Author Topic: Despre parale ....  (Read 76984 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline janine

• Hero Member
Re: Despre parale ....
« Reply #1080 on: Thursday 09 August 2018, 16:08:40 »
.... Io zic sa mai iesi din carti si citate si sa gândesti si cu occipitalu' propriu. Parerea mea.

Io zic ca e aplatizat. Parerea mea.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1081 on: Thursday 09 August 2018, 16:16:53 »
ai ramas setat pe asistent social

Am zis 'social worker'. Ai zis tu mai demult, dar eu nu tin dosare cu citate de aruncat la inghesuiala. Ziceai ca ai invatat CPR si te bate gandul sa nu mai bati strazile cu nu stiu ce colega de care nu-ti placea ca te lasa singura sa muncesti si ai vrea sa te duci la specializare.

N-am zis nimic de Romania ca n-ai spus (din ce-am citit) si nu vorbesc.

Oricum ar fi, nici o calificare care sa fie luata in calcul cand critici pe cineva cu acreditarile lui JBP. In rest, pe forum putem sa ne batem in termeni spitalicesti cat vrei, e fun. Dar nu-ti da ochii peste cap si intreba lumea 'ba, stii cine sunt eu de-adevaratelea?'. Ca-i nu esti nici c-un gram mai sus de piciorul recamierului. :)

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1082 on: Thursday 09 August 2018, 16:21:50 »

Psihologii nu se ocupa de cei care se cred pantofi

focus! ca nu intelegi ce citesti!

fraza era asta, nu ce zici tu mai sus.
cum dreq sa empatizezi (stiti termenul? gugal dara!)  :laugh:   cu unu' care plimba un pantof si stie ca e pantof..

ai pretentii sa discute lumea logic cu tine dar tu nici nu intelegi ce citesti.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1083 on: Thursday 09 August 2018, 16:27:11 »
Am zis 'social worker'

aia e... ai ramas in urma cu informatia; ca se numeste "informatie" orice cuvant auzit sau citit. Si nu e nevoie de dosare, ci de creier.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1084 on: Thursday 09 August 2018, 16:32:23 »
Ca-i nu esti nici c-un gram mai sus de piciorul recamierului. :)

te rog cu explicatie ca nu  inteleg formularea? cui nu-i sunt?

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1085 on: Thursday 09 August 2018, 16:33:16 »

Whatever. Anunta-ma cand ajungi intr-o pozitie de competenta sa poti emite judecati de valoare asupra unei somietati. Nu neaparat in viata asta.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1086 on: Thursday 09 August 2018, 16:37:45 »
Whatever. Anunta-ma cand ajungi intr-o pozitie de competenta sa poti emite judecati de valoare asupra unei somietati. Nu neaparat in viata asta.

cat am ras azi nu am ras de multa vreme.

dar serios, user agno: am emis eu vreo "judecata de valoare asupra unei somietati"? EU?

focus!

I Translate it

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1087 on: Thursday 09 August 2018, 16:42:17 »
Janine ia de-aici spre amuzament https://www.nybooks.com/daily/2018/03/19/jordan-peterson-and-fascist-mysticism/

de parca nu am ras azi destul!

Tu vezi ca "pacientul X" a inceput sa ne confunde?  :laugh:

O fi deontologic sa rad ca asa i s-o-nfierbantat circuitele ca incurca piciorul recamierului cu JPF si empatizeaza cu papucul plimbat de siret de alt pacient prin curtea taclalei...

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1088 on: Thursday 09 August 2018, 16:44:49 »
am emis eu vreo "judecata de valoare asupra unei somietati"? EU?

"Nenea ala zice prostii de il ia dracu". Ma rog, e dupa capacitatea ta intelectuala de-a face critica dar nu discutam materialul clientului.

de parca nu am ras azi destul!

Aprinderea becului adesea producea amuzament in satele recent electrificate.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1089 on: Thursday 09 August 2018, 16:51:04 »
oatevar, ca nu am chef sa fac semantica  acu.
« Last Edit: Thursday 09 August 2018, 16:58:16 by janine »

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #1090 on: Thursday 09 August 2018, 17:54:22 »
Bre, ca-i mintea umana uneori mizerabila… asta da, pot s-o inteleg. Dar asta nu face psihiatria o meserie mizerabila. Oricât ai incerca tu sa o intorci ca la Ploiesti, nu tine. Io zic sa mai iesi din carti si citate si sa gândesti si cu occipitalu' propriu. Parerea mea.

Eu zic ca Agnosu' ar face bine sa citeasca si sa rumege corespunzator ce-a citit. Nu de alta, dar varietatea subiectelor, numarul de cartzi si numarul de citate pe zi depasesc capacitatea de rumegare fara indigestie a oricui care mai are si altceva de facut decat sa scrie pe forum. Copy/paste nu se pune la activitatile ruminative.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1091 on: Thursday 09 August 2018, 18:03:45 »
Eu zic ca Agnosu' ar face bine sa citeasca si sa rumege corespunzator ce-a citit. Nu de alta, dar varietatea subiectelor, numarul de cartzi si numarul de citate pe zi depasesc capacitatea de rumegare fara indigestie a oricui care mai are si altceva de facut decat sa scrie pe forum.

O sa supravietuiesti ordaliei astea, esti puternic.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1092 on: Thursday 09 August 2018, 18:14:20 »

I-auzi nene, nu puteau face nika sărmanii rabini la ora aia. Bre, mai citește o leaca ca puteau și ce nu puteau face rabinii pe vremea aia. Îl aveau la degetul mic pe Pilat, care vroia sa aibă pace in zona. Irod whatever... nu era important. Rabinii însă, erau puterea de care toți se temeau, căci controlau masele. Rabinii ii țineau pe ovrei sub papuc, iei le spuneau când apare soarele și când se culca. Deci nu-mi veni mie cu "nici usturoi n-am mâncat, nici gura nu-mi pute" ca nu-i așa. Pe Pilat îl durea drept in fata de 3 m de Isus. Rabinii insa, e alta poveste. Le strica fieful... ca sa nu spun ca puteau s-o facă singuri - mazilirea lui Isus - dar au ales ca mai bine-l folosesc pe Pilat.

Stimabile,

Tehnic vorbind, strict legat de termenul legat de postarea ta, rabinii nu existau in vremea lui Iisus si la cateva secole dupa moartea lui Iisus.
Iudaismul rabinic apare in exil dupa ultima mare revolta condusa de Bar Kokhba la mai bine de 100 de ani dupa crucificarea lui Iisus. Se stie ca evreii au fost surghiuniti de catre romani in urma mai multor revolte antiromane (au fost 3 mari revolte!), totul culminand cu revolta Simon bar Kokhba, ce a fost vazut la vremea lui chiar ca un Mesiah. Romanii l-au invins insa si drept rezultat au marit numarul evreilor surghiuniti in ceea ce era atunci Imperiul Roman.

Problema nu o reprezenta Senhedrinul si marii preoti care se ocupau cu afacerile la Templul din Ierusalim, ei coabitau destul de ok cu Pilat din Pont.
Marea probleme erau zelotii, vesnic revoltati impotriva cezarului de la Roma si care doreau instalarea unui iudaism pur pentru Iudea. Astia erau adevarata problema.
Urmasii zelotilor din zilele noastre? Hasidimii, haredimii, aia perciunati si imbracati in caftane negre.
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1093 on: Thursday 09 August 2018, 19:28:49 »
Ia uite ce am gasit pe internet, o icoana. Marturisitorul Mucenic Corneliu.
Adevarul este ca a fost un personaj tragic, omorat de Carol II ce mai practica printre altele, intre o intalnire cu Duduca si  afaceristii romani si traini de la care storcea sume mari de bani, si terorismul de stat.
 Marturisitor Mucenic Corneliu, chiar isi merita aceasta icoana. N-am stiut ca BOR l-a pus in dreptul celor marturisitori de Dumnezeu. Interesant, Corneliu Zelea Codreanu chiar a fost foarte cucernic, foarte crestin ortodox, un fel de cavaler medieval al dreptatii si onoarei din perioada interbelica. Un personaj pentru care se merita sa faci si un film (carti s-au scris insa), nu cred ca s-a realizat asa ceva in Romania. Bine, subiectul e foarte sensibil dar si interesant.

« Last Edit: Thursday 09 August 2018, 19:35:48 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #1094 on: Thursday 09 August 2018, 20:11:59 »
O sa supravietuiesti ordaliei astea, esti puternic.
Alo, domnu', avetzi grija de nucile alea din peretele putzei gandirii:

ORDALIE, subst. fém. Épreuve judiciaire employée au Moyen Âge pour établir l'innocence ou la culpabilité de l'accusé. Synon. jugement de Dieu

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1095 on: Thursday 09 August 2018, 20:21:30 »
Alo, domnu', avetzi grija de nucile alea din peretele putzei gandirii:

Domnu', rumegati din nou pasajul. Da, in romaneste inseamna acelasi lucru. E un test divin al torturii prin care trebuie sa treci. Sa poti rumega "numarul de cartzi si numarul de citate pe zi depasesc capacitatea de rumegare fara indigestie a oricui". Nu e un test usor, stiu.

Zic comediantii ca cea mai de cacat gluma e aia pe care trebuie sa o explici audientei mute, urmate de cateva hahaieli stinghere.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline descultz

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1096 on: Thursday 09 August 2018, 20:26:08 »
...
OK, atunci ramai convins ca psihiatrii se ocupa de ce e mai frumos in viata. Rainbows & unicorns. :D

Bre, io-ți mai spun o data și apoi o las balta, ca unde nu e, nici Dumnezeu nu cere: nu am zis bre ca toates-s roze ca psihiatru, ca dementi întâlnești pe toate drumurile, nu numai in birourile lor. Dar trebuie și cineva sa aibă grija de ei și brava lor ca o fac ! Asta nu înseamnă ca meseria lor e mizerabila. Daca tu poți apăra o atare aserțiune, înseamnă ca degeaba citești, ca tot prost ești.

Sincer, înainte de psihiatru, gândește-te la câte le văd ochii medicilor legiști. Dar asta nu ma va face sa spun ca meseria lor e mizerabila.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline descultz

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1097 on: Thursday 09 August 2018, 20:30:25 »
Domnu', rumegati din nou pasajul. Da, in romaneste inseamna acelasi lucru. E un test divin al torturii prin care trebuie sa treci. Sa poti rumega "numarul de cartzi si numarul de citate pe zi depasesc capacitatea de rumegare fara indigestie a oricui". Nu e un test usor, stiu.

Zic comediantii ca cea mai de cacat gluma e aia pe care trebuie sa o explici audientei mute, urmate de cateva hahaieli stinghere.

Poți sa explici ce ai vrut sa spui mai sus ca poate ma hahai și eu un pic stingherit. Daca ma convingi, desigur.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1098 on: Thursday 09 August 2018, 21:24:24 »
Slava domnului ca ma muncesc aia ca pe sclavi si nu ma lasa la internet, ca dupa cum vaz s a ajuns de fiecare se bate cu totzi si viceversa aici, cine stie la gitul cui eram si eu acum.
I am in perfect shape for my weight.

Offline andram

• Sr. Member
« Reply #1099 on: Thursday 09 August 2018, 21:30:16 »
Slava domnului ca ma muncesc aia ca pe sclavi si nu ma lasa la internet, ca dupa cum vaz s a ajuns de fiecare se bate cu totzi si viceversa aici, cine stie la gitul cui eram si eu acum.
la gatul lui Jack  :evil: