Author Topic: filme 5 stele  (Read 296422 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline corolla

• Hero Member
Re: filme 5 stele
« Reply #4300 on: Saturday 22 December 2018, 23:29:16 »
Bad time at the el royale e planificat maine seara
Blue iguana a fost decent, mi a placut
I am in perfect shape for my weight.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4301 on: Sunday 23 December 2018, 18:46:26 »
Nu film dar documentar. IN THE SHADOW OF THE MOON.

This documentary chronicles the history of NASA’s missions to the moon between 1968 and 1972, bringing together surviving crew members and presenting archival footage to stirring effect.

Detalii interesante despre campania americana de aselenizare. Recomandat tuturor mai putin fender, evident.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4302 on: Sunday 23 December 2018, 19:47:00 »
Nu film dar documentar. IN THE SHADOW OF THE MOON.

This documentary chronicles the history of NASA’s missions to the moon between 1968 and 1972, bringing together surviving crew members and presenting archival footage to stirring effect.

Detalii interesante despre campania americana de aselenizare. Recomandat tuturor mai putin fender, evident.
da de ce bre eo sa nu ma uit ? ce, e cu monstri ? ..am pampers.
Filmele astea-s pentru voi, Kubrick nu m-a impresionat niciodata, probabil a fost cel mai bun SF al lui, iar habarnistii l-au luat de bun.lmfao
Iete-l colea, inainte de proiect:
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #4303 on: Sunday 23 December 2018, 20:18:22 »
Guys, stiu ca nu am mai baut nimic de 2 saptamani cu guta asta ... si sunt cam artzagos, si imi ies din sarite destul de usor,
nu sunt adept al teoriilor conspiratiei, dar eu nu inteleg un lucru :

Daca americanii au reusit sa puna atat de "gratios" modulul lunar pe Luna ( aterizare verticala ) si decolare - practic au reutilizat modulul ca sa se intoarca pe Terra, si asta cu tehnologia anilor 1968, fara miniaturizarea de care avem astazi parte, dar nu sunt in stare nici in ziua de astazi sa aterizeze pe Terra decat sa arunce modulul in ocean ... ori rusii il lasa in jos cu o parasuta !
Elon Musk a reusit sa aterizeze 3 module din 4 incercari abia si considera asta o chestie extraordinara ! vorbim de 2017 ! adica 50 de ani dupa ce americanii au "facut" asta pe Luna din prima incercare  :evil: :evil: :evil:  !
« Last Edit: Sunday 23 December 2018, 20:31:25 by Dorel »
Pusheen the cat

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4304 on: Sunday 23 December 2018, 20:29:31 »
Guys, stiu ca nu am mai baut nimic de 2 saptamani cu guta asta ... si sunt cam artzagos, si imi ies din sarite destul de usor,
nu sunt adept al teoriilor conspiratiei, dar eu nu inteleg un lucru :

Daca americanii au reusit sa puna atat de "gratios" modulul lunar pe luna ( aterizare verticala ) si decolare - practic au reutilizat modulul ca sa se intoarca pe Terra, si asta cu tehnologia anilor 1968, fara miniaturizarea de care avem astazi parte, dar nu sunt in stare nici in ziua de astazi sa aterizeze pe Terra decat sa arunce modulul in ocean ... ori rusii il lasa in jos cu o parasuta !
Elon Musk a reusit sa aterizeze 3 module din 4 incercari abia si considera asta o chestie extraordinara ! vorbim de 2017 ! adica 40 de ani dupa ce americanii au "facut" asta pe Luna !
lasa dorele, nu-ti bate capul ca nu merita golanii aia atentia ta. Da-I dreaq de panarame.
Du-te si fa-ti un curcan la cuptor si mananca pieptul, n-o sa ai criza ca e carne curate. Ia-ti un butterball ca se face repede si e foarte tender. Un pic de piure de cartofi cu cranberries jam sa vezi ce bun e. Poti sa bagi un rom subtire apoi.
Imi pare rau ca nu esti in apele tale, lasa ca iti intri tu in forma.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #4305 on: Sunday 23 December 2018, 20:34:21 »
I know fendere, stiu ce spui nu ar trebui sa im bat eu capul cu chestii de astea de stiinta si tehnica,  doar ma intreb si eu : e posibil sa reusesti din prima incercare o chestie atat de complexa ? serios acuma ?
Pusheen the cat

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4306 on: Sunday 23 December 2018, 21:20:52 »
mercury, Gemini, toate au fost dedesubt. Si brusc, Apollo a iesit. Singura misiune ever care cica a iesit dincolo, gratie poporului american. Au sarit capra, au jucat golf, s-au plimbat cu roverul, si gata in 1972 s-au oprit. Gluma era prea pe fata. Deja in 1974 au iesit primii care au aratat cu degetul. Vezi semnatura mea. E vorba despre fiul unei familii de fotografi de prestigiu americani.
P.S. s-a dat drumul la multa lume sa stea acasa in ziua aselenizarii, de parca se stia ca totul va merge smooth...mcpmdr...
Si smooth a fost.
Nici Jagermeister nu poti sa bei ?

I Translate it

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4307 on: Sunday 23 December 2018, 21:24:00 »
Daca americanii au reusit sa puna atat de "gratios" modulul lunar pe Luna ( aterizare verticala ) si decolare - practic au reutilizat modulul ca sa se intoarca pe Terra, si asta cu tehnologia anilor 1968, fara miniaturizarea de care avem astazi parte, dar nu sunt in stare nici in ziua de astazi sa aterizeze pe Terra decat sa arunce modulul in ocean ... ori rusii il lasa in jos cu o parasuta !

Aselenizarea nu e totuna cu aterizarea din 2 cauze foarte simple, unu forta de gravitatie diferita, de 6 ori mai mare pe pamant*, doi lipsa de atmosfera pe Luna ca simplifica aselenizarea (n-ai nevoie de heat shield care inseamna o tona de ceramica).

Ca sa intelegi diferenta, zic oamenii aia ca 95% din combustibilul necesar unei iesiri in spatiu de pe Pamant se consuma in prima jumatate a calatoriei. Pentru Luna a fost nevoie de foarte putin in comparatie.

Inca odata, cea mai simpla dovada e sa vezi reflexia unui fascicol laser in reflectometrul lasat in urma de astronauti. Orice universitate cu facultate de Astronomie face experimentul asta macar odata pe an. Atfel, activitatea umana si ramasitele expeditiei pot fi vazute cu telescoape relativ simple, accesibile site-urilor de popularizare a stiintei, gen Muzeul de Stiinta si  Tehnologie din Detroit, unde am vazut prima data chestia dar si OSC-ul nostru are ceva similar (cautand pe Google vad ca ai nevoie de un light bucket de un metru juma' care costa sub 5 milioane, lejer pentru o institutie de gen).

La naiba, pina si cei de la Myth Busters au testat-o. https://www.youtube.com/watch?v=VmVxSFnjYCA

Ca sa nu mai zic de tonele de fotografii facute de satelitii stationari ai Lunii, gen LRO unde se vad si pasii individualii facuti de astronauti lasati pentru totdeauna in colbul selenar.

I know fendere, stiu ce spui nu ar trebui sa im bat eu capul cu chestii de astea de stiinta si tehnica,  doar ma intreb si eu : e posibil sa reusesti din prima incercare o chestie atat de complexa ? serios acuma ?

Dar n-a fost o incercare. Au fost 17! N-a inceput cu Apollo 17 ci cu Apollo 1, s-a testat gradual, de la expeditii fara oameni pina Apollo 7 cand au inceput sa aiba echipaj la bord.
« Last Edit: Sunday 23 December 2018, 21:27:17 by Agno »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4308 on: Sunday 23 December 2018, 21:27:20 »
Zici ca ai facut carnati ?
pune poze, ca eu am pus.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4309 on: Sunday 23 December 2018, 21:31:08 »
Zici ca ai facut carnati ?
pune poze, ca eu am pus.

N-am carnati dar cunosc oameni care stiu sa faca carnati deliciosi. Prefer intotdeauna sa las oameni mai destepti ca mine sa faca lucruri la care nu ma pricep.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #4310 on: Sunday 23 December 2018, 21:41:56 »
Ma refeream la aselenizare, ori aterizarea pe luna, la aia ma refeream, au facut-o perfect din prima ! Nici o ratare la o chestie pe care sunt incapabili sa o faca astazi cu tuburile de combustibil consumat ( treptele ) ori cu modulul insasi ! Tu nu iti dai seama ca e o absurditate ce spui ? ca e gravitatie... ca e frecarea cu aerul etc... bay vere, sunt 50 de ani de atunci ! Nu reusesc sa faca nici astazi 100%, Musk zice ca a reusit de 3 ori din 4 incercari...
Pusheen the cat

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4311 on: Sunday 23 December 2018, 21:46:27 »
Ma refeream la aselenizare, ori aterizarea pe luna, la aia ma refeream, au facut-o perfect din prima ! Nici o ratare la o chestie pe care sunt incapabili sa o faca astazi cu tuburile de combustibil consumat ( treptele ) ori cu modulul insasi ! Tu nu iti dai seama ca e o absurditate ce spui ? ca e gravitatie... ca e frecarea cu aerul etc... bay vere, sunt 50 de ani de atunci ! Nu reusesc sa faca nici astazi 100%, Musk zice ca a reusit de 3 ori din 4 incercari...

Erai mai rezonabil cand beai, parol. Pai ma fecioras, au aterizat pe luna de la Apollo 11 incolo, cale de 6 ori. Prima data fara oameni, dar mai tarziu cu echipaj. Cred ca e varsta, stii incep sa moara neuroni si IQ-ul se duce prin podea.

Cat despre de ce nu se mai fac astazi asemenea trasnai, e pentru ca programul Apollo a fost o comanda politica de la JFK, sa dea peste nas rusilor care erau in fatza si s-au bagat resurse la greu. Astazi nu mai sunt asemenea imperative, decat daca asculti la Newt Gingrich.
« Last Edit: Sunday 23 December 2018, 21:48:58 by Agno »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4312 on: Sunday 23 December 2018, 21:56:55 »
Fac me, asa  ma, incurajeaza ma ca o sa fie bine.
Eu macar n am inca greturi cu luna, da ma gindesc acu daca pui un mashinist din windsor, nu zic detroit pe un strung iosif ranghetz, o sti sa faca un filet dupa 50 ani de cnc?
Curios si eu.
I am in perfect shape for my weight.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4313 on: Sunday 23 December 2018, 22:00:50 »
Eu macar n am inca greturi cu luna, da ma gindesc acu daca pui un mashinist din windsor, nu zic detroit pe un strung iosif ranghetz, o sti sa faca un filet dupa 50 ani de cnc?

Normal ca nu. Dar o sa fie macar 3 locations in China care or sa-l faca la juma' de pret.

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #4314 on: Sunday 23 December 2018, 22:08:06 »
Curios si eu.

Unfac yu, curios si eu, trebuie sa știe? Un inginer electronist in ziua de azi mai trebuie sa știe sa lipească piese cu letconul? Un absolvent de liceu trebuie sa știe limba latina?

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #4315 on: Sunday 23 December 2018, 22:13:37 »
Wow ! Are you buying it ? Cred ca tu esti ori naiv ori te faci ca nu pricepi dificultatea operatiunii
Thomas Alva Edison a incercat 1000 de teste pana ce a reusit sa faca becul incandescent !
si tu imi spui ca americanii au reusit sa trimita 3 oameni cu un SUV - All terain vehicle pe luna, pe urma cu 25 de secunde de combusitbil au reusit sa iasa in orbita, sa faca rendezvouz cu modulul care avea combustibilul necesar, sa nu overshoot pe langa el, sa nu il damage, sa aibe un perfect docking ! si sa se intoarca pe pamant cu success !
Toate astea fara sa aiba experienta anterioara ? ori technologia necesara sa poata avea acuratete si finetea unei manevre de genul de mai sus.

« Last Edit: Sunday 23 December 2018, 22:15:16 by Dorel »
Pusheen the cat

Massther Clinic - Massage therapy

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4316 on: Sunday 23 December 2018, 22:15:35 »
N-am carnati dar cunosc oameni care stiu sa faca carnati deliciosi. Prefer intotdeauna sa las oameni mai destepti ca mine sa faca lucruri la care nu ma pricep.
nu stiu cat de destept trebuie sa fii sa toci carnea si s-o pregatesti dupa gust. Cunosc oameni numai cu scoala primara care fac carnati deliciosi.
De la ei am invatat sa fac si sarmale. Toata cheia e frunza de varza.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4317 on: Sunday 23 December 2018, 22:18:18 »
Curios si eu.
windosr nu stiu, dar un mashinist din siberia stie sigur. Face suruburi cate vrei, mai ales cu ana ularu.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4318 on: Sunday 23 December 2018, 22:20:06 »
nu stiu cat de destept trebuie sa fii sa toci carnea si s-o pregatesti dupa gust. Cunosc oameni numai cu scoala primara care fac carnati deliciosi.

Aia cu scoala putina is cei mai down-to-earth si-s oamenii cu care ma inteleg cel mai bine. Cei mai buni prieteni de-ai nostri in Canada au emigrat cand s-a schimbat legea si au putut veni numai cu liceul. Si da, fac carnati deliciosi.

In comparatie, insi cu studii grele mi s-au parut plicticosi ca moartea la revelioanele romanesti la care am incetat sa ma mai duc (afara ca vine corolla si doamna) :)

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4319 on: Sunday 23 December 2018, 22:20:26 »
Wow ! Are you buying it ? Cred ca tu esti ori naiv ori te faci ca nu pricepi dificultatea operatiunii
Thomas Alva Edison a incercat 1000 de teste pana ce a reusit sa faca becul incandescent !
si tu imi spui ca americanii au reusit sa trimita 3 oameni cu un SUV - All terain vehicle pe luna, pe urma cu 25 de secunde de combusitbil au reusit sa iasa in orbita, sa faca rendezvouz cu modulul care avea combustibilul necesar, sa nu overshoot pe langa el, sa nu il damage, sa aibe un perfect docking ! si sa se intoarca pe pamant cu success !
Toate astea fara sa aiba experienta anterioara ? ori technologia necesara sa poata avea acuratete si finetea unei manevre de genul de mai sus.

wtf dorele, chiar incepi sa-ti folosesti creierul ?
wow.