Author Topic: Fapturici  (Read 9535 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Fapturici
« on: Tuesday 12 June 2018, 16:06:19 »
Adică tot felul de puiți mici-mari de care va ocupați și pe care ii iubiți.
« Last Edit: Tuesday 12 June 2018, 16:07:38 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
Re: Fapturici
« Reply #1 on: Tuesday 12 June 2018, 17:24:52 »
Aricii- îmi plac de mor.
Prima oara am văzut când făceam teren in Oas, inoptam in casa unei familii de oșeni si m-am dus la pipi in gradina și l-am văzut pe fapturica arici și mi s-a îndrăgosti inima pt totdeauna.
Am mai văzut în cartier la mine la bloc și la mama. Și la țară la mine.
Și acum venind acasa tot în cartier unul măricel mergea grăbit cu piciorușele scurte pe trupul grăsuț printre mașini parcate.
« Last Edit: Tuesday 12 June 2018, 17:25:55 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #2 on: Tuesday 12 June 2018, 20:19:28 »
Nu ma ocup, dar imi plac si ii vad foarte frecvent: 5 pisici, o familie de sconcsi si una de ulii.

O duminica dimineata obisnuita, vazuta din balcon, de mine: primul apare un motan negru, alfa, lucios, cu pasit de pantera, studiaza terenul de rivali si femele, dupa care se tolaneste la soare in parcare si da din coada. Capul i se intoarce investigativ, dar vrea sa arate ca e nepasator. Al doilea e un alt motan negru, vine la primul, se hisaie vreo 5 min. dupa care al doilea cedeaza si se carabaneste pe sub un brad la umbra. Al treilea e o femela galbuie, traverseaza strada cu atentie, se fofileaza pe sub masini si il surprinde pe primul motan negru. Dupa ce se miros, pleaca amandoi la plimbare in parculet. Apoi apare un motan alb cu negru, grasun si bonom la expresie si port, toti copiii il respecta, nu-l mangaie, decat se uita la el admirativ cum se tavaleste prin iarba si isi linge blana. Ultimul e un motan pricajit, gri, slabut mereu si cu rani cand proaspete, cand cicatrizate in special in zona capului. E murdarel, obosit si se opreste des in mijlocul trotuarului, uitandu-se dupa un loc securitar de odihna. Nu e un cartier cu multe pisici, ci cu multi oameni carora le plac pisicile.

Pe la 11pm apare primul sconcs. E adultul mascul, vine tiptil si cu blana valvoi, facand echilibristica pe o bordura inalta de gard. Are o gaura in tufisul unui vecin si asa violeaza proprietatea. La un metru de gaura din gard, familia humanilor s-a balacit toata ziua in piscina si a aruncat cu mingi, maimutoi si prosoape prin toate colturile gradinii. Al doilea membru pare o femela, face si ea acelasi lucru, dar mai cu incredere. Dupa vreo ora si dupa ce becurile incarcate solar mai slabesc in lumina, toata familia sconcs, iese pe bordura highway si ajunge la mormanul de saci negri de gunoi. E delir: cei mai multi au fost 8 intr-o seara, cu mic cu mare, n-au facut prapad, decat cate-o gaura in saci, smulgeau ceva, molfaiau si plecau dupa vreo 10 min. Niciun miros. Vecinii vorbesc despre ei in soapta instinctiv, parca ar vrea sa nu supere zeii cu blana alb-negru. Eu habar n-am ce e ala miros de sconcs si rad de ma cocosez, ca stau la etaj. Nici nu vreau sa aflu, though. :grin:   

Familia de ulii are cuib intr-un pom mare, bataran, de langa biserica. El vaneaza toata ziua, chiraie cand se lanseaza si cand ajunge la cuib. Bate din aripi rapid si trudeste cateva ore bune. Cateodata se intampla sa se certe cu pescarusi si ciori, dar e atat de isteric in chiraiala, ca nimeni nu zaboveste prin jur. 

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #3 on: Wednesday 13 June 2018, 04:27:20 »
Foarte fumos!

Eu am parc mare cu lac imediat ce ies din bloc.
Sunt multe păsări de apa- multi pescăruși, rate, lebede, dar si borscute țestoase de apa.

Într-o dimineață mai demult mi-am făcut niște ficat de vițel înăbușit să îl iau pachet. Și era cald ca acum și l-am pus pe ap de aer condiționat afara in dreptul geamului de la bucătărie cu tot cu tigaie sa se răcească mai repede. Eu stau la ultimul etaj, exclus să scuture careva.
Și stand eu pe wc cu ușa deschisă și vazandu-se direct si hat departe până la ficatul aburind, numa ce vad niște gheare, un clonț enorm și niște ochi aprigi si rai cum aterizează, înfășca in clontul ăla teribil ficatelul mieu de pachet și tuleo!
A fost înfricoșător de precis, dominator și răpitor.

Pescăruș.

L-am înjurat ca m-a lasat fara pachet, dar cam cu spaime. Buuu, ce priveliste! Acoperise toată fereastra.
« Last Edit: Wednesday 13 June 2018, 04:30:43 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline garlic

• Sr. Member
  • keizoku wa chikara nari
« Reply #4 on: Wednesday 13 June 2018, 07:03:31 »
lovebirds
Dar daca tu ma imblanzesti, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi, pentru mine, fara seaman pe lume. Eu voi fi, pentru tine, fara seaman pe lume …

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #5 on: Wednesday 13 June 2018, 09:25:52 »
Gând la gând.
De azi Puița Perușița lu Mamița.

Revin cu relatarea&poze mai încoloșa.
Bucurati-va!

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #6 on: Wednesday 13 June 2018, 10:09:15 »
Eu am in curte un iepuras micut si tare dragalas. Numai ca mi-a mancat doua capsuni, de fapt singurele coapte din cele maxim 10 pe care le-am vazut anul asta. Daca le manca era in regula, dar si-a batut joc de ele, una era pe jumate si alta un sfert. Acum s-a calificat pe lista animalelor in curs de disparitie. Nici la catel n-am avut curaj sa dau capsunile roase ca poate au vreun microb , ceva specific si ii plac fructele din gradina la nebunie, zmeura, fragi, capsuni, bleoete, da catelu e finut si asteapta sa i le culeg eu pe cele mai coapte. Asta fu anul trecut, ca anul asta ceva zmeura sa fie.
Insa un arici mi-ar place si mie, ca sa aiba catelu un prieten.
Sa ne iubim.

I Translate it

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #7 on: Wednesday 13 June 2018, 14:07:47 »
Mai, crenguțo, nu pedepsi iepurașul!!!
Ce știe el?
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #8 on: Wednesday 13 June 2018, 14:23:33 »
Mie îmi plac mult păsările. Dintre cele sălbatice guguștiucii/turturelele, au așa un capuț drăguț și delicat, seamănă cu 🐬.
Dintre cele domestice- rațele.

Cu fapturicile de luat acasă mereu-mereu m-am reprimat. Pt că plec des și uneori mult de acasă și nu îmi place sa dau altuia de lucru pt mine.
De nspe ori m-am învârtit pe lângă magazinele cu păsări de colivie, de atâtea ori mi-am dat peste mana si am plecat cum am venit.

Azi m-am dus în Obor sa ii caut lui Verdi o zgarda mai nmica- am găsit una galbena și încă fosforescenta și să îi mai iau ceva mâncăruri.

Nu știu, va jur, cum am ajuns sa ma holbez iar la paseri. Am o simpatie mare pentru zebruțe. Și alaturi ersu și peruși. Și mi-a săgetat inima o puița. Am știut că e fetița, fără să le cunosc semnele după cum se purta de delicat.
Am plecat, iar m-am învârtit prin hala și ajung fix de unde am luat lui Verdi mancaruri. Am pus ochii pe o colivie. Sa fie pentru 2 peruși. Era atât de potrivită pentru puița care mă săgetase. M-am dus țintă și am luat-o și am luat și mâncare de pui- că are 1 luna jumate și alte acareturi pentru traiul ei.
Am pus-o cu tot cu colivie pe cosul din spate al bicicletei și ața acasă tot pe la umbra că a fost frigere mare azi.

Na, va jur că nu m-am dus pentru paseri la Obor.
« Last Edit: Wednesday 13 June 2018, 14:26:07 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #9 on: Wednesday 13 June 2018, 14:34:47 »
Puița
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #10 on: Wednesday 13 June 2018, 14:37:50 »
-
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #11 on: Wednesday 13 June 2018, 15:22:28 »
Tot azi mi-am luat de la Metro
Bucurati-va!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #12 on: Wednesday 13 June 2018, 17:48:31 »
Oh, are un aer regal pasaruica si penele de la guler si codita le vad albastre-cer
Sa-ti bucure sufletul si ochii, Marioara, e frumoasa si gratioasa, sa spui cum se impaca Verdi cu ea.

Am avut si eu un papagal, eram in facultate si mama facea chimioterapie acasa.
Maaai, si se plictisea si o durea, asa ca m-am dus la cumparat: pasaroiul verde, colivia, cum zici tu acareturi pt pasareturi.
Sa te tii bucurie cand am ajuns cu totul acasa: mama era in extaz, i s-au luminat ochii si nu mai prididea cu plansul-rasul si tata acoperea mobilele pt eventualii rahatei.
Mama a prins un obicei mai tarziu si il lasa sa zboare prin casa, asa ca trebuia sa curatam dupa el, prefera cocotatul pe lustra si cantatul pe balcon.
Asa s-a vindecat mama si fara remisie, il botezase Picky, ca era pretentios la mancare, mangaieri, locuri de asezat/cantat.
Pana fereastra la balcon a fost lasat deschisa si basti, a zburat si disparut. A fost rapid inlocuit cu un porumbel, care a purtat acelasi nume, dar rol diferit.
Ciupea rau cu ciocul pe oricine voia sa-l atinga. Eventually, si el si-a gasit libertatea prin fereastra lasata deschisa. Apoi, ne cam uitam toti suspiciosi la tata.   :grin:   

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #13 on: Wednesday 13 June 2018, 18:10:57 »
Mereu citesc la viteza 'fripturici' si ma ia cu foame ...

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #14 on: Wednesday 13 June 2018, 18:34:05 »

Cu dedicatie pentru pisicute si pasarici

https://www.youtube.com/watch?v=NbPAOWWPZS4
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #15 on: Wednesday 13 June 2018, 18:40:08 »
Fuck you Columbus and your curiosity

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #16 on: Thursday 14 June 2018, 01:59:26 »
Agno, am lăsat anume ambiguitatea sonora  :happy:
Fripturici din fapturici

Ce frumos povestești tu, Ano!
Iaca, zorile se varsă,
Și eu voi pleca de-acasă,
Dar voi scrie când mă lasă,
Ano, draga, Ano!
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #17 on: Thursday 14 June 2018, 11:24:56 »
Azi nu-l mai pot scoate pe verdin la cățărat că a plouat și tot ploua de rupe.
S-a fâsâit rău vremea și aici, mă îngrijorează câtă umiditate e in aer, de unde naiba? Începe ca la Mtl.
Ți se lipesc hainele in 5 min după ce ieși afară.

Într-o pauză de răpăială- că a dat-o și cu grindină, la mine la et 10.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #18 on: Thursday 14 June 2018, 11:32:12 »
Ana, draga, tare frumos ai povestit, cred că rămânem singurele care sa ne cantam povesti, ca Bocsa cu Tudor Gheorghe:

https://m.youtube.com/watch?v=XQjfxcXbC_o

Bucurati-va!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #19 on: Thursday 14 June 2018, 11:47:49 »
Mmm, merci Marioara, Tudor Gheorghe siretul, ce ma scutura la coarda sensibila cu cobza lui  :-*
Si pe aici a plouat ieri, cu crengi frante si flori batute, inca n-a venit umiditatea aia
S-au scuturat toti bobocii de bujori la vecini pe driveway si curg petalele in jos ca un parau roz spre gura de canalizare
Vantul mi-a doborat crinul si i-a stricat petalele, l-am legat de o nuia de bambus si arata proptit ca un om prapadit din tablourile lui Dali
Pai ce sa facem, sa vorbim de politica? Subiect prea serios si acru.  N-ar trece ziua placut si e pacat.
« Last Edit: Thursday 14 June 2018, 12:16:37 by anacordis »