Author Topic: filme 5 stele  (Read 296712 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
Re: filme 5 stele
« Reply #360 on: Monday 11 April 2011, 14:24:13 »
"Band of Brothers" (este un serial de vreo 6-7 episoade)
daca mai esti inca in perioada "filme de razboi"
« Last Edit: Monday 11 April 2011, 14:25:39 by Nico_Montreal »

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
« Reply #361 on: Monday 11 April 2011, 14:24:43 »
l-am vazut, e f misto.
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

Western Romania

• Guest
« Reply #362 on: Monday 11 April 2011, 14:39:33 »
"Band of Brothers" (este un serial de vreo 6-7 episoade)
daca mai esti inca in perioada "filme de razboi"
am inceput sa ma uit la unul din episoade, dar are un aer asa auto-biografic ori documentar... si am fost confuzionat de stil

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #363 on: Monday 11 April 2011, 14:43:43 »
am inceput sa ma uit la unul din episoade, dar are un aer asa auto-biografic ori documentar... si am fost confuzionat de stil

este in engleza, btw...

Western Romania

• Guest
« Reply #364 on: Monday 11 April 2011, 14:47:54 »
vorbesc engleza fluent nu e o problema

Western Romania

• Guest
« Reply #365 on: Tuesday 12 April 2011, 20:26:45 »
am vazut primele 2 episoade din "Band of Brothers" , is fain realizate, merita vazute si restul de 5 ori 6 ... o sa mai vizionez inca 2 asta seara

Offline Mercutio

• Sr. Member
« Reply #366 on: Tuesday 12 April 2011, 20:32:04 »
sunt mult mai inteligent construite
cum ai dedus?
All the children are insane
Waiting for the summer rain

I Translate it

Western Romania

• Guest
« Reply #367 on: Tuesday 12 April 2011, 20:42:48 »
cum ai dedus?
modul in care decurge naratiunea, nu sunt toate numai explozii si gloante imprastiate... cele franceze au si multa introspectie a caracterelor principale, te poti identifica cu ele... ajungi sa participi la film intr-un mod straniu ...

Offline Mercutio

• Sr. Member
« Reply #368 on: Tuesday 12 April 2011, 20:57:51 »
modul in care decurge naratiunea, nu sunt toate numai explozii si gloante imprastiate... cele franceze au si multa introspectie a caracterelor principale, te poti identifica cu ele... ajungi sa participi la film intr-un mod straniu ...
straniu, da ... :)
All the children are insane
Waiting for the summer rain

Offline lipalipa2000

• Jr. Member
  • **
« Reply #369 on: Monday 05 September 2011, 10:50:23 »
Biutiful... foarte dureros, mi-ar fi greu sa-l revad
Shrink cu Kevin Spacey, un film "dureros" stil american, cu un fel de happy ending melancolic (un fel de Crash cel nou, dar mai putin "hardcore")

Offline vasalie

• Sr. Member
  • model si bun de tot
« Reply #370 on: Monday 05 September 2011, 10:54:33 »
Mega Busen 5 (in germana, fara subtitrare )
Predators (film f prost, mai bun celalalt )

v.
ptr puradeii mei, fac paranghelie  ! (tm doi useri chefdechef)

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #371 on: Monday 05 September 2011, 13:09:04 »
de vizionat:
"Your Highness"
"The Lincoln Lawyer"
"Soul Surfer"

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #372 on: Monday 05 September 2011, 13:19:38 »
Si Paul, daca ti-a placut Your Highness.

Agno, in sala, asteptand sa inceapa Apollo 18

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #373 on: Monday 05 September 2011, 14:13:06 »
agnosule, sa-mi zici si mie reasonu that they never went back.
Pana acu, credeam ca moartea lui Kubrick e adevaratul motiv, fiindca le-a stricat cadrele cu moon landing bshit. Cica erau ale lui, ramase din '68 cand a filmat 2001 odiseea spatiala.
Asta-i viata.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #374 on: Monday 05 September 2011, 14:18:08 »
Si Paul, daca ti-a placut Your Highness.

Agno, in sala, asteptand sa inceapa Apollo 18

cum asa agno, doar nu ai ajuns sa mergi la filme in care nu e nici o sansa sa apara vreo femeie goala?

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #375 on: Monday 05 September 2011, 15:45:30 »
agnosule, sa-mi zici si mie reasonu that they never went back.

Motiv prozaic. Un  film uber-cretin.

cum asa agno, doar nu ai ajuns sa mergi la filme in care nu e nici o sansa sa apara vreo femeie goala?

Gasesc remarca ta injositoare pentru femei. Goale ? Ce ironie a limbii romane. Femeile nu sunt niciodata goale, dragule, femeile sunt despuiate, dezbracate, niciodata goale.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline sans abri

• Sr. Member
« Reply #376 on: Monday 05 September 2011, 22:30:03 »
de vizionat:
"Your Highness"
"The Lincoln Lawyer"
"Soul Surfer"

your highness sucked big time. the lincoln lawyer, wtf was that? penibil, plot holes you could drive a truck through. parerea mea, normal.

Si Paul,

asta a fost simpatic.
apollo18 vreau sa-l vad.

the help a fost simpatic, ca si noul planet of the apes. placut surprins de the company men care nu avea reviews prea bune.
Mi-a zis grugio sa pun mordicus la semnatura.

Offline marcel_37

• Full Member
  • Mi wan nomo mi go long holidei
« Reply #377 on: Monday 05 September 2011, 23:25:19 »
"Sunt unul din greii forumului"

Offline doru nastase

• Jr. Member
  • **
« Reply #378 on: Sunday 11 September 2011, 01:11:49 »
     Cel mai recent film al lui Woody Allen (al 41-lea) nu e doar o  declaratie de dragoste pentru Orasul Luminilor, ci mai ales o declaratie  de dragoste pentru arta cinematografului si pentru capacitatea sa extraordinara de a construi lumi paralele. Interpretarile remarcabile sunt baza acestei comedii despre evadarea in fictiune si despre relatia pe care fiecare epoca o are cu trecutul.

In "Midnigh in  Paris" Woody Allen a avut o inspiratie de zile mari - ai toate sansele  sa gandesti asa inca de la primul cadru de dupa momentul introductiv,  cel de peste trei minute in care ai vazut Parisul in diferite momente  ale zilei, pe soare ori pe ploaie. Cine iubeste Parisul intelege. (La o  adica, acest montaj ar putea fi foarte bine un soi de rezumat in avans  al filmului.).

Cand auzi pe urma vocile din off ale lui Owen Wilson si Rachel McAdams,  in fata ochilor iti apare un cadru cu un lac cu nuferi si un pod, si  fireste ca nu poti sa nu pufnesti vazand cat de mult seamana cu o  pictura de Monet. Ai din acest moment senzatia ca filmul va pune in  lumina ciocnirea dintre "trecutul mare" si vremurile de azi cu  superficialitatea, snobeala si veleitatile multora dintre contemporanii  nostri. Nu te inseli. Cu verva renascuta si ridicata la cub,  cineastul american ne antreneaza intr-o poveste pe cat de extraordinara  pe atat de credibila (chiar asa!). Blondul american Gil Pender  (interpretat de un Owen Wilson la cel mai bun rol de pana acum, caruia i  se exploateaza perfect candoarea innascuta) petrece o scurta perioada  in capitala Frantei alaturi de logodnica sa, Inez (Rachel McAdams) si de  viitorii socri.

Gil incearca sa treaca de la statutul de  scenarist hollywoodian mai mult sau mai putin mediocru la cel de  scriitor. Pentru el Parisul nu e doar un loc incarcat de inspiratie  (atmosfera de aici i se pare ideala scrisului), dar si incarcat de  istorie (el suspinand dupa anii 20, cand viata culturala pariziana era  animata de un Hemingway, un Picasso ori un Dali, si cand viata era in  general mult mai interesanta). Melancolia sa e, la o adica,  justificata. Inez e snoaba si lipsita de subtilitate, preferand sa-l  admire pe pseudo-intelectualul Paul Bates (Michael Sheen), un pretins  profesor universitar care turuie informatii retinute prost din cartile  altora.

Intre aparenta si esenta distanta e, paradoxal, la fel  de scurta cum e cea dintre frumusete si uratenie. Cu inocenta de care  eroii lui Woody Allen (alter-ego-uri ale sale) dau mereu dovada, Gil nu  rastoarna masa la nervi ci intra discret in alta dimensiune. Felul  in care filmul intersecteaza realitatea cu fictiunea aminteste de  "Trandafirul rosu din Cairo", unde eroinei interpretate de Mia Farrow,  care avea o viata trista si un sot abuziv, i se parea (si nu i se parea,  chiar asa se intampla!) ca personajele filmului preferat, pe care il  vedea zilnic, i se adreseaza ei si chiar trec la un moment dat ecranul. Cine  iubeste cinematograful intelege perfect unde bate Woody Allen.  Fictiunea e de multe ori mai reala decat realitatea sau, in orice caz,  preferabila ei. Pentru un artist granita dintre cele doua zone e oricum  destul de friabila.  "Midnight in Paris" nu-si pierde, insa,  vremea cu filosofari. Gil patrunde intr-o lume de altadata populata de  mari nume care nu doar ca il baga in seama, dar il si iau in serios,  incurajandu-i scrisul. Aceasta baie de trecut il va face sa-si dea in  sfarsit seama de deciziile pe care trebuie sa le ia in lumea reala. I se  deschid, in sfarsit, ochii.

Partea cea mai delicata a filmului  sta probabil in felul cum portretizeaza personalitatile din trecut.  Daca lui Woody Allen nu i-ar fi reuşit marii artisti, pariul ar fi fost  aproape pierdut. Dar Zelda si Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Pablo  Picasso, Gertrude Stein, Salvador Dali, Man Ray sau Luis Bunuel -  interpretati de actori cunoscuti sau mai putin cunoscuti - sunt copii  aproape perfecte ale originalelor, atat dupa vorba cat si dupa port. Felul  in care sunt concepute e si mai interesant. Ele arata asa cum le stim  din fotografii (asemanarea e extraordinara), dar se exprima prin filtrul  orizontului nostru de asteptare. In ultima instanta, sunt niste  proiectii ale personajului principal, niste produse ale imaginatiei  lui/noastre. Rar un film in care interpretarile sa fie - toate -  atat de bune. Pana si prima doamna a Frantei, Carla Bruni, care e  neprofesionista, pica foarte bine pe personajul sau, cel de ghid al  Muzeului Rodin.

"Midnight in Paris" e, probabil, unul dintre  cele mai bune filme ale lui Woody Allen, realizate intr-o cariera  impresionanta (a recunoscut ca ritmul de un film pe an il impiedica sa  se gandeasca la moarte). Filmul are un umor nebun, replici minunat  taiate si interpretari perfecte. E o placere sa-l urmaresti. Materia  lui are consistenta sampaniei care te pisca pe limba si iti face inima  sa tresalte. Faci ochii mari si exclami "Reallyyyyy?!" impreuna cu Owen  Wilson, bucuros ca Dali sta in fata ta si strecoara rinoceri in fiecare  fraza sau ca frumosul Hemingway te invata, cu privirea otelita, ca unui  barbat adevarat nu-i e frica de moarte. "Midnight in Paris" e,  de fapt - asa cum o spune si titlul -, un vis. In vise nu se aplica  regula lui unde, cand, cum, de ce si asa mai departe, iar Woody Allen  pare s-o stie foarte bine. Filmul sau ne duce de fapt direct la esenta  uitata a celei de-a saptea arte.Sursa

Offline Rocco

• new users
  • Carpe diem
« Reply #379 on: Tuesday 13 September 2011, 16:22:16 »
daca ti-a placut rat race, cred ca o sa-ti placa mai mult "originalul"
http://www.imdb.com/title/tt0057193/ It's a Mad Mad Mad Mad World (parerea mea e ca-i cu vreo 2 stele peste rat race)

...asta-i ceeeeel mai tare. Oricum, e referinta genului comic, cu distributie fabuloasa:Spencer Tracy, Sid Caesar,B. Keaton, Mickey Rooney etc. Prostia e mare, iar numarul prostilor e aproape cat numarul pixelilor de pe ecran. E traznit rau filmul, n-ai cum sa nu razi...recomand si eu!
" I like to be loved like I love myself! "