Author Topic: Despre parale ....  (Read 66094 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline santiago

• Hero Member
Re: Despre parale ....
« Reply #1940 on: Friday 09 November 2018, 17:45:26 »
Intru pe forum dupa o oarecare pauza, si primul lucru pe care-l vad e postarea asta. Si nu ma pot abtine. de data asta chiar ca nu ma mai pot abtine.

@Blueeyes , despre Petre Tutea: are o replica celebra despre cei 13 ani petrecuti in temnita penntru un popor de idioti.
Mai citeste si tu altceva decat ce-ti spune pastorul la adunari, sau cum s-or fi numind reuniunile la care participi.
https://adevarul.ro/cultura/spiritualitate/video-111-ani-nasterea-petre-Tutea-am-stat-13-temnita-popor-idioti-1_52514aebc7b855ff56064b62/index.html.

Daca Petre Tutea , inainte de a lupta pentru interesele unui popor de idioti , ar fi studiat caracterul uman , indiferent de natie , poate ca nu ar fi intrat intr-o asemenea lupta , pentru nici un popor al planetei . Nu ca nu il apreciez pe Petre Tutea sau a-si vrea sa-i dau dreptate lui blueeyes , dar romanul are un mod mult mai ortodox de a lupta , nu prin violenta.

https://www.youtube.com/watch?v=ersTiI6x9g0
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #1941 on: Friday 09 November 2018, 18:48:18 »

Tutea: are o replica celebra despre cei 13 ani petrecuti in temnita penntru un popor de idioti.
si mai zice:
"Eu am făcut 13 ani de temniţă. M-a arestat în ’48. Am şi eu o consolare. Nu că sunt redus la nimic, cum sunt redus acum, şi că, din vîrful societăţii am ajuns – cum zic românii – pe stradă. Am o consolare – şi vă rog să credeţi – în grandoarea istorică a Poporului român, eu sunt o rotiţă invizibilă, dar sunt. Tot ce-a suferit, aş fi neconsolat, şi aş fi fost în timpul claustrării mele în timpul prizonieratului meu în temniţă, aş fi fost neconsolat dacă n-aş fi trăit convingerea fermă că îmi face cinste suferinţa unui mare popor. Asta m-a salvat de la nebunie. Adică nu fac puşcărie că reprezint un trib de negri, ci un mare popor, greu de istorie şi de viitorul lui strălucit. Asta m-a consolat. Altfel, ar trebui să chem aici presa şi să fac o declaraţie de autorenegare."
daca nu intelegi niste chestii rezuma-te la gradina si iernat.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1942 on: Friday 09 November 2018, 21:06:55 »
A bubuit rafinaria din NB si s-a facut benzina sub un dolar. Daca mai bubuie inca una ne-o dau pe degeaba.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1943 on: Friday 09 November 2018, 21:13:27 »
A bubuit rafinaria din NB si s-a facut benzina sub un dolar. Daca mai bubuie inca una ne-o dau pe degeaba.

106 la mine in sat

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1944 on: Friday 09 November 2018, 21:22:54 »

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1945 on: Friday 09 November 2018, 21:26:37 »
aia e.. unde sa ma mai mut?

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #1946 on: Friday 09 November 2018, 21:33:33 »
...la marmacie?  ;)
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

I Translate it

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1947 on: Friday 09 November 2018, 21:57:22 »
in 2016 Pussy Riot anticipated a Trump victory and two weeks before the vote, released "Make America Great Again", depicting a dystopian world where a President Trump enforces his values through beatings, shaming, and branding by stormtroopers

a-ha, istoria ar fi induiosatoare daca in ultimii ani n-ar fi aparut pizdulici rebele cam a dime a dozen  :whatever:

adevaru' e ca nici fascistii nu mai sunt ce-au fost

"Aquilla non capit muscas"

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1948 on: Friday 09 November 2018, 22:28:47 »
adevaru' e ca nici fascistii nu mai sunt ce-au fost

Un prieten zicea ca cei din gastile Antifa asa de dornici to punch a Nazi ca au desoperit ca nazistii veritabili sunt prea putini pentru setea de justitie a gloatei asa ca au inceput sa extinda conceptul. :D

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #1949 on: Friday 09 November 2018, 22:32:55 »
Un prieten zicea ca cei din gastile Antifa asa de dornici to punch a Nazi ...
ti-a zis bine ca esti violent

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1950 on: Saturday 10 November 2018, 05:56:12 »
Magar si violent ca sa fim mai exactzi
I am in perfect shape for my weight.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1951 on: Saturday 10 November 2018, 07:26:09 »
Magar si violent ca sa fim mai exactzi

In exact ordinea asta. Si nici nu-l duce capul de inregistrare. Mai stii ma capuri de mag diamant? Aveau reputatia ca tin o vesnicie. Eu n-aveam la al meu, numai ferralloy, le schimbam la 2 ani .. da' eram individios pe ceilalti ... atunci am simtit prima data ca sunt de stanga. Asi fi vrut ca toti sa aiba capuri de magnetofon proaste.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1952 on: Saturday 10 November 2018, 08:05:38 »
Nu diamant ma incultule, sticla, ca aia rezista la frecare, si mici sticla nu era cum ziceam noi, era un fel de rasina sintetica dura ca sticla, rostovul avea asa minune, plus "the look of akay"

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1953 on: Saturday 10 November 2018, 08:19:47 »
Nu diamant ma incultule, sticla, ca aia rezista la frecare, si mici sticla nu era cum ziceam noi, era un fel de rasina sintetica dura ca sticla, rostovul avea asa minune, plus "the look of akay"

Poate prin partile tale uitate de lume .. sticla, auzi ... sticle duceati la Remat sa faceti bani de Gumela ... ca de diamant prin zona aia de Baragan se auzise numai in Dallas, penultimu' episod. Ca si cum vorbesc jamaicanii de zapada. Cap diamant, asa le vindeau vaporenii cand le aduceau troc din tarile tovarase din amonte de Dunare.

Si mergea pus la orice, de la Majak pina la Kashtane. Da' la voi acolo se facea troc de subzistenta, ia doua cepe, da-mi trei cartofi, nu cu blugi si capuri de mag ca-n lumea civilizata. Intreaba-l pe Ronin daca nu crezi ca el vine tot dintr-un hub d-asta de trafic. Bine, la el era mai mare ca acolo venea traficul maritim, noi ne multumeam cu ce se facea la fluvial. Ca cu BT-uri m-am apucat de fumat, nu cu Cismigiu. :D

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1954 on: Saturday 10 November 2018, 08:40:31 »
aoleo, ce pafaristi
era brandul lor pentru GX - Akai Glass & X'TAL Ferrite Head  (se zicea cap de cristal, nu fucking diamant, nimeni nu zicea diamant - diamant aveau aia de taiau geamurile)
scrie mare chiar in fata la chioreni, se vede ca n-a avut nici unul jack shit.
Care nu ma crede, sa spuna sa ma duc in basemnt sa fac o poza de confirmare.
in alta ordine de idei, Akai 747 dbx a fost ahead of time, isi tine pretul si acum. Nu a semanat nicio alta masinarie cu modelul ala, ever si nici un popor pe lumea asta nu poate sa-l mai faca.
A fost atunci cand Japan was great.
« Last Edit: Saturday 10 November 2018, 08:59:12 by fenderguitars »
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1955 on: Saturday 10 November 2018, 09:28:15 »
aoleo, ce pafaristi
era brandul lor pentru GX - Akai Glass & X'TAL Ferrite Head  (se zicea cap de cristal, nu fucking diamant, nimeni nu zicea diamant - diamant aveau aia de taiau geamurile)

LOL, corect, cristal, nu diamant.

se vede ca n-a avut nici unul jack shit.

N-am avut, normal ca n-am avut, ca de aia m-am facut de stanga, ca ii uram cu patima pe aia care-si permiteau sa dea 1000 de lei pe finetzuri de gen..

Massther Clinic - Massage therapy

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1956 on: Saturday 10 November 2018, 10:11:43 »
Nu mai zic cum am cazut in apoplexie cind am vazut la un coleg din ploiesti video disc, ania le admirasem la expozitia americana di 86, 87 cind au venit aia si cu ofiter si gentleman ca exponat.
Flacaul l am gasit mai nou in canada agnosule, sta in xona ta.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1957 on: Saturday 10 November 2018, 18:51:10 »
Urmaresc un material video vechi de cand bunica cu Milton Friedman de prin 70s, nici nu eram nascut, ceva numit Free to Choose si ma minunez de clarviziunea lui. Incredibil.

Sunt convins ca pentru Rufusache e old socks dar pe mine unul m-a incantat. Si am inceput sa-i vanez toate materialele de pe YT. Cine are vreme de pierdut pentru old wisdom, sa incerce ceva de gen, poate va place ce e in capul omului ala.

https://www.youtube.com/watch?v=QN1sdZX9bbY

Stiu, eu sunt ca japonezu ala care a aflat ca s-a terminat razboiul cu americanii prin 1960. :)

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #1958 on: Saturday 10 November 2018, 19:14:42 »

daca nu intelegi niste chestii rezuma-te la gradina si iernat.

:surprise: :surprise: :surprise:   Venind din partea ta, replica de mai sus, care s-a vrut o insulta, e aproape un compliment si vine sa sprijine una din ideile vehiculate de Agno.

Si te mai intrebi de ce te place lumea!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1959 on: Saturday 10 November 2018, 22:57:38 »
Auzi ma fendere, intrebare serioasa acuma, nu-mi raspunde cu umor de teenager care-a descoperit laba ... care e treaba cu statia spatiala? E pe buna sau si aia e vrajeala? Ca uite, ni se spune ca intre ora X si Y trece peste Ontario si daca nu-s nori se vede cu ochiul liber. Cum s-a vazut de catre multe milioane de ochi, ca nu e de azi, ieri pe firmament.

Cum explica teoria ta a pamantului plat treaba asta? Chiar sunt curios.

https://www.theweathernetwork.com/news/articles/watch-the-international-space-station-fly-over-southern-ontario-saturday-morning/116670/