Author Topic: Graficul zilei  (Read 13191 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rufus

• Hero Member
Re: Graficul zilei
« Reply #100 on: Tuesday 14 August 2018, 00:52:13 »

TATA! Ma adopti si pe mine? ca-s orfana rau  :-*

n-am zis nimic de adoptat  :suspious:

bey, eu sunt tata de albine!  8)
« Last Edit: Tuesday 14 August 2018, 00:53:32 by Rufus »
"Aquilla non capit muscas"

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #101 on: Tuesday 14 August 2018, 01:00:01 »

Ce s-o fi intamplat cu tine in anii astia, de ai devenit asa acritura, nu mi te aminteam asa de pe cuibul de cuci

alcohol

tobacco

firearms

Offline janine

• Hero Member
« Reply #102 on: Tuesday 14 August 2018, 01:16:40 »

n-am zis nimic de adoptat  :suspious:

bey, eu sunt tata de albine!  8)

adica tartor? asa ii zice lu' nenea ala care apoi e fugarit din stup?

ei, daca asa vrei tu...

Offline janine

• Hero Member
« Reply #103 on: Tuesday 14 August 2018, 01:24:31 »

Oh, da ... la fiecare perioada de ciclu imi spune ce norocoasa a fost la loteria vietii.

aouleu! pai asta te discrediteaza rau... ca pana si eu am avut parte de mascul viril, daca ma lasam la mila loteriei....

bre, asa feroce esti, cu gloante oarbe?

Offline janine

• Hero Member
« Reply #104 on: Tuesday 14 August 2018, 01:28:51 »
alcohol

tobacco

firearms

Tatu, da' fimei nu?

Nici barbati?

Nik?

Offline E

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #105 on: Tuesday 14 August 2018, 03:36:54 »
3. Numarul de femei care vor sa bage volumul enorm de munca al unui CEO
Isteria #Metoo face ascensiunea femeilor si mai complicata.

“Our research has found that mentoring is one of the main strategies used by women who have made their way to the top,” “Male mentors are particularly important, as men typically have more power than women in most organizations,”
There’s just one small problem: all too often, men aren’t comfortable taking female protégés under their wings.
 And that was before the #MeToo revolution. According to a survey commissioned by the Lean In initiative, the number of male managers who are uncomfortable mentoring women has tripled since the #MeToo movement first started back in October 2017.

“If men think that the way to address workplace sexual harassment is to avoid one-on-one time with female colleagues – including meetings, coffee breaks and all the interactions that help us work together effectively – it will be a huge setback for women,”

#MeToo is having unexpected consequences for working women
https://www.weforum.org/agenda/2018/03/metoo-campaign-women-isolated-at-work/

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #106 on: Tuesday 14 August 2018, 04:54:01 »
alooo, divizia de frustrati/discriminati, mai usor cu spumele si epitetele ca pt asta aveti prieteni, peturi, FB, etc

daca puteti contribuiti si voi cu ceva documentat care sa ajte discutiei ca de impresii si caracterizari e plina lumea. Daca nu luati-o la vale catre alte topice sau meleaguri

merci, sunteti draguti chiar si asa exploatati si discriminati cum sunteti, va pupa tata  :-*

:laugh:  Dreptate, da, dar nu(mai) pentru catei! Limitele free speech-ului sunt cand pretenarii pierd discutia si se fac de bafta, asa-i? Pentru ca simtul analizei sociale va e asa de putin dezvoltat incat cu capul liber in afara statisticilor si a surselor sunteti orbi ca niste cartite. God forbid ca cineva sa isi exprime o opinie liber.  No, buun, de ce nu bagi o sectiune sau un topic unde aa vorbiti numai voi ca sa va dati reciproc dreptate, sa va pansati ranile si sa puneti in fine trimite femeile la cratita si in virtual?  :police:
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

I Translate it

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #107 on: Tuesday 14 August 2018, 05:07:57 »

aouleu! pai asta te discrediteaza rau... ca pana si eu am avut parte de mascul viril, daca ma lasam la mila loteriei....

bre, asa feroce esti, cu gloante oarbe?

In universul misogin asta ii una din fantasmele favorite: ca femeile isi deplang soarta si manifesta constant penis envy. Iti dai seama cum se traieste alaturi de un admirator de asta de JBP care mere cu opiniile astea pe la case. Nu mai raman multe locuri unde sa fie invitat duminica fara cratite-n cap, asa-i? De aia am zis de la inceput ca nevasta lui agno ii one hell of a courageous woman sa diluaisca cu asta pe viata. Nu ca dintr-o data viata ta ii usoara?
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #108 on: Tuesday 14 August 2018, 07:03:56 »
pote reusiti sa treceti peste faza cu caracterizarile de misoginism/sexism, n-ajuta la nimic la subiectul discutiei

ar fi interesant de analizat care-i mecanismul asta de propagare a inegalitatilor, cum se deruleaza el, cine-l aplica, etc? Galt a venit cu un exemplu personal, alte prioritati in viata fata de cariera. O fi vechimea in munca la nivel de 1-2 ani atat de importanta ca sa justifice diferente salariale?

haideti, injurati de mama/tata si ce mai vreti voi si fuck-off daca nu veniti cu ceva mai elaborat, exemple, linkuri, etc

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #109 on: Tuesday 14 August 2018, 07:44:28 »
O fi vechimea in munca la nivel de 1-2 ani atat de importanta ca sa justifice diferente salariale?

De ce femeile negociaza mai soft salariile si ce se poate face in directia asta. Un important pesonaj, nu-i zic numele sa nu se crizeze vv, facea in practica lui clinica training de asertiveness pentru femei si le ajuta sa-si capete confidenta la asemenea negocieri.

Q: Okay, so why not get them to ask for a pay raise? Wouldn’t that be fairer?
A: I’ve done that many, many, many times in my career. So one of the things you do as a clinical psychologist is assertiveness training. So you might say––often you treat people for anxiety, you treat them for depression, and maybe the next most common category after that would be assertiveness training. So I’ve had many, many women, extraordinarily competent women, in my clinical and consulting practice, and we’ve put together strategies for their career development that involved continual pushing, competing, for higher wages. And often tripled their wages within a five-year period. 

Precum se vede JBP e un mare misogin :D :D :D

Se poate. Alternativ se poate merge pe un forum oarecare si injura participantii la trafic de-acolo. :)

https://hbr.org/2014/06/why-women-dont-negotiate-their-job-offers

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #110 on: Tuesday 14 August 2018, 09:16:49 »
poate e vb și de aversiunea față de conflict (cu șefii la cererile salariale) și față de risc in general (asta fiind deja documentată femei vs bărbați). De cele mai multe ori o plată mai bună găsești schimbând jobul și nu toți digeră riscul schimbării cu ieșirea din rutina activităților pe care le controlezi, etc

mie mi se pare că ierarhizarea astea pe "grade" la job, cum spunea Galt, e o formă mascată de discriminare. Nu cred că 1-2 ani reduc din valoarea adăugată a unui salariat. Culmea e că marile organizații în care-și duc veacul revoluționarii de carton promovează la greu ierarhizări arbitrare

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #111 on: Tuesday 14 August 2018, 09:35:44 »
mie mi se pare că ierarhizarea astea pe "grade" la job, cum spunea Galt, e o formă mascată de discriminare. Nu cred că 1-2 ani reduc din valoarea adăugată a unui salariat. Culmea e că marile organizații în care-și duc veacul revoluționarii de carton promovează la greu ierarhizări arbitrare

Normal. Singurul care poate sti cu exactitate cat de bun, dedicat e supervisorul direct, nu niste pulifrici dintr-un birou de HR la 200 de km distanta. Am de completat la formulare de autoevaluare si goal setting de-mi mananca juma' de zi aiurea. In care as putea face altceva.

Ontopic, cred ca ultimul factor major care produce un decalaj pe hartie intre venituri barbati-femei e domestic work-ul care pica preponderent in bratele femeilor. Cand omul baga overtime la greu (si asta e fact, barbatii produc semnificativ mai multe ore de overtime) femeile preiau din munca din casa, munca grea fara discutie dar neplatita. Acuma, in realitate, afara de cateva familii mai ciudate, majoritatea au banii la comun si nu cred ca femeile sufera din cauza ca sotul aduce mai multi bani in vreme ce ele fac curat si de mancare. Dar pe hartie, cand te uiti pe T-1 la sfarsit de ani reiese ca da dom'le, femeia face mai putin din cauza ca e oprimata.

Offline descultz

• Full Member
« Reply #112 on: Tuesday 14 August 2018, 09:51:56 »
… ar fi interesant de analizat care-i mecanismul asta de propagare a inegalitatilor, cum se deruleaza el, cine-l aplica, etc? …

Mecanismu' nu ie unu' evident, dar are la baza conceptu' ca femeia ie inferioara barbatului. Si-si are ancraju' destul de adânc in societatea nord americana, unde pâna mai acu' 20-30 de ani, femeia iera vazuta ca fiind buna doar de copchii si cratitza. Si dupa câte vad, au si unii românasi de p'acilea aceleasi idei: ca femeile ie untermesch si ca asa-i viata, nu-i vina lor, da' barbatii e mai tare.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline descultz

• Full Member
« Reply #113 on: Tuesday 14 August 2018, 09:59:28 »
… mie mi se pare că ierarhizarea astea pe "grade" la job, cum spunea Galt, e o formă mascată de discriminare…

Ierahizarea ca si concept nu e deloc descriminatorie. Ca nu toti sunt egali in lumea asta. Ceea ce e discriminatoriu este modul arbitrar in care adeseori ierahizarea se face, mai ales in firmele private. Iar femeile in general trebuie sa depuna eforturi triple pentru a putea obtine acelasi lucru ca un barbat. De aia da Agno linkuri cu clinici de training la care participa femeile, ca sunt descurajate de câte obstacole au in fata lor doar pentru ca nu se pisa din picioare si nu se scarpina sub burta când beau o bere.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #114 on: Tuesday 14 August 2018, 11:02:40 »
Mecanismu' nu ie unu' evident, dar are la baza conceptu' ca femeia ie inferioara barbatului. Si-si are ancraju' destul de adânc in societatea nord americana, unde pâna mai acu' 20-30 de ani, femeia iera vazuta ca fiind buna doar de copchii si cratitza.

lăsând la o parte speculațiile despre concepte (cu rădăcini, etc), deci cum se derulează mecanismul ăsta de discriminare?

sunt cei din HR care aplică inegalitățile în compensarea femeilor vs bărbați? Adică cel mai progresist departament din firme să fie responsabili pt politicile discriminatorii?

sau sa fie Directorii CEO care dau indicații genul "pt candidat femeie dai salariul X iar pt bărbații dai Y"?

deci dincolo de discuții sforăitoare, care sunt mecanismele de discriminare?

eu am sugerat unul, ierarhizarea excesivă a funcțiilor cu domeniu de competență identic. Care altele credeți că ar mai putea fi?
« Last Edit: Tuesday 14 August 2018, 11:05:02 by Rufus »

Offline descultz

• Full Member
« Reply #115 on: Tuesday 14 August 2018, 12:44:47 »
lăsând la o parte speculațiile despre concepte (cu rădăcini, etc), deci cum se derulează mecanismul ăsta de discriminare?
...

Bre, pai in primu' rând ie bias-ul pe care ti l-a indus comunitatea in care traiesti.
Nu RH-ul ie cel care face alegerea finala bre când ie vorba de angajare, ci sefu' de departament. RH-ul doar invârte hârtiile si se asigura ca catindatu' are potential. Restu' ie la mâna bosului. Aista are cutitu', pâinea si untu'. RH-ul e nica toata plus un sfantz in procesul decizional de anagajare.
Si nu, nu tre' sa vina de la CEO fo comunicare centrala, fiecare mic bos e sef pe parcela lui. Si daca anunta la CEO ca a angajat personelu' cu mai putin decât bugetu' alocat, cu atât mai bine ! Bravo micului sef ! Badaboom, badabam ! Si hai sa nu ne invârtim dupa deget, femeile sunt cele care trag de cele mai multe ori batu' scurt, tocmai din cauza bias-ului proverbial.
« Last Edit: Tuesday 14 August 2018, 12:45:48 by descultz »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #116 on: Tuesday 14 August 2018, 13:26:48 »
@Rufus, adaug si eu la mecanismul lansat de tine: lack of fit si male gender-typed jobs. Astea sunt instrumentale si commonly accepted in campul muncii, volens nolens.

@Descultz, ai pus punctul pe i cu bias-ul, cum se spune.
Parerea mea e similara to yours, in sensul ca exista o intreaga dinamica psihologica construita pe bias, plecand de la factorul uman in decison-making, la manager si apoi RH. Asa vad eu ordinea.
Si cand spun bias, includ aici ceea ce il produce: stereotipizarea, cernerea skill-urilor reale, capacitatea de a discerne intre realitate si asteptari aka cum sunt femeile si cum ar trebui sa fie, reprezentari ale femeilor si barbatilor bazate pe beliefs, gen femeile se angajeaza mai putin ardent decat barbatii in rolul lor la job sau au atribute fizice/psihologice si motive care le fac sa performeze deficitar in comparatie cu un barbat. 

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #117 on: Tuesday 14 August 2018, 13:41:03 »
Bre, pai in primu' rând ie bias-ul pe care ti l-a indus comunitatea in care traiesti.
Nu RH-ul ie cel care face alegerea finala bre când ie vorba de angajare, ci sefu' de departament. RH-ul doar invârte hârtiile si se asigura ca catindatu' are potential. Restu' ie la mâna bosului. Aista are cutitu', pâinea si untu'. RH-ul e nica toata plus un sfantz in procesul decizional de anagajare.
Si nu, nu tre' sa vina de la CEO fo comunicare centrala, fiecare mic bos e sef pe parcela lui. Si daca anunta la CEO ca a angajat personelu' cu mai putin decât bugetu' alocat, cu atât mai bine ! Bravo micului sef ! Badaboom, badabam ! Si hai sa nu ne invârtim dupa deget, femeile sunt cele care trag de cele mai multe ori batu' scurt, tocmai din cauza bias-ului proverbial.

si de ce n-ar vrea șeful ăla care decide angajarea să economisească la buget și pt bărbat nu numai pt femeie? Că doar nu-i cunoaște pe nici unul din ei și motivul că "economia la buget dă bine la CEO" e valabil pt ambele sexe (să mă scuze cititorii care au mai multe, noh), mai ales că vb de o diferență de 10%, nimic extraordinar

Offline descultz

• Full Member
« Reply #118 on: Tuesday 14 August 2018, 14:15:52 »
si de ce n-ar vrea șeful ăla care decide angajarea să economisească la buget și pt bărbat nu numai pt femeie? Că doar nu-i cunoaște pe nici unul din ei și motivul că "economia la buget dă bine la CEO" e valabil pt ambele sexe (să mă scuze cititorii care au mai multe, noh), mai ales că vb de o diferență de 10%, nimic extraordinar

Bre, deci 10% diferenta nu-i extraordinar ! 10% din 50 000 $ est 5 000 $. Ce buna vacanta faci cu astia 10%. Bre, când te aud cu afirmatii gratuite… ma-ntreb de unde a tunat si v-a adunat p'acilea ? Ca sa-ti explic de ce femeia e aleasa prima si nu barbatu', nu-mi pierd timpu'. Mi-ai demonstrat ca nu ai capacitatea intelectuala ca sa intelegi.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #119 on: Tuesday 14 August 2018, 14:19:28 »
De ce femeile negociaza mai soft salariile si ce se poate face in directia asta. Un important pesonaj, nu-i zic numele sa nu se crizeze vv, facea in practica lui clinica training de asertiveness pentru femei si le ajuta sa-si capete confidenta la asemenea negocieri.

Q: Okay, so why not get them to ask for a pay raise? Wouldn’t that be fairer?
A: I’ve done that many, many, many times in my career. So one of the things you do as a clinical psychologist is assertiveness training. So you might say––often you treat people for anxiety, you treat them for depression, and maybe the next most common category after that would be assertiveness training. So I’ve had many, many women, extraordinarily competent women, in my clinical and consulting practice, and we’ve put together strategies for their career development that involved continual pushing, competing, for higher wages. And often tripled their wages within a five-year period. 

Precum se vede JBP e un mare misogin :D :D :D

Se poate. Alternativ se poate merge pe un forum oarecare si injura participantii la trafic de-acolo. :)

https://hbr.org/2014/06/why-women-dont-negotiate-their-job-offers

.. iar provoci, iar cu aluzii ca interlocutoarea ii emotiva ca sa o descalifici de la discutie, iar cu logica de pisatul boului. Citatul ilustreaza activitatile tipului, nu convingerile, obositor ii numai fixismul, nu pari sa evoluezi