Author Topic: Fapturici  (Read 9838 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Fapturici
« Reply #20 on: Thursday 14 June 2018, 13:03:45 »
Mai am de povestit, însă întâi si-ntai sa zic ce a făcut pisin verdin ieri seara în parc. Cu vorbe, apoi cu poze.

S-a comportat ca un pisin potolit și educat, a explorat o vreme liniștit, până a țâșnit într-un copac mare și a urcat cat l-a ținut lesa. A țâșni înseamnă pt mine că mă ia mereu prin surprindere in ce direcție și când o zbughește, iar pentru el înseamnă că măcar o dată ajunge ghemotoc din cauza ca lesa îi oprește brusc avântul și îl strânge de gâtuț și îl dă de-a berbeleacul.
Inutil să spun cât mi se strânge inima când îl văd ghem pt că nu am fugit tot atât de repede după el.
Însă el parca ar zice c'est pas grave, mamie! că își continuă cursa până ajunge unde și-a propus.

Deci s-a dus sus de tot, am parlamentat cu el în fel și chip să coboare, că era înfricoșat și mieuna speriat a neputință, vroia chiar sa o ia pe partea cealaltă de copac să coboare, babele îmi strigau de pe băncile din jur sa nu dau drumul lesei că sunt câini, se sperie și fuge, că de ce nu-l trag jos de lesă, mie mi se rupea inima de cat de frica ii era, ar fi fost culmea sa-l mai și sugrum. Că trăgeam finuț sa ii arat direcția, dar se împotrivea bietul de el cu toată puterea.
Finalment cu îndemnuri și rugăminți și-a făcut curaj, a coborât pe trunchi și de la o înălțime de la care zic se face terci a căzut pe pământ și nu în brațele mele întinse cum mă gândeam eu.

Na, îmi trebuie lesa mai lunga cu opritor.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #21 on: Thursday 14 June 2018, 13:09:28 »
-
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #22 on: Thursday 14 June 2018, 13:10:12 »
-
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #23 on: Thursday 14 June 2018, 13:11:28 »
-
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #24 on: Thursday 14 June 2018, 13:28:45 »
Ana, și eu am o întâmplare cu tata și prima mea 🐈.
Eram in facultate și o luasem tot puie mica de la o colega care stătea la cămin și îi fatase pisica.
Am ascuns-o în camera mea o bucată de timp că mi-era teama că se supără tata. Era Pisicoata sau Pusicoata de la pisic și piticot că era extrem de mică și cu urechi mari.
A fost posibil sa stea ascunsa pt că era extrem de cuminte, am crezut o vreme că e muta ca nu scotea niciun sunet.
Am tăinuit-o până într-o zi când tata a intrat la mine in camera când eu eram la cursuri și Pusicoata i s-a împleticit printre picioarele de urias. Că tata era înalt și bine făcut.
Nu m-a certat, mai mult incet-încet tata a luat-o în grija, o hrănea cu cea mai buna mâncare că eu cu frate meu mai mult ne jucam cu ea decât să o îngrijim.
Pusicoata a crescut, dar tot sfioasă și foarte cuminte a rămas. Țin minte că i-am auzit prima oara glasul când a venit în vizita un coleg al lui frate-meu mai ciudat, s-a aplecat pe sub masă sa o mângâie și ea a miorlăit rău a jale și s-a și scăpat pe ea de frica.
Eu am luat-o acasă prin ianuarie, a venit vara, tata tot cu grija ei și noi am plecat care încotro. M-am dus la mare și când am venit Pusicoata lipsă.
Tata ferm că a plecat mă, tata, de acasă.
Eram hotărâtă să plec după ea prin cartier, până ce, mai voalat, mai nu știu cum am înțeles că tata o eliberase. Tocmai el care jur că rămăsese singurul care o iubea întru totul.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #25 on: Thursday 14 June 2018, 14:29:05 »
Puița Perușița e cazată la mine, Verdi la mama, unde petrec și eu cel mai mult timp din cauza lu Alzheimer. Pe Verdi și eu l-am luat si pt a o ancora pe mama mai mult în real. Macar că zice au, mă înțeapă și tot e ceva.

Acum trebuie sa sa împart și mai egal, că la mine e o vraiște de luni de zile.

Când s-or reuni domiciliile, atunci e bai!

Eu visez sa fac o voaliera mare-mare in curte la țară cu păsări de tot neamul. Astea exotice, îmi plac mult cintezele.

Bucurati-va!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #26 on: Thursday 14 June 2018, 15:48:19 »
Hehe, Verdi, pusicotul explorator, sa-l manc nu alta, ce alert si cutezator e, ham cochet are, sa te tii acum dresaj, Marioaro, n-o sa te slabeasca pana nu te slabeste
Poate imi faci cunostinta cu el, ajung si eu in Bucuresti in toamna, in trecere, spre Craiova
Am un catnip, o sa ma injure cu toate rudele vii si moarte, dupa ce termin cu el de jucat    :grin:
« Last Edit: Thursday 14 June 2018, 15:50:45 by anacordis »

I Translate it

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #27 on: Thursday 14 June 2018, 15:57:11 »
O să fie mai mare, poate se cumințește.  :grin:
E un super-pisoi, nici sa-l fi proiectat nu ieșea așa ceva.
Jucaus, ironic, tandru, nebun, agresiv și vânător- vai de mâinile mele!
Face niste poante! Îl strig și îl tot strig, după un timp iese din ascunzătoare fix in spate cu lăbuțele in aer și face buuu! sa te sperie.
Și câte altele.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #28 on: Thursday 14 June 2018, 16:33:23 »
Rapus
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #29 on: Thursday 14 June 2018, 17:50:33 »
Mai am acasă la mine niste fapturici, după ce le pozez n-o să se mai gândească Agno la fripturici, garantat!
Deși odată se mâncau aceste fapturici și erau chiar delicatessen.
Bucurati-va!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #30 on: Thursday 14 June 2018, 18:30:54 »
Pisicotul tau e ca mine dupa ce vin de la sapa😁
Intreabare pt tine: am avut 2 pisici si mancau iarba si insecte maricele, crocante, care e spilul?
« Last Edit: Thursday 14 June 2018, 18:33:06 by anacordis »

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #31 on: Thursday 14 June 2018, 21:59:31 »
scuze ca va intrerup, dar va intreb acuma serios :

vi se pare normal ca cineva sa duca o matza in curelusha ?

Eu sunt mai de la tara, nu am avut asa dichisuri din astea de orashean,

nu am avut bratari la mana ori la picioare, nu am avut tatuaje nici cercei si nici

nu ma imbracam ca o patzachina pra ulitza.

Dara eu dzicu : cum ca voi trebuie sa va cautatzi la doftori, cu matzale voastre...

ca numa citavi nu vis

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #32 on: Thursday 14 June 2018, 23:45:02 »
Da, e foarte bine că mâncau iarba, e un motiv pt care îl scot pe Verdi in parc.
Le ajuta sa elimine prin kk din stomac ghemotoacele de par din blana. Că ele când se spala, baga in stomac și fire de par din blana.
Chiar exista la pet shopuri pliculețe cu semințe de iarba pisicii- semeni in ghiveci acasă și crește și ele mananca.

Cred că și insectele sunt ceva bun pt ele. Și Verdi umbla după muște și țânțari și fluturi de noapte. L-am ajutat eu sa prinda un fluture, s-a jucat cu el și apoi l-a mâncat.
« Last Edit: Thursday 14 June 2018, 23:46:06 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #33 on: Thursday 14 June 2018, 23:52:08 »
Dorel, și mie mi se părea deplasat acu câțiva ani în urmă. O familie de la parter de la mine are o mâță și o scot in lesa în gradina blocului, mă pufnea și râsul.
Acum că am și eu mâță de crescut, mi se pare normal.
Cum sa duc pisoiul in parc și să vina înapoi? E mic, e speriat de zgomote de tunet, de mașini etc, așa era la început cel puțin. Fuge in copac și sta cu orele acolo, ce faci?
Eu vreau sa se obisnuiasca afara la vânat de mic, când îl duc la țară să nu facă atac de panica la un lătrat de câine sau la motanii din jur.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #34 on: Friday 15 June 2018, 02:55:47 »
Mai, Dorjiel, ce grija ți-am dus că ai pățit ceva după votare! Acu că ești bine, sa mai scrii.

Puița e bine și mă bucur, că știu că sunt sensibili.
Nu mănâncă preparatul sănătos: frunze pătrunjel tocate mărunt + tarate grau + praf coji oua + drojdie 🍺
Doar semințe junior.

I-am pus dimineață să cânte de 3x DD cu

https://m.youtube.com/watch?v=j8UxLpL7lh0

Care pe mine mă urca in cer, ca mai toate interpretările ei.
A fost de acord. I-am cantat și eu.
Apoi i-am cantat din fluierici, a inceput sa le răspunda.
Am lăsat-o stand in pragul ușiței deschise, să iasă când vrea ea.
Plasa trasa la geam.
Bucurati-va!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #35 on: Friday 15 June 2018, 12:07:11 »
@Marioara, nu stiam, merci.

@Dorel, nu stii ce ratezi, o pisicuta unui barbat ii prinde bine, o curelusa, mai multe si mai bine, pene, mingiute, vezi tu, think outside the box  :grin:
bratari la maini, picioare, cercei in ce locuri vrei tu, cand faci socializare o sa-ti prinda bine sa fii explorat, apoi tatuaj, asta e cireasa de pe tort, sa vezi doamnele si domnisoarele ce filozofic se uita la tine si te descos.     

Massther Clinic - Massage therapy

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #36 on: Friday 15 June 2018, 12:11:27 »
A avut saracu dorelu parte si de pisica si de pisicuța, pene nu mai vorbim...
Curelușa,  nuielușa asta nu stiu.
I am in perfect shape for my weight.

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #37 on: Friday 15 June 2018, 12:32:24 »
Nuielusa, una de bambus de la Rona, e tzapana
Nu pt pisic sau pisicuta, pt human   :yes:

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #38 on: Friday 15 June 2018, 12:55:51 »
Dorel zicea că mângâia pisica in basement când era deprimat.
Acu știm pe Dorel cu tolba lui de minciuni.

Sa pun fapturicile
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #39 on: Friday 15 June 2018, 13:01:41 »
Au fost 19, le-am luat în 2 etape- in nov 10 și în Ian 9.
Hirudo meficinalis
Toate s-au hrănit cu mine, acum repaus 6 luni, cam de la Sf lunii pot pune iar pe mine sa pape.

Le schimb apa mai des acum că e cald. Și aștept să o hrănesc întâi si-ntai pe una mica pricăjită, că rândul trecut a mâncat incomplet că am pus-o pe cot undeva și am mișcat brusc și a căzut.

Au ramas 12, 7 am pierdut pe drum, fie și evadat, fie au murit în borcan.

Sunt niste fapturici foarte vechi și atât de binefacatoare!
Bucurati-va!