Author Topic: era sa raman fara visine  (Read 755 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Re: era sa raman fara visine
« Reply #20 on: Tuesday 10 July 2018, 23:46:04 »

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #21 on: Wednesday 11 July 2018, 11:03:58 »
Nu e asa simplu. Localnicii au un soi specific, ceva cu Montmorency daca nu ma insel care-s deschise la culoare, aproape ca ciresele de vara, se fac prin iulie si nu au atita aciditate ca cele de acasa. Alea din Europa de Est sunt soi Morello si-s acre toata vara, abia prin toamna pot fi folosite si pe alea le caut ca deh, ne place la ce ne-am invatat. Am cautat online si-am gasit ceva prin NY dar parca nu ma incumet.

Daca faci placinta nu e mare diferenta dar daca faci visinata, se simte.

Iar pretul e absolut piperat. 4 dolari pe caserola de 1 litru? Pentru un copac cu zero maintenance si rod cat China? Mai ca mi-as pune unul in spatele casei da' nu prea mai am loc. Poate daca scot blue spruce-ul.

Agno, nu stiu soiul morello din Romania sau Europa, dar il stiu de aici. Nu sint acre deloc si se fac acum, intr-o saptamina doua le ratezi. Sint la o ferma destul de aproape de tine, poti sa-i suni sau email sa fii sigur ca le gasesti de vinzare la standul de la strada. Nu te lasa sa le culegi singur si au mult mai putine decit alt soi de visine, care sint f.f. acre. Bizjak farms. Nu sint ieftine deloc, nimic nu-i ieftin din ce vind ei dar am facut cea mai buna visinata posibila cu soiul asta.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #22 on: Wednesday 18 July 2018, 22:22:41 »
Ca un nabob ce ma aflu am ras raftu de visine de la highland farms, 2 cosuri de 30 lei bucata, aia a fost tot, ca nevasta mai voia da ghinion, adica doamne fereste
I am in perfect shape for my weight.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #23 on: Wednesday 18 July 2018, 22:30:43 »
aoleo, ce se face din astea ?
sa nu zici ca visinata, ca nu tine, are la lcbo de-aia buna. Si nici la prajituri ca nu faci prajituri din doua cosuri.
Zi la ce le folosesti.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #24 on: Wednesday 18 July 2018, 22:33:16 »
uitasem sa zic care mai stie Florio, de-l beam la 18 ani cu fetele cochetele.
uite-l colea

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #25 on: Yesterday at 00:03:17 »
V-o luat visinata mințile, de când cu Dorel, repetir-repetir-repetir, tot rămâne ceva. Cred că din orice fruct se poate face brandy, kiwi, mango, dude, mure etc.
De ce sa va puneti ștreangul după vișinile alea care nici vișine nu sunt? :laugh:  și scumpe kdku

« Last Edit: Yesterday at 00:05:16 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #26 on: Yesterday at 06:13:05 »
Ce ochi ageri am, ete ca kiwinata sau mangonata nu m am gindit sa fac, ca dudele le a mincat ratonii pe toate.
I am in perfect shape for my weight.

I Translate it

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #27 on: Yesterday at 07:38:07 »
uitasem sa zic care mai stie Florio, de-l beam la 18 ani cu fetele cochetele.

N-am baut dar daca e brandy real atunci nu e bun. Trebuie folosit alcool curat fara alte gusturi sa se simta distinct gustul visinei. Alcoolul din brandy are niste gusturi streine, de la fructele din care s-a facut (foarte apreciate de localnici dar ciudate pentru mine, imigrantu'). Prefer sa cumpar alcool pur de 70 de volti de la LCBO si sa-l aduc la 40 cu apa.

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #28 on: Yesterday at 10:55:05 »
Ce ochi ageri am, ete ca kiwinata sau mangonata nu m am gindit sa fac, ca dudele le a mincat ratonii pe toate.

Ce idee fantastica :)) Dudanata n-am facut niciodata - nici nu cred sa fac, la cit de greu se culeg dudele, prefer sa le maninc natur.

Agno, ce alcool de 70 cumperi tu? Eu am gasit max 45 la LCBO, plus ca e in sticla de plastic. Altfel, sint niste scumpeturi la volume mai mari, dar cu cit e mai simplu si fara gust cu atit mai bine.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #29 on: Yesterday at 11:12:43 »
are la walmart, e la sectiunea pentru romanii beuturisti. Apa e la doua rafturi distanta, in 5 minute ti-ai luat tot kit-ul. Care vrea arome, trebuie sa mearga la cosmeticale sa-si ia pasta de dinti. Cea mai rentabila calitate/pret e Colgate.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #30 on: Yesterday at 11:23:24 »
N-am baut dar daca e brandy real atunci nu e bun. Trebuie folosit alcool curat fara alte gusturi sa se simta distinct gustul visinei. Alcoolul din brandy are niste gusturi streine, de la fructele din care s-a facut (foarte apreciate de localnici dar ciudate pentru mine, imigrantu'). Prefer sa cumpar alcool pur de 70 de volti de la LCBO si sa-l aduc la 40 cu apa.
n-are treaba visina ca e din cirese amare si cred ca au scapat si un pic de bluberry, treaba lor reteta lor, bautura mea pentru fete.
Ia o sticla pentru fata ta, o sa-i placa.
Atentie sa nu confunzi cu cherry whisky, aia e alta chestie.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #31 on: Yesterday at 14:05:29 »
Agno, ce alcool de 70 cumperi tu? Eu am gasit max 45 la LCBO, plus ca e in sticla de plastic. Altfel, sint niste scumpeturi la volume mai mari, dar cu cit e mai simplu si fara gust cu atit mai bine.

Alcool etilic alimentar, ii zice. Are (avea) pina la 80 de grade dar e mai scump la volum. N-am vazut la 45, ca as fi luat, daca era mai ieftin. Acum vreo 9 ani, cand mi-am incercat mana la productie proprie cu rezultate neconvingatoare. Magazinul era undeva pe Avenue Rd, inainte de Eglinton, sper sa nu ma insel.

Poti sa intrebi la Customer Service daca vrei dar nu stiu de ce, eu si la 45 as mai adauga apa, sa-l aduc spre 35, parca e prea iute si nu mai simti nimic din arome, numai ce-ti amorteste falca ca la dentist. :D