completa e aia de am zis o eu, am citit o, nu ca sint eu asa destept.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #146 on: Wednesday 22 August 2018, 10:37:13 »
statistici africane

distrusi de colonialism, desigur

"Aquilla non capit muscas"

I Translate it

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #147 on: Wednesday 22 August 2018, 11:06:31 »
distrusi de colonialism, desigur

Desigur. Nu mai retin cum ii zice (mi-e frica sa caut pe Google) dar exista un nume la indieni pentru atitudinea de-a blama imperiul britanic pentru toate relele din India ... un reflex al oricarui intelectual care se respecta din partea aia de lume. Pacat ca nu-mi aduc aminte numele. Dar na, nu stiu eu, n-o sa stiti nici voi.  :P

Offline descultz

• Full Member
« Reply #148 on: Wednesday 22 August 2018, 15:26:05 »
Desigur. Nu mai retin cum ii zice (mi-e frica sa caut pe Google) dar exista un nume la indieni pentru atitudinea de-a blama imperiul britanic pentru toate relele din India ... un reflex al oricarui intelectual care se respecta din partea aia de lume. Pacat ca nu-mi aduc aminte numele. Dar na, nu stiu eu, n-o sa stiti nici voi.  :P

Bre, unde ar fi fost România acu' daca unirea de la 1600 ar fi fost validată și acceptata de vest ? Ehhh...

Online corolla

• Hero Member
« Reply #149 on: Wednesday 22 August 2018, 17:10:08 »
nimeni nu stie, nici macar santiago care merge adesea back to cuza, da nu mai departe, in analizele sale politice.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #150 on: Wednesday 12 September 2018, 21:04:17 »
simpatiile politice in mediul academic din US

"Aquilla non capit muscas"

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #151 on: Thursday 13 September 2018, 06:59:15 »
simpatiile politice in mediul academic din US

Alea-s simpatii declarate ... a fost un poll similar la jurnalisti ... au fost intrebati care-s cu simpatii Dem, care-s Independents si care-s Rep. Marea majoritate au zis ca-s Independenti. Apoi au fost intrebati daca au facut donatii electorale si vreo 90+% au zis ca la Dems. Involuntar bias toata ziua. Esti educat sa te dai apolitic dar cand te uiti ce face popa, apoliticul zboara pe geam.

Cred ca si la academici e la fel.

Offline radu catalin

• Full Member
« Reply #152 on: Thursday 13 September 2018, 15:23:33 »
Io inteleg prin Professional persoana care lucreaza la stat si careia, in job description, ie musai sa aiba un bac sau maitrise.
Nu ma refer la job descriptionurile de la privat, unde ti se cere sa ai doctorat ca sa dai de mancare la pasari.

professional e o persoana care lucreaza la vreun minister si a trecut la statutul asta in urma unui examen de professional. nu e neaparat nevoie sa aibe bac sau maitrise. unii au, altii n-au, sunt facuti la locul de munca in urma vechimii si a examenului pe care-l dau.
p.s. asa stiu eu si cum experientele sunt nelimitate poate fi si diferit. :)
« Last Edit: Thursday 13 September 2018, 15:24:36 by radu catalin »
...de-o fi una,de-o fi alta...ca romani suntem si noi...