Author Topic: filme 5 stele  (Read 442721 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
Re: filme 5 stele
« Reply #4980 on: Tuesday 06 April 2021, 22:06:15 »
@ Marmeladov si Rufus poate cautam comfort movies din trecut to cope with today's realities si gasim numa' ciurucuri, dar o-ncercare merita si-asa

de cand am auzit ca Brown o avut un curs despre influenta culturala a Kardashians am de gand sa ma uit la cateva episoade, dar sunt multe serii si nu prea stiu de unde sa-ncep.
ah, dar eu nu sunt de acord ca toate filmele vechi sunt proaste, dimpotriva. in principiu eu sunt cu vechiturile, tot timpul am fost. am autorii, actorii mei indragiti, genurile, subgenurile mele preferate, la care revin mereu. se intampla sa mai vad cate unul ca asta, despre care am avut o impresie buna, si care acuma sa ma dezamgeasca. dar fiecare epoca are, cred, cantitate ei de bullshit. nu se poate altfel.
Walter, I love you, but sooner or later, you're going to have to realize the fact that you're a god damn moron.

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #4981 on: Tuesday 06 April 2021, 22:18:02 »
Marmeladove, pacat ca te-ai nascut dupa '90, n-o sa stii niciodata cum a fost in the 80's...de-aia ai nevoie de filme sa intelegi, hope you're doing well.

stai, ca nu m-ai ghicit! nu-s nascut dupa 90, ci cu vreo 20 de ani inainte. sunt decretzel. daca am spus ca stateam la video toata noapte, la filme traduse de irina nistor (pt. 50 lei), pe vremea cand aparusera vhs in romania. mi-aduc aminte ca acuma. sau pt. 15 lei un film cu bruce lee, sau falcile lui spilberg, indiana jones, mad max, la clubul muncitoresc. o sala mare plina de oameni in picioare urmarind un film la un tv color sport, mic. abia distigeai ce se intampla de la 20-25 m distanta.
Walter, I love you, but sooner or later, you're going to have to realize the fact that you're a god damn moron.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4982 on: Tuesday 06 April 2021, 22:29:29 »
stai, ca nu m-ai ghicit! nu-s nascut dupa 90, ci cu vreo 20 de ani inainte. sunt decretzel. daca am spus ca stateam la video toata noapte, la filme traduse de irina nistor (pt. 50 lei), pe vremea cand aparusera vhs in romania. mi-aduc aminte ca acuma. sau pt. 15 lei un film cu bruce lee, sau falcile lui spilberg, indiana jones, mad max, la clubul muncitoresc. o sala mare plina de oameni in picioare urmarind un film la un tv color sport, mic. abia distigeai ce se intampla de la 20-25 m distanta.
pai si atunci de ce vrei sa vezi cum era lumea din 80 ? n-ai trait atunci ?
hmmm, weird.
Nu esti curios cum era lumea aici inainte de ce stim noi ? anii 50, 60 , 70 ? Cum erau astia, ce aveau in cap, cum erau femeile, ce faceau astia si cum gandeau. Cultura pe care o stiam noi vs cultura vestica de aici. Au avut si ei un Alexandru Arsinel, o Ileana Sararoiu , treburi de-astea. Masini de spalat vase si rufe cand eu habar nu stiam ca exista asa ceva inventat.
Sunt chestii absolut interesante man, nu ai timp fizic sa vizionezi si sa judeci tot materialul care exista, lucruri reale cu fapte si oameni real, no bulcrap, nu filme facute de minti bolnave. They are all gone now....
Ma rog, it's your choice.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #4983 on: Tuesday 06 April 2021, 22:57:31 »
pai si atunci de ce vrei sa vezi cum era lumea din 80 ? n-ai trait atunci ?
hmmm, weird.
Nu esti curios cum era lumea aici inainte de ce stim noi ? anii 50, 60 , 70 ? Cum erau astia, ce aveau in cap, cum erau femeile, ce faceau astia si cum gandeau. Cultura pe care o stiam noi vs cultura vestica de aici. Au avut si ei un Alexandru Arsinel, o Ileana Sararoiu , treburi de-astea. Masini de spalat vase si rufe cand eu habar nu stiam ca exista asa ceva inventat.
Sunt chestii absolut interesante man, nu ai timp fizic sa vizionezi si sa judeci tot materialul care exista, lucruri reale cu fapte si oameni real, no bulcrap, nu filme facute de minti bolnave. They are all gone now....
Ma rog, it's your choice.

nu ca n-as sti sau ca n-as fi interesat si de alte epoci. dar e.. nu stiu.. ca o curiozitate de a regasi ceva, ca si cum ai da din intamplare peste cutia de carton de pe dulap, plina cu fotografii vechi.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #4984 on: Tuesday 06 April 2021, 23:03:03 »
nu ca n-as sti sau ca n-as fi interesat si de alte epoci. dar e.. nu stiu.. ca o curiozitate de a regasi ceva, ca si cum ai da din intamplare peste cutia de carton de pe dulap, plina cu fotografii vechi.

lasa, aia faci la 70 -80 de ani cand traiesti din amintiri, nu mai ai nevoie de altceva.
Acuma esti inca in perioada activa a vietii.
Adica, sper ca esti...
Bro !
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #4985 on: Tuesday 06 April 2021, 23:14:48 »
Nu-l mai tin minte desi l-am vazut. Eu sint foarte multumita de filmele vechi pe care le-am revazut de curind sau vazut pentru prima data.  E alta atmosfera in filme. Am Vazut un film de Sidney Lumet, o frumusete, Running on empty - o poveste destul de banala, dar personajele, actorii, analiza psihologica, la care e maestru, il fac un film exceptional. Acum o sa ma apuc sa vad si sa revad tot ce pot de el.

Am mai revazut un preferat al tuturor timpurilor. The princess bride - a fost facut in 1987? Ah, habar n-aveam, credeam ca e de anul asta sau de acum 10 ani. Nu poti da gres cu o poveste inteligenta in niciun an, doar ca in ultimii ani comedia si replicile inteligente sint considerate probabil rasiste, deci se evita pe cit se poate.

Eu, din contra, o sa ma apuc sa vad o multime de filme vechi, m-am saturat de toata mascarada din filmele noi, ma intorc la arta cinematografica si las propaganda in spate.

cand e vorba de filme vechi vs filme noi, sidney lumet e ca martorul cheie la proces, iar filmele lui evidente incontestabile:
the hill, 12 oameni suparati, serpico, dog day afternoon, the verdict - adevarate capodopere.
am vazut destul de recent  si Running on empty, mai putin cunoscut. excelent. cu river phoenix, tanarul actor genial, mort de tanar.
de vazut in my own private idaho.
si apropo de the princess bride, tot de rob reiner, alt clasic neaparat de (re)vazut e This is Spinal tap.
« Last Edit: Tuesday 06 April 2021, 23:38:04 by Marmeladov »

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #4986 on: Thursday 08 April 2021, 10:51:35 »
Mersi de recomandari, M.

Am vazut de curind Unlawful entry, un thriller dragut, decent, cu actori simpatici, mai vechi, 1992. Si am inceput de citeva luni sa vad cam tot ce am gasit cu Luke Wilson, nu e cine stie ce actor, dar joaca in filme light, de care am nevoie sa-mi pastrez un moral decent. Culmea e ca multe filme sint light, dar si interesante, au ceva deosebit. Prin el am dat de Masked and anonymous, o capodopera. Un film necapodopera, dar interesant e The third wheel sau altul, Henry Poole is here. Oricum, Luke ma binedispune, e light and not very sweet, asa cum trebuie sa fie un desert bun si sanatos.

I Translate it

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4987 on: Thursday 08 April 2021, 11:01:16 »
Queen of Hearts (2019), film danez despre exploatarea sexual/emotionala a unui adolescent intr-o familie cu copii din diverse relatii anterioare

construit pe sablonul relatiei interzise milfa - fiu vitreg
"Aquilla non capit muscas"

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #4988 on: Thursday 08 April 2021, 17:30:42 »
ah, dar eu nu sunt de acord ca toate filmele vechi sunt proaste, dimpotriva. in principiu eu sunt cu vechiturile, tot timpul am fost. am autorii, actorii mei indragiti, genurile, subgenurile mele preferate, la care revin mereu. se intampla sa mai vad cate unul ca asta, despre care am avut o impresie buna, si care acuma sa ma dezamgeasca. dar fiecare epoca are, cred, cantitate ei de bullshit. nu se poate altfel.

staai ca ma refeream la filmele alea reinviate de pe netfix. m-am uitat acum o saptamana la U.S.Marshals cu Tommy Lee Jones si ma preocupa mai degraba daca apart-ul inchiriat de fugitiv ii pe 47E sau 46 cu 1st Avenue dupa vederea catre UN  :laugh: Am oprit filmul si-am facut indelungi cercetari pe net  :grin:
so much bs cum zici, si ce mi-o mai placut prostiile astea

N-ati zis de Before the devil knows you're dead (Lumet). Ce tragedie ca Philip Seymour Hoffman o murit tanar

You can’t pour from an empty cup.

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #4989 on: Thursday 08 April 2021, 20:38:04 »

staai ca ma refeream la filmele alea reinviate de pe netfix. m-am uitat acum o saptamana la U.S.Marshals cu Tommy Lee Jones si ma preocupa mai degraba daca apart-ul inchiriat de fugitiv ii pe 47E sau 46 cu 1st Avenue dupa vederea catre UN  :laugh: Am oprit filmul si-am facut indelungi cercetari pe net  :grin:
so much bs cum zici, si ce mi-o mai placut prostiile astea

N-ati zis de Before the devil knows you're dead (Lumet). Ce tragedie ca Philip Seymour Hoffman o murit tanar

mie imi plac si acum unele, asa proaste cum sunt, daca le-ai califica din perspectiva actuala. ma refer la cele pe care le revezi dupa ani de zile. tu ziceai de un fel de watchble cality, eu as zice sa sunt ca bezelele (sau cum se numeau) lui proust. nu vin singure, vin la pachet cu tot felul de memorii  si trairi din perioada respectiva.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4990 on: Thursday 08 April 2021, 22:21:24 »
madeleinele (prajituri gen ravasele chinezesti) lu' proust nu bezelele bey analfabetule  :evil:
« Last Edit: Thursday 08 April 2021, 22:23:36 by Rufus »

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #4991 on: Thursday 08 April 2021, 23:41:01 »
da. madeleines. esti bun de baiat de mingi. stai  pe faza, poate mai avem nevoie de tine!

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4992 on: Friday 09 April 2021, 01:10:07 »
poate-ai mai avea nevoie de vreo facultate pomana/gratis da' si asa sansele sunt mici sa se prinda ceva de tine  :whatever:

a incercat si debilu' sa impresioneze cu "cultura" lui de stiulete si-a dat-o-n bara, mai trage-un loz mai tarziu poate-ti iese  :grin:

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #4993 on: Friday 09 April 2021, 11:44:15 »
mai dibuit, profesore! iata un om vigilent, mai ceva ca un militian la panda! intr-o buna zi, debarasandu-ma de idei preconcepute, as fi onorat sa-i strang mana (in menghina). adica ce s-ar intampla daca orisicare, cand are chef, se apuca si da referinte din carti necitite? unde ar ajunge forumul asta asa, napadit de incultura? imi vine sa ma autobanez de rusine! amice rufus, te las pe tine sa decizi, pot sa mai scribalesc aicea, au ba? uite, promit sa nu mai pomenesc o vorba din cartea asta, In asteptarea timpului pierdut de Maurice Proust.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4994 on: Friday 09 April 2021, 15:30:13 »
wow, cata eruditie dom'le dupa ce-a dat cu mucii'n fasole  :grin:

vorba aia, daca taceai cu proust ala filozof ramaneai, da' tu nu si nu, trebuie sa-ti arati cu "nonsalanta" basinile din cap

acu' ce mai urmeaza, referinte la baclavaua lu' proust, shaorma lu' proust...? sunt nerabdator sa vad ce mai scoti  :whatever:

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4995 on: Friday 09 April 2021, 15:45:25 »
Un Moment D'égarement (2015), comedioara simpatica franceza, despre cum fata adolescenta a unui prieten poate crea probleme

in engleza il gasiti sub titlul de "One Wild Moment"

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #4996 on: Friday 09 April 2021, 16:55:39 »
wow, cata eruditie dom'le dupa ce-a dat cu mucii'n fasole  :grin:

vorba aia, daca taceai cu proust ala filozof ramaneai...

oh, da maiestre, in timp ce tu esti unul cu adevarat. lol.

nu mai incerc filme dinainte de anii '80, clar
nene, esti un bolovan! unul care se ia in serios.
pariez economiile tale contra bicicletei lui dorel ca n-ai citit o pagina de proust.
nu esti capabil sa urmaresti un film mai vechi de anii 80, dar vrei sa te credem ca ai citit ICTP!?!!
 literatura de la inceputul secolului trecut. 7 volume  a cateva sute de pagini fiecare, plictisitoare de-ti dau lacrimile (eu chiar am avut rabdare sa citesc un volum pe vremuri). pe cine vrei sa pacalesti? mai insista, poate te crede crina...
« Last Edit: Friday 09 April 2021, 16:58:50 by Marmeladov »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4997 on: Friday 09 April 2021, 22:13:25 »
oh, da maiestre...

se scrie maestre nu maiestre, analfabetule  :tired:

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #4998 on: Saturday 10 April 2021, 00:59:11 »
ok, maiestre.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #4999 on: Saturday 10 April 2021, 07:41:25 »
Cre’ ca in romana veche exista adresarea māiestre.

@Marmeladov si madeleine, dar si completarea contextului ne lipseste, vezi cum cauta spiritul sa se reactualizeze? :) Alta perspectiva, acelasi film, sau aceeasi carte, dupa 10, 20, si 49 se ani :)
You can’t pour from an empty cup.