Author Topic: Despre parale ....  (Read 65779 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline garlic

• Sr. Member
  • keizoku wa chikara nari
Re: Despre parale ....
« Reply #1500 on: Monday 10 September 2018, 07:10:07 »
Nu te forta sa citesti pina la capat. E facultativ.
oho shit, nu e un exercitiu pentru cititori. azi am drum la un dry cleaning, sa-mi dau cu parerea si eu in ale curatatoriei.
Dar daca tu ma imblanzesti, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi, pentru mine, fara seaman pe lume. Eu voi fi, pentru tine, fara seaman pe lume …

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1501 on: Tuesday 11 September 2018, 18:48:53 »
Some non-story.

Steve e un tip autistic care-si face veacul la intrarea la LCBO-ul meu local. Un ins pasnic, timid, retras in coltzul lui c-o patura si cateva sacose. Are o sapca mica pe care o tine alaturi, cine vrea sa lase un quarter lasa, cine nu, nu. Vorbeste cu dificultate si putin. Zambeste larg cand recunoaste figuri familiare.

E singurul homeless pe care-l stiu ca se spala regulat.

Ii iau o bere de fiecare data cand imi fac stocul. O pun de-o parte, asta-i pentru Steve, imi zic, sa fie de sufletul lui tata. Azi l-am salutat la intrare, m-am fosgait prin magazin un pic in cautare de ceva mai exotic pentru doamna, platesc si cand sa ies, Steve nu mai era acolo. Unul din amploiatii LCBO aduna carturile din parcare langa mine si-l intreb, hey, unde e Steve .. zice ca s-a plans un client de prezenta lui si a trebuit sa-i spuna sa plece.

Parca s-a dus un pic din increderea mea in umanitate. Cine poate sa fie deranjat de Steve? Cat de coclit la suflet poti sa fii sa te irite prezenta omului ala care n-a deranjat pe nimeni, niciodata?

Online corolla

• Hero Member
« Reply #1502 on: Tuesday 11 September 2018, 19:31:53 »
sad, si io aveam obisnuitzii mei pe la intersectii, 2 lei ici un leu colo, cind si cind, acu sint altele la lucru acolo...
I am in perfect shape for my weight.

Online corolla

• Hero Member
« Reply #1503 on: Tuesday 11 September 2018, 19:35:08 »
ca tot veni vorba de parale, nimeni interesat de some 75 inchi ,1080p displays, cam 10 years old, never used, dar cu limitationirile de acu 10 ani, si grele ca dracu, 100 lei bucata?
 doua la pachet asta e.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1504 on: Tuesday 11 September 2018, 21:50:40 »
75 inchi ,1080p displays, cam 10 years old, never used, dar cu limitationirile de acu 10 ani, si grele ca dracu, 100 lei bucata?

Imi rupe studs-ii din pereti, pacatele mele. Ca am fost inspirat de cum ti-ai cablat tu casa (stii ca am discutat despre asta) si-am pus toate teveurile direct in perete, cu firele la blat ... economie de spatiu la greu dar esti limitat de cat pot duce 2by4-ii aia din perete ... la 75' cred ca vine peretele peste mine ...

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1505 on: Tuesday 11 September 2018, 23:55:30 »
ca tot veni vorba de parale, nimeni interesat de some 75 inchi ,1080p displays, cam 10 years old, never used, dar cu limitationirile de acu 10 ani, si grele ca dracu, 100 lei bucata?
 doua la pachet asta e.

75 de inci... doneaza si tu, ca iti gasesc eu club; cred ca cand :D organizeaza unii care au spatiu "movie night" merge ... dar nu cred ca da nimeni bani, sa fim seriosi...

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1506 on: Wednesday 12 September 2018, 03:24:32 »
Despre Steve: m-am gândit și eu recent dând nas in nas cu un rau că sunt răi, neutri- cei mai multi și atât de puțini buni încât sunt lumina in lumea asta întunericita.
Bunătatea e ceva foarte rar.
Bucurati-va!

I Translate it

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1507 on: Wednesday 12 September 2018, 19:51:24 »
atât de puțini buni încât sunt lumina in lumea asta întunericita. Bunătatea e ceva foarte rar.

Sa stii. Pot sa inteleg rautatea motivata, carieristica, whatever, cand castigi ceva din asta, nu-s sfant, daca ma trimiti in desert negociez cu Satana ... ce nu inteleg e rautatea gratuita, cand nu te costa nimic sa ajuti putin acolo ... cand esti jigodie doar de dragul de-a fi jigodie. Asta e aiurea.

Fara legatura, azi imi fac mana la chilli con carne, mananc de ani de zile cumparat de la Fortinos dar n-am facut singurel niciodata. Am adus o reteta de pe net, mai pe gustul meu, inca nu stiu daca sa adaug cumen cum zic aia, imi pare ca ii da un gust chimic, in fine, am pus chilli, am dried fried carnea si ceapa si acuma le-am pus pe toate la scazut la foc mic, cale de vreo 2 ore. Abia astept, pina e gata imi menajez foamea cu bere polaceasca.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #1508 on: Wednesday 12 September 2018, 19:57:06 »
de ex., cand spui ca e ok sa bombardezi nuclear doua orase din Japonia, cum e asta, rautatate motivata sau gratuita ?

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1509 on: Wednesday 12 September 2018, 20:44:03 »
nuclear de nuclear, iar a doua zi s-au intors printre daramaturi, ba mai mult...acum traiesc tot acolo.
estimp, la Pripyat, zona e declarata forbidden. For 150 years. But that's Russian nuclear waste, not that friendly.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1510 on: Thursday 13 September 2018, 06:49:11 »
de ex., cand spui ca e ok sa bombardezi nuclear doua orase din Japonia, cum e asta, rautatate motivata sau gratuita ?

Motivata. Daca salvezi un milion de vieti americane si 10 milioane civili si militari japonezi la pretul de 100,000 de civili, atunci e ticalosie necesara. Hai sa nu pretindem ca suntem ingeri. Daca americanii ar fi ras doua orase japoneze DUPA capitulare atunci ar fi fost ticalosie gratuita de neinteles.

Fara legatura, de un an de zile stapanirea de la Ontario College of Teachers si Ontario Ministry of Education s-au gandit profund si-au zis ca cei cu nevoi speciale si handicap mental puternic sa nu mai fie pusi in clase speciale, cu educatori suplimentari si programa de invatamant personalizata ca pina acum ci sa fie integrati in clasele normale. Pe motiv ca li se ranesc sintamintele si se simt izolati. Ce s-a intamplat, ca-mi zice fii-miu la scoala e ca absolut toate clasele sunt facute varza. Iar are Martha un episod, zic copiii cand una saraca cu autism sever incepe sa urle si sa se dea de pamant la mijlocul orei de mate. Cu o singura invatatoare la 26 de elevi, ii clar ca restul orei e pierduta.

Cred ca asta e esenta liberalismului. Manat de bune intentii (sa incetam izolarea copiiilor cu handicap sever) se iau decizii care fac tuturor mai mult rau decat bine. 25 de copii isi pierd sansa la o educatie care sa le permita mai tarziu acces la o facultate decenta. Pina si cel cu handicap pierde ca e clar ca nu pricepe nimic din clasa celor 'normali'. La fel ca si cu transgenderii, pentru 0.03% din populatie libtarzii nu au o problema sa streseze 50% din populatia feminina care nu e fericita sa  imparta budele cu barbatii (care-s niste porci).

Ma intreb ce urmeaza. Desfiintarea puscariilor pentru a nu se ostraciza condamnatii? Pe victime poate sa le ia naiba, feelingu' violatorului e mai important.

Cum poate cineva sa mai fie liberal dupa 30 de ani e un mister greu de inteles pentru Noica. :)

Online corolla

• Hero Member
« Reply #1511 on: Thursday 13 September 2018, 10:10:17 »
E simplu, pt ca si ceilalti sint la fel de dementi, daca nu mai rau, dar au alte pasarici in cap. Si aia vor stresa 50% din populatie cu alte probleme.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1512 on: Thursday 13 September 2018, 11:15:01 »
E simplu, pt ca si ceilalti sint la fel de dementi, daca nu mai rau, dar au alte pasarici in cap. Si aia vor stresa 50% din populatie cu alte probleme.

Moral relativity de speta I. Si guturaiul si efizemul pulmonar pot sa te omoare.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #1513 on: Thursday 13 September 2018, 15:02:04 »
Motivata. Daca salvezi un milion de vieti americane si 10 milioane civili si militari japonezi la pretul de 100,000 de civili, atunci e ticalosie necesara.
your line of thinking is wrong.
it's not quantity that we need to save, but quality. that's why humans don't know if they need to have capital punishment, for example.

Online corolla

• Hero Member
« Reply #1514 on: Thursday 13 September 2018, 15:07:01 »
Exact asa a gindit si fetitza aia de le a dat drumu la dinozauri prin california, all life is precious and shit, pina te intilnesti cu animalu pe strada. I know is fiction dar asta e linia pe care copiii sint educati acu. In locul dinozaurilor poti sa pui teroristi etc.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #1515 on: Thursday 13 September 2018, 15:12:35 »
nu e acelasi lucru.
cand dai drumul la dinozauri pe strada, sau la teroristi, stii ca aia or sa faca victime.

Massther Clinic - Massage therapy

Online corolla

• Hero Member
« Reply #1516 on: Thursday 13 September 2018, 20:18:53 »
asa, si cum alegem calitatea celor care raman nevatamati fata de cantitatea victimelor, sa zicem la dinozauri, ca aia nu stie carte.
hai sa zicem ca la teroristi balmajesti 10 versuri din coran si ai sanse sa scapi.

lasind timpeniile berlinei la o parte, am fost azi la printesa auto sa schimp un trolley de juma de tona ca nu se invirtea rotile.
ce trona maretz in fata la customer service?
havahartu ala de m-a indemnat agnosu sa-l cumpar si pe care am dat 220 plus taxe in primavara, la printesa acu era 100
inutil sa zic ca dupa ce am facut comanda la amazon, mustafa n-a mai calcat in backyardu meu, asa ca si acum cusca sta frumos in cutie, nedesfacuta in basement.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1517 on: Thursday 13 September 2018, 21:11:04 »
havahartu ala de m-a indemnat agnosu sa-l cumpar si pe care am dat 220 plus taxe in primavara, la printesa acu era 100
inutil sa zic ca dupa ce am facut comanda la amazon, mustafa n-a mai calcat in backyardu meu, asa ca si acum cusca sta frumos in cutie, nedesfacuta in basement.

Am pus pepene galben sa prind ultimul groundhog al sezonului (sper) ca acuma-s cu foamea-n gat, se ingrasa pentru iarna, mananca tot ce prind in gradina si a cazut acelasi opposum prost de bubuie ... de 2 ori l-am lasat liber, azi s-a bagat a treia oara ... o sa-l deportez, desi el saracu nu face nici o paguba da' activeaza capcana aiurea ...

Capcana e buna, nu se stie la anul cine-si face all-inclusive la tine in gradina ... ca sa-i prelungesti viata si s-o faci mai putin agresiva vizual ia un tub de vopsea pine green, pune-o pe hartie si spray-iaza toate barele sa arate a verde-nchis. N-apuci tu sa deportezi cate rozatoare se inghesuie la cusca aia.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1518 on: Friday 14 September 2018, 08:23:06 »
si WD 40 ajuta.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1519 on: Sunday 16 September 2018, 14:42:46 »
O chestie de azi dimineata ... am trecut pe la Tim Hortonu' preferat in drum spre munca, sa fie fost vreo 6 dimineata, comand la drive-through, imi iau comanda de la ghiseu si cand sa platesc imi zice fatuca aia ca azi e gratis ca nu le merge POS-ul. Iti imaginezi, patronul a preferat sa dea cafea si gogosi moaca la clientii chiori de somn in loc sa inchida temporar pravalia pina ii repara cineva sistemul. Mi s-a parut foarte cool.
« Last Edit: Sunday 16 September 2018, 14:44:58 by Agno »