Author Topic: Graficul zilei  (Read 18405 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rufus

• Hero Member
Re: Graficul zilei
« Reply #80 on: Monday 13 August 2018, 20:30:08 »
n-a durat mult pana sa-si dea Sile in petec  :laugh:

realitatea e cruda, la lupta tovarasi
"Aquilla non capit muscas"

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #81 on: Monday 13 August 2018, 20:37:17 »
And he went off with a bang, Mihai stay, you are delicious.

Descultz, kudos pt opinia personala, bre-ul ala e nimicitor.

Il astept si pe Mircea. Grupy, tine cu fetele de asemenea. The more, the better, k mon, I'm counting:grin:

and drinking, obviously  :grin:

nici o parare ontopic de la tine, oare de ce nu sunt surprins  :whistle:

Offline descultz

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #82 on: Monday 13 August 2018, 21:49:01 »

bine, da' v-am zis de la inceput asta! se dadea in datele problemei! voi nu ati vazut ca de la inceput din primele postari cand s-o intors he was going at it? cum dracu nu va dati seama mai, nu ati citit ce tampenii scrie idolu ala al lui, nu ati vazut cum vorbeste de femeile din viata lui reala si virtuala? red flags, red flags, bai ce creduli, pe voi va pune cineva de paza si mereti cu hotul!

Gabi, io dau de-obicei șansa omului sa se explice. Viața m-a învățat ca prima impresie nu este tot timpul cea reala, deci cu toate flagurile le care le văzui si io ca nu-s chior, am zis ca poate omu' nu-i așa cum vrea sa para. Dar mesajul de-l văzui mai sus, îmi duse dubiile pe poola, e clar acu'. Omu' are un sentiment de inferioritate dat de sindromul penisului mic, ca altfel nu-mi explic răspunsul lui de-l citai. Un lucru ie sigur, nu-i arată mamei lui ce scrie pe-aici ca i-ar da asta din urma cu tigaia in cap non-stop.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline descultz

• Full Member
« Reply #83 on: Monday 13 August 2018, 21:53:04 »
În firmele de CPA și avocați, în fiecare an avansezi la următorul grad - jr 1-2-3, sr 1-2-3, manager 1-2-3, senior manager etc. Când nevasta a ajuns sr 1, colegii de generație erau majoritatea sr 3.

La angajare toți au plecat de la aceleași salar. Asta-i important și de asta discutam. Restu', ce se-ntâmpla după angajare, e free play. Ca nu toți sunt făcuți la fel.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #84 on: Monday 13 August 2018, 21:58:46 »

La angajare toți au plecat de la aceleași salar. Asta-i important și de asta discutam

nu, nu discuti despre asta, divaghezi ca sa-ti dai importanta  ;)

gaseste un studiu care indica asta legat de modul in care a fost efectuat, adica discriminare la salariile in momentul angajarii  8)

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #85 on: Monday 13 August 2018, 21:58:59 »

La angajare toți au plecat de la aceleași salar. Asta-i important și de asta discutam. Restu', ce se-ntâmpla după angajare, e free play. Ca nu toți sunt făcuți la fel.
Păi asta încercăm noi ăștia de dreapta să explicăm - există motive obiective pentru inegalitatea de salarii chiar și la același domeniu. Inclusiv în industrie, unde toți iau un 2.5% pe an - ai tratat de 2 ori creșterea, ești cu minim 5% în urmă

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #86 on: Monday 13 August 2018, 22:00:39 »

Exact asta am spus si eu ma prostovane cand am zis ca femeile contribuie de voie-de nevoie mai putin la binele 'firmei' prin faptul ca ofera mai putine ore angajatorului din cauza de copii. Doamne, tare multa taratza mai ai intre urechi. Asa a facut natura femeile, sa aiba copii si perioade extinse de ingrijire a lor.

Unde dracu a intrat in sfecla furajera ce-o tii pe umeri ca as cere ca femeile sa fie platite mai putin la angajare?!  :no:

Păi asta încercăm noi ăștia de dreapta să explicăm - există motive obiective pentru inegalitatea de salarii chiar și la același domeniu. Inclusiv în industrie, unde toți iau un 2.5% pe an - ai tratat de 2 ori creșterea, ești cu minim 5% în urmă

Stii ce e misto, sa intrebi pe vreunul, ba, stii pe cineva direct care e platit mai putin pentru ca e femeie? O sa vezi ca n-a auzit unul dar a citit pe undeva si e clar ca e o problema majora. Culmea e ca feministele moderate, gen Camille Paglia ori Christina Hoff Sommers rad cu curu' de pay-gap-ul vanturat de aripa isterica a miscarii. Numai la Gloria Steinem si acolitii/acolitele ce mai gasesti aberatia asta vanturata sa nu cumva sa intre in irelevanta si sa nu le mai asculte pustoaicele, despre ce naspa sunt barbatii si ce predatori de care trebuie sa te feresti is nemernicii aia. :D
« Last Edit: Monday 13 August 2018, 22:05:14 by Agno »

I Translate it

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #87 on: Monday 13 August 2018, 22:15:50 »
Sa-mi traiasca stalkeritza. Am vazut ca n-a dat pe aici o vreme, incepusem sa ma ingrijorez. Bine ca e OK si poate sa-si miste degetele. :)

ai vrea tu! realitatea ii aia ca sunt curioasa cat de departe poti merge in a nega evidenta adevarurilor. ii cand enervant cand amuzant sa observ cum niciodata nu admiti minciunile sau faptul ca TU cauti atentia, TU tot provoci. Never, nici fatza de tine insuti.
E o demagogie pe capul tau ceva de speriat! Matematica sa traiasca, dar cand ti se arata o simpla demonstratie de aritmetica, aia cu casa cumparata nu intr-un an, ci cel putin opt, tu insisti in continuare in minciuna. Asta ii numa un exemplu! Intr-adevar ii umpic fascinant in ce hal te poti minti, in ce hal de necunostinta a propriilor motoare psihologice esti. Nu observi societal trends with an open mind, ci folosesti surse de dreapta ca sa iti confirmi fixitatea teoriilor. Nu ai o intelegere fluida a drumului populatiei pentru ca te agati sa iti confirmi propriile prostii rigide. Te servesti de aceste date pe care incorect le prezinti drept mainstream theories ca sa impui niste teorii inflexibile. Noroc bun, esti limitat and very, very dishonest in discurs!
De cand te citesc toate fazele de destabilizare le folosesti except for the authentic way to deal with things: ask youraelf honestly if what you say holds true.
Si e amuzant cum te zvarcolesti groaznic cand se arata ca defapt interlocutoarele nu sunt nici irationale, nici nebune, ba chiar te prind cu fofarlica, dar tu nu, si nu, nu poti fi honest with yourself, pentru ca prea ai fost ahtiat dupa succes toata viata si prea te-ai conformat ca sa te ajungi, asa ca acuma te dai rebel, da’ chelner rebel nu s-o mai auzit, asa ca you’re in a pickle here..
Ii intr-advar un show sa vezi pe cineva saptamani intregi cum ii pus in fatza evidentei, da’ el batman, batman..
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline descultz

• Full Member
« Reply #88 on: Monday 13 August 2018, 22:18:55 »
Exact asta am spus....

Bre blajinule, ia arata-mi bre mie unde ai spus tu asta in cele 5 pagini de topic și mănânc foaia cu totu'.
Oi fi io prostovan, cu sfecla furajeră pe umeri și cu multă tărâtza între urechi, da' știu un lucru: n-as schimba locu' cu tine nici de mi-ai da aur in echivalentu' greutății tale. Te supărasi ca-ți zisei de SPM de musti așa deodată ? Lasă bre, nu-i bai, se trăiește și din labă făcută cu doua degete.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #89 on: Monday 13 August 2018, 22:19:15 »
Exact asta am spus si eu ma prostovane cand am zis ca femeile contribuie de voie-de nevoie mai putin la binele 'firmei' prin faptul ca ofera mai putine ore angajatorului din cauza de copii. Doamne, tare multa taratza mai ai intre urechi. Asa a facut natura femeile, sa aiba copii si perioade extinse de ingrijire a lor.

Unde dracu a intrat in sfecla furajera ce-o tii pe umeri ca as cere ca femeile sa fie platite mai putin la angajare?!  :no:

Stii ce e misto, sa intrebi pe vreunul, ba, stii pe cineva direct care e platit mai putin pentru ca e femeie? O sa vezi ca n-a auzit unul dar a citit pe undeva si e clar ca e o problema majora. Culmea e ca feministele moderate, gen Camille Paglia ori Christina Hoff Sommers rad cu curu' de pay-gap-ul vanturat de aripa isterica a miscarii. Numai la Gloria Steinem si acolitii/acolitele ce mai gasesti aberatia asta vanturata sa nu cumva sa intre in irelevanta si sa nu le mai asculte pustoaicele, despre ce naspa sunt barbatii si ce predatori de care trebuie sa te feresti is nemernicii aia. :D

Simplul fapt ca nu intelegi rolul si contextul lui Gloria Steinem te descalifica. Singur te descalifici prin extremism, din orice discutie serioasa. Degeaba dai cu bidineaua sa ascunzi, e o spoiala cu statistici a misoginismului si lumea te-o mirosit.
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #90 on: Monday 13 August 2018, 22:32:17 »
Bre blajinule, ia arata-mi bre mie unde ai spus tu asta in cele 5 pagini de topic și mănânc foaia cu totu'.

Sa-ti arat ca n-am scris? Ca asta ai priceput tu?

suparare mare in cuvinte putine
suparare mare in cuvinte multe

Ma bucur ca esti ok, serios.

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #91 on: Monday 13 August 2018, 22:38:27 »

... Lasă bre, nu-i bai, se trăiește și din labă făcută cu doua degete.

...iar daca e vorba de cele doua degete mari de la picioare, se traieste si mai bine... :educated:
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #92 on: Monday 13 August 2018, 22:42:04 »
q.e.d. Agno. Ce e mai clar de atat? Schimbi cuvintele din quote, pui poze cu femei crizate, cu pastile, faci absolut orice sa destabilizezi ca sa eviti sa deal with your issue. Cumplit te scalambai cu aceeasi incercare de a arata ca femeile sunt suparate, irationale, nebune, le atrigui emotii ca sa le degradezi procesul ratiunii, sa le ataci rationamentele in cel mai josnic mod, cel lipsit de argumente valide.
Pai, ii o placa zgariata si obosita. Mai schimb-o si tu.

Offline Giuchici

• new users
« Reply #93 on: Monday 13 August 2018, 22:58:10 »

MV, viata nu e fair iar intr-o meritocratie ideala fiecare primeste dupa cat contributie la propasirea firmei (sic). Iar femeile contribuie nolens volens mai putin. Nu e din cauza lor si nu au nici o vina pentru ca asa s-a nimerit sa ne aranjeze mama natura in gender roles.

Agno ,spune-mi si mie ce folos au toate cercetarile si statisticle pe subiectul asta care demonstreaza ca barbatul o fost mai norocos de la natura si e cu un pas in fata femei in multe privinte.
Am eu ceva de cistigat ,asa concret sau da bine la cultura generala . Nu vad mai mult decit o pierdere de vreme ,cind sunt atitea alte prostii de care sa te legi mai interesante si mai nostime.
 Dar consoarta ta iti impartaseste parerea de mai sus ?
 In legatura cu JPB ,mai citeste-i si pe altii ce spun :
 https://www.theguardian.com/science/2018/feb/07/how-dangerous-is-jordan-b-peterson-the-rightwing-professor-who-hit-a-hornets-nest
 Decit sa-l urmezi pe el mai bine il urmezi pe  Grigore Bivolaru  cu miscarea  aia  fatala  , macar stii un lucru ,dupa spiralele alea ti se deschid toate orizonturile .

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #94 on: Monday 13 August 2018, 23:01:26 »
alooo, divizia de frustrati/discriminati, mai usor cu spumele si epitetele ca pt asta aveti prieteni, peturi, FB, etc

daca puteti contribuiti si voi cu ceva documentat care sa ajte discutiei ca de impresii si caracterizari e plina lumea. Daca nu luati-o la vale catre alte topice sau meleaguri

merci, sunteti draguti chiar si asa exploatati si discriminati cum sunteti, va pupa tata  :-*

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #95 on: Monday 13 August 2018, 23:19:12 »
Agno ,spune-mi si mie ce folos au toate cercetarile si statisticle pe subiectul asta care demonstreaza ca barbatul o fost mai norocos de la natura si e cu un pas in fata femei in multe privinte.

Si in urma femeii in multe alte privinte. Dar poate fi periculos sa ignori diferentele. Spre exemplu Infanteria Marina a facut o analiza a plutoanelor mixte femei barbati, facute la directiva lui Obama de integrare a unitatilor militare. Si au constat ca la antrenamente, cand cara parti din mitraliera de pina la 40 de kilograme fiecare, femeile se accidenteaza mult mai usor decat barbatii, pentru ca masa musculara mai mica. In situatie de conflict, plutonul ala e mancat daca trebuie sa care un soldat auto-ranit sau sa renunte la o parte din puscoci.

Ce nu inteleg fanaticii ideologici e ca femeile si barbatii nu sunt identici, cum te impinge sa crezi feminismul radical. Fiecare are slabiciuni si puncte forte. O femeie pilot militar spre exemplu este mai buna decat un barbat pentru ca are pompa de adrenalina mai mica si lesina mai greu la multi G. Dar o femeie in Infanteria Marina e la locul nepotrivit, e doar ca sa satisfaca imperativele politice ceea ce IMO e prostie crasa.

Dar consoarta ta iti impartaseste parerea de mai sus ?

Oh, da ... la fiecare perioada de ciclu imi spune ce norocoasa a fost la loteria vietii.

In legatura cu JPB ,mai citeste-i si pe altii ce spun :

In Guardian?! E hit piece toata ziua, frate. Mai intru ca sa mai citesc doar ca sa realizez ca e inca unul care vorbeste fara fi ascultat macar odata ce zre omul de zis. Asa e cand te hranesti cu mancare digerata in prealabil. Daca ar asculta cineva macar 10 minute despre ce e vorba cu urechile lui, nu instruit de altii cum sa gandeasca s-ar schimba multe.

Dar mai bine, in locul unui articol publicat in cea mai leftista oficina din lume, The Guardian, de ce nu iti faci mana pe un ziar serios, de CENTRU? Nu poti sa devii mai prost, nu?

https://www.theatlantic.com/politics/archive/2018/08/why-the-left-is-so-afraid-of-jordan-peterson/567110/

Decit sa-l urmezi pe el mai bine il urmezi pe  Grigore Bivolaru  cu miscarea  aia  fatala  , macar stii un lucru ,dupa spiralele alea ti se deschid toate orizonturile .

Vax. Iti ajuta la indoire.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #96 on: Monday 13 August 2018, 23:20:43 »
Acum nu mai e hotul striga hotul, frustratul striga frustratul, ain't so, Rufus?

Ce s-o fi intamplat cu tine in anii astia, de ai devenit asa acritura, nu mi te aminteam asa de pe cuibul de cuci. Mi s-a parut ca iti facea mare placere sa te discuti cu atatea fete pe acolo. Forumul ala era un paradis pufos pt un barbat.

Sper ca nu te oftici rau ca nu mi-am dat cu parerea, nu sunt in masura, ca nu am acces la informatie pertinenta si decat sa-mi zbier limitarea, mai bine tac. Vad ca te agiti sa pui etichete, ba floricele, fapturici, alcool, troubles psiho, sex, haleala, e ok, nu-ti ascunde raca, let it free, ca faci eczema daca tii in tine. Release the demons/aka fix-urile and you will be free, d-aia forumul exista, iesi mai curat, mai uscat si te comporti ca o persoana normala in societate.

Stii ce patesc bosorogii aia care zic va pupa tata cu ranjetul tau figurat? Primesc un sut/pumn in bijoux de la copiii razgaiati. 

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #97 on: Monday 13 August 2018, 23:24:39 »
LOL, ce s-au polarizat taberele, zici ca esti in Congresul de la Washington. :D Insi/inse care in mod normal sunt placizi si rezonabili, pe topicul asta arunca noroi cu lopata ... insi care in mod normal simuleaza obiectivitatea binisor aici aplauda ca focile pe serotonina ...  e ceva in aer in seara asta ...

Dar ca sa raspund anei, lupta dintre left si right in argumentatie e intotdeauna lupta dintre feelinguri si fapte. Deci nimeni nu se asteapta de la tine (si cohorta) sa aduceti fapte la masa, ca nu asa se face jocul.

Si in incheiere, litmus test-ul ca sa iti dai seama daca vreun comentator l-a citit (ascultat) pe JPB e cand ii ataseaza etichete politice. Alt-right, right, cons, whatever. Oricine a pierdut macar un minut stie ca omul ala e cel mai apolitic actor public posibil. E primul care sa admita ca o viata politica sanatoasa are nevoie si de left, si de right. Ala e punctul la care ma opresc din citit si-mi vad de jocul meu preferat in care ma bat orcii de se caca pe mine.

Gata, fug sa intind tendonu'. Mai vb.
« Last Edit: Monday 13 August 2018, 23:36:13 by Agno »

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #98 on: Monday 13 August 2018, 23:37:59 »
Hehe, daca as cumpara niste timp, is franta de la munca, plus ca ma pregatesc de plecat soon in tara si ma scutura romanii ca pe pomul de iarna.
Sunt prea vesela in ultimele  luni de nunta fratelui, ca sa ma gandesc la dreapta si stanga, decat dau in dreapta si stanga  :grin: 

Offline janine

• Hero Member
« Reply #99 on: Tuesday 14 August 2018, 00:45:43 »
va pupa tata  :-*

TATA! Ma adopti si pe mine? ca-s orfana rau  :-*