Author Topic: Despre parale ....  (Read 56862 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Re: Despre parale ....
« Reply #760 on: Saturday 21 July 2018, 08:07:56 »
Câți ani are cel mare?

18. Varsta potrivita pentru mesajul lui JBP pentru tineri crescuti intr-un climat unde li se zice ca-s perfecti, ca orice aleg in viata o sa fie bine si-o sa ii faca sa le creasca self-respectul si alte cacaturi de astea pozitiviste fara baza. Iar cand vine cineva ca spune ca evolutiv barbatii sunt beast of burden, ne simtim bine cand tragem transpirati spre ceva, o familie sau un deziderat ...

Ma gandeam cand am trecut pentru cateva luni in somaj acum multi ani .. nevasta-mea n-avea nici un stres, trimitea resumee dupa care se bronza cu copiii prin parcuri. Eu, in prima luna am zis ca-i superOK vacanta asta platita de guvern dar stii cum, in a treia luna am luat primul job care l-am gasit ca nu mai aveam stare acasa, sa stau sa nu fac nimic. M-am dus truckist la un arab unde am invatat multe lucruri dar bani n-am vazut niciodata. :D

Cre'ca-i mecanismul de vanator din cavemeni, daca nu ies la vanat fac foamea. Femeia, cu rolul ei stationar, alaturi de progenituri la gura pesterii e imuna la asemenea angoase ca n-a fost rolul ei niciodata.

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #761 on: Saturday 21 July 2018, 08:59:18 »
Si eu as fi putut demult sa stau acasa sa fiu sedentar, dar nu e in felul meu de a fi, tin minte ca Lilith facea  misto de mine ca sunt fraier etc...

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #762 on: Saturday 21 July 2018, 11:55:54 »
Wow! 18! Flăcău deja.
Sa va traiasca fara griji.

Bucurati-va!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #763 on: Saturday 21 July 2018, 15:41:42 »
Open Street Map, where have you been all my life?

Am gasit acolo cele mai misto si mai exacte harti de GPS (routabile!) cu tot ce e poteca in Carpati. O comoara! Am gasit inclusiv trailuri de bicla in Ontario deschise anul asta!

https://www.openstreetmap.org

Pentru transfer comod pe Garmine, http://garmin.openstreetmap.nl/

Traiasca open source-ul! Iar voi, bulangiilor, nu puteati sa-mi spuneti mai devreme, sa nu ma mai chinui cu MapToolSet-ul si GMapTool-ul? Bulangiilor!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #764 on: Saturday 21 July 2018, 16:24:52 »
Fenomen! Mersi!

Bucurati-va!

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #765 on: Saturday 21 July 2018, 20:46:40 »
Fenomen! Mersi!
Cum adica fenomen ? In ce sens ? ca a mers la un seminar ?

Pai la varsta lui eu caram in spate 2 tone de nutretz combinat pe noapte si putzea de traznea ... plus ca era si unsuros ... tot spatele imi era dat cu "ulei" de la nutreturile alea...
« Last Edit: Saturday 21 July 2018, 20:49:09 by Dorel »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #766 on: Saturday 21 July 2018, 21:40:40 »
Cum adica fenomen ? In ce sens ? ca a mers la un seminar ?

Nu tu, cre'ca se refera ca am adus unul la 18 ani fara sa o iau pe campii cantand plugusoare in iulie.

Pai la varsta lui eu caram in spate 2 tone de nutretz combinat pe noapte si putzea de traznea ... plus ca era si unsuros ... tot spatele imi era dat cu "ulei" de la nutreturile alea...

Geaba dorele, am vazut insi in Bangladesh care munceau mult, mult mai din greu. Fii mai mult ca muncitorii din Bangladesh, dorele!

I Translate it

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #767 on: Saturday 21 July 2018, 23:44:52 »
Nu domle, siteul cu locația.
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #768 on: Sunday 22 July 2018, 03:50:16 »
Mersi, Grupy!

Să-ți trăiască soția și copiii!
« Last Edit: Sunday 22 July 2018, 04:40:05 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #769 on: Sunday 22 July 2018, 14:41:03 »
Me vs. nanny state.

Fin'ca a plouat toata ziua si n-a fost vreme sa invartim rotile la bicle la Belfountain am zis sa duc soarecii la o piscina indoor a primariei ... mi-am luat readerul (antiacvatic) si m-am asezat comfortabil in hot spa si m-am apucat de citit alaturi de o tinerica care se uita pe o revista de moda invelita in plastic. Nici nu stau eu bine cateva minutzele ca si apare o copchila salvamort care imi zice ca ii pare rau da' n-am voie .... pai de ce? Nu e voie cu electronice alaturi de apa. Pai bine, ii zic asta e e-reader, nu face poze cum fac perversii in paltoane lungi pe langa parcurile de copii. Nu, nu e asta. E pentru ca exista pericol de electrocutare. Pai fata, are o baterie de litiu de 2 volti intr-o carcasa waterproof. Cu 2 volti nu omori nici hidra de apa dulce. N-a clipit a intelegere si pentru ca nu e frumos sa te certi cu copii sub age of reason mi-am strans jucariile, am anuntat juniorii ca vin sa-i iau mai tarziu, cand se termina programul si mi-am bagat adanc pµla in el de nanny state care trece reglementari generale pe care acefalii le urmeaza fara uzul ratiunii.

Ma gandesc ca nici nazistii nu erau oamenii aia atit de rai pe care ii descriem acum. Erau niste oameni invatati sa asculte de orice reguli li se punea sub nas, fara a incerca sa inteleaga daca au noima.

Traiasca Ford! Traiasca oricine aboleste tonele de reglementari despre cum sa-ti traiesti viata in siguranta, fara nici un risc, sub ochiul atent al autoritatii!

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #770 on: Sunday 22 July 2018, 14:44:57 »
Te-ai gandit ca maj. regulilor de genul celei mentionate au aparut din cauza de precedent?

Tocmai iese soarele la Montreal, cativa copii si-au amenajat un cort pe un gazon in fata unui duplex si stateau bagati acolo pe ploaie si se uitau cu binoclurile la pisicile din cartier.   :grin:
« Last Edit: Sunday 22 July 2018, 14:48:52 by anacordis »

Offline E

• new users
« Reply #771 on: Sunday 22 July 2018, 15:10:00 »
Pai bine, ii zic asta e e-reader, nu face poze cum fac perversii in paltoane lungi pe langa parcurile de copii. Nu, nu e asta. E pentru ca exista pericol de electrocutare. Pai fata, are o baterie de litiu de 2 volti intr-o carcasa waterproof.
Cred ca n-a stiut ea sa explice. Bateriile li-ion sunt considerate bunuri periculoase; scurtcircuitate, pot duce la o explozie violenta. Poate o fi vreo reglementare undeva, n-a zis ea degeaba.

Did you know that Lithium Batteries are Dangerous Goods?
https://www.tc.gc.ca/eng/tdg/lithium-batteries-are-dangerous-goods-1162.html

Apropo de perversi, citeam recent ca in South Korea e o mare problema cu barbatii care au camere ascunse si filmeaza pe sub fustele femeilor. Oare, asa de nef... sa fie barbatii coreeni ?
https://www.upi.com/South-Korea-fighting-against-hidden-cameras-on-women/8221531110255/
« Last Edit: Sunday 22 July 2018, 15:11:15 by E »

Offline libra

• Full Member
  • Beware of dumb sheeple.
    • gab - speak freely
« Reply #772 on: Sunday 22 July 2018, 16:14:59 »
Agno, ereaderul este asa de invechit incat copiii astia nici nu stiu ce e ala si cum arata. Fatuca aia l-o fi confundat cu vreun touch screen hair dryer sau electric shaver si de aia nu te-o lasat. Trebuia sa citesti si tu de pe un iphone X de-ala mare ca e waterproof (se stieeeeee....), si te-ar fi lasat in pace ca l-ar fi recunoscut. Ai fi aratat si tu ca un cool grandpa' cu X-ul in mana.
Dinozaure care esti.
"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #773 on: Sunday 22 July 2018, 18:04:56 »
..  iphone X de-ala mare ca e waterproof ...

Pai cu ala poti face poze, as fi inteles ...

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #774 on: Sunday 22 July 2018, 23:07:07 »
Welcome to the brave new world
I am in perfect shape for my weight.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #775 on: Sunday 22 July 2018, 23:15:03 »
Welcome to the brave new world

Cred c-am mai scris de asta, daca da, iertaciune. Cand al III-lea Reich a ocupat toata Europa, nemtii au cerut de la tarile ocupate sa faca lista cu toti evreii cunoscuti. Olandezii au terminat listele in 2 saptamani (ori zece zile, ceva gen). Italienii n-au reusit sa le termine pina la sfarsitul razboiului. Ca urmare, aproape toti evreii Olandei au fost trimisi in lagare in vreme ce_cei din Italia au reusit sa evite catastrofa. Erau oladezii mai filo-nazi decat italienii? Nu. Erau mai obisnuiti sa asculte comanda de sus, fara sa cracneasca si fara sa se intrebe ce fac.

The Brave New world e foarte obedienta la comanda stapanirii si foarte exacta. :)

Massther Clinic - Massage therapy

Offline janine

• Hero Member
« Reply #776 on: Monday 23 July 2018, 08:18:48 »
Nu, bre. Regula este: fara electronice in piscina. Atata, sa fie simplu. Din mai multe motive, nu neaparat de pedofili. Te duci la piscina  sa faci miscare in apa, de regula.

Ca daca trece un e-reader, vine altu cu tableta si e cearta "pai de ce ala lare device si eu nu am voie?" Si salvamarii nu sunt platiti sa explice unora de ce, ci sa se uite in apa sa fie totul ok.

Offline descultz

• Full Member
« Reply #777 on: Monday 23 July 2018, 08:39:28 »
Nu, bre. Regula este: fara electronice in piscina. Atata, sa fie simplu. Din mai multe motive, nu neaparat de pedofili. Te duci la piscina  sa faci miscare in apa, de regula.

Ca daca trece un e-reader, vine altu cu tableta si e cearta "pai de ce ala lare device si eu nu am voie?" Si salvamarii nu sunt platiti sa explice unora de ce, ci sa se uite in apa sa fie totul ok.

Acilea sa ii dau dreptate lu' Janine.
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #778 on: Monday 23 July 2018, 11:50:37 »

Toti evreii in vagoane.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #779 on: Monday 23 July 2018, 13:10:20 »
in timp ce arienii cer drepturi exclusive pentru ca sunt deasupra regulilor.