Author Topic: filme 5 stele  (Read 297344 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Re: filme 5 stele
« Reply #100 on: Wednesday 05 August 2009, 04:04:09 »
mie mi s-a parut ca dimpotriva, accentul e pus pe gafa omului aluia care da cu piciorul la chestii misto - dragoste&stuff - pentru o  libertate absoluta insa total incompatibila cu conditia umana. adica nu numai noi astia integrati social suntem stupizi, ci si aia care croncane dar se cred aeroplane.

Recurenta mitului eminescian in peisajul cinematografiei contemporane.

Offline ioana

• Sr. Member
« Reply #101 on: Wednesday 05 August 2009, 04:33:02 »
Mi-au  cam placut in ordinea insirata, cu Slumdog cel mai tare si CCBB cel mai putin din cauza ca m-a cam luat somnul.
Mi-a placut mult mai mult Benjamin Button, in ciuda abundentei de simboluri si de fire rosii, decat Slumdog. Am citit o recenzie competenta a lui Slumdog, care ii gasea o multime de hibe, mai putin cea pe care o consider eu esentiala. Cel mai mare repros al meu e dansul de la sfarsit. Pana acolo mi s-a parut un film bun, iar in final am avut o reactie de genul wtf care a aruncat in aer tot.
i can and i will

msdan

• Guest
« Reply #102 on: Wednesday 05 August 2009, 06:41:04 »
into the wild, destul de trist nu numai finalul, tot filmul tipul a incercat sa-si gaseasca interiorul "salbatic"... dupa mine nu a reusit si tot plotul s-a transformat intr-un fel de midlife crisis la varsta timpurie... o poveste urata, n-am visat deloc, un fel de crampa la stomac... habar nu am ce a vrut sa zica filmul asta

benjamin button, tipul de film de care nu ma plictisesc niciodata, pe langa subiect savurez fiecare cadru, filmul este fotografie animata

in ultimul timp am mai vazut
the horsemen - interesant
vantage point - mi-a placut mai mult decat ma asteptam
back to the future 1 - am savurat reactiile kidului de 7 ani (de abia asteapta partea a doua)
lakeview terrace - nu m-am plictisit, dar nu l-as mai viziona

Offline sans abri

• Sr. Member
« Reply #103 on: Wednesday 05 August 2009, 06:48:26 »
eu nu am inteles de ce benjamin button a fost nominalizat la oscar si de ce e considerat un film bun.  e un film ok, insa are o poveste neverosimila si ilogica, dezvaluirea e super previzibila, pur si simplu mi s-a parut un film arogant, in sensul in care se astepta sa te dea pe spate cu simnificatia lui.  slumdog a fost de 10 ori mai misto si plin de viata in comparatie, benjamin button era ca partiurile alea de "lume buna" in romania unde stateai la masa cu servetul in poala, furculita in stinga si cutitul in dreapta, vorbeai cind erai intrebat si-ti era frica sa respiri de constipata ce era atmosfera.  boring.
pentru mine cel putin, nu vreau sa jignesc pe nimeni.
Mi-a zis grugio sa pun mordicus la semnatura.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
« Reply #104 on: Wednesday 05 August 2009, 13:33:55 »
Mi-a placut mult mai mult Benjamin Button, in ciuda abundentei de simboluri si de fire rosii, decat Slumdog. Am citit o recenzie competenta a lui Slumdog, care ii gasea o multime de hibe, mai putin cea pe care o consider eu esentiala. Cel mai mare repros al meu e dansul de la sfarsit. Pana acolo mi s-a parut un film bun, iar in final am avut o reactie de genul wtf care a aruncat in aer tot.

LOL de acord cu wtf la dansaul de la sfarsit, totally out of place. Dar in rest am aceeasi parere despre Slumdog ca si sans abri.

Cu Benjamin Button nu stiu, parca tot am asteptat sa se intample ceva si stateam incordata. Dar nu s-a intamplat nimic extraordinar si eu am ramas doar obosita de atata incordare. In fine, e o parere doar personala. De ex, mi-a placut extraordinar de mult acelasi cuplu Brad Pitt + Cate Blanchett in Babel.
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

msdan

• Guest
« Reply #105 on: Wednesday 05 August 2009, 13:53:38 »
eu am inceput invata sa nu mai privesc un film pentru finalul lui.. mai ales ca mai in toate cazurile finalul e dezamagitor, incep sa cred ca nu ar trebui sa se dea nota filmului din cauza asta

apropo de finaluri "dezamagitoare", am terminat de vazut Sopranos de curand si vreau sa zic ca finalul (realmente ultimele secvente) mi s-a parut ca o greseala de montaj.. pentru cine a vazut toata seria chiar asa se intampla? ma refer la secventa din restaurant cand gestul de intampinare al lui tony e taiat cam ciudat, urmat de ecran negru pentru vreo 10 sec.. e pe bune chestia sau dvdul are vreo buba?

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #106 on: Wednesday 05 August 2009, 18:00:52 »
ma refer la secventa din restaurant cand gestul de intampinare al lui tony e taiat cam ciudat, urmat de ecran negru pentru vreo 10 sec.. e pe bune chestia sau dvdul are vreo buba?

Asa e. Ca sa nu stii daca-l taie dujmanii sau nu pe mafiot. Parerile-s impartite in Soprano, unii zic ca e genial, altii, nu.

Dupa emisie, sute de telespectatori au sunat la sediul postului sa reclame defectiune tehnica si sa li se spuna cum se termina ... :)

I Translate it

msdan

• Guest
« Reply #107 on: Wednesday 05 August 2009, 20:32:03 »
Asa e. Ca sa nu stii daca-l taie dujmanii sau nu pe mafiot. Parerile-s impartite in Soprano, unii zic ca e genial, altii, nu.

Dupa emisie, sute de telespectatori au sunat la sediul postului sa reclame defectiune tehnica si sa li se spuna cum se termina ... :)

aha, bun asa... oricum la momentul respectiv nu erau prea multi ciudati sa-l ameninte pe boss, desi s-au chinuit sa introduca ceva suspans - tipi care se indreptau spre masa soprano, dar o coteau spre baie, junioara soprano care s-a chinuit sa parcheze masina parca luase carnetul cu o zi inainte :))

per total merita vazut, cam trei sferturi e misto, un sfert cam treneaza... e bine ca l-au inchis nu conteaza cum, a contat momentul, un piculet obosise, chiar daca in sezonul 6 se mai redresase un pic

legat de soprano, alalteieri iesisem la plimbare prin kleinburg, un orasel cochet pe langa toronto, si de obicei ne oprim la o gelaterie care e a unui italian... tipul (pe la vreo 50 de ani) parca-i rupt din serial, galagios, vopsit in cap, gesticuleaza amplu, imbracat sport cu bijuterii (inele + lant la gat), are o masina sport veche, probabil scumpa (din cele cu radiatorul/racirea pe capota) care urla de se-ndoaie geamurile, un fel de show off cheap si idiotic.. norocul lui ca face inghetata buna :)

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #108 on: Wednesday 05 August 2009, 20:39:17 »
aha, bun asa... oricum la momentul respectiv nu erau prea multi ciudati sa-l ameninte pe boss, desi s-au chinuit sa introduca ceva suspans - tipi care se indreptau spre masa soprano, dar o coteau spre baie, junioara soprano care s-a chinuit sa parcheze masina parca luase carnetul cu o zi inainte :))

Am urmarit sporadic seria 6 dar din ce-am vazut, tot finalul e bazat pe ideea ca Moartea intreaba de Toni (Leotardo and stuff).

Offline Mercutio

• Sr. Member
« Reply #109 on: Wednesday 05 August 2009, 22:54:55 »
Tocmai am inchiriat Marquis de Sade's Justine. Dvd-ul are la inceput o reclama la
site-ul asta care promoveaza filme underground:
http://www.blue-underground.com
All the children are insane
Waiting for the summer rain

Offline scufita cu 2 fani

• Sr. Member
« Reply #110 on: Wednesday 05 August 2009, 23:50:55 »
in seara asta am vazut love actually, am plans in mai multe reprize, very siropos.
imi permit sa-l recomand ca are o distributie super si are si un scenariu sensibil. Chiar daca e 2003.

Credeti ca merita sa-mi pun canalul acela, Ilico ? Are cineva ? Ca m-am saturat sa ma tot duc la club videotron. Are noutati ? Adica filme care sunt la cinema ?

Merci

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #111 on: Thursday 06 August 2009, 00:38:55 »
Tocmai am inchiriat Marquis de Sade's Justine. Dvd-ul are la inceput o reclama la
site-ul asta care promoveaza filme underground:
http://www.blue-underground.com

Cela e site de underground de suprafata, bre ... daca vrei un site underground de mare adancime, trebuie sa mergi la www.somethingweird.com Toate filmele care n-au putut rula in sala, tot sleazefest-ul european, toate gallo-urile cheap italiene sau sexploitation isi gasesc loc acolo.  :D

Offline nasti

• Hero Member
« Reply #112 on: Thursday 06 August 2009, 01:35:55 »

http://www.imdb.com/title/tt0120731/

Pentru Scufita, (ca tot a deschis acest subiect) si pentru toti cei carora le place pianul, muzica si nu numai...
« Last Edit: Thursday 06 August 2009, 01:38:55 by nasti »
Hey you,
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall...

Offline nasti

• Hero Member
« Reply #113 on: Thursday 06 August 2009, 01:36:20 »
Iata si citeva imagini din film, pe fundalul sonor al melodiei cintate de Roger Waters - Lost Boys Calling, melodie care se poate asculta si la finalul coloanei sonore a acestui excelent film...

Un film de vazut si o muzica de ascultat...

http://www.youtube.com/watch?v=7-ufYvXeEKs]http://www.youtube.com/watch?v=7-ufYvXeEKs
Hey you,
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall...

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #114 on: Thursday 06 August 2009, 09:02:02 »
Am vizionat aseara "Ai love you man". Comedie FOARTE dragutza, IMO.
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

Offline Mercutio

• Sr. Member
« Reply #115 on: Thursday 06 August 2009, 18:57:09 »
Cela e site de underground de suprafata, bre ... daca vrei un site underground de mare adancime, trebuie sa mergi la www.somethingweird.com Toate filmele care n-au putut rula in sala, tot sleazefest-ul european, toate gallo-urile cheap italiene sau sexploitation isi gasesc loc acolo.  :D
Am notat, dar oricum, nu le vreau prea underground, sa le mai ramana o farama de arta.
All the children are insane
Waiting for the summer rain

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #116 on: Thursday 06 August 2009, 19:03:01 »
Am notat, dar oricum, nu le vreau prea underground, sa le mai ramana o farama de arta.

No grindhouse for you, then. :)

Offline scufita cu 2 fani

• Sr. Member
« Reply #117 on: Thursday 06 August 2009, 19:52:07 »
Merci, Nasti.

astazi am vazut stealing beauty cu cea mai frumoasa femeie din lume, Liv Tyler. FF bun. Bertollucci regizor.

Offline Gilgamesh

• Full Member
« Reply #118 on: Thursday 06 August 2009, 20:03:31 »
... Credeti ca merita sa-mi pun canalul acela, Ilico ? Are cineva ? Ca m-am saturat sa ma tot duc la club videotron. Are noutati ? Adica filme care sunt la cinema ?

Merci

Nimeni nu ti-a raspuns, asa ca-ti raspund eu la intrebare. Merita, daca vrei sa vezi un film nou fara sa te mai duci pâna la clubvideotron. Cam toate noutatile sunt acolo. La suma modica de 4.99 per film - 24 de ore. Deobicei. Daca vrei HD, costa mai mult un pic. Versiune franceza sau engleza, your choice. Dar iti spun din experienta, te vei duce si la clubvideotron. Mai rar poate, dar tot vei trece pe acolo. :D Asa ca gândeste-te daca ai lenea prea mare sau nu. :P
Give a man a fish and he will be back for more. Slap him with a fish and he will go away forever.

Offline adventur

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #119 on: Thursday 06 August 2009, 23:45:13 »
Merci, Nasti.

astazi am vazut stealing beauty cu cea mai frumoasa femeie din lume, Liv Tyler. FF bun. Bertollucci regizor.

Sa ramai la Stealing Beauty, sa nu te uiti la Incredible Hulk c-o sa te sperii de cat i-a crescut curul.
Quote from: gabi200
cand ai abandonat cursa nu e bine sa stai pe margine sa convingi concurentii sa nu mai alerge pretinzand ca stii ce-i la destinatie, pentru ca nu stii care-i destinatia lor. stii care era destinatia ta.