Author Topic: Despre parale ....  (Read 77401 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline crina-ca

• Sr. Member
Re: Despre parale ....
« Reply #2160 on: Thursday 06 December 2018, 15:57:27 »
Mercic. Am vazut-o la nursery dar cu limbile alea (ca de serpi, stiu) iesind din pamant asa a bagat un yuck factor in consoarta de-a zis ca arata effing creepy. Is choosy, stiu da' alea care mi-au placut nu s-au lipit. O fi ca leusteanul, trebuie furat noaptea si pus de-o mana de barbat.

E una dintre cele 3 plantele de apart care curata aerul:

https://www.facebook.com/TED/videos/245823606247077/?__xts__[0]=68.ARCpqRq09tk2mXRWFWAiOsUl6ntTMr2JpO2PPFVBNrt8ZJ0U8V_ioxS2fOMSAgHtLTfT-SPGA_i22vZ1B06MwOvFwAjFnhCFW4SL1tHrACv2E02iOGr-URuahqCbhNtmxb6XhiXSci7z4qpeOzhQmAhVps-wfd0BOgYoGIIcrRUcslAhK_TSRJNqmlwZymlvqRam4QaIaf8U-9LAJGYvxpV3IVKnr6S6Jugaj65JruKpfcOkZ5LklYXTF4Stczwe381oXp1JkFdjnbypjfEJdgY_ivpiSsIjEYLTNRbHX46222PB6aN5fvj922hGAD_99dBZB_QlGizAY65QLoHCtNP5sKQv&__tn__=H-R
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #2161 on: Thursday 06 December 2018, 16:02:21 »
Și eu am o Sansevieria, am pus-o in dreptul ușii de la intrare, că o ciuguleau puiii și + ca cică plantele ascuțite trebuie sa stea de strajă la intrarea in casa, nu in casa.
M-am temut că va suferi de lipsa de lumina, că e mai întuneric mult ca în casă unde stătea.
Ce sa vezi că prosperă fara frica.
Bucurati-va!

Offline Riri

• Hero Member
« Reply #2162 on: Friday 07 December 2018, 00:33:36 »
Peace lily, ii place la umbra si in plus este si frumoasa, are niste flori albe
"Happiness is a warm puppy." Charles Schulz

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #2163 on: Friday 07 December 2018, 01:00:02 »
Peace lily, ii place la umbra si in plus este si frumoasa, are niste flori albe

Da riri dar la mine nu e umbra in camera aia ci bezna in plina zi. Cred c-o sa fac cum zice janine, sa pun niste LED-uri sa faca ceva lumina ... am facut-o pentru cateva tablouri insa e chestie de electrician autorizat, nu scapi cu mai putin de 250 de dolari sa bage totul sub drywall.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #2164 on: Friday 07 December 2018, 03:10:56 »
Mai bine pui un acvariu in camera aia și îi pui și plante, că la beznă nema fotosinteza.
Bucurati-va!

Offline janine

• Hero Member
« Reply #2165 on: Friday 07 December 2018, 08:43:31 »
O colega a reusit s-o omoare . Pana m-am prins ca e pe moarte si am luat-o de la ea din birou..cred ca nu o mai pot salva :(

Nu o salva... serios. Eu avem o pasiune pentru cactusi si flori uscate (aveam si buchetul de la nunta salvat); si flori cu capete ascutite, ca alea paianjen (imi placeau atarnate si ce bine le mergea!) dar o data am ajuns acasa dupa fie-mea si disparusera toate; invatatoarea, zuza aia care facea vocalize sa purifice aerul, le-o spus cum anumite stari influenteaza sa cumparam anumite lucruri care apoi fac starea aia sa devina acuta; asa ca a daruit ea florile mele la scoala si uscaturile le-a pus la gunoi.

Sunt nsi studii pe tema, de alea dovedite, nu ce spun eu.

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #2166 on: Friday 07 December 2018, 10:21:50 »

Sansevieria (Snake Plant)
You may have heard this maintenance-free houseplant called by its other name: Mother In Law's Tongue (because it is sharp and you just can't kill it).

O colega a reusit s-o omoare . Pana m-am prins ca e pe moarte si am luat-o de la ea din birou..cred ca nu o mai pot salva :(

Ai incercat mouth-to-mouth resuscitation? :educated:
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

I Translate it

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #2167 on: Friday 07 December 2018, 15:52:21 »
One-liner de la Joe Rogan intrebat de invitat cum raspunde la cei care-l acuza de rasism (Rogan e un liberal clasic, neinteresat de pigmentare si in noul zeigeist e rasist, ca nu plange la opresia defavorizatilor). Si raspunde ca n-am cum sa fiu rasist pentru ca in dictionar e decris ca belief in a race superiority si atunci n-ar fi NBA-ul plin de negri. Mi s-a parut un argument valabil. :)

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #2168 on: Friday 07 December 2018, 18:07:54 »
One-liner de la Joe Rogan intrebat de invitat cum raspunde la cei care-l acuza de rasism (Rogan e un liberal clasic, neinteresat de pigmentare si in noul zeigeist e rasist, ca nu plange la opresia defavorizatilor). Si raspunde ca n-am cum sa fiu rasist pentru ca in dictionar e decris ca belief in a race superiority si atunci n-ar fi NBA-ul plin de negri. Mi s-a parut un argument valabil. :)
nu vad legatura.
superioritatea unei rase nu este in a arunca cu batul, sau a juca tzurca.ci a crea civilizatie.
poate n-ai inteles tu contextul sau ce vroia sa spuna Rogan.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #2169 on: Friday 07 December 2018, 21:38:02 »
O observatie mai veche. Ca sa ies din zona mea si sa intru pe o artera majora trebuie sa fac stanga la un semn de STOP nesemaforizat. Pentru ca artera in cauza se leaga la QEW la ora cand plec la munca e trafic bara la bara. Opresc si astept sa-si faca unul mila de mine sa ma lase in trafic. De vreo 7 ani aceiasi miscare. Timp in care am observat ca peste 90% din cei care iti fac din faruri sa intri si-ti lasa loc sunt barbati. Femeile parca au asa un fel de tunnel vision, mainile la ora 10 si 2 pe volan, privirea fixa inainte, fara nici cea mai mica intentie de contact vizual decat inainte. Vad asta de ani de zile.

Ceea ce duce la un alt pet peeve personal. A ramas o singura banda pe artera in cauza pentru ca onor primarie a transformat o strada cu 4 benzi si trafic supportabil intr-un cu doua benzi, median si piste de biciclisti pe care nu circula nimeni si trafic infernal.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #2170 on: Friday 07 December 2018, 21:41:22 »
Prea tare. Stiu la ce sa ma astept de la The Guardian dar uneori imi intrec asteptarile. :)

The head of politics at Cambridge University has called for children as young as six to be given the vote in an attempt to tackle the age bias in modern democracy.

https://www.theguardian.com/politics/2018/dec/06/give-six-year-olds-the-vote-says-cambridge-university-academic

Offline janine

• Hero Member
« Reply #2171 on: Friday 07 December 2018, 23:00:50 »
Femeile parca au asa un fel de tunnel vision, mainile la ora 10 si 2 pe volan, privirea fixa inainte, fara nici cea mai mica intentie de contact vizual decat inainte. Vad asta de ani de zile.

Ceea ce duce la un alt pet peeve personal. A ramas o singura banda pe artera in cauza pentru ca onor primarie a transformat o strada cu 4 benzi si trafic supportabil intr-un cu doua benzi, median si piste de biciclisti pe care nu circula nimeni si trafic infernal.

Ciudat, ca eu ii las pe toti sa iasa din stradute si alte chestii de astea. Si nu-s eu cea mai sfanta, nici macar in trafic.

Mvai, dar tu nu ai vazut minunea de la mine din targ; vreo sase ani de constructii si o gramada milioane ca sa bage primarele linie mediana pentru autobuz. Care autobuz circula la 40 de minute, gol.. numai pe Davis Dr. Si masinile fac juma de ora de la Leslie la Yonge...

Dar e frumos, ca din sefeuri:

Image result for davis drive newmarket ontario pics

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #2172 on: Saturday 08 December 2018, 10:11:58 »
Bai frate, cum or trai saracii oamenii aia cu casele in spatele casei de cirnati europeni nu stiu, ca miroase a afumatura de inebunesti de foame.
I am in perfect shape for my weight.

Offline libra

• Full Member
  • Beware of dumb sheeple.
    • gab - speak freely
« Reply #2173 on: Saturday 08 December 2018, 10:33:44 »
In mod sigur nu sunt muslims.
"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline janine

• Hero Member
« Reply #2174 on: Saturday 08 December 2018, 10:50:14 »
Bai frate, cum or trai saracii oamenii aia cu casele in spatele casei de cirnati europeni nu stiu, ca miroase a afumatura de inebunesti de foame.

ce nu ai spus bre ca te duci ca iti dadeam si eu lista.

ia la el...

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #2175 on: Saturday 08 December 2018, 12:27:56 »
Ma duc rar, ca sint departe de scarboro, combin dusul dupa cirnati cu cumparatul caldarii de vin de la italianu de pe keels
I am in perfect shape for my weight.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #2176 on: Saturday 08 December 2018, 13:21:16 »
Ma duc rar, ca sint departe de scarboro, combin dusul dupa cirnati cu cumparatul caldarii de vin de la italianu de pe keels

Cantina sociale consumatori ... :)

Anyway, stiu ca timpul e pretios si nimeni nu citeste articole dar cred ca asta e prima analiza despre Jordan Peterson facuta cu onestitate de cineva de stanga. Nu hitpiece, nu assassination piece ci rezon in critica. Unicat in peisajul politic modern.

https://quillette.com/2018/05/22/jordan-peterson-failure-left/

Offline janine

• Hero Member
« Reply #2177 on: Saturday 08 December 2018, 15:03:27 »
Hai napoi la parale ca am nevoie de  sfat:

Unde e mai bine sa bag bani, in RESP-ul fie-mi sau in mortgage? In RESP as baga daca stiu sigur ca pot sa scot in caz de ceva urgenta; In casa as baga sa mai scot din datoria la banca (mortgage), dar nu stiu daca se merita in caz ca vand.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #2178 on: Saturday 08 December 2018, 16:25:12 »
Unde e mai bine sa bag bani, in RESP-ul fie-mi sau in mortgage? In RESP as baga daca stiu sigur ca pot sa scot in caz de ceva urgenta; In casa as baga sa mai scot din datoria la banca (mortgage), dar nu stiu daca se merita in caz ca vand.

In RESP ai contributia guvernului de 20% cand faci depozit, pe care o pierzi daca scoti din RESP pentru urgente. RESP merita ca investitie pe termen lung, in fonduri de high risk, high growth, daca ala micu' e mic si reduci gradual nivelul de risc cand se apropie de 18.

Plata la mortgage il aduce garantat 3..5% ceea ce e mult peste cat aduc alte investitii garantate, GIC sau similar.

Eu imi tin banii de urgente/vacanta/miscell in TFSA funds de risc mic, numai cat sa tina cu inflatia, pentru ca tot bag si scot am mereu vreo 50,000 liberi in fiecare an de facut miscari de bani.

Offline libra

• Full Member
  • Beware of dumb sheeple.
    • gab - speak freely
« Reply #2179 on: Saturday 08 December 2018, 17:03:28 »
Hai napoi la parale ca am nevoie de  sfat:

Daca vrei sa-i blochezi, baga-i in alea de ai zis tu mai devreme.
Daca vrei sa produca pentru tine, investeste-i in ceva, depinde cat ai disponibil. Ii scoti oricand si cu ce profit vrei tu.
Sau mai bine baga-i in saltea.

"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul