Author Topic: Despre parale ....  (Read 76466 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Re: Despre parale ....
« Reply #680 on: Saturday 07 July 2018, 20:29:29 »
Se simte aroma pana-n Balcani.

N-as crede. Asta de-i facuta acuma e destul de fada si sigur n-are aroma sau miros, singurul ei beneficiu e ca produce in prostie, pe fiecare butash cresc cateva duzini de fructe iar o planta are 25...30 de butasi fructiferi, imagineza-ti ca mananci de-acolo de te umfli la burta ... apa si compost sa fie.

Eu astept cu bale la gura pe aia de toamna, aia are miros si gust  de milioane.

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #681 on: Thursday 12 July 2018, 22:24:19 »
Zugaritzo, ai inceput sa mananci la zmeura? Deja bienala e buna de rontaiala ...

Ntz, arata zmeura mea cam ca aia din a doua poza postata de tine, abia ca dau fructele semn ca s-ar imbujora la soare. Se lasa asteptata.

In schimb, pot sa-ti dau vesti despre capsuni. Tufe zdravene, flori superbe, au legat rod, au dat si in pârg. Cat despre gust  insa, informatiile mele nu mai sunt directe, ci trebuie sa-l intreb pe Suisse, veveritoiul cu dunga pe spate, care si-a facut hoceag prin apropiere, deranjat de santierul vecinului imprastietor de papadii. Suisse e mai harnic decat mine la recoltat. Plus ca se trezeste mai devreme dimineata, daca nu cumva o lucra numai in schimbul trei. A mancat toate capsunile. Ma intelegi? TOATE.
Am vazut la un moment dat un anunt de-o pusca.  Din aia cu aer comprimat. Sa o cumpar? Sa n-o cumpar? Neah, la cat de cainos mi-e sufletul, risc mai degraba sa ii cumpar seminte si sa-i fac blidutul lui in curte.   :yes:

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #682 on: Thursday 12 July 2018, 22:53:29 »
Ntz, arata zmeura mea cam ca aia din a doua poza postata de tine, abia ca dau fructele semn ca s-ar imbujora la soare. Se lasa asteptata.

Asa e in Quebec, in Salluit. Aia de vara deja la mine e mancata toata de aia mici, incepe sa se parguie aia de toamna.

In schimb, pot sa-ti dau vesti despre capsuni. Tufe zdravene, flori superbe, au legat rod, au dat si in pârg. Cat despre gust  insa, informatiile mele nu mai sunt directe, ci trebuie sa-l intreb pe Suisse, veveritoiul cu dunga pe spate, care si-a facut hoceag prin apropiere, deranjat de santierul vecinului imprastietor de papadii. Suisse e mai harnic decat mine la recoltat. Plus ca se trezeste mai devreme dimineata, daca nu cumva o lucra numai in schimbul trei. A mancat toate capsunile. Ma intelegi? TOATE.

Eu am zis asta pe aici, am scos toata capsuna ca era mancata de veverite. In totalitate. Zmeura nu le place ca are tepi si nu se pot catara cum le place. Mai mananca mai pe jos daca au ocazia dar daca o inalti pe trellis n-ai treaba. Sa vezi ce-o sa te chinui daca scoti capsuna, ca inca multi ani o sa scoata tufe noi, desi zici ca ai scapat de ea. Mai rea ca raia.

Am vazut la un moment dat un anunt de-o pusca.  Din aia cu aer comprimat. Sa o cumpar? Sa n-o cumpar? Neah, la cat de cainos mi-e sufletul, risc mai degraba sa ii cumpar seminte si sa-i fac blidutul lui in curte.   :yes:

Nu te stresa. Havahart merge de minune. O bucata de paine cu peanut butter le prinde tefere cate una pe zi. Pe urma poti sa le ineci sau sa le relochezi. Nu trebuie sa mergi prea departe ca nu-s ratoni, e de-ajuns 5 kilometri distanta. Eu le relochez, ca stau aproape de salbaticie.

Nu lua custi prea scurte, veveritele au reactii fenomenale, am returnat prima mea selectie ca reuseau sa culeaga momeala si din cauza cozii nu se inchidea trapa (nu le raneste doar le sperie) si apoi dau cu curul usor inainte fara sa lase momeala din gura .... gasesti o trapa activata, fara nimic in ea, si cu momeala lipsa....  :laugh:  Am vazut pe camera video ca altfel nu credeam ...

http://www.woodstreambrands.ca/medium-1-door-trap-1078

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #683 on: Friday 13 July 2018, 00:50:36 »
Asa e in Quebec, in Salluit.

Da, bre, frig siberian nu alta pe-aici. Chiar si lui Putin i-ar clantani dintii de frig la noi. So, nu mi-e teama de invazii straine. Numai eu si veveritoii mei ce mai supravietuim pe-aici.
Hai, noapte buna.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #684 on: Sunday 15 July 2018, 15:46:26 »
Ca multi altii care isi aduc muzica piratata, imi aranjez muzica pe foldere, nu pe MPtag-uri. Si am cautat multa vreme un MP3 player capabil sa sorteze asa. Cel care l-am avut in original, vechi de 10 ani i-a murit bateria interna si fabricantul nu mai era de gasit. Pina cand am reusit sa dau de asta, primit azi de la Amazon. Interfatza e un pic contra-intuitiva dar functional.

Suna bine, tare si stie sa cante din foldere. E numai un pic peste 35 de bucsi si se califica la free shipping. Mi-am facut alergarea pe threadmill si arm band-ul nu irita pielea deloc cand transpiri ca alte plasticarii chinezesti.

Poate intere pe careva dornic de similar.

https://www.amazon.ca/gp/product/B0778MFGP4

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #685 on: Sunday 15 July 2018, 17:38:58 »
ti-ai luat casa in downtown si alergi in basement pe treadmill, esti f***t
noi astia amaratii alergam prin coclauri de paduri.
my device il cheama Samsung s8 si are 128 gigi si foldere cat cuprinde, muzici si faze la greu. Player excellent, cu equalizer bun. Plus ca poti sa vorbesti si cu lumea ca e si telefon.
Aia e cand ai bani, dai banii numai pe prostii, amazon va iubeste.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #686 on: Sunday 15 July 2018, 17:42:33 »

nice, postarea de sharing e laudabila

da' se cunoaste ca agno socializeaza numai cu artisti, restul muritorilor au smartphoane si earphones cu bluetooth pt nevoile legate de muzici
"Aquilla non capit muscas"

I Translate it

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #687 on: Sunday 15 July 2018, 17:45:59 »
la banii lui ar trebui sa-si bage B&Olufsen in pereti si tavane cat se da cu treadmilu. Au o tehnologie bengoasa de se aude identic oriunde te afli in casa. Asa iti protejezi si urechile de la tobele si basii aia din formatia REGELUI.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #688 on: Sunday 15 July 2018, 20:32:33 »
ti-ai luat casa in downtown si alergi in basement pe treadmill, esti f***t

Am incercat, man. Dar nu stau in downtown, ci la margine de codru des ...  de aia am toate animalele pamantului in vizita in gradina ... *grrr* ...
Iesit la bicla, am facut cativa km si-am facut U-turn. E asa umezeala si caldura la 30 de grade ca e tortura .... pe treadmill macar mai lingi o bere rece intre reprize ... :D

da' se cunoaste ca agno socializeaza numai cu artisti, restul muritorilor au smartphoane si earphones cu bluetooth pt nevoile legate de muzici

N-am avut in viata mea un smartphone. Un telefon mai destept ca mine, care sa-mi raspunda obraznic, sa puna la indoiala c-am cumparat casa cu banii jos, sa inventeze povesti de attention whore imi trebuie mie? No thanks, am un flip-phone de acum 6 ani (cred), costa 25 de bucsi unlimited Canada voice ... e de-ajuns. Poate cand Trudeau o sa coboare de nevoie protectionsimul anti-american si-o sa pot sa iau plan de la T-Mobile sau Verizon ca Bell, Telus sau Rogers sunt hotie pe fatza.

la banii lui ar trebui sa-si bage B&Olufsen in pereti si tavane cat se da cu treadmilu. Au o tehnologie bengoasa de se aude identic oriunde te afli in casa. Asa iti protejezi si urechile de la tobele si basii aia din formatia REGELUI.

Poate tu. Eu ascult in drum spre munca la bicla si de obicei sunt podcasturi cu oameni mai destepti ca mine. Nu prea conteaza calitatea acolo ci bateria si folder play-ul.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #689 on: Sunday 15 July 2018, 23:27:27 »
Ce-ar trebui sa schimb la avatar-ul ala vechi ... ochelari ... plm, cand am inceput sa dau pe-aici aveam 30 si ceva de ani ... acuma se apropie de 50 ... fara ochelari nu mai vad nici unde e masa, darmite tastele ... panaaaam ... asta ar trebui sa fie noul avatar, actualizat.

Whatcha think?  8)

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #690 on: Monday 16 July 2018, 11:50:04 »
tot despre parale....
Ma gandeam ca la 100 de ore lucrate daca termini cu casa, incepi sa platesti la masini si la trophy wifes. Aicea e tricky pentru ca s-ar putea sa termini de platiti Lambo si sa nu-ti mai trebuiasca zdipe. NU stiu, parca mai bine investesti in hot chicks si appoi in masini si utilaje. Plus ca o descoperi si pe-aia care o sa stea alaturi cat timp esti la munca. Cred ca asa e cel mai bine.
Numa laptarul sa nu vina.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #691 on: Monday 16 July 2018, 23:35:27 »
Ca ma plangeam de siding .... am vazut de curand la Rona ceva care mi-a placut ... siding dar nu din bare care se atarna din una-n alta ci un fel de piese de puzzle, nu stiu cum se asambleza dar au fatzada ca de caramida, foarte realista, trebuie s-o freci cu degetu' sa te convingi ca nu e. Arata bine a naibii, eram curios daca a vazut careva instalare de genul cela. Am tot zis c-o sa mai dau odata dar au niste angajati puberi pe care daca-i intrebi orice legat de produse ii vezi ca intra in panic mode. Am cautat pe net dar n-am gasit nimic.

Dorele, vreun input?

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #692 on: Monday 16 July 2018, 23:47:00 »
deci inca n-ai terminat de platit la casa.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #693 on: Tuesday 17 July 2018, 06:56:56 »
De ce nu pui stucco ? Sidingul e old fashion

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #694 on: Tuesday 17 July 2018, 22:41:13 »
Aici lumea pune siding de  vinyl pentru ca e mai ieftin, e aproximativ o treime pana la o jumate din cat ai plati pentru acelasi job in stucco.
Un stucco frumos lucrat iti transforma casa imediat, daca pui si trimuri la geamuri si la colturi atunci chiar ca merita efortul.
Unii isi pun doar basic stucco, e bun si ala, am vazut multe lucrate in stucco in Florida, acolo cam 30% din locuinte sunt in stuccco.
Capacele astea de vinyl, sunt ok, dar nu face aceeasi impresie.
Parerea mea  :grin:

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #695 on: Tuesday 17 July 2018, 22:45:46 »
Stucco are nevoie de intretinere, se pateaza si se decoloreaza in timp, trebuie reparat pe unde cade, si vopsit altfel iti da impresia de neingrijit.
Uite o poza la aceeasi casa, inainte si dupa reparatia si vopsitul de stucco.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #696 on: Tuesday 17 July 2018, 22:50:27 »
Pai eu as pune de sta, nu de ala chior. Eram doar curios daca l-ai vazut instalat pe undeva.

Asa, numai din poze arata bine.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #697 on: Tuesday 17 July 2018, 22:53:49 »
Pai eu as pune de sta, nu de ala chior. Eram doar curios daca l-ai vazut instalat pe undeva.

Asa, numai din poze arata bine.

da am vazut ceva de genul asta instalat pe o casa chiar aici in Cabbagetown, arata foarte bine, daca ai drum poti sa o vezi, e o casa Victoriana pe Parliament Street chiar prima de langa Lord Dufferin  public school, al lor avea daca nu ma insel doua culori la caramida, galbena si rosie, si l-au pus intr-un model foarte frumos, e cu mult mai frumos decat un siding de vinyl.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #698 on: Tuesday 17 July 2018, 23:06:38 »
da am vazut ceva de genul asta instalat pe o casa chiar aici in Cabbagetown, arata foarte bine, daca ai drum poti sa o vezi, e o casa Victoriana pe Parliament Street chiar prima de langa Lord Dufferin  public school, al lor avea daca nu ma insel doua culori la caramida, galbena si rosie, si l-au pus intr-un model foarte frumos, e cu mult mai frumos decat un siding de vinyl.

L-am vazut la Rona, 1.99 square feet in sale. Caramida falsa m-ar ajunge spre 4..5 CAD la aceiasi suprafatza. In fine, mai am timp sa ma decid. Merci

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #699 on: Tuesday 17 July 2018, 23:10:14 »
Si inca un bonus, daca esti handyman il poti instala tu singur, pariez ca sunt zeci de videouri pe youtube care iti arata toate detaliile.
Daca nu mai platesti meseriasul atunci cumperi material mai de calitate si te tine zeci de ani fara probleme.